Ухвала від 31.10.2024 по справі 520/27223/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

31 жовтня 2024 р. Справа № 520/27223/23

Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Через канцелярію суду позивачем надіслано заяву про встановлення контролю за виконанням рішення суду, в якій заявник просить суд зобов'язати керівника Головного управлення Пенсійного фонду України в Харківській області Баєву Г.О. подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в справі №520/27223/23, яким суд зобов'язав відповідача здійснити виплату недоплаченої частини пенсії з 01 грудня 2019 року, з урахуванням виплачених сум, в розмірі 431012,63 грн., яка, в порушення вимог чинного законодавства України не виплачена.

Заява обґрунтована тим, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року по даній справі пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії та визначено суму недоплаченої пенсії 431 012,63 грн., яка відповідачем на теперішній час не виплачена, що і стало підставою для звернення позивача до суду з даною заявою.

Ухвалою суду заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії призначено до розгляду в письмовому провадженні без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачу строк для надання письмових пояснень по суті поданої заяви, а також усіх доказів які підтверджують виконання боржником рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року по даній справі.

Представником відповідача надіслано до суду письмові пояснення, в яких заперечувало проти задоволення заяви зазначивши, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 по даній справі №520/27223/23 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року у відповідності до довідки про розмір грошового забезпечення № 33/41-8434 (№100/20370) від 14.08.2023 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області». За результатом перерахунку нараховано різницю в пенсії з 01.12.2019 по 31.01.2024 у розмірі 431012,63 грн. та внесено до Реєстру судових рішень. З 01.02.2024 пенсія виплачується з урахуванням рішення суду. Виплату різниці в пенсії буде проведено за наявності виділення коштів на цю мету з Державного бюджету України.

Вирішуючи подану позивачем заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд вважає, що така заява підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

За приписами ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Так, Конституційний Суд України, розглядаючи справу N 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013 року звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).

У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Згідно з ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" вказав, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.

Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).

У рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року Європейський Суд з прав людини вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (п. 43).

У справі “Сорінг проти Об'єднаного Королівства» від 07.07.1989 Європейський суд визначив, що на державі лежить прямий обов'язок дотримуватися громадянських прав осіб і забезпечувати належне та своєчасне виконання рішення суду, що набрало законної сили. Виконання будь-якого судового рішення є невід'ємною стадією процесу правосуддя, а отже, має відповідати вимогам ст. 6 Конвенції. Поза сумнівом, вирішення справи в суді без невиправданого і необґрунтованого зволікання є запорукою ефективного захисту особою своїх прав. Водночас судовий захист, як і діяльність суду, не може вважатися дієвим, якщо судові рішення не виконуються або виконуються неналежним чином і без контролю суду за їх виконанням, зазначено в Концепції Пункт 1 ст. 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру.

Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.

Суд зауважує, що Великою Палатою Верховного Суду було змінено підхід до застосування судового контролю, що визначений в Постанові Пленуму ВАС України від 13.03.2017 року № 3 "Про огляд практики застосування адміністративними судами статті 267 КАСУ" (наразі ст. 382 КАС України).

У вказаній Постанові Пленуму зазначено, що судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень-відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови (рішення) у справі.

Разом з тим, Велика Палата дійшла висновку, що відповідні дії, може бути вчинено судом також після ухвалення рішення по справі (ухвала ВП ВС від 20.06.2018 року справа №800/592/17).

Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 року по справі №520/27223/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» №100/20370 від 14.08.2023 року (вихідний № 33/41-8434) про розмір грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених в довідці Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» №100/20370 від 14.08.2023 року (вихідний №33/41-8434) про розмір грошового забезпечення, та здійснити виплату недоплаченої частини пенсії з 01.12.2019 року, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набрало законної сили.

Судом встановлено, що позивачем отримано виконавчий лист від 16.11.2023 року по даній справі про зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених в довідці Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області» №100/20370 від 14.08.2023 року (вихідний № 33/41-8434) про розмір грошового забезпечення, та здійснити виплату недоплаченої частини пенсії з 01.12.2019 року, з урахуванням виплачених сум.

В заяві позивач зазначив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року по даній справі пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії та визначено суму недоплаченої пенсії 431 012,63 грн., яка відповідачем на теперішній час не виплачена.

В поясненнях представник пенсійного органу зазначив, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 по справі №520/27223/23 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року у відповідності до довідки про розмір грошового забезпечення № 33/41-8434 (№100/20370) від 14.08.2023 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області», із зазначенням складових грошового забезпечення станом на листопад 2019 року. За результатом перерахунку нараховано різницю в пенсії за період з 01.12.2019 по 31.01.2024 у розмірі 431 012,63 грн. та внесено до Реєстру судових рішень. З 01.02.2024 пенсія виплачується з урахуванням рішення суду.

Щодо виплати вказаної суми зазначено, що планом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на 2024 рік, затвердженого Головою правління Пенсійного фонду України 18 жовтня 2024 року, на погашення заборгованості з пенсійних виплат (щомісячного довічного грошового утримання) за рішеннями суду передбачено 56046,7 тис грн., які станом на 22 жовтня поточного року використано в повному обсязі. Станом на жовтень 2024 року погашено заборгованість за рішеннями судів, які набрали законної сили по 19.11.2020 року. Виплату різниці в пенсії, нараховану на виконання рішення суду від 16.11.2023 по справі №520/27223/23, буде проведено за наявності виділення коштів на цю мету з Державного бюджету України.

На даний час жодних доказів виконання рішення суду по даній справі щодо виплати нарахованої суми пенсії 431 012,63 грн. представником відповідача до суду не надано, матеріали справи таких не містять.

Згідно із положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 цього Кодексу (ч.8 ст. 382 КАС України).

Враховуючи, що матеріали справи не містять доказів виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 по справі №520/27223/23 в повному обсязі, яке набрало законної сили, при цьому відповідачем до суду таких доказів також не надано, суд вважає за можливе задовольнити заяву позивача та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 по справі №520/27223/23 у місячний термін з дня отримання копії даної ухвали.

Отже, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись положеннями ст. ст. 241-243, 294, 295, 297, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 по справі №520/27223/23 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 , перераховану на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 по справі №520/27223/23, з урахуванням проведених раніше виплат, у місячний термін з дня отримання копії даної ухвали.

Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що відповідно до частини 2 статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд може накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.

Суддя О.В.Шевченко