30 жовтня 2024 року м. Київ
Унікальний номер справи № 758/1358/24
Суддя в суді першої інстанції: Казмиренко Л.В.
Провадження № 33/824/4552/2024
Київський апеляційний суд у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ Левенця Б.Б., за участю секретаря судового засідання Дячук І.М., розглянувши апеляційну скаргу Енергетичної митниці Державної митної служби України на постанову Подільського районного суду м. Києвавід 15 серпня 2024 року у справі про закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Литовської Республіки, директор ПІІ «Амік Україна», 04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд.68) за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, -
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 08 серпня 2024 року провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення(т. 10 а.с. 2-10).
Не погодившись з вказаною постановою, 26 серпня 2024 року представник Енергетичної митниці Державної митної служби України Холодкова О.С. подала до суду апеляційнускаргу, в якій просила оскаржувану постанову скасувати, прийняти нову постанову, якою визнати ОСОБА_1 винним у порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 100% вартості товарів - безпосередніх предметів правопорушення з конфіскацією цих товарів (шляхом стягнення вартості цих товарів) (т. 10 а.с. 13-57).
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначала, що не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо того, що у протоколах про порушення митних правил № 0267/90300/23, № 0266/90300/23, № 0269/90300/23, № 0274/90300/23, № 0273/90300/23, № 0270/90300/23, № 0271/90300/23, № 0268/90300/23, № 0272/90300/23, складених 29.09.2023 року, митний орган визначив, що посадовими особами ПзІІ «АМІК Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин» з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом, однак, вищевказані протоколи про порушення митних правил не містять деталізації та розкриття поняття «документів, одержаних незаконним шляхом».
Суд, приймаючи оскаржувану постанову, порушив принципи всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин справи, а саме: не в повному обсязі дослідив зміст протоколів та матеріалів, зібраних у справі, а також доказів, наданих Енергетичною митницею в підтвердження вчинення ОСОБА_1 порушень митних правил, що призвело до встановлення ним хибних висновків.
Судом помилково було зроблено висновок про те, що в судовому засіданні не знайшли своє підтвердження доводи, які конкретні дії повинен був вчинити ОСОБА_1 з метою перевірки правдивості зазначених у документах відомостей та які саме дії ним у зв'язку з цим не було вчинено, що вказувало б на наявність в його діях суб'єктивної сторони інкримінованого йому порушення митних правил. Вказував, що ПІІ «Амік Україна», який є імпортером газу/дизельного палива на митну територію України та пред'являє документи митним органам, повинен додержуватись вимог законодавства, виконувати митні правила України. Саме генеральний директор підприємства ОСОБА_1 вчиняв активні дії щодо ввезення/митного оформлення та у подальшому введення в обіг на ринку України продукцію походженням з іншої держави від виробника до споживача, а тому саме ОСОБА_1 є суб'єктом даного правопорушення.
Зазначала, що посадовими особами ПІІ «Амік Україна» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів були надані документи про якість, а саме сертифікати якості від 21.11.2022 № 1-11618, № 1-11644, № 1-11620, № 1-12442, № 1-11609, № 1-12836, № 1-12784, № 1-12798 та від 30.11.2022 № 1-34707, які містять відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості виробника - «Orlen Lietuva» № 161042 , факт видачі якого виробником не підтверджено. Продавці товару не є виробниками товару, і оскільки «Orlen Lietuva» не підтвердила видачу сертифікатів якості, то фактично і країна походження не підтверджена. Відтак, матеріалами справи доведено склад порушення митних правил.
Щодо обтяжуючої обставини, повідомляла, що ОСОБА_1 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за вчинення дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Вказувала, що справи були об'єднані в одне провадження без врахування думки Енергетичної митниці, та з порушенням ст. 36 КУпАП, з якої випливає, що вона застосовується тільки при накладенні стягнень, які є менш серйозними та більш серйозними, а не при закритті справи. Відповідно до абз. 2 п. 17 постанови Пленуму ВСУ № 8 від 03 червня 2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», при призначенні стягнень за декілька правопорушень суддя повинен керуватись ст. 36 КУпАП, оскільки МК не містить положень щодо призначення стягнення з сукупністю. Енергетичною митницею були направлені 9 матеріалів справ, порушених у відношенні однієї особи за ч. 1 ст. 483 МК України. Санкція вказаної статті передбачає тільки один вид стягнення та не розмежовує менш або більш серйозне правопорушення, оскільки передбачає тільки один вид стягнень. Також протоколи про порушення митних правил складались за окремі події, мають окремі склади правопорушення, що відбувались у різні рамкові часи, кожен з яких є самостійним видом правопорушення, не пов'язані між собою (різні факти), а тому повинні досліджуватись судом окремо. Таким чином, судом першої інстанції безпідставно об'єднано провадження в справах.
Посилалась на те, що враховуючи всі обставини справи, спосіб вчинення правопорушень, обсяг товарів, що перевозились з порушенням митних правил, їх вартість, неодноразове вчинення подібного порушення при переміщенні через митний кордон України нафтопродуктів, особу порушника (наявність обтяжуючих обставин), Енергетична митниця вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 % вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил конфіскації товарів з конфіскацією товарів, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення нових правопорушень, а також спів розмірним характеру вчиненого правопорушення.
Враховуючи, що митниця позбавлена на законодавчому рівні можливості оскаржувати постанови про об'єднання матеріалів справ, з урахуванням ст. 36 КУпАП, просила застосувати основне стягнення - штраф за більше серйозне правопорушення в розмірі 1 041 471,64 грн. та застосувати додаткове стягнення у вигляді конфіскації шляхом стягнення вартості товарів у сумі 8 228 718,09 грн. (т. 10 а.с. 13-57).
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Токменко В.В. подав письмові заперечення в яких просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржувану постанову районного суду залишити без змін (т. 10 а.с. 81-84).
Відповідно до вимог ч. 7 ст. 294 КУпАП апеляційний суд переглядає справу в межах апеляційної скарги.
У судовому засіданні представники апелянта Енергетичної митниці Державної митної служби України - Герега К.М., Холодкова О.С. підтримали подану апеляційну скаргу та просили її задовольнити. Захисники ОСОБА_1 - адвокат Токменко В.В., адвокат Антощук Л.П. заперечували проти доводів апеляційної скарги та просили її відхилити.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до суду не прибув, був сповіщений про розгляд справи апеляційним судом повідомленням його захисників - адвоката Токменко В.В., адвоката Антощук Л.П., цих обставин захисники не заперечували в суді апеляційної інстанції, про що свідчить протокол та звукозапис судового засідання (т. 10 а.с. 75, 87).
Поряд з цим, Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що національні суди мають організовувати судові провадження таким чином, щоб забезпечити їх ефективність та відсутність затримок (див. рішення ЄСПЛ від 02.12.2010 у справі "Шульга проти України" № 16652/04).
Відповідно до ст. 294 КУпАП, неявка в судове засідання особи, яка подала скаргу, інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, не перешкоджає розгляду справи, крім випадків, коли є поважні причини неявки або в суду відсутня інформація про належне повідомлення цих осіб.
З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність перешкод для апеляційного перегляду справи.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Закриваючи провадження в справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, суд першої інстанції виходив з того, що митним органом не доведено обставин вчинення ОСОБА_1 як директором ПІІ «Амік Україна» дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення товарів документів, що одержані незаконним шляхом. Недоведеною є наявність суб'єктивної сторони інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
З такими висновками суду першої інстанції щодо закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення апеляційний суд погодився з огляду на наступне.
Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0267/90300/23 від 29.09.2023 року, 06.12.2022 року через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 23,602 тонн, 31,608 тис. л. при 15о С., вартістю 23 229,21 Євро за митною декларацією типу ІМ 40 ЕА від 05.12.2023 №22UA903050047586U6.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-11644;
- рахунка-фактури від 05.12.2022 № KDNS-0014483;
- міжнародної автотранспортної накладних (СMR) від 05.12.2022 № 26870;
- контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 07.12.2022 № 22UA903050048258U2 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Відповідно до ч. 1 ст. 260 Митного кодексу України, якщо декларант або уповноважена ним особа не володіє точними відомостями про характеристики товарів, необхідні для заповнення митної декларації у звичайному порядку, вона може подати митному органу тимчасову митну декларацію на такі товари за умови, що вона містить достатні данні для поміщення їх у заявлений режим, та під зобов'язання про подання додаткової декларації у строк не більше 45 днів з дати оформлення тимчасової декларації.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 08.12.2022 № 22UA903050048609U8.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 29.12.2022 вих. № 7.17-4/7.17-31-01/7.6/5559 надала висновок для наданої проби товару від 29.12.2022 № 142000-3101-0363. Результати отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 07.12.2022 № 22UА903050048258U2, у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185 , м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) в особі директора ОСОБА_4 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо». Також, умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 21.11.2022 №1-1644, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» 161042.
Відповідно до вимог ст. 198 Митного кодексу України митному органу в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації.
Нормами ст. 335 Митного кодексу України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі документи та відомості зокрема, що підтверджують дотримання обмежень, які виникають у зв'язку із застосуванням захисних заходів. Незалежно від виду транспорту, яким здійснюється переміщення товарів, під час прибуття товарів у пункт пропуску через державний кордон України надаються документи (відомості) або їх реквізити, у тому числі засобами інформаційних технологій (або у вигляді електронного документа), які підтверджують дотримання заборон та/або обмежень згідно із законами України.
Постановами Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1147 «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з російської федерації» та від 09.04.2022 № 426 «Про застосування заборони ввезення товарів з російської федерації» заборонено ввезення на митну територію України в митному режимі імпорту товарів з Російської Федерації.
Відповідно до положень пункту 8 розділу «Вимоги щодо обігу палива на ринку» Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 (далі Технічний регламент), «кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива».
Пунктом 5 Технічного регламенту до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом наступних 90 календарних днів передбачено введення в обіг палив, які ввозяться на митну територію України з держав - членів ЄС та інших держав (крім палива походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь та/або палива, власниками якого є юридичні особи, фізичні та юридичні особи, стосовно яких застосовано спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України «Про санкції»), на підставі документа, що підтверджує відповідність нафтопродуктів вимогам цього Технічного регламенту, виданого іноземним суб'єктом господарювання або органом з оцінки відповідності мовою оригіналу, що підтверджує відповідність нафтопродуктів стандартам ЕN 228 (автомобільні бензини) або їх аналогів.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам ЕN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.11.2022 № 1-11644, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 05.12.2022 № KDNS-0014483, в яких зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 21.11.2022 № 1-11644, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю, щодо використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів зокрема вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».
05.09.2023 року Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26- 04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-11644 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган склавший протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» вчинено дії спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 23,602 тонн, 31.608 тис. л. при 15о С., вартістю 23 299,21 Євро або 902 501,89 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом.
Відповідно до частини другої ст. 459 Митного кодексу України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ТОВ ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон У країни з приховуванням від митного контролю шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом (т. 1 а.с. 2-5).
Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0266/90300/23 від 29.09.2023 року, 04.12.2022 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 22,842 тонн, 30,593 тис. л. при 15оС., вартістю 22551,02 Євро за митною декларацією типу ІМ 40 ЕА від 03.12.2023 № 22UA903050047193U4.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-11618;
- рахунка-фактури від 02.12.2022 № KDNS-0014470;
- міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 02.12.2022 № 26865;
- контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 04.12.2022 № 22UA903050047395U7 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 06.12.2022 № 22UA903050047737U7.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 28.12.2022 вих.№ 7.17-4/7.17-31-01/7.6/5543 надала висновок для наданої проби товару від 28.12.2022 № 142000-3101-0353. Результати, отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 04.12.2022 № 22UA903050047395U7 у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185, м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) в особі директора ОСОБА_4 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо».
Також умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 21.11.2022 № 1-11618, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161042.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.11.2022 № 1-11618, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 02.12.2022 № KDNS-0014473, в яких зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 21.11.2022 № 1-11618, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
Слід зазначити, що 01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб'єктами ЗЕД з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених в Російській Федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».
05.09.2023 року Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26-04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-11618 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган який склав протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «АМІК Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 22,842 тонн, 30,593 тис. л. при 15оС., вартістю 22551,02 Євро або 861 561,72 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом (т. 2 а.с. 1-5).
Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0269/90300/23 від 29.09.2023 року, 27.12.2022 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 26,791 тонн, 35,669 тис. л. при 15оС., вартістю 25110,98 Євро за митною декларацією типу ІМ 40 ЕА від 23.12.2022 № 22UA90305002694U3.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифіката якості від 21.11.2022 № 1-12442;
- рахунка-фактури від 22.12.2022 № KDNS-0014897;
- міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 22.12.2022 № 0027010;
- контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 27.12.2022 № 22UA903050053723U3 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 28.12.2022 № 22UA9030500053800U4.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 20.01.2023 вих.№ 7.17-4/7.17-31-01/7.6/345 надала висновок для наданої проби товару від 20.01.2023 № 142000-3101-0063.
Результати, отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 27.12.2022 № 22UA903050053723U3 у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185, м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) в особі директора ОСОБА_4 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо».
Також умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 21.11.2022 № 1-12442, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161042.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.11.2022 № 1-12442, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 22.12.2022 № KDNS-0014897, в якому зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 21.11.2022 № 1-12442, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб'єктами ЗЕД з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».
05.09.2023 року Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26-04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-12442 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган яким складений протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «АМІК Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 26,791 тонн, 35,669 тис. л. при 15оС., вартістю 25110,98 Євро або 975 390,82 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ТОВ ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом (т. 3 а.с. 2-5).
Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0274/90300/23 від 29.09.2023 року, 07.12.2022 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 26,654 тонн, 35,653 тис. л. при 15оС., вартістю 27060,63 Євро за митною декларацією типу ІМ 40 ЕА від 07.12.2023 № 22UA903050048154U9.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифікат якості від 30.11.2022 № 1-34707;
- рахунка-фактури від 06.12.2022 № BPDM-096381;
- міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 06.12.2022 № ВРС0000459;
- контракту від 31.03.2022 № 22/16.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 08.12.2022 № 22UA903050048502U7 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 09.12.2022 № 22UA903050048945U1.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 04.01.2023 вих.№ 7.17-4/7.17-31-01/7.6/55 надала висновок для наданої проби товару від 04.01.2023 № 142000-3101-0006. Результати, отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 08.12.2022 № 22UA903050048502U7 у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 31.03.2022 № 22/16, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "BALTIC PETROLEUM"" (LT-14302 Uzubalik kaimas, Vilniaus rajonas, Senasis Ukmerges kelias 4. Lithuania.) в особі директора ОСОБА_5 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо».
Також, умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161042.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів, з метою підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 30.11.2022 № 1-34707, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 06.12.2022 № BPDM-096381, в яких зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 30.11.2022 № 1-34707, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю, щодо використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів зокрема вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».05.09.2023 Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26-04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 30.11.2022 № 1-34707, що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган яким складений протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «Амік Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 26,654 тонн, 35,653 тис. л. при 15оС., вартістю 27060,63 Євро або 1 041 471,64 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу, як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ТОВ ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом (т. 4 а.с. 1-5).
Згідно з протоколом про порушення митних правил №0273/90300/23 від 29.09.2023 року, 03.01.2023 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 21,970 тонн, 29,309 тис. л. при 15оС., вартістю 20955,94 Євро за попередньою митною декларацією типу ІМ 40 ЕЕ від 03.01.2023 № UA903000/2023/900150.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифіката якості від 21.11.2022 № 1-12798;
- рахунка-фактури від 02.01.2023 № KDNS-0015074;
- міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 02.01.2023 № 0027066;
- контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 04.01.2022 № 23UA903220000212U0 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 05.01.2022 № 23UA903220000312U7.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 02.02.2023 вих.№ 7.17-4/7.17-31-01/7.6/578 надала висновок для наданої проби товару від 02.02.2022 № 142000-3101-0105. Результати отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 04.12.2023 № 23UA903220000212U0 у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185 , м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) в особі директора ОСОБА_4 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо».
Також, умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 21.11.2022 № 1-12798, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161042.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.11.2022 № 1-12798, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 02.01.2023 № KDNS-0015074, в якому зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 21.11.2022 № 1-12798, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів зокрема вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».
05.09.2023 року Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26-04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-12798 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган яким складений протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «АМІК Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 21,970 тонн, 29,309 тис. л. при 15оС., вартістю 20955,94 Євро або 817 367,58 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ТОВ ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом (т. 5 а.с. 2-5).
Згідно протоколу про порушення митних правил №0270/90300/23 від 29.09.2023 року, 03.12.2022 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 26,648 тонн, 35,692 тис. л. при 15о С., вартістю 26309,64 Євро за митною декларацією типу ІМ 40 ЕА від 03.12.2023 № 22UA903050047190U7.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-11609;
- рахунка-фактури від 02.12.2022 № KDNS-0014466;
- міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 02.12.2022 № 26861;
- контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 04.12.2022 № 22UA903050047382U5 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 05.12.2022 № 22UA903050047564U9.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 28.12.2022 вих.№ 1.17-4/7.17-31-01/7.6/5541 надала висновок для наданої проби товару від 28.12.2022 № 142000-3101-035. Результати, отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 04.12.2023 № 22UA903050047382U5, у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185, м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) в особі директора ОСОБА_4 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо».
Також умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 21.11.2022 № 1-11609, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161042.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.11.2022 № 1-11609, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 02.12.2022 № KDNS-0014466, в яких зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 21.11.2022 № 1-11609, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю, щодо використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості, виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».
05.09.2023 року Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26-04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-11609 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган яким складений протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «АМІК Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 26,648 тонн, 35,692 тис. л. при 15оС., вартістю 26309,64 Євро або 1 005 159,80 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ТОВ ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом (т. 6 а.с. 2-5).
Згідно з протоколом про порушення митних правил №0271/90300/23 від 29.09.2023 року, 04.01.2023 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 225,738 тонн, 34,336 тис. л. при 15оС., вартістю 24550,24 Євро за попередньою митною декларацією типу ІМ 40 ЕЕ від 03.01.2023 № UA903000/2023/900142.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифіката якості від 21.11.2022 № 1-12836;
- рахунка-фактури від 02.01.2023 № KDNS-0015103;
- міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 02.01.2023 № 0027078;
- контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 04.01.2022 № 23UA903220000241U4 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 05.01.2023 року № 23UA903220000241U4.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 02.02.2023 вих.№ 7.17-4/7.17-31-01/7.6/580 надала висновок для наданої проби товару від 02.02.2023 № 142000-3101-0107.
Результати, отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 04.12.2023 № 23UA903220000241U4, у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185, м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) в особі директора ОСОБА_4 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо».
Також, умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 21.11.2022 № 1-12836, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161042.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.11.2022 № 1-12836, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 02.01.2023 № KDNS-0015103, в якому зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 21.11.2022 № 1-12836, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб'єктами ЗЕД з метою приховування походження нафтопродуктів зокрема вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».
05.09.2023 року Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26-04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-12836 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган яким складений протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «АМІК Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 25,738 тонн, 34,336 тис. л. при 15оС., вартістю 24550,24 Євро або 946 112,24 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ТОВ ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом (т. 7 а.с. 2-5).
Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0268/90300/23 від 29.09.2023 року, 04.12.2022 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 22,842 тонн, 30,593 тис. л. при 15оС., вартістю 22551,02 Євро за митною декларацією типу ІМ 40 ЕА від 03.12.2023 № 22UA903050047192U5.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-11620;
- рахунка-фактури від 02.12.2022 № KDNS-0014473;
- міжнародної автотранспортної накладних (CMR) від 02.12.2022 № 26867;
- контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 04.12.2022 № 22UA903050047394U8 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 05.12.2022 № 22UA903050047738U6.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 28.12.2022 вих.№ 7.17-4/7.17-31-01/7.6/5540 надала висновок для наданої проби товару від 28.12.2022 № 142000-3101-0356.
Результати, отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 04.12.2022 № 22UA903050047394U8 у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185, м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) в особі директора ОСОБА_4 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо».
Також, умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 21.11.2022 № 1-11620, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161042.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.11.2022 № 1-11620, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 02.12.2022 № KDNS-0014473, в яких зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 21.11.2022 № 1-11620, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю щодо використання суб'єктами ЗЕД з метою приховування походження нафтопродуктів, зокрема, вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості, виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».
05.09.2023 року Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26-04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-11620 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган яким складений протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «АМІК Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 22,842 тонн, 30,593 тис. л. при 15о С., вартістю 22551,02 Євро або 861 561,72 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ТОВ ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом (т. 8 а.с. 2-5).
Згідно з протоколом про порушення митних правил № 0272/90300/23 від 29.09.2023 року, 03.01.2023 через митний кордон України пункт пропуску "Ягодин - Дорогуск" відділу митного оформлення № 3 - 6 митного поста "Ягодин" Волинської митниці з Латвійської Республіки в Україну на адресу ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» (04071, м. Київ, вул. Верхній Вал, буд. 68.Україна, код ЄДРПОУ 30603572) був переміщений товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 21,976 тонн, 29,317 тис. л. при 15оС., вартістю 20961,66 Євро за попередньою митною декларацією типу ІМ 40 ЕЕ від 03.01.2023 № UA903000/2023/900151.
Переміщення товару через митний кордон України здійснено на підставі наступних документів:
- сертифіката якості від 21.11.2022 № 1-12784;
- рахунка-фактури від 02.01.2023 № KDNS-0015064;
- міжнародної автотранспортної накладної (CMR) від 02.01.2023 № 0027061;
- контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS.
З метою аналізу та управління ризиками під час митного контролю та оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ 40 ДЕ від 04.01.2023 № 23UA903220000240U5 митним постом «Західний» Енергетичної митниці було здійснено взяття проб (зразків) товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою встановлення характеристик, визначальних для класифікації товарів згідно з УКТ ЗЕД.
Враховуючи викладене, товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» випущений у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією типу ІМ 40 ТН від 05.01.2023 № 23UA903220000310U9.
Спеціалізована лабораторія з питань експертизи та досліджень Держмитслужби листом від 02.02.2023 вих.№ 7.17-4/7.17-31-01/7.6/579 надала висновок для наданої проби товару від 02.02.2023 № 142000-3101-0106. Результати отримані в ході досліджень не узгоджуються з інформацією, зазначеною в гр. 31 митної декларації типу ІМ 40 ДЕ від 04.01.2023 № 23UA903220000240U5, у частині «об'ємна доля біоетанолу».
Відповідно до умов контракту від 29.03.2022 № 22/03-29DPS, укладеного між ПзІІ «АМІК-УКРАЇНА» в особі директора ОСОБА_1 (покупець) та литовським підприємством UAB "VIADA LT" (LT-14185, м. Вільнюс, Озаручі г. 1А, Авізенья. Литва) в особі директора ОСОБА_4 (продавець), продавець продає покупцеві товари «бензин» та «дизельне паливо».
Також, умовами зазначеного контракту передбачено, що продавець гарантує, що товар відповідає стандартам, передбаченими для відповідної категорії товарів Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом (паспортом) якості виробника.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» походженням з Литви.
Відповідно до відомостей, зазначених в сертифікаті (паспорті) якості від 21.11.2022 № 1-12784, товар відповідає вимогам (стандарту) LST EN 228:2012+А1:2017, а також має посилання на сертифікат якості підприємства-виробника Public Company «Orlen Lietuva» № 161042.
З метою дотримання вищезазначених заборон та обмежень, посадовими особами ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» під час переміщення товару через митний кордон України до митних органів та підтвердження відомостей про фізико-хімічні показники товару, відповідності нафтопродукту стандартам EN 228 (паливо дизельне) і його ідентифікації, надано документ про якість, а саме сертифікат (паспорт) якості від 21.11.2022 № 1-12784, який містить відповідне посилання на сертифікат (паспорт) якості заводу виробника - «Orlen Lietuva» № 161042.
Також з метою підтвердження виробництва зазначеного товару в Литовській Республіці до митних органів України надано декларацію про походження товару (заява про країну походження товару, зроблена у зв'язку з вивезенням товару виробником, продавцем, експортером (постачальником) або іншою компетентною особою на комерційному рахунку чи будь-якому іншому документі, який стосується товару, а саме: рахунок-фактура від 02.01.2023 № KDNS-0015064, в якому зазначено, що країна походження товару -Литва.
З метою здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D», в тому числі дійсності сертифікату якості від 21.11.2022 № 1-12784, Енергетичною митницею до митних органів Литовської Республіки був направлений запит (вих. від 09.02.2023 № 7.6-3/7.6-20.3/26/4/450).
01.03.2023 року листом № 20/20-01-01/7.6/21 Держмитслужба проінформувала Енергетичну митницю, щодо використання суб'єктами ЗЕД, з метою приховування походження нафтопродуктів зокрема вироблених в російській федерації, підроблених сертифікатів якості виданих публічною компанією «Orlen Lietuva».
05.09.2023 року Енергетичною митницею був отриманий лист «Про відповідь митних органів Литовської Республіки» від Державної митної служби України від 04.09.2023 № 26/26-04/7.6/2262.
Відповідно до копій документів та інформації, наданих митними органами Республіки Литва, підприємством «Orlen Lietuva» сертифікат (паспорт) якості № 161042 не видавався (відомості про сертифікат якості з таким номером у підприємства відсутні).
Отже, з метою дотримання встановлених законодавством України з питань митної справи заборон та обмежень, ідентифікації товару при його переміщенні через митний кордон України митним органам ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» було надано документи, а саме сертифікат якості від 21.11.2022 № 1-12784 (виданий відправником товару), що містить відомості про фізико-хімічні показники та виробника товару, які виробником «Orlen Lietuva» взагалі не підтверджено.
Таким чином, орган яким складений протокол вважав, що посадовими особами ПзІІ «АМІК Україна» вчинено дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару «Бензин марки 95 з вмістом біоетанолу, клас D» загальною вагою 21,976 тонн, 29,317 тис. л. при 15оС., вартістю 20961,66 Євро або 817 590,68 грн. з приховуванням від митного контролю шляхом надання до митного органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом.
Згідно з даними картки обліку особи, яка здійснює операції з товарами керівником ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» є громадянин ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і вирішує питання діяльності підприємства.
Згідно з інформацією, розміщеною в АСМО «Інспектор» ПІК «Провадження в справах про ПМП» Держмитслужби, встановлено, що гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, відповідальність за які передбачена ст. ст. 482, 483 Митного кодексу України не притягувався.
Таким чином, орган обвинувачення вбачав в діях керівника ТОВ ПзІІ «АМІК УКРАЇНА» ОСОБА_1 наявні ознаки порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів, документів, одержаних незаконним шляхом (т. 9 а.с. 2-5).
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 08 серпня 2024 року справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за №758/1358/24, № 758/1360/24, №758/1361/24, №758/1362/24,№758/1363/24, №758/1364/24, №758/1365/24, №758/1366/24, №758/1369/24 за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, об'єднано в одне провадження і присвоєно № 758/1358/24 (т. 10 а.с. 1).
За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
За змістом ст. 483 МК України об'єктивна сторона складу даного правопорушення характеризується діями, що направлені на переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Таким чином, основним безпосереднім об'єктом порушення митних правил є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Об'єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.
Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.
Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України.
При цьому відповідно до пункту 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року № 8, судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до роз'яснень, наведених у постанові Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» порушення митних правил, відповідальність за яке встановлена ст. 483 МК України, може бути вчинене лише умисно.
Згідно положень статті 489 ЦПК України посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП при розгляді адміністративної справи органом (посадовою особою) повинно бути вжито всіх необхідних заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів та з'ясовано: чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, з аналізу положень статей 483, 489 МК України вбачається, що підставою для визнання особи винною в порушенні митних правил, як різновиду адміністративного правопорушення, є встановлення у вчиненому нею діянні всіх ознак складу такого правопорушення, в тому числі, ознак суб'єктивної та об'єктивної сторони складу правопорушення.
Згідно з протоколами про порушення митних правил № 0267/90300/23, № 0266/90300/23, № 0269/90300/23, № 0274/90300/23, № 0273/90300/23, № 0270/90300/23, № 0271/90300/23, № 0268/90300/23, 0272/90300/23 від 29 вересня 2023 року ОСОБА_1 інкримінується переміщення або дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом.
Відповідно до умов договору від 29 березня 2022 року № 22/03-29DPS, укладеного ПІІ «Амік Україна» (Покупець) в особі генерального директора ОСОБА_1 та компанією UAB «VIADA LT» (Продавець), продавець зобов'язується поставити (продати) замовлений товар на експорт в Україну покупцеві протягом строку дії договору, а покупець зобов'язується прийняти замовлений товар, оплатити його та доставити у визначеному місці відповідно до умов, викладених в договорі. Відповідно до п. 5.7 Договору, Продавець гарантує, що товар відповідає стандартам для відповідного товару Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом якості виробника.
Крім того, відповідно до умов договору від 31 березня 2022 року № 22/16, укладеного ПІІ «Амік Україна» в особі генерального директора ОСОБА_1 та компанією UAB «BALTIC PETROLEUM», Продавець зобов'язується поставити (продати) замовлений товар на експорт в Україну покупцеві протягом строку дії договору, а покупець зобов'язується прийняти замовлений товар, оплатити його та доставити у визначеному місці відповідно до умов, викладених в договорі. Відповідно до п. 5.7 договору продавець гарантує, що товар відповідає стандартам для відповідного товару Литовської Республіки, а якість товару підтверджується відповідним сертифікатом якості виробника.
Згідно п. 5.1 вказаних договорів, умовами поставки товару за правилами Інкотермс 2010 є F.C.A.
Відповідно до правил Інкотермс до правила F.C.A. визначено наступні вимоги: 1) назва правила - F.C.A. франко-перевізник (назва місця); 2) відповідно до статті А1 продавець зобов'язаний надати товар із комерційним рахунком-фактурою або еквівалентним йому електронним повідомленням, у відповідності з умовами договору купівлі-продажу, а також будь-які інші докази відповідності, які можуть вимагатися за договором; 3) відповідно до статті А2 продавець зобов'язаний одержати на власний ризик і за власний рахунок будь-яку експортну ліцензію або інший офіційний дозвільний документ і виконати, де це належить, усі митні формальності, необхідні для експорту товару.
Таким чином, відповідно до умов договору та вимог до умов поставки F.C.A. обов'язок підготувати, надати транспортні та комерційні документи на товар, а також виконати всі митні формальності, необхідні для експорту товару, покладено на продавця товару, такі умови передбачають отримання покупцем нафтопродуктів завантаженими у автомобільну цистерну в супроводі повного комплекту документів і не зобов'язують покупців здійснювати перевірку зазначених в супровідних документах комбінацій цифр.
Згідно з відомостями, зазначеними в наданих до митних органів документах, на митну територію України ввезено товар «Нафтопродукти» походженням з Литовської Республіки. З метою підтвердження якості товару, відповідності його європейському стандарту та якісних показників продавцями на кожну партію товару, що поставлявся на адресу ПІІ «Амік Україна», були видані сертифікати (паспорти) якості, в яких наявна інформація, що характеристики (якісні показники та фізико-хімічні властивості) товару зазначено в них на підставі сертифікатів якості АТ «Орлен Ліетува».
У той же час, протоколи про порушення митних правил не містять обставин отримання ОСОБА_1 сертифікатів якості на товар, які б давали підстави вважати, що останні одержані ним незаконним шляхом.
Таким чином, ПІІ «Амік Україна» подані до митниці сертифікати якості на товар отримало від продавців товару, тобто, з дотриманням чинного законодавства.
За таких обставин, недоведеною є об'єктивна сторона правопорушення, а саме подання ОСОБА_1 чи за його дорученням до митниці сертифікатів якості на пальне, які, за твердженням митниці, отримані незаконним шляхом.
У даному випадку посилання митного органу в апеляційній скарзі на листи про те, що сертифікати якості не видавались, ніяким чином не свідчить про незаконне отримання ПІІ «Амік Україна» даних сертифікатів. Вказаний факт може свідчити лише про те, що зазначені сертифікати не видавалися продавцям товару компанії UAB «BALTIC PETROLEUM» та компанії UAB «VIADALT». При цьому, будь яких об'єктивних доказів порушення або здійснення кримінального провадження органами досудового розслідування Литовської Республіки та (або) Держави Україна за фактом можливої підробки сертифікатів якості товару, отриманих покупцем ПІІ «Амік Україна» в особі генерального директора ОСОБА_1 від продавців: компанії UAB «BALTIC PETROLEUM» та (або) компанії UAB «VIADALT», до суду не надано і судом таких не встановлено.
За таких обставин, подання митному органу сертифікатів якості на товар, особою, яка не знала про факт не видачі їх заводом виробником, виключає умисел вказаної особи на вчинення порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
Доказів протилежного, тобто, обізнаності ПІІ «Амік Україна», в тому числі, і ОСОБА_1 , про факт відсутності реєстрації поданих сертифікатів якості в електронній базі заводу виробника, матеріали справи не містять і митницею суду не надано, що виключає також і суб'єктивну сторону правопорушення.
Конституційний Суд України зауважує, що елементом принципу презумпції невинуватості є принцип «in dubio pro reo», згідно з яким при оцінюванні доказів усі сумніви щодо вини особи тлумачаться на користь її невинуватості.
Презумпція невинуватості особи передбачає, що обов'язок доведення вини особи покладається на державу (абз. 1-3 п. 4 рішення ВП КСУ у справі за конституційним поданням 59 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) ст. 368-2 КК від 26.02.2019 № 1-р/2019.
Зазначене узгоджується і з правовою позицією ЄСПЛ, згідно якої «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість особи доведено поза розумним сумнівом» (п. 43 рішення від 14.02.2008 у справі «Кобець проти України» (Kobets v. Ukraine), з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey).
Стандарт доведення поза розумним сумнівом означає, що сукупність обставин справи, встановлена під час судового розгляду, виключає будь-яке інше розумне пояснення події, яка є предметом судового розгляду, крім того, що інкриміноване правопорушення було вчинене і правопорушник є винним у його вчиненні.
Поза розумним сумнівом має бути доведений кожний з елементів, які є важливими для правової кваліфікації діяння. Це питання має бути вирішено на підставі безстороннього та неупередженого аналізу наданих сторонами допустимих доказів, які свідчать за чи проти тієї або іншої версії подій.
Обов'язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною поза розумним сумнівом, версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду.
Наявність таких обставин, яким версія обвинувачення не може надати розумного пояснення або які свідчать про можливість іншої версії інкримінованої події, є підставою для розумного сумніву в доведеності вини особи.
Для дотримання стандарту доведення поза розумним сумнівом недостатньо, щоб версія обвинувачення була лише більш вірогідною за версію захисту. Необхідно, щоб будь-який обґрунтований сумнів у тій версії події, яку надало обвинувачення, був спростований фактами, встановленими на підставі допустимих доказів, і єдина версія, якою розумна і безстороння людина може пояснити всю сукупність фактів, установлених у суді, є та версія подій, яка дає підстави для визнання особи винною за пред'явленим обвинуваченням.
Таким чином, особу може бути визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, в тому числі, у сфері митного оформлення і контролю, виключно в разі встановлення в її діянні всіх ознак складу інкримінованого їй адміністративного правопорушення, тобто, за наявності усіх необхідних елементів об'єктивних та суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як правопорушення - у сукупності.
З огляду на викладене, постанова місцевого суду відповідає вимогам закону, підстав для її скасування суд апеляційної інстанції не вбачає, у зв'язку з чим приходить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваної постанови без змін.
Апеляційним судом перевірено доводи Енергетичної митниці щодо переміщення або дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів документів, одержаних незаконним шляхом, які, на думку митного органу, були допущені ОСОБА_1, і встановлено, що за всіма протоколами про порушення митних правил, які були досліджені судом в межах даної постанови, наявною сукупністю доказів у справі не доведена наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Також, не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги щодо безпідставного, на думку апелянта, об'єднання в одне провадження адміністративних матеріалів №758/1358/24, № 758/1360/24, №758/1361/24, №758/1362/24,№758/1363/24, №758/1364/24, №758/1365/24, №758/1366/24, №758/1369/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки норми МК України та (або) КУпАП не містять заборони об'єднання в одне провадження адміністративних матеріалів щодо обвинувачення однієї особи у вчиненні кількох адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України.
Інші доводи апелянта цих висновків не спростовують, тому судом відхилені.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними, залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (PRONINA v. UKRAINE, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Керуючись ст. 294 КУпАП,-
Апеляційну скаргу Енергетичної митниці Державної митної служби України - залишити без задоволення.
Постанову Подільського районного суду м. Києвавід 15 серпня 2024 року про закриття провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Литовської республіки, директор ПзІІ «Амік Україна», АДРЕСА_1) за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя _________________ Б.Б. Левенець