Справа № 303/5610/24
Провадження № 3/303/2238/24
29 жовтня 2024 року м.Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Плечищева О.В., за участю адвоката Соскіда Ю.Ю. розглянувши матеріали, що надійшли з Управління патрульної поліції в Закарпатській області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,-
-за ст.ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
11.06.2024 року до Мукачівського міськрайонного суду надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст.ч.1 ст.130 КУпАП.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 564571 від 26.06.2024 року зазначено, що 26.06.2024 року о 00годн 20 хвилин в м.Мукачево по вулиці Данила Галицького, 79 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Фольксваген Гольф» д.н.з. НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння. Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння проводився у встановленому законодавством порядку у медичному закладі у лікаря нарколога, чим порушив вимоги п.2.9.а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність, передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні водій ОСОБА_1 свою провину не визнав, прохав справу відносно нього закрити.
Захисник Соскіда Ю.Ю. в судовому засіданні зазначив, що у висновку КНП «Лікарня Святого Мартіна» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 26.06.2024 року відносно ОСОБА_1 , яка міститься в матеріалах справи, зазначена дата проведення огляду - 26.06.2024 року о 0 годині 45 хвилин, дата заповнення зазначена 26.06.2024 року о 00 годин 5-0 хвилин, початок огляду 26.06.2024 року о 00-10 годин, а в протоколі про адміністративне правопорушення зазначена дата керування транспортним засобом ОСОБА_2 - 26.06.2024 року о 00 годин 20 хвилин, дата складання протоколу - 26.06.2024 року о 00 годин 28 хвилин, тобто протокол про адміністративне правопорушення складений раніше ніж ОСОБА_2 було проведено огляд на стан сп'яніння у лікарні. Крім того до матеріалів справи долучений диск з відеозаписом керування транспортним засобом в стані сп'яніння, в якому зафіксована подія, датована 22 травнем 2024 року. Прохає закрити справу про адміністративне правопорушення відносно останнього в зв'язку з відсутністю в його складі ознак адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП.
Заслухавши ОСОБА_2 , адвоката Соскіда Ю.Ю., вивчивши матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Так, відповідно до вимог ст.ст.245, 251, 252, 280 КУпАП України завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частина друга ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожній людині доведення вини тільки в законному порядку на підставі законно здобутих доказів.
Враховуючи викладене, в справах про адміністративні правопорушення підлягає застосуванню положення ст.62 Конституції України про те, що винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно вимог ч.2 ст.251 КпАП України обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому, слід зазначити, що суддя не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Виходячи з основоположних засад диспозитивності, суддя не може встановлювати інші фактичні обставини, окрім тих, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно ст.266 КпАП України огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п.5 розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18 грудня 2018 року № 1026, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Згідно з п.2 розділу III вказаної Інструкції включення відео реєстратора здійснюється з моменту початку виконання службових обов'язків або спеціальної поліцейської операції, а відеозапис ведеться безперервно до її завершення, при цьому в процесі включення відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Також Інструкцією, передбачено:
а) необхідність відеофіксації: «використання нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) як превентивного поліцейського заходу є важливим елементом функціонування патрульної поліції, покликаним гарантувати чесність, відкритість та антикорупційну спрямованість діяльності патрульної поліції» (п. 1.3 Розділу І Інструкції).
б) випадки застосування такого превентивного заходу: «нагрудна відеокамера (відеореєстратор) повинна активовуватись працівником патрульної поліції та знаходитись у режимі відеозйомки при будь-якому контакті з особами, зокрема, але не виключно: при оформленні дорожньо-транспортної пригоди, при перевірці документів, при поверхневій перевірці, при загрозі використання фізичної сили, спеціальних засобів або вогнепальної зброї, при наданні допомоги особам; у випадках, коли усвідомлення особою факту відеофіксації її поведінки може сприяти вирішенню конфліктної ситуації.
Тобто відсутність належних відеодоказів із спеціальних технічним приладів передбачає, у відповідності до п.1 ст. 247 КУпАП обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, а саме: провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З переглянутого в судовому засіданні відеозапису, які містяться на компакт-диску, долученого до матеріалів справи в якості доказу, зафіксована подія, яка відбувалась 22 травня 2024 року о 23 годині 43 хвилини, на якій зафіксовано автомобіль білого кольору, який ніби-то порушив правила дорожнього руху, а далі зафіксовано проведення огляду, і зазначена дата 23 травня 2024 року о 00 годин 54 хвилини і зафіксована відмова чоловіка від проходження огляду на стан сп'яніння. Тобто на диску відсутня відеозйомка, яка проводилася 26.06.2024 року на боді камеру № 474398, як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, суддя вважає, що даний відеозапис, на якому не зафіксована запис зупинки транспортного засобу та проходження огляду на стан сп'яніння ОСОБА_2 26.06.2024 року є недопустимим доказом в даній справі, оскільки не проведено в день події, що являється порушенням Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису.
Крім того в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено час вчинення правопорушення 26.06.2024 року о 00 годин 20 хвилин, проте у висновку щодо огляду на стан сп'яніння стоїть час проведення огляду - 26.06.2024 року о 00 годин 10 хвилин, тобто огляд лікарем на стан сп'яніння був проведений ОСОБА_2 раніше ніж він вчинив адміністративне правопорушення.
Дослідивши надані матеріали, враховуючи викладене, а також те, що в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи,суд вважає,що в притягненні ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КпАП України, як за ознаками відмови особи, яка керує транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння необхідно відмовити, а справу провадженням закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення в його діях.
На підставі наведеного та керуючись ч.1 ст.130, п.1 ч.1 ст.247, ст.266, ст.284, ст.294 КпАП України,суддя,-
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП - провадженням закрити, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Дана постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Плечищева О.В.