Справа № 346/5289/24
Провадження № 1-кп/346/674/24
30 жовтня 2024 р.м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
з участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представника потерпілого ОСОБА_4
обвинуваченої ОСОБА_5
розглянувши на підготовчому судовому засіданні в залі суду в м.Коломия матеріали кримінального провадження №12024091180000597 від 21.08.2024 з обвинувальним актом щодо:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Рунгури Коломийського району Івано-Франківської області, громадянки України, з вищою освітою, одруженої, на утримані нікого немає, працюючої на посаді головного спеціаліста відділу освіти, молоді та спорту Печеніжинської селищної ради, проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України -
Відповідно до обвинувального акту, згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах. Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом.
Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників. Замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом.Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.
Положеннями статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів:
1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;
2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов'язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);
3) шляхом укладення трудового договору (контракту) згідно із законодавством.
Уповноважена особа може бути відповідальною за організацію та проведення закупівель, що здійснюються відповідно до частини третьої статті 3 цього Закону.
Під час користування електронною системою закупівель уповноважена особа вносить до електронної системи закупівель персональні дані, надає згоду на їх обробку та оновлює такі дані у разі їх зміни. Персональні дані, внесені уповноваженою особою до електронної системи закупівель, не оприлюднюються.
Замовник має право призначити декілька уповноважених осіб, за умови що кожна з таких осіб буде відповідальною за організацію та проведення конкретних процедур закупівель/спрощених закупівель.
Не може бути визначена уповноваженою особа, залучена замовником (у разі такого залучення) за договором про надання послуг для проведення процедур закупівель/спрощених закупівель.
Визначення або призначення уповноваженої особи не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, наявність якого може вплинути на об'єктивність і неупередженість ухвалення рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.
Уповноважена особа здійснює свою діяльність на підставі укладеного із замовником трудового договору (контракту) або розпорядчого рішення замовника та відповідного положення. Уповноважена особа повинна мати вищу освіту, як правило юридичну або економічну освіту. У разі визначення кількох уповноважених осіб розмежування їх повноважень та обов'язків визначається рішенням замовника.
Уповноважені особи можуть пройти навчання з питань організації та здійснення публічних закупівель, у тому числі дистанційне в Інтернеті.
Уповноважена особа для здійснення своїх функцій, визначених цим Законом, підтверджує свій рівень володіння необхідними (базовими) знаннями у сфері публічних закупівель на веб-порталі Уповноваженого органу шляхом проходження безкоштовного тестування. Порядок організації тестування уповноважених осіб визначається Уповноваженим органом.
При цьому, уповноважена особа:
1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель;
2) здійснює вибір процедури закупівлі;
3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі;
3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до частини сьомої статті 3 цього Закону;
4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
5) забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом;
6) забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону;
7) здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.
Пунктом 35 частини першої Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).
Згідно положень ст. 44 Закону України «Про публічні закупівлі» за порушення вимог, установлених цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на виконання цього Закону, уповноважені особи, службові (посадові) особи замовників, службові (посадові) особи та члени органу оскарження, службові (посадові) особи Уповноваженого органу, службові (посадові) особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, службові (посадові) особи органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (обслуговуючого банку), несуть відповідальність згідно із законами України.
Окрім того, за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, відповідно до вимог цього Закону, та укладення договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та за порушення вимог цього Закону службові (посадові) особи, уповноважена особа замовника та керівники замовників несуть відповідальність згідно із законами України.
Відповідно до розпорядження №335-д від 31.12.2020 «Про покладання виконання обов'язків уповноваженої особи з публічних закупівель та затвердження Положення про неї» з 04.01.2021 покладено виконання обов'язків уповноваженої особи з публічних закупівель у Печеніжинській селищній раді та призначено відповідальною за організацію і проведення процедур закупівель бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та звітності Печеніжинської селищної ради ОСОБА_5 . Згідно п. 3 вказаного Положення уповноважену особу зобов'язано забезпечити організацію та проведення у Печеніжинській селищній раді, відповідно до чинного законодавства, здійснення публічних закупівель із застосуванням електронної системи закупівель.
У своїй діяльності ОСОБА_5 керується Законом України «Про публічні закупівлі», іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та Положенням про уповноважену особу з публічних закупівель у Печеніжинській селищній раді.
У відповідності до п.п. 2.9 Положення, ОСОБА_5 під час виконання своїх функцій керується наступними принципами:
-добросовісна конкуренція серед учасників;
-максимальна економія та ефективність;
-відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівлі;
-недискримінація учасників;
-об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій;
-запобігання корупційним діям і зловживанням.
У відповідності до п. 2.10 Положення ОСОБА_5 :
-складає та затверджує річний план закупівель;
-проводить процедури закупівель;
-забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця;
-представляє інтереси замовника з питань, пов'язаних із здійснення закупівель, зокрема перевірок і контрольних заходів, розгляяду скарг судових справ;
-аналізує виконання договорів, укладених згідно із Законом.
У відповідності до п. 2.12 ОСОБА_5 зобов'язана:
-дотримуватись норм чинного законодавства у сфері публічних закупівель та Положення;
-організовувати та проводити процедури закупівель;
-забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель;
-у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур закупівель.
Таким чином, ОСОБА_5 упродовж 2021 року обіймаючи посаду бухгалтера відділу бухгалтерського обліку та звітності Печеніжинської селищної ради, а також виконуючи обов'язки уповноваженої особи з публічних закупівель у Печеніжинській селищній раді та будучи відповідальною за організацію і проведення процедур закупівель виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому згідно з положеннями ч. 3 ст. 18 КК України та Примітки до ст. 364 КК України була службовою особою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що за результатом проведених торгів ID: UA-2021-01-13-004019-a Печеніжинською селищною радою, визначено переможцем Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" (код ЄДРПОУ 39595350) з остаточною пропозицією 1 083 818,79 грн., у зв'язку з чим, 15.02.2021 між Печеніжинською селищною радою (далі - споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" (далі - постачальник) укладено договір № 41GB767-928-21 (далі - договір) про постачання природного газу обсягом 161764 куб. м загальною вартістю 1 083 818,79 грн (з ПДВ).
Відповідно до п. 1.1 договору постачальник зобов'язується поставити споживачу природний газ (за кодом ДК 021:2015-09120000-6 газове паливо) (далі - газ) у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість газу у розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором.
Згідно з п. 1.2 договору річний плановий обсяг постачання газу - до 161764 куб. м.
Пунктом 3.1 договору визначено, що розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених законодавством України.
Ціна газу становить 6699,999 грн з ПДВ за 1000 куб. м. Загальна сума договору складає 1 083 818,79 грн, у тому числі ПДВ 180 636,47 грн.
Відповідно до п. 11.4 цього договору істотні умови не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зазначених у ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", серед яких збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.
Згідно п. 11.6 договору, у разі коливання ціни товару на ринку постачальник письмово звертається до покупця листом, в якому пропонує нову ціну за одиницю товару з урахуванням коливання ціни такого товару на ринку, але до 10 відсотків порівняно із ціною за одиницю товару, визначеною в договорі. Також постачальник разом з листом повинен надати оригінал довідки висновку, виданий органом, до компетенції якого належить видача таких довідок/висновків, із зазначенням діапазону рівня цін на ринку Івано-Франківської області, яка обґрунтовує збільшення ціни по зазначеному діапазону порівняно з попереднім періодом. При цьому ціна за одиницю товару збільшується пропорційно до середнього показника ціни між верхньою та нижньою ї межами у наданій довідці/висновку.
При цьому, ОСОБА_5 виконуючи обов'язки уповноваженої особи з публічних закупівель у Печеніжинській селищній раді та будучи відповідальною за організацію і проведення процедур закупівель, являючись службовою особою, протягом 2021 року у точно невстановлений досудовим розслідуванням час, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою здійснення діяльності Печеніжинської селищної ради, а саме: Івано-Франківська область, Коломийський р-н, АДРЕСА_2 , достовірно знаючи свої права та обов'язки, маючи об'єктивну можливість виконувати свої службові обов'язки належним чином, передбачаючи і свідомо допускаючи можливість настання негативних наслідків у результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись вимог Закону України «Про публічні закупівлі», Положення про уповноважену особу з публічних закупівель у Печеніжинській селищній раді, за відсутності законних та обґрунтованих підстав для збільшення ціни за одиницю товару за договором №41GB767-928-21 від 15.02.2021, належним чином не перевірила документи та підстави для підняття ціни за одиницю товару, а також не перевіривши інформацію щодо коливання цін на ринку, передала на підпис Печеніжинському селищному голові ОСОБА_6 ряд додаткових угод №1-12 до договору №41GB767-928-21 від 15.02.2021, якими безпідставно вносились зміни до вищевказаного договору, а саме:
- додатковою угодою № 1 від 26.02.2021 до пункту 1.2 внесено зміни щодо обсягів закупівлі газу - 147 192 куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м 7363,299 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набирає чинності та поширює свою на відносини, що склалися між сторонами з 26.02.2021, документи для обґрунтування зміни ціни постачальником не надавалися;
- додатковою угодою № 2 від 02.03.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу -13 932,69 м. куб., та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м 8092,265 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода поширює свою на відносини, що склалися між сторонами з 01.03.2021, документи для обґрунтування зміни ціни постачальником не надавалися;
- додатковою угодою № 3 від 25.03.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу -122,46 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м - 8849,891 грн (з ПДВ), що на 9,36% більше попередньої ціни. До угоди надавалися цінова довідка № 19-09/234 від 09.03.2021, експертний висновок № 19-09/251 від 15.03.2021, довідка № 122/198 від 18.03.2021, які не містять жодної інформації про коливання цін на ринку за попередній період. Дана угода поширює свою на відносини, що склалися між сторонами з 01.03.2021, тобто встановлюється така ж дата, як і в додатковій угоді № 2, що в результаті двічі підвищує ціну за одиницю товару в один день;
- додатковою угодою № 4 від 26.04.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу 117,51 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м 9330,510 грн (з ПДВ), що на 5,43% більше попередньої ціни. Дана угода поширює свою на відносини, що склалися між сторонами з 01.04.2021, до угоди надавалася цінова довідка № 19-09/330 від 07.04.2021, яка не містить жодної інформації про коливання цін на ринку за попередній період;
- додатковою угодою № 5 від 29.06.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу - 13,1 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м - 10254,23 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набувала чинності 01.06.2021, до угоди надавалися лист № 67-Кл- 3583-0621 від 31.05.2021, експертний висновок № 19-09/387 від 07.05.2021 та цінова довідка № 19-09/481 від 08.06.2021, які не містять жодної інформації про коливання цін на ринку за попередній період;
- додатковою угодою № 6 від 15.07.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу - 105,2 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м - 11269,399 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набувала чинності 01.07.2021, документи для обґрунтування зміни ціни постачальником не надавалися;
- додатковою угодою № 7 від 26.08.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу - 99,9 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м - 12385,07 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набувала чинності з 01.08.2021, до угоди надавалися лист відповідача № 767-Сл-5454-0821 від 12.08.2021, експертний висновок № 19-09/670 від 06.08.2021, експертний висновок № 19- 09/671 від 06.08.7021, які не містять жодної інформації про коливання цін на ринку за попередній період;
- додатковою угодою № 8 від 30.06.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу - 95,0 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м - 13611,191 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набувала чинності з 01.08.2021, тобто встановлюється така ж дата, як і в додатковій угоді № 7, що в результаті двічі підвищує ціну за одиницю товару в один день, документи для обґрунтування зміни ціни постачальником не надавалися;
- додатковою угодою № 9 від 07.09.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу - 90,6 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м - 14958,699 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набувала чинності з 01.09.2021, документи для обґрунтування зміни ціни постачальником не надавалися;
- додатковою угодою № 10 від 22.09.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу - 86,7 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м 16439,611 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набувала чинності з 01.09.2021, тобто встановлюється така ж дата, як і в додатковій угоді № 9, що в результаті двічі підвищує ціну за одиницю товару в один день, документи для обґрунтування зміни ціни постачальником не надавалися;
- додатковою угодою № 11 від 26.10.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу - 83,0 тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м 18067,132 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набувала чинності з 01.10.2021, документи для обґрунтування зміни ціни постачальником не надавалися;
- додатковою угодою № 12 від 28.10.2021 внесено зміни до пункту 1.2 щодо обсягів закупівлі газу - 797, тис. куб. м та до пункту 3.1 щодо ціни за 1000 куб. м 9855,779 грн (з ПДВ), що на 9,9% більше попередньої ціни. Дана угода набувала чинності з 01.10.2021, тобто встановлюється така ж дата, як і в додатковій угоді № 11, що в результаті двічі підвищує ціну за одиницю товару в один день, документи для обґрунтування зміни ціни постачальником не надавалися.
У свою чергу Печеніжинський селищний голова ОСОБА_6 будучи впевненим у законності вищевказаних додаткових угод підписав їх з представниками Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськгаз збут" та скріпив печаткою Печеніжинської селищної ради надавши статусу офіційного документа.
В результаті чого, за вищевказаними додатковими угодами до договору з розрахункового рахунку Печеніжинської селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області на розрахунковий рахунок ТОВ «Івано-Франківськгаз збут» було безпідставно перераховано грошові кошти на загальну суму 145 894,51 грн.
Відповідно до висновку економічної експертизи від 16.09.2024 встановлено, що Печеніжинською селищною радою Товариству з обмеженою відповідальністю «Івано-Франківськгаз збут» за договором №41GB767-928-21 від 15.02.2021 зайво перераховано грошові кошти в сумі 145 894,51 грн., тим самим завдано шкоди на вказану суму Печеніжинській селищній раді.
Дії ОСОБА_5 , органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 1 ст. 367 КК України, як службова недбалість - невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом інтересам держави.
В підготовчому судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_5 заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.367 КК України у зв'язку з закінченням строків давності, про що подала суду письмове клопотання. Правові наслідки закриття провадження з таких підстав обвинуваченій розяснені та зрозумілі.
Представник потерпілого не заперечував протии закриття кримінального провадження щодо ОСОБА_5 та звільнення останньої від кримінальної відпоідальності у звязку із закінченням строків давності.
Прокурор зазначив, що заявлене обвинуваченою клопотання обґрунтоване, а тому також просив суд звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності у зв'язку з закінченням строків давності. Додав, що обвинувачена не ухилялася від слідства та суду, не вчиняла інші кримінальні правопорушення, а тому перебіг давності не зупинявся та не переривався. Просив стягнути з обвинуваченої понесені витрати на залучення експерта для проведення економічної експертизи.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд вважає, що ОСОБА_5 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.367 КК України на підставі ст.49 КК України, виходячи з наступного.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених, зокрема, ч.2 ст. 284 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч.2 ст.284 КПК України визначено, що кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється виключно судом, а згідно з нормами ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно ст.44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, за яке передбачено покарання у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Відповідно до ч.2 ст.12 КК України кримінальним проступком є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі.
Отже, кримінальне правопорушення в якому обвинувачується ОСОБА_5 відноситься до категорії кримінального проступку.
Відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.
З обвинувального акту вбачається, що ОСОБА_5 інкримінується вчинення кримінального правопорушення в період з 15.02.2021 по 28.10.2021 року. 28.10.2021 року нею було підписано останню додаткову угоду до договору №41GB767-928-21 від 15.02.2021р.
Відповідно до довідки про судимість № 121-13092024/26011 від 13.09.2024 року ОСОБА_5 не притягалася до кримінальної відповідальності.
Відомості про ухилення ОСОБА_5 від досудового слідства та суду відсутні.
Верховний Суд у постанові від 19 вересня 2019 року по справі № 350/1218/16-к зазначив, що відповідно до положень ст. 49 КК України визначено матеріально-правові підстави та умови для звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності. Так, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили: минули зазначені у законі строки (ці строки диференційовані залежно від тяжкості вчиненого злочину); протягом цих строків особа не вчинила нового злочину середньої тяжкості, тяжкого або особливо тяжкого злочину (перебіг давності не перерваний); особа не ухилялася від досудового слідства або суду (перебіг давності не зупинявся); законом не встановлено заборону щодо застосування давності до вчиненого особою злочину.
Таким чином, у зв'язку з тим, що на час розгляду кримінального провадження з дня вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, яке відноситься до категорії кримінальних проступків, пройшло більше трьох років, за цей період обвинувачена не ухилялася від досудового слідства та суду, не вчинила новий злочин, отже відсутні обставини, через які перебіг давності зупиняється або переривається, а також відсутні обставини, через які давність не застосовується відповідно до ч.ч.2-6 ст.49 КК України, отже остання підлягає звільненню від кримінальної відповідальності на підставі п.2 ч.1 ст.49 КК України, а тому клопотання обвинуваченої ОСОБА_5 підлягає задоволенню.
Щодо процесуальних витрат.
З довідки про витрати на проведення експертизи в кримінальному провадженні №12024091180000597 вбачається, що витрати на проведення судової економічної експертизи №СЕ-19/109-24/12998-ЕК від 16.09.2024 року складають 6058,24 грн.
Відповідно до правового висновку Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладеному в постанові від 12 вересня 2022 року (справа №203/241/17, провадження № 51 - 4251кмо21), якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі положень ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження стосовно якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави, окрім витрат, пов'язаних, зокрема, із залученням експерта стороною захисту.
За таких обставин суд вважає, що понесені органом досудового розслідування витрати пов'язані із залученням експерта для проведення судової економічної експертизи №СЕ-19/109-24/12998-ЕК від 16.09.2024 року в розмірі 6058,24 грн. підлягають віднесенню на рахунок держави.
На підставі ст.49 КК України, керуючись ст.ст.284, 286, 314, 370, 372 КПК України, суд, -
Клопотання обвинуваченої ОСОБА_5 - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності, за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України на підставі ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.
Кримінальне провадження щодо ОСОБА_5 внесеного до ЄРДР за №12024091180000597 від 21.08.2024 за ознаками ч.1 ст.367 КК України на підставі п.1 ч.2 ст.284 КПК України - закрити.
Процесуальні витрати пов'язані із залученням експерта для проведення судової економічної експертизи №СЕ-19/109-24/12998-ЕК від 16.09.2024 року в розмірі 6058,24 грн. віднести на рахунок держави.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Коломийський міськрайонний суд.
Головуючий суддя : ОСОБА_1