Рішення від 23.10.2024 по справі 580/9118/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2024 року справа № 580/9118/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

16.09.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без урахування вимог абз. 3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та неврахуванням до пільгового стажу роботи за Списками № 1 затверджених постановою КМУ 11.03.1994 № 162, постановою КМУ 16.01.2003 № 36, Постановою КМУ від 24.06.2016 № 461, а також до Списку робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 р. N 202 з повним робочим днем під землею періодів роботи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 20.05.2002 по 23.05.2002 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею, з 17.06.2003 по 12.05.2004 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 08.11.2004 по 31.12.2004 машиністом підземних установок з повним робочим днем в шахті, з 01.06.2007 по 05.07.2007 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 19.10.2007 по 24.12.2007 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 22.01.2008 підземний горнорабочим 3 розряду, з 20.02.2008 прохідником з повним робочим днем в шахті, та по 29.06.2008, з 21.07.2008 по 17.02.2009 прохідником з повним робочим днем під землею, з 16.04.2009 по 22.07.2009 прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, з 12.08.2009 по 14.08.2009 підземним прохідником з повним робочим днем в шахті, з 12.10.2009 підземним горнорабочим з повним робочим днем під землею, з 19.07.2011 підземним горнорабочим по ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті, та по 11.12.2009, з 26.06.2019 по 09.08.2019 машиністом підземний з повним робочим днем в шахті, з 05.12.2019 по 04.12.2019 гірником з ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті, з 01.08.2022 по 31.08.2022 військова служба за контрактом під час призначення пенсії 26.04.2023 року, та період проходження військової служби із розрахунку 1 день військової служби за три з 29.04.2021 по 15.09.2022 у відповідності до ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 3, 4 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та пункту 2.3. розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок розміру пенсії з урахуванням вимог абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зарахувати до його пільгового стажу роботи за Списками №1 затверджених постановою КМУ 11.03.1994 № 162, постановою КМУ 16.01.2003 №36, Постановою КМУ від 24.06.2016 № 461, а також до Списку робіт затверджених Постановою КМУ від 31.03.1994 №202 з повним робочим днем під землею періоди роботи з 20.05.2002 по 23.05.2002 електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею, з 17.06.2003 по 12.05.2004 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 08.11.2004 по 31.12.2004 машиністом підземних установок з повним робочим днем в шахті, з 01.06.2007 по 05.07.2007 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 19.10.2007 по 24.12.2007 гірником підземним з повним робочим днем в шахті, з 22.01.2008 підземний горнорабочим 3 розряду, з 20.02.2008 прохідником з повним робочим днем в шахті, та по 29.06.2008, з 21.07.2008 по 17.02.2009 прохідником з повним робочим днем під землею, з 16.04.2009 по 22.07.2009 прохідником підземним з повним робочим днем в шахті, з 12.08.2009 по 14.08.2009 підземним прохідником з повним робочим днем в шахті, з 12.10.2009 підземним горнорабочим з повним робочим днем під землею, з 19.07.2011 підземним горнорабочим по ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті, та по 11.12.2009, з 26.06.2019 по 09.08.2019 машиністом підземний з повним робочим днем в шахті, з 05.12.2019 по 04.12.2019 гірником з ремонту горних виработок з повним робочим днем в шахті, з 01.08.2022 по 31.08.2022 військова служба за контрактом під час призначення пенсії 26.04.2023 року, та період проходження військової служби із розрахунку 1 день військової служби за три з 29.04.2021 по 15.09.2022 у відповідності до ст. 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», пункту 3, 4 постанови КМУ від 17.07.1992 року №393 та пункту 2.3. розділу 2 Положення затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014.

В обґрунтування позову зазначено, що під час призначення пенсії на пільгових умовах відповідач безпідставно не врахував позивачу вищевказаний стаж, що дає право на перерахунок та збільшення пенсії відповідно до абз.3 ч.1 ст.з28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Стверджує, що наведений період роботи підтверджений даними трудової книжки та відповідними архівними довідками, що надавались відповідачу.

Ухвалою суду від 23.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

08.10.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що пенсію позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 46 років 8 місяців, у тому числі 9 років роботи за Списком № 1, які зараховано у подвійному розмірі та 20 років 4 місяці 29 днів - період із дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV.

До пільгового стажу роботи позивача зараховано всі періоди згідно з наданими документами.

Також, позивач, зокрема, просить визнати протиправною бездіяльності Головного управління щодо розрахунку розміру його пенсії без урахування вимог абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-ІV.

При цьому, стаття 28 Закону №1058-ІV регулює питання щодо мінімального розміру пенсії за віком, тоді як позивач отримує пенсії по інвалідності.

Щодо зарахування до пільгового стажу роботи періоду проходження військової служби з урахування кратності (за 1 місяць - 3 місяці), відповідач зазначає, що абзац 9 частини 3 статті 24 Закону №1058-ІV передбачає, що страховий стаж зараховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

При цьому, пільговий порядок обчислення військової служби застосовується при призначенні військовослужбовцям пенсії за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ і не застосовується при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах на підставі Закону № 1058-ІV.

Враховуючи, що позивач звернувся із заявою перерахунок пенсії на підставі Закону № 1058-ІV, пільговий порядок обчислення військової служби застосуванню не підлягає.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Згідно з посвідченням від 30.03.2022 серії НОМЕР_1 позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій. Випискою Обласної МСЕК №2 до акта огляду серії 12 ААГ №059547 підтверджується, що позивачу 20.07.2023 встановлена ІІ група інвалідності.

26.04.2023 позивач звернувся заявою до відповідача про призначення пенсії з інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатами розгляду відповідач прийняв рішення про призначення позивачу з 14.02.2023 пенсії з інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

01.08.2023 позивач звернувся заявою до відповідача, яка прийнята 01.08.2023 і зареєстрована за №12668, в якій просив перерахувати його пенсію та врахувати стаж за Списком №.1

У переліку додатків до заяви вказав: довідку про зміну назви організації - 1 шт., довідку про прийняття на роботу (навчання) - 4 шт., заяву про призначення/перерахунок пенсії - 1 шт., інший документ - 2 шт., паспорт НОМЕР_2 - 1 шт., довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру НОМЕР_3 - 1 шт.

Для перевірки достовірності видачі довідок від 27.03.2023 №26/75 про підтвердження наявного у позивача трудового стажу для перерахунку пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за періоди роботи з 17.06.2003 до 12.05.2004, з 12.10.2009 до 01.06.2015, з 05.12.2019 до 29.04.202, з 22.09.2022 до 28.02.2023 на посаді підземний гірник у ВП “ШАХТА 1-3 “НОВОГРОДІВСЬКА» відповідач 01.08.2023 за вих.№2300-0204-9/49972 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Оскільки акт перевірки до відповідача не надходив, рішення за результатами розгляду заяви позивача від 01.08.2023 відповідач не приймав.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі №580/2587/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 01.08.2023 про перерахунок пенсії та врахування стажу за Списком №1.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, заяву ОСОБА_1 від 01.08.2023 про перерахунок пенсії та врахування стажу за Списком №1 і за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення з урахуванням викладених судом у цьому рішенні мотивів.

На виконання вказаного рішення, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачу та обчислив її з урахуванням страхового стажу 46 років 8 місяців, у тому числі 9 років роботи за Списком №1.

Не погоджуючись із незарахуванням пільгового стажу у повному обсязі, позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст.56 Закону України “Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XIІ) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На підставі ч.4 ст.24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Суд врахував, що спірним у межах цієї справи є зарахування до пільгового стажу позивача за Списком №1 періодів роботи з 20.05.2002 по 23.05.2002, з 17.06.2003 по 12.05.2004, з 08.11.2004 по 31.12.2004, з 01.06.2007 по 05.07.2007, з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 по 29.06.2008, з 21.07.2008 по 17.02.2009, з 16.04.2009 по 22.07.2009, з 12.08.2009 по 14.08.2009, з 12.10.2009 по 11.12.2009, з 26.06.2019 по 09.08.2019, з 05.12.2019 по 04.12.2019.

Так, на підставі ч.1 ст.62 Закону №1788-XII основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

У пунктах 1 та 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

Відповідно до п. 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.

Згідно з п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.

Такі висновки викладені в постанові Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №470/836/17 у подібних правовідносинах, які відповідно до ч.5 ст.242 КАС України враховуються судом під час застосування норм права.

Суд встановив, що у трудовій книжці серії НОМЕР_4 наявні такі записи про трудову діяльність позивача:

з 20.05.2002 по 23.05.2002 електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею;

з 17.06.2003 по 12.05.2004 гірник підземний з повним робочим днем в шахті;

з 08.11.2004 по 13.01.2005 машиніст підземних установок з повним робочим днем в шахті;

з 01.06.2007 по 05.07.2007 гірник підземний з повним робочим днем в шахті;

з 19.10.2007 по 24.12.2007 гірник підземний з повним робочим днем в шахті,

з 22.01.2008 підземний гірник 3 розряду;

з 20.02.2008 переведений прохідником з повним робочим днем в шахті, та 29.06.2008 звільнений за власним бажанням;

з 21.07.2008 по 17.02.2009 прохідник з повним робочим днем під землею;

з 16.04.2009 по 22.07.2009 прохідник підземний з повним робочим днем в шахті;

з 12.08.2009 по 14.08.2009 підземний прохідник з повним робочим днем в шахті;

з 12.10.2009 прийнятий підземним гірником з повним робочим днем під землею;

з 19.07.2011 переведений підземним гірником по ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті, та 01.06.2015 звільнений;

з 30.10.2017 по 03.05.2018 гірник підземний з повним робочим днем в шахті;

з 26.06.2019 по 09.08.2019 машиніст підземний з повним робочим днем в шахті;

з 05.12.2019 гірник з ремонту гірничих виробок з повним робочим днем в шахті;

з 29.04.2021 по 15.09.2022 військова служба за контрактом;

з 22.09.2022 по 28.02.2023 гірник з ремонту гірничих виробок.

Суд врахував, що в трудовій книжці йдеться посилання на відповідні накази, як на підставу внесення записів, вони завірені підписами повноважних осіб та печатками, не містять виправлень, підчисток, тобто оформлені належним чином, що не викликає у суду сумнівів у їх достовірності.

Вказані записи також підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями довідок відокремленого підрозділу «Шахта Новогродівська» (а.с.62-67).

Згідно з п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Посади гірник підземний, машиніст електровозу та прохідник віднесені до Списків №1 затверджених постановою КМУ 11.03.1994 №162, постановою КМУ 16.01.2003 №36, Постановою КМУ від 24.06.2016 № 461, Постановою КМУ від 31.03.1994 №202.

Оскільки дані трудової книжки позивача та вищевказаних довідок підтверджують його роботу на посаді, передбаченій Списком №1, суд дійшов висновку, що позивач має право на зарахування вищевказаного пільгового стажу.

Суд врахував, що згідно з розрахунком стажу позивача до його пільгового стажу за списком №1 зараховано періоди з 01.01.2005 до 13.01.2005, з 12.12.2009 до 01.06.2015, з 30.10.2017 до 03.05.2018, з 05.12.2019 до 31.07.2022, з 01.09.2022 до 28.02.2023.

Отже, підлягають зарахуванню позивачу до пільгового стажу за Списком №1 періоди: з 20.05.2002 по 23.05.2002; з 17.06.2003 по 12.05.2004; з 08.11.2004 по 12.01.2005; з 01.06.2007 по 05.07.2007; з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 до 29.06.2008; з 21.07.2008 по 17.02.2009; з 16.04.2009 по 22.07.2009; з 12.08.2009 по 14.08.2009; з 12.10.2009 до 11.12.2009; з 26.06.2019 по 09.08.2019; з 01.08.2022 до 31.08.2022.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів законності відмови у зарахуванні вказаного вище стажу.

Стосовно вимог позивача зарахувати період проходження військової служби із розрахунку 1 день військової служби за три з 29.04.2021 по 15.09.2022, суд зазначає таке.

Відповідно до даних військового квитка позивача серії НОМЕР_5 , він з 29.04.2021 по 15.09.2022 проходив військову службу по контракту.

Суд зазначає, що абзац 9 ч.3 ст.24 Закону №1058-ІV передбачає, що страховий стаж зараховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з вимогами ч.1 ст.8 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст.17-1 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затверджений Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Порядок №393).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1 2 такого Закону, до вислуги років зараховується військова служба в Збройних Силах.

Відповідно до пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.

З аналізу вказаних норм, суд дійшов висновку, що пільговий порядок обчислення військової служби застосовується при призначенні військовослужбовцям пенсії за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ.

Водночас, зарахування періоду служби у кратному розмірі до страхового стажу, наведеними вище нормами не передбачено.

З розрахунку стажу вбачається, що період служби з 29.04.2021 по 15.09.2022 зарахований до страхового стажу позивача.

Таким чином, у даному випадку порушення відповідачами вимог пенсійного законодавства судом не встановлено, а позовні вимоги в частині зарахування вказаного стажу у кратному обчисленні задоволенню не підлягають.

Щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням вимог абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналогічна норма закріплена в абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": «Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.».

Посилання позивача, що ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не розповсюджується на позивача, оскільки регулює розмір пенсії за віком, тоді як позивач отримує пенсію по інвалідності, суд вважає необґрунтованим, оскільки норми абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є ідентичними, водночас остання не передбачає умови призначення пенсії особам з гірничим трудовим стажем.

У постанові від 20.11.2018 (справа №345/4616/16) Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, а тому стаж роботи особи на руднику має бути зараховано до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

У справі, що розглядається, суд встановив, що стаж роботи позивача за Списком №1 з повним робочим днем під землею становить понад 15 років, а відтак він має право на перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати до пільгового стажу за Списком №1 періоди роботи з 20.05.2002 по 23.05.2002; з 17.06.2003 по 12.05.2004; з 08.11.2004 по 12.01.2005; з 01.06.2007 по 05.07.2007; з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 до 29.06.2008; з 21.07.2008 по 17.02.2009; з 16.04.2009 по 22.07.2009; з 12.08.2009 по 14.08.2009; з 12.10.2009 до 11.12.2009; з 26.06.2019 по 09.08.2019; з 01.08.2022 до 31.08.2022, а також прийняти рішення про перерахунок пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вказаного стажу.

Тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково.

Згідно з ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Дотримуючись вказаних вимог, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог у розмірі 484,48 грн.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 за Списком №1 періодів роботи з 20.05.2002 по 23.05.2002; з 17.06.2003 по 12.05.2004; з 08.11.2004 по 12.01.2005; з 01.06.2007 по 05.07.2007; з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 до 29.06.2008; з 21.07.2008 по 17.02.2009; з 16.04.2009 по 22.07.2009; з 12.08.2009 по 14.08.2009; з 12.10.2009 до 11.12.2009; з 26.06.2019 по 09.08.2019; з 01.08.2022 до 31.08.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) за Списком №1 періоди роботи: з 20.05.2002 по 23.05.2002; з 17.06.2003 по 12.05.2004; з 08.11.2004 по 12.01.2005; з 01.06.2007 по 05.07.2007; з 19.10.2007 по 24.12.2007, з 22.01.2008 до 29.06.2008; з 21.07.2008 по 17.02.2009; з 16.04.2009 по 22.07.2009; з 12.08.2009 по 14.08.2009; з 12.10.2009 до 11.12.2009; з 26.06.2019 по 09.08.2019; з 01.08.2022 до 31.08.2022, - а також прийняти рішення про перерахунок з 26.04.2023 пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вказаного стажу.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 484,48 грн. (чотириста вісімдесят чотири гривні 48 копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ