Постанова від 31.10.2024 по справі 200/4272/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2024 року справа №200/4272/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2024 року (повне судове рішення складено 08 серпня 2024 року) у справі № 200/4272/24 (суддя в І інстанції Череповський Є.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

26.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління), в якому просив:

визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення йому перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку основного розміру його пенсії з 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12.09.2023 №14-168 ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.01.2022 за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України;

зобов'язати Управління провести перерахунок пенсії з 01.01.2022 та виплачувати пенсію ОСОБА_2 з 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12.09.2023 №14-168 ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.01.2022 за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.03.2023 у справі №200/801/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023 з 15.03.2021 йому призначено пенсію за вислугою років відповідно до п. «а» частини 1 ст. 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

07.11.2023 Позивач звернувся до Відповідача з заявою, у якій просив провести йому з 01.01.2022 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12.09.2023 №14-168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.01.2022 за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України.

Листом ГУПФУ в Донецькій області від 16.01.2024 №1255-25856/Л-02/8-0500/24 у задоволенні його заяви було відмовлено. Позивач вважає, що відповідачем порушені його права на перерахунок пенсії, у зв'язку із чим звернувся з даним позовом до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2024 року позов задоволено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що частинами другою та п'ятою Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 3 Порядку №45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ.

Абзацом 6 пункту 5 Порядку №45 встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Позивача, який був відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, було звільнено з військової служби у запас наказом Міністра оборони України відповідно до пункту 18 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 19.09.2019 №113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» та за підпунктом «г» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі).

На дату звільнення з військової служби позивач отримував грошове забезпечення, яке складалося з: окладу за посадою, займаною в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, до якої він був відряджений; окладу за військовим званням майор; надбавки за роботу з таємними документами; надбавки за вислугу років.

Позивач був відряджений для виконання службових обов'язків до Генеральної прокуратури, перерахунок його пенсії може бути проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов'язків.

Довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) №14-167вих-23, яка були видані 05 вересня 2023 року Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, містять в собі відомості щодо розміру грошового забезпечення за відповідною посадою прокурора в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, до якої позивач був відряджений, а не оклад, встановлений за аналогічною або відповідною посадою в органі, з якого він був відряджений. Отже, наведена довідка не відповідає вимогам Порядку №45.

Оскільки Позивач був відряджений для виконання службових обов'язків до Генеральної прокуратури, перерахунок його пенсії може бути проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого Позивач відряджався для виконання службових обов'язків. Позивачем такої довідки не подано. Підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

У відзиві на апеляційну скаргу позивачем висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, задовольнити, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІ.

Пунктом 16§1 наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 02.09.2014 №512 ОСОБА_1 прийнятий на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу та відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі для призначення на відповідні посади.

Наказом Військового прокурора Південного регіону України від 03.09.2014 №146к позивач призначений на посаду старшого прокурора військової прокуратури Херсонського гарнізону Південного регіону України з 03.09.2014.

Пунктом 18§2 наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 01.03.2021 №71 ОСОБА_1 звільнений з військової служби у запас на підставі підпункту «г» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів).

Наказом Генерального прокурора від 11.03.2021 №138к з 14.03.2021 позивач звільнений з посади військового прокурора Донецького гарнізону.

Згідно наказу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил від 12.03.2021 №132 ОСОБА_1 з 14.03.2021 виключений зі списків особового складу військової прокуратури об'єднаних сил, усіх видів забезпечення та направлено на зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 28.03.2023 в справі №200/801/23, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07.06.2023, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 12.10.2022 №3119612353 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а» частини 1 статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути подання про призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», направлене 27.09.2022 ІНФОРМАЦІЯ_2 за №6208, та призначити і виплачувати ОСОБА_1 з 15.03.2021 пенсію за вислугою років відповідно до п. “а» частини 1 статті 12 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, з урахуванням вислуги років у пільговому обчисленні 29 років 06 місяців 29 днів.

Також у вказаній справі судом було встановлено, що листом ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.09.2022 №09/01/983 позивача було повідомлено, що на підставі поданих документів для призначення пенсії було оформлено подання від 27.09.2022 року №6208 про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 27.09.2022 за вих. №09/01/982 для прийняття рішення про призначення пенсії. Зазначено, що на момент звільнення (14.03.2021 року) позивач має календарну вислугу років: 18 років 07 місяців 13 днів.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою 0501021127 (Міноборони) від 31.08.2023, позивачу з 15.03.2021 призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-ХІІ (у графі “посада» зазначено - “Військовий прокурор Донецького гарнізону»).

Згідно з пунктом 21 Прикінцевих і перехідних положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», з дня набрання чинності цим Законом військові прокуратури, прокурори та слідчі військових прокуратур припиняють виконувати свої повноваження у порядку та строки, визначені Генеральним прокурором.

Відповідно до наказу Офісу Генерального прокурора №66 від 5 лютого 2020 року юридичну особу Військову прокуратуру об'єднаних сил (до складу якої входила Військова прокуратура Донецького гарнізону) перейменовано у Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (на правах обласних прокуратур) без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи.

Наказом Генерального Прокурора України № 130 від 17.05.2023 з метою забезпечення належної організації роботи спеціалізованих прокуратур у сфері оборони щодо виконання визначених функцій, розмежування їхніх повноважень із самостійними структурними підрозділами Офісу Генерального прокурора, обласними та окружними прокуратурами, Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Східного регіону (на правах обласної) наказано забезпечувати виконання повноважень, визначених Законом України "Про прокуратуру", іншими законодавчими актами, наказами Генерального прокурора, з урахуванням положень цього наказу на території - Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської та Харківської областей, а також у військово-морській зоні "Азовська", що включає внутрішні води України в Азовському морі та Керченській протоці."

Таким чином, фактично, посаду військового прокурора Донецького гарнізону було скорочено (що стало підставою звільнення позивача з посади) та станом на момент виникнення спірних правовідносин створено посаду керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.

ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 03.10.2023 №09/01/2915 було надано лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 05.04.2018 №248/3/6/947 та довідку Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12.09.2023 №14- 168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.01.2022 за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України, для здійснення перерахунку з 01.01.2022 основного розміру його пенсії.

07.11.2023 Позивач звернувся до Відповідача з заявою, у якій просив провести йому, з 01.01.2022 перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12.09.2023 №14-168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» станом на 01.01.2022 за посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України.

Відповідач листом від 16.01.2024 №1255-25856/Л-02/8-0500/24 у задоволенні заяви позивача відмовив.

Вказану відмову, серед іншого, мотивовано тим, що на теперішній час, постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. Інших умов проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Крім цього, вказано про те, що для отримання рішення позивачу необхідно особисто звернутись із заявою встановленого зразку про перерахунок пенсії та документами до органу Пенсійного фонду України (сервісний центр) за фактичним місцем проживання.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що частина 16 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з частинами 2-3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частин 1-2 статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Пунктом 3 Порядку №45 (у редакції чинній станом на момент відмови у перерахунку пенсії (16.01.2024) визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Задовольняючи позовні вимоги, місцевий суд вказав, що орган, з якого позивач був звільнений, реорганізовано, а посаду скорочено та замість неї створено посаду керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з підвищенням розміру складових заробітної плати (грошового забезпечення), отже, на момент виплати пенсії відбулася зміна розміру грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія позивача, що є підставою для її перерахунку відповідно до частини 16 статті 43 Закону №2262-ХІІ.

Суд першої інстанції зауважив, що під час призначення позивачу пенсії відповідачем без жодних зауважень було прийнято додані до подання ІНФОРМАЦІЯ_3 та застосовано для розрахунку розміру пенсії позивача грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, видані Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил.

Щодо посилання відповідача на абзац 9 пункту 3 та абзац 6 пункту 5 Порядку № 45.

За вказаними абзацами особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

Отже, обов'язковою умовою застосування вказаних норм є те, що особа була звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посади, на якій вона перебувала.

Проте, у даній справі позивач звільнений з військової служби не у зв'язку з виходом на пенсію, а звільнений у запас на підставі підпункту “г» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із скороченням або проведенням організаційних заходів).

Таким чином, абзац 9 пункту 3 та абзац 6 пункту 5 Порядку № 45 не застосовується до спірних правовідносин.

Крім цього, суд зазначає, що лист відповідача, яким фактично відмовлено у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії не містить жодних посилань на вказані абзаци пунктів 3 та 5 порядку № 45, як на підставу цієї відмови.

Щодо посилання відповідача на ухвалу Верховного Суду від 16 жовтня 2023 року про відмову у відкритті касаційного провадження у справі № 200/1455/23, окружний суд зазначив, що відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, а не у його ухвалах, які приймаються під час підготовки справи до касаційного розгляду.

Проте, з такими висновками місцевого суду не може погодитись судова колегія апеляційного суду.

Щодо органу, уповноваженого видавати довідки для перерахунку пенсій.

Під час призначення позивачу пенсії відповідачем без жодних зауважень було прийнято додані до подання ІНФОРМАЦІЯ_3 та застосовано для розрахунку розміру пенсії позивача грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, видані Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил.

Посилання апелянта на те, що перерахунок його пенсії може бути проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов'язків, не можуть бути прийняті до уваги.

Згідно приписам абзацу 9 пункту 3 Порядку № 45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

Відповідно до абзацу 6 пункту 5 Порядку № 45 особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо із займаних посад у зазначених органах, установах, до яких вони були відряджені, грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого вони були відряджені. За бажанням особи грошове забезпечення враховується за посадою, яку особа займала до відрядження для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств.

Як встановлено матеріалами справи, позивача, який був відряджений до Генеральної прокуратури України із залишенням на військовій службі, було звільнено з військової служби у запас наказом Міністра оборони України відповідно до пункту 18 розділу ІІ «Прикінцеві і перехідні положення» Закону України від 19.09.2019 №113-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» та за підпунктом «г» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі).

Позивач був звільнений зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посади, на якій він перебував в органі, до якого був відряджений, тому грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за аналогічними або відповідними посадами в органі, з якого він був відряджений, як то прямо передбачено вказаними нормами Порядку № 45.

Посилання місцевого суду на те, що у даній справі позивач звільнений з військової служби не у зв'язку з виходом на пенсію, а звільнений у запас на підставі підпункту “г» пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку із скороченням або проведенням організаційних заходів), є не змістовними, оскільки цим законом не передбачена така підстава звільнення з військової служби - у зв'язку з виходом на пенсію.

Таким чином, абзац 9 пункту 3 та абзац 6 пункту 5 Порядку № 45 застосовується до спірних правовідносин.

Оскільки позивач був відряджений для виконання службових обов'язків до Генеральної прокуратури, перерахунок його пенсії може бути проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої державним органом, згідно з наказом якого позивач відряджався для виконання службових обов'язків.

Позивач проходив війську службу і був звільнений з неї з посади військового прокурора Донецького гарнізону військової прокуратури об'єднаних сил. Відтак саме цей державний орган (його правонаступник) повинен видавати довідки для перерахунку розміру пенсії.

Аналогічний висновок викладений в постановах Верховного Суду від 06 червня 2023 року в справі №580/2450/21 (пункт 28) та від 19 лютого 2024 року в справі № 300/3496/22 (пункт 33).

Як зазначалось вище, відповідно до наказу Офісу Генерального прокурора №66 від 5 лютого 2020 року юридичну особу Військову прокуратуру об'єднаних сил (до складу якої входила Військова прокуратура Донецького гарнізону) перейменовано у Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил (на правах обласних прокуратур) без зміни ідентифікаційного коду юридичної особи, на теперішній час - Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Східного регіону.

Колегія суддів звертає увагу, що відповідно до протоколу за пенсійною справою 0501021127 (Міноборони) позивачу з 15.03.2021 призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону № 2262-ХІІ (у графі “посада» зазначено - “Військовий прокурор Донецького гарнізону»).

При цьому, серед додатків Подання про призначення пенсії позивачу від 27.09.2022 № 6208 ІНФОРМАЦІЯ_2 надано Грошовий атестат № 14-121 вих22 та Довідку про додаткові види грошового забезпечення № 14-122, які хоча і видані Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, проте засвідчують грошове забезпечення ОСОБА_1 як військового прокурора Донецького гарнізону військової прокуратури об'єднаних сил.

Пенсія призначена з таких видів грошового забезпечення військовослужбовця: посадовий оклад (Постанова КМУ № 505 від 31.05.2012) - 8800 грн, оклад за військове звання - 1480 грн, процентна надбавка за вислугу років 50% - 5140 грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. - 30150,70 грн, що відповідає відомостям додатків Подання про призначення пенсії позивачу від 27.09.2022 № 6208 ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Щодо змісту довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення).

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, довідка від 12.09.2023 №14-168 ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка була видана Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону, містить в собі відомості щодо розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2022 року, за відповідною (прирівняною) посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.

При цьому, відповідно до статті 81 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІ «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», зі змінами:

посадовий оклад - 60000,00 грн,

оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00 грн,

надбавка за вислугу років 50% - 30740,00 грн,

надбавка за роботу з таємними документами 15% - 9000,00 грн,

усього: 101 220,00 грн.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 7 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VІІ), в редакції до внесення до нього змін Законом України від 19 вересня 2019 року № 113-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» (далі - Закон № 113-IX) військові прокуратури входили до системи органів прокуратури.

Частиною другою тієї ж статті було визначено, що до військових прокуратур належать Головна військова прокуратура (на правах структурного підрозділу Генеральної прокуратури України), військові прокуратури регіонів (на правах регіональних), військові прокуратури гарнізонів та інші військові прокуратури (на правах місцевих), перелік яких визначається в Додатку до цього Закону. У разі якщо в силу виключних обставин у певних адміністративно-територіальних одиницях не діють органи прокуратури України, які мають здійснювати там нагляд, за рішенням Генерального прокурора виконання їх функцій може покладатися на військові прокуратури. Утворення, реорганізація та ліквідація військових прокуратур, визначення їх статусу, компетенції, структури і штатів здійснюються Генеральним прокурором.

Відповідно до абзаців першого та четвертого частини четвертої статті 27 Закону № 1697-VІІ військовими прокурорами призначаються громадяни з числа офіцерів, які проходять військову службу або перебувають у запасі і мають вищу юридичну освіту, за умови укладення ними контракту про проходження служби осіб офіцерського складу у військовій прокуратурі. Військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом України "Про прокуратуру" і проходять військову службу відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Законом № 113-ІХ військові прокуратури виключені із системи органів прокуратури.

Відповідно до абзацу третього пункту 3 розділу II «Прикінцеві і перехідні положення» цього Закону за прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.

Згідно ч.3 ст. 81 Закону № 1697-VІІ посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

З 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року {Частина третя статті 81 в редакції Законів № 1774-VIII від 06.12.2016, № 113-IX від 19.09.2019}.

Відповідно до пункту 6 частини п'ятої цієї ж статті посадові оклади прокурорів, які перебувають на адміністративних посадах, встановлюються у такому розмірі: керівника обласної прокуратури - 1,5 посадового окладу прокурора обласної прокуратури.

Статтею 7 Закону України від 2 грудня 2021 року № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік» установлено у 2022 році прожитковий мінімум працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня - 1600 гривень.

З огляду на приписи статті 81 Закону № 1697-VІІ, Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону позивачу видана довідка від 12.09.2023 № 14-168ВИХ-23, що містить в собі відомості щодо розміру грошового забезпечення за нормами, чинними на 1 січня 2022 року, за відповідною (прирівняною) посадою керівник Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, виходячи з посадового окладу 37,5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, встановленого Законом України від 2 грудня 2021 року № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік», - 1600 х 37,5 = 60000 гривень.

Відповідно до ч.7 ст. 81 Закону № 1697-VІІ прокурорам виплачується щомісячна надбавка за вислугу років у розмірах: за наявності стажу роботи понад один рік - 10 відсотків, понад 3 роки - 15 відсотків, понад 5 років - 18 відсотків, понад 10 років - 20 відсотків, понад 15 років - 25 відсотків, понад 20 років - 30 відсотків, понад 25 років - 40 відсотків, понад 30 років - 45 відсотків, понад 35 років - 50 відсотків посадового окладу.

Порядок виплати щомісячної надбавки за вислугу років прокурорам затверджується Кабінетом Міністрів України.

Як вказувалось вище, зазначена довідка видана на підставі статті 81 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІ «Про прокуратуру» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», тобто, є поєднанням заробітної плати прокурора, який не є військовослужбовцем, та грошового забезпечення військовослужбовця.

Пунктом 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

Однак, позивач в березні 2021 року був звільнений з військової служби, тому станом на 01.01.2022 (як видана довідка) на нього не можуть поширюватись положення як постанови КМУ № 505, так і постанови № 704.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка була видана Спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, містить в собі відомості щодо розміру окладу як складової заробітної плати за відповідною посадою прокурора в Спеціалізованій прокуратурі у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил, де позивач зараз працює, а не оклад як складової грошового забезпечення, встановлений за аналогічною або відповідною посадою в органі, з якого він був відряджений, за військовою (спеціальною) посадою.

Слід звернути увагу, що наказом Міністерства оборони України від 01 березня 2018 року № 90 встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (далі - Наказ № 90).

У додатках 1-22 до Наказу № 90 визначені основні типові посади та основні посади осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Між тим, у цих додатках відсутня посада прокурора (керівника прокуратури).

Отже, станом на 01.01.2022 в ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутня посада прокурора.

Верховний Суд у постанові від 09 лютого 2023 року у справі №825/2164/18 також дійшов правового висновку про те, що для військовослужбовців, відряджених для роботи в органах державної влади, які одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено особливість обчислення пенсії, а саме: особам офіцерського складу, які були відряджені для роботи в органах державної влади та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу. Тобто базою для обчислення і перерахунку пенсії є грошове забезпечення, встановлене за військовою (спеціальною) посадою, а не фактично отримуваний заробіток за місцем проходження служби.

В схожих правовідносинах в постанові від 23 серпня 2023 року в справі №380/17897/21 в пункті 114 Верховний Суд сформулював наступний правовий висновок щодо застосування ч.4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у сукупності з положеннями Порядку № 45:

«У разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у особи, яка під час проходження служби обіймала посаду судді військового суду, при такому перерахунку необхідно використовувати посадовий оклад військовослужбовця».

Отже, наведена довідка не відповідає вимогам Порядку №45, тому посилання позивача на те, що відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії, отримавши відповідну довідку, не заслуговують на увагу.

Щодо права на перерахунок пенсії.

Місцевий суд зазначив, що лист відповідача, яким фактично відмовлено у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, не містить жодних посилань на вказані абзаци пунктів 3 та 5 Порядку № 45, як на підставу цієї відмови.

Проте, згідно зі статтею 245 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб'єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з'ясування об'єктивної істини у справі.

Правильність саме такого тлумачення змісту ч.1 ст.77 та ч.2 ст.77 КАС України підтверджується правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020 по справі № 520/2261/19, де указано, що визначений ст. 77 КАС України обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

В свою чергу, відповідач листом від 16.01.2024 №1255-25856/Л-02/8-0500/24 у задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії, в тому числі, на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12.09.2023 № 14-168ВИХ-23, - відмовив.

Вказану відмову, серед іншого, мотивовано тим, що на теперішній час, постанов Кабінету Міністрів України щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії не приймалось. Інших умов проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Отже, суду першої інстанції слід було дослідити, чи виникли передбачені законодавством підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно частини 17 статті 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Сторонами не оспорюється, що пенсія позивачеві призначена у відповідності до Закону № 2262-ХІІ як військовослужбовцю, а не як прокурору згідно Закону України «Про прокуратуру».

В той же час, позивач фактично хоче, щоб його пенсія була обрахована із заробітку прокурора Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, який станом на 01.01.2022 не є військовим прокурором (військовослужбовцем), тобто, не підпадає під відповідну (для позивача) категорію військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ.

Отже, колегія суддів погоджується із відповідачем про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу за Законом № 2262-ХІІ (як військовослужбовцю) у зв'язку зі збільшенням посадового окладу прокурора, який не відноситься до категорії військовослужбовців.

Зважаючи на викладене, колегія суддів висновується про відсутність підстав для перерахунку та виплати позивачеві пенсії на підставі довідки Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 12.09.2023 № 14-168ВИХ-23 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), виданої ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ і постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", станом на 01.01.2022 за посадою керівника Донецької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону України.

Аналогічний правовий висновок викладений в схожих правовідносинах в постановах Верховного Суду України від 05 квітня 2016 року у справі № 2а/461/110/14, Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 522/23421/14-а та від 16 жовтня 2023 року в справі № 560/3312/22.

Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення місцевого суду - скасуванню.

Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку з відмовою позивачеві в задоволенні позовних вимог, понесені ним судові витрати йому не відшкодовуються. Витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані зі сплатою судового збору, за діючим процесуальним законодавством відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - задовольнити повністю.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08 серпня 2024 року у справі № 200/4272/24 - скасувати повністю.

Прийняти нову постанову.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Повне судове рішення - 31 жовтня 2024 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І. В. Сіваченко

Судді А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук