Ухвала від 30.10.2024 по справі 761/40390/24

Справа № 761/40390/24

Провадження № 1-кс/761/26782/2024

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива першого відділу детективів Підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

Детектив першого відділу детективів Підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 за погодженням із прокурором третього відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.

Обґрунтовуючи клопотання, зазначив, що Головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023000310000035 від 23.05.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 212, ч. ч. 1, 2 ст. 222, ч. ч. 1, 2 ст. 333, ч. 2 ст. 366 КК України.

Досудовим слідством встановлено, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з метою ухилення від сплати митних платежів, а також отримання незаконного прибутку, у 2022-2023 роках налагодили протиправний механізм переміщення через державний кордон України товарів військового призначення та подвійного використання. Так, в ході досудового розслідування встановлено, що з метою ухилення від заходів нетарифного регулювання та справляння митних платежів, товариством було використано товаросупровідні документи (гарантійні листи, сертифікати кінцевого споживача «End User Certificate» тощо), які містять недостовірні відомості про кінцевих споживачів (користувачів) товарів, які ввозяться останніми на митну територію України.

Так, відповідно до протоколу № 1 загальних зборів учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 20.08.2014, створено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та 21.08.2014 здійснено державну реєстрацію товариства. Юридична адреса ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »: АДРЕСА_1 .

Відповідно до рішення учасника № 23/04 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23.04.2021, ОСОБА_5 призначено на посаду директора товариства з 24.04.2021.

Відповідно до ст. 13 статуту ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (нова редакція), затвердженого рішенням учасника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » № 23/04 від 23.04.2021:

п. 13.12.1 Виконавчий орган товариства здійснює управління поточною діяльністю товариства.

п. 13.12.2 До компетенції виконавчого органу товариства належить вирішення всіх питань, пов'язаних з управлінням поточною діяльністю товариства, крім питань, що належать до виключної компетенції загальних зборів учасників та наглядової ради товариства (у разі створення).

п. 13.12.4 Виконавчий орган товариства є одноосібним. Назвою одноосібного виконавчого органу є директор.

п. 13.12.6 Директор керує поточною діяльністю Товариства, самостійно вирішує всі питання його діяльності, за винятком віднесених до виключної компетенції загальних зборів учасників.

Згідно п. 13.12.7 директор виконує такі функції:

- без довіреності діє від імені товариства, представляє його інтереси в інших підприємствах, організаціях і державних органах, відповідає за результати діяльності товариства перед органами державної виконавчої влади;

- відкриває та закриває банківські рахунки;

- в межах своєї компетенції є розпорядником майна та коштів Товариства, укладає угоди, договори, видає довіреності, але не має право видавати безвідкличні довіреності;

- приймає на роботу та звільняє з роботи працівників Товариства, визначає їх функціональні обов'язки та компетенцію, розроблює та затверджує відповідні положення та службові інструкції;

- розробляє та затверджує штатний розклад, самостійно встановлює кількість, кваліфікаційний склад працівників, складає фінансові плани товариства та звіти про виконання;

- в межах своєї компетенції видає накази та розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками та підрозділами товариства, в тому числі готує проекти наказу про приведення процесів та процедур обробки персональних даних у відповідність законодавства;

- забезпечує охорону праці та контролює дотримання штатно-фінансової дисципліни;

- застосовує заходи морального та матеріального заохочення, притягає до відповідальності працівників товариства згідно чинного законодавства;

- самостійно укладає контракти, угоди, підписує договори, крім тих, що перевищують суму, окремо визначену загальними зборами учасників або учасником та відображено в реєстраційній справі товариства в ЄДР України в графі - наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи;

- здійснює інші дії по оперативному керівництву роботою товариства, для досягнення мети товариства, за винятком, які відповідно до цього статуту відносяться до виключної компетенції учасника товариства.

Отже, ОСОБА_5 , будучи директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а тому у відповідності до ст. 18 КК України був службовою особою.

У свої діяльності ОСОБА_5 зобов'язаний дотримуватися чинного законодавства.

Згідно ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Відповідно до ст. ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом та неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Згідно п.п. 30.1, 30.2, 30.9 ст. 30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав.

Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.

Податкова пільга надається шляхом:

а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;

б) зменшення податкового зобов'язання після нарахування податку та збору;

в) встановлення зниженої ставки податку та збору;

г) звільнення від сплати податку та збору.

Згідно п. 197.11 ст. 197 Податкового кодексу України звільняються від оподаткування операції і у тому числі із ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України «Про гуманітарну допомогу».

Згідно ст. 287 Митного кодексу України, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України, товари, визначені відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога, звільняються від оподаткування ввізним митом.

Статтею 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» визначено, що гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

За приписами пункту 24 частини першої статті 4 Митного кодексу України митний контроль - сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.

Метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів (ч. 1 ст. 246 МК України).

Митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію (ч. 1 ст. 248 МК України).

За правилами ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються МК України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (ч. 6 ст. 257 МК України).

Відповідно до ст. 264 МК України встановлено наступне:

- ч. 8 з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

- ч. 9 митний орган не має права відмовити у прийнятті митної декларації, якщо виконано всі умови, встановлені МК України.

- ч. 10 відмова митного органу у прийнятті митної декларації повинна бути вмотивованою, а про причини відмови має бути письмово повідомлено декларанта.

Згідно пункту 3 частини першої статті 266 МК України декларант зобов'язаний надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Згідно абзацу першого пункту першого постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (далі за текстом - Постанова) установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги (у тому числі таких товарів гуманітарної допомоги, як спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6506 10 80 00; бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6211 43 90 00), виготовлені відповідно до військових стандартів, зокрема стандартів НАТО, або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00 ; тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00 , 5603 14 10 00 , 6914 90 00 00 ) від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Декларація може створюватися в електронній формі засобами інформаційно-комунікаційних систем та подаватися до митного органу шляхом інформаційної взаємодії інформаційно-комунікаційних систем або роздруковуватися разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-код, штрих-код, цифровий код тощо) для подання її митним органам у паперовій формі. Електронні копії декларацій, що подані митним органам у паперовій формі та містять унікальні електронні ідентифікатори, створюються митними органами в інформаційно-телекомунікаційній системі митних органів з використанням засобів взаємодії інформаційно-комунікаційних систем.

Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого пункту першого Постанови, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги

Відповідно до абзацу п'ятого пункту першого Постанови, пропуск через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, наведених у додатку 2, здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту за умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів за формою, наведеною в додатку 3.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому продовжено до цього часу.

Досудовим слідством встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи у місті Києві, у березні 2022 року, більш точний час органом досудового слідства не встановлено, будучи обізнаним із вимогами зазначених нормативно-правових актів, діючи умисно, з корисливих мотивів, розробив злочинний план направлений на отримання пільг щодо звільнення від сплати податків для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Основним видом діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є неспеціалізована оптова торгівля. Крім того товариством, згідно наявних матеріалів кримінального провадження, у тому числі, здійснюється реалізація товарів військового призначення - захисних шоломів, бронежилетів та комплектуючих до них у мережі власних магазинів, один з яких у тому числі розташований за адресою: АДРЕСА_2 , та через мережу Інтернет із використанням сайту за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Так, згідно розробленого ОСОБА_5 злочинному плану, товари військово призначення, які імпортуються ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на митну територію України, а саме: бронежилети, захисні шоломи та комплектуючи до них повинні ввозитись на митну територію України транспортними засобами під виглядом гуманітарної допомоги із поданням за місцем перетину митного кордону України в паперовій формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, що фактично надає можливість на застосування податкової пільги у вигляді звільнення від сплати податків та зборів для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

З метою реалізації свого злочинного задуму, а також виконання умов абзацу п'ятого пункту першого Постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» щодо пропуску через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, до яких застосовується окремий порядок пропуску через митний кордон України, лише за умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів за формою, наведеною в додатку 3 Постанови, ОСОБА_5 прийнято рішення щодо використання під час вчинення злочину заздалегідь виготовлених підроблених офіційних документів, а саме копій гарантійних листів кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги, сертифікатів кінцевого споживача «End User Certificate», а також звернень щодо сприяння проходження спеціального вантажу, виданих від військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , Україна, АДРЕСА_3 ).

При цьому, для транспортування захисних шоломів, бронежилетів та комплектуючих до них, а також їх ввезення на митну територію України, під виглядом гуманітарної допомоги, ОСОБА_5 , за допомогою підзвітних осіб, організовано залучення до вчинення злочину суб'єктів господарської діяльності, які були не обізнані щодо дійсних намірів останнього та до сфери діяльності яких входило надання послуг з транспортування вантажів.

Діючи у відповідності до розробленого ОСОБА_5 плану, працівниками вказаних суб'єктів господарської діяльності, після проходження вантажів через митний кордон України, захисні шоломи, бронежилети та комплектуючі до них, за вказівкою останнього, доставлялись не на адресу отримувача та кінцевого користувача товарів - військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ), як було зазначено в деклараціях про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, гарантійних листах кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги, сертифікатах кінцевого споживача «End User Certificate», а також зверненнях щодо сприяння проходження спеціального вантажу, а до складських приміщень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: АДРЕСА_4 , яке надавало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » комплексні логістичні послуги, в тому числі із розміщення (зберігання) товарно-матеріальних цінностей.

Так, за вищевказаних обставин, ОСОБА_5 10.05.2022 організовано ввезення на митну територію України транспортним засобом марки Renault, державний номер НОМЕР_8 , під керуванням водія ОСОБА_6 , захисних шоломів, рівень захисту NIJ IIIA в кількості 1 000 штук та ПВХ патчів в кількості 5 000 штук, які згідно отриманих вказівок були доставлені останнім до складських приміщень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за вищевказаною адресою.

При цьому, при перетині державного кордону України, ОСОБА_6 було подано митному органу, митну декларацію в якій зазначено, що товари, які ввозяться останнім на територію України вказаним транспортним засобом, є гуманітарною допомогою, отримувачем якої є військова частина НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) та долучено копії підроблених документів, а саме сертифікату кінцевого споживача «End User Certificate» від 25.04.2022 на захисні шоломи рівень захисту NIJ ІІІA в кількості 1 000 штук та звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо сприяння проходження спеціального вантажу за вих. № 3/12/8Н-3541 від 06.05.2022.

Вказані імпортовані захисні шоломи не були передані товариством на адресу військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , натомість реалізувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в магазині, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та через мережу Інтернет із використанням сайту за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Таким чином, ОСОБА_5 з метою застосовування податкової пільги для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме звільнення від сплати податку, надано представникам ІНФОРМАЦІЯ_7 підроблених документів, а саме сертифікату кінцевого споживача «End User Certificate» від 25.04.2022 та звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 від 06.05.2022.щодо сприяння проходження спеціального вантажу.

На підставі викладеного, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні за вищевказаних обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 222 КК України, тобто надання завідомо неправдивої інформації органам державної влади з метою одержання пільг щодо податків.

Крім того, за тих же самих обставин ОСОБА_5 , 16.05.2022, повторно організовано ввезення на митну територію України транспортним засобом марки MAN, державний номер НОМЕР_9 , під керуванням водія ОСОБА_8 , балістичних плит, рівень захисту NIJ IV в кількості 3 000 штук, які згідно отриманих вказівок були доставлені останнім до складських приміщень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за вищевказаною адресою.

При цьому, при перетині державного кордону України, ОСОБА_8 було подано митному органу, митну декларацію в якій зазначено, що товари, які ввозяться останнім на територію України вказаним транспортним засобом, є гуманітарною допомогою, отримувачем якої є військова частина НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) та долучено копії підроблених документів, а саме гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 1 від 16.05.2022 на балістичні плити, рівень захисту NIJ IV в кількості 3 000 штук, звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо сприяння проходження спеціального вантажу від 13.05.2022 № 3/12/8Н-3617, сертифікату кінцевого споживача «End User Certificate» від 10.05.2022 балістичні плити, рівень захисту NIJ IV в кількості 3 000 штук.

Вказані імпортовані балістичні плити не були передані товариством на адресу військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , натомість реалізувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в магазині, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та через мережу Інтернет із використанням сайту за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Таким чином, ОСОБА_5 , з метою застосовування податкової пільги для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме звільнення від сплати податку, повторно надано представникам ІНФОРМАЦІЯ_7 підроблених документів, а саме гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 1 від 16.05.2022, звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 від 13.05.2022, сертифікату кінцевого споживача «End User Certificate» від 10.05.2022.

На підставі викладеного, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні за вищевказаних обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 222 КК України, тобто наданні завідомо неправдивої інформації органам державної влади з метою одержання пільг щодо податків, вчиненому повторно.

Крім того, за тих же самих обставин ОСОБА_5 , 07.06.2022, повторно організовано ввезення на митну територію України транспортним засобом марки MAN, державний номер НОМЕР_10 / НОМЕР_11 , під керуванням водія ОСОБА_9 , захисних шоломів, рівень захисту NIJ ІІІA в кількості 3 720 штук та бронежилетів в комплекті з балістичними плитами, рівень захисту NIJ IV в кількості 1 750 штук, які згідно отриманих вказівок були доставлені останнім до складських приміщень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за вищевказаною адресою.

При цьому, при перетині державного кордону України, ОСОБА_9 було подано митному органу, митну декларацію в якій зазначено, що товари, які ввозяться на територію України вказаним транспортним засобом, є гуманітарною допомогою, отримувачем якої є військова частина НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) та долучено копії підроблених документів, а саме гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 2 від 02.06.2022 на захисні шоломи, рівень захисту NIJ ІІІA в кількості 2 000 штук, гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 3 від 03.06.2022 на захисні шоломи, рівень NIJ ІІІA в кількості 1 720 штук та бронежилети в комплекті з балістичними плитами, рівень захисту NIJ IV в кількості 1 750 штук, а також звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо сприяння проходження спеціального вантажу від 02.06.2022 № 3/12/8Н-3918.

Згідно матеріалів кримінального провадження, вказані імпортовані захисні шоломи та бронежилети в комплекті з балістичними плитами не були передані товариством на адресу військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , натомість реалізувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в магазині, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та через мережу Інтернет із використанням сайту за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Таким чином, ОСОБА_5 , з метою застосовування податкової пільги для ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме звільнення від сплати податку та збору, повторно надано представникам ІНФОРМАЦІЯ_7 підроблених документів, а саме гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 2 від 02.06.2022, гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 3 від 03.06.2022, а також звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 від 02.06.2022.

На підставі викладеного, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні за вищевказаних обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 222 КК України, тобто наданні завідомо неправдивої інформації органам державної влади з метою одержання пільг щодо податків, вчиненому повторно.

Крім того, за зазначених вище обставин ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 2 ст. 333 КК України за наступних обставин.

Так, відповідно до протоколу № 1 загальних зборів учасників ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 20.08.2014, створено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та 21.08.2014 здійснено державну реєстрацію товариства. Юридична адреса ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »:

АДРЕСА_1 .

Відповідно до рішення учасника № 23/04 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 23.04.2021, ОСОБА_5 призначено на посаду директора товариства з 24.04.2021.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» (далі - Закон) державний експортний контроль - комплекс заходів з контролю за міжнародними передачами товарів, їх використанням юридичною чи фізичною особою, що здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, та іншими державними органами з метою забезпечення захисту інтересів національної безпеки та відповідно до міжнародних зобов'язань України.

Міжнародні передачі товарів - експорт, імпорт, реекспорт товарів, їх тимчасове вивезення за межі України або тимчасове ввезення на її територію, транзит товарів територією України, а також будь-які інші передачі товарів, що здійснюються за межами України. Експорт - це продаж або передача на інших законних підставах товарів іноземним суб'єктам господарської та іншої діяльності з вивезенням або без вивезення цих товарів за межі митного кордону України, включаючи реекспорт товарів, у тому числі, зокрема фактичне відвантаження товарів з метою подальшої їх передачі або переміщення за межі України. Імпорт - це купівля або отримання на інших законних підставах від іноземних суб'єктів господарської та іншої діяльності товарів із ввезенням або без ввезення цих товарів в Україну, включаючи їх купівлю для власного споживання філіями та представництвами установ і організацій України, що знаходяться за її межами, а також дипломатичними представництвами та консульськими установами України за кордоном.

Дозвіл - документ, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, який надає право на експорт чи імпорт товарів.

Відповідно до ст. 1 Закону суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів - зареєстрований центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, державний замовник у сфері оборони та суб'єкт господарювання України, який має намір здійснювати або здійснює міжнародні передачі товарів, включаючи посередницьку (брокерську) діяльність.

Згідно зі ст. 8 Закону порядок здійснення контролю за міжнародними передачами товарів установлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до цього та інших законів України, актів Президента України залежно від конкретних груп товарів та видів їх міжнародних передач.

Відповідно до ст. 9 Закону найменування та опис товарів, міжнародні передачі яких підлягають державному експортному контролю, вносяться до списків товарів, що підлягають державному експортному контролю (далі - списки).

Списки складаються за відповідними групами товарів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, із залученням заінтересованих центральних органів виконавчої влади. До складання списків можуть також залучатися представники підприємств, наукових установ, організацій, а також їх об'єднань.

Списки затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до позицій ML13 «Броньоване чи захисне обладнання, конструкції та «компоненти»» Списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю (Додаток до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2017 № 596) до товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, в тому числі належать:

- ML13.с шоломи, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи аналогічних (еквівалентних) національних стандартів та «спеціально призначені» для них корпуси шоломів, підшоломи та амортизатори/амортизаційні підкладки (код товару згідно з УКТЗЕД з 3926, з 6506, 6507 00 00 00);

- ML13.d бронежилети або захисний одяг, та «компоненти» для них, як наведено нижче:

1) м'який бронежилет або захисний одяг, виготовлені за військовими стандартами або технічними умовами, або їх еквівалентами, а також «спеціально призначені» для них «компоненти» (з 6211, 6216 00 00 00, 6217, 6307);

2) пластини для твердих бронежилетів, які забезпечують балістичний захист рівня ІІІ або вище (краще) відповідно до стандарту NIJ 0101.06, July 2008, або національного еквівалента цього стандарту (з 3926, з 7308, 5911, 7325, 7326, з 8108, 8113 00).

Згідно з позиціями ML13.c та ML13.d контролю не підлягають шоломи, бронежилети або захисні костюми, призначені для персонального захисту своїх власників.

Отже, захисні шоломи та бронежилети (пластини до бронежилетів) є товарами військового призначення, ввезення яких на митну територію України підлягає державному експертному контролю.

Згідно ст. 12 Закону суб'єкти господарювання України, державні замовники у сфері оборони, які мають намір здійснювати міжнародні передачі товарів, у тому числі проводити посередницьку (брокерську) діяльність, пов'язану з міжнародними передачами товарів військового призначення, попередньо реєструються як суб'єкти здійснення міжнародних передач товарів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. З цією метою зазначені суб'єкти подають відомості та документи, необхідні для проведення попередньої експертизи товарів, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю. За підсумками експертизи центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, ідентифікує товари, визначає умови здійснення їх міжнародних передач до конкретних держав залежно від категорії товарів, видів міжнародних передач таких товарів тощо та видає зазначеним суб'єктам посвідчення про їх реєстрацію як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів разом з відповідними роз'ясненнями про особливості здійснення таких передач.

Відповідно до вимог абз. 2 ст. 24 Закону здійснення міжнародних передач товарів без отримання в установленому порядку дозволів, висновків чи документів про гарантії або здійснення таких передач на підставі дозволів, висновків чи документів про гарантії, отриманих шляхом подання підроблених документів чи документів, що містять недостовірні відомості є порушенням вимог законодавства в галузі державного експортного контролю.

Згідно п.п. 4,6 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 експорт та імпорт товарів може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності, які в установленому порядку отримали відповідні повноваження.

У разі переміщення товарів через митний кордон України їх митний контроль та митне оформлення здійснюються у порядку, встановленому законодавством.

Під час митного оформлення суб'єкт або іноземний суб'єкт разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний відповідно до частини другої статті 264 Митного кодексу України надати на вимогу митного органу оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю.

Митне оформлення товарів здійснюється за умови надходження до ІНФОРМАЦІЯ_7 від Держекспортконтролю дозволів та висновків в електронній формі із застосуванням засобів електронного цифрового підпису.

Згідно абзацу першого пункту першого постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (далі за текстом - Постанова) установлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги (у тому числі таких товарів гуманітарної допомоги, як спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, виготовлені відповідно до військових стандартів або технічних умов, чи їх еквіваленти та спеціально призначені для них компоненти (тобто підшоломи, амортизатори), що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з НОМЕР_12 ; бронежилети, що класифікуються у товарній підкатегорії згідно з УКТЗЕД 6211 43 90 00), виготовлені відповідно до військових стандартів, зокрема стандартів НАТО, або військових умов для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону; нитки для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 5402 11 00 00 та 5407 10 00 00 ; тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів, що класифікуються у товарних підкатегоріях згідно з УКТЗЕД 3920 10 89 90, 3921 90 60 00 , 5603 14 10 00 , 6914 90 00 00 ) від донорів (у значенні Закону України «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого п. 3 зазначеної постанови, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту першого Постанови, пропуск через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, наведених у додатку 2, здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту за умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів за формою, наведеною в додатку 3.

Досудовим слідством встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи у місті Києві, у березні 2022 року, більш точний час органом досудового слідства не встановлено, будучи обізнаним із вимогами зазначених нормативно-правових актів та достовірно знаючи, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не зареєстровано Держекспортконтролем, як суб'єкт здійснення міжнародних передач товарів, та дозвільні документи на здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають експертному контролю, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не отримувало, діючи умисно, з корисливих мотивів, розробив злочинний план незаконного ввезення на митну територію України товарів військово призначення, для їх подальшої реалізації.

Основним видом діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є неспеціалізована оптова торгівля. Крім того товариством, згідно наявних матеріалів кримінального провадження, у тому числі, здійснюється реалізація товарів військового призначення - захисних шоломів, бронежилетів та комплектуючих до них у мережі власних магазинів, один з яких у тому числі розташований за адресою: АДРЕСА_2 та через мережу Інтернет із використанням сайту за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

Так, згідно розробленого ОСОБА_5 злочинному плану, товари військово призначення, які імпортуються ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на митну територію України, а саме: бронежилети, захисні шоломи та комплектуючи до них повинні були ввозитись на митну територію України транспортними засобами під виглядом гуманітарної допомоги, оскільки відповідно до абзацу третього пункту першого Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», пропуск зазначених товарів через державний кордон України здійснюється за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

З метою реалізації свого злочинного задуму, а також виконання умов абзацу п'ятого пункту першого вищевказаної Постанови щодо пропуску через митний кордон України товарів гуманітарної допомоги, до яких застосовується окремий порядок пропуску через митний кордон України, лише за умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів за формою, наведеною в додатку 3 Постанови, ОСОБА_5 прийнято рішення щодо використання під час вчинення злочину заздалегідь виготовлених підроблених офіційних документів, а саме копій гарантійних листів кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги, сертифікатів кінцевого споживача «End User Certificate», а також звернень щодо сприяння проходження спеціального вантажу, виданих від імені військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , Україна, АДРЕСА_3 ).

При цьому, для транспортування захисних шоломів, бронежилетів та комплектуючих до них, а також їх ввезення на митну територію України, під виглядом гуманітарної допомоги, ОСОБА_5 , за допомогою підзвітних осіб, організовано залучення до вчинення злочину суб'єктів господарської діяльності, які були не обізнані щодо дійсних намірів останнього та до сфери діяльності яких входило надання послуг з транспортування вантажів.

Діючи у відповідності до розробленого ОСОБА_5 плану, працівниками вказаних суб'єктів господарської діяльності, після проходження вантажів через митний кордон України, захисні шоломи, бронежилети та комплектуючі до них, за вказівкою останнього, доставлялись не на адресу отримувача та кінцевого користувача товарів - військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ), як було зазначено в деклараціях про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, гарантійних листах кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги, сертифікатах кінцевого споживача «End User Certificate», а також зверненнях щодо сприяння проходження спеціального вантажу, а до складських приміщень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою: АДРЕСА_4 , яке надавало ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » комплексні логістичні послуги, в тому числі із розміщення (зберігання) товарно-матеріальних цінностей.

Так, за вищевказаних обставин, ОСОБА_10 10.05.2022 організовано ввезення на митну територію України транспортним засобом марки Renault, державний номер НОМЕР_8 , під керуванням водія ОСОБА_6 , захисних шоломів, рівень захисту NIJ IIIA в кількості 1 000 штук та ПВХ патчів в кількості 5 000 штук, які згідно отриманих вказівок були доставлені останнім до складських приміщень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за вищевказаною адресою.

При цьому, при перетині державного кордону України, ОСОБА_6 було подано митному органу, митну декларацію в якій зазначено, що товари, які ввозяться останнім на територію України вказаним транспортним засобом, є гуманітарною допомогою, отримувачем якої є військова частина НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) та долучено копії підроблених документів, а саме сертифікату кінцевого споживача «End User Certificate» від 25.04.2022 на захисні шоломи рівень захисту NIJ ІІІA в кількості 1 000 штук та звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо сприяння проходження спеціального вантажу за вих. № 3/12/8Н-3541 від 06.05.2022.

Вказані імпортовані захисні шоломи не були передані товариством на адресу військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , натомість реалізувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в магазині, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та через мережу Інтернет із використанням сайту за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

На підставі викладеного, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні за вищевказаних обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 333 КК України, тобто порушенні встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю.

Крім того, за тих же самих обставин ОСОБА_5 , 16.05.2022, повторно організовано ввезення на митну територію України транспортним засобом марки MAN, державний номер НОМЕР_9 , під керуванням водія ОСОБА_8 , балістичних плит, рівень захисту NIJ IV в кількості 3 000 штук, які згідно отриманих вказівок були доставлені останнім до складських приміщень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за вищевказаною адресою.

При цьому, при перетині державного кордону України, ОСОБА_8 було подано митному органу, митну декларацію в якій зазначено, що товари, які ввозяться останнім на територію України вказаним транспортним засобом, є гуманітарною допомогою, отримувачем якої є військова частина НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) та долучено копії підроблених документів, а саме гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 1 від 16.05.2022 на балістичні плити, рівень захисту NIJ IV в кількості 3 000 штук, звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо сприяння проходження спеціального вантажу від 13.05.2022 № 3/12/8Н-3617, сертифікату кінцевого споживача «End User Certificate» від 10.05.2022 балістичні плити, рівень захисту NIJ IV в кількості 3 000 штук.

Вказані імпортовані балістичні плити не були передані товариством на адресу військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , натомість реалізувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в магазині, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та через мережу Інтернет із використанням сайту за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

На підставі викладеного, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні за вищевказаних обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 333 КК України, тобто порушенні встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, вчиненому повторно.

Крім того, за тих же самих обставин ОСОБА_5 , 07.06.2022, повторно організовано ввезення на митну територію України транспортним засобом марки MAN, державний номер НОМЕР_10 / НОМЕР_11 , під керуванням водія ОСОБА_9 , захисних шоломів, рівень захисту NIJ ІІІA в кількості 3 720 штук та бронежилетів в комплекті з балістичними плитами, рівень захисту NIJ IV в кількості 1 750 штук, які згідно отриманих вказівок були доставлені останнім до складських приміщень ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за вищевказаною адресою.

При цьому, при перетині державного кордону України, ОСОБА_9 було подано митному органу, митну декларацію в якій зазначено, що товари, які ввозяться останнім на територію України вказаним транспортним засобом, є гуманітарною допомогою, отримувачем якої є військова частина НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( НОМЕР_7 , АДРЕСА_3 ) та долучено копії підроблених документів, а саме гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 2 від 02.06.2022 на захисні шоломи, рівень захисту NIJ ІІІA в кількості 2 000 штук, гарантійного листа кінцевого користувача товарів гуманітарної допомоги № 3 від 03.06.2022 на захисні шоломи, рівень NIJ ІІІA в кількості 1720 штук та бронежилети в комплекті з балістичними плитами, рівень захисту NIJ IV в кількості 1750 штук, а також звернення від імені командира військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_7 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 та ІНФОРМАЦІЯ_6 щодо сприяння проходження спеціального вантажу від 02.06.2022 № 3/12/8Н-3918.

Вказані імпортовані захисні шоломи та бронежилети в комплекті з балістичними плитами не були передані товариством на адресу військової частини НОМЕР_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , натомість реалізувалися ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в магазині, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та через мережу Інтернет із використанням сайту за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

На підставі викладеного, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні за вищевказаних обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 333 КК України, тобто порушенні встановленого порядку здійснення міжнародних передач товарів, що підлягають державному експортному контролю, вчиненому повторно.

21.06.2024, в порядку КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1,2 ст. 222, ч.ч. 1,2 ст. 333 КК України, за які законом передбачене покарання у вигляді обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

19.09.2024, в порядку КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1,2 ст. 222, ч.ч. 1,2 ст. 333 КК України.

На даний час стороною обвинувачення у порядку, передбаченому ст. 91 КПК України, здійснюється збирання, перевірка та оцінка доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Так, згідно відомостей, отриманих під час досудового слідства у вказаному провадження встановлено, що ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_13 протягом 2022-2023 року під час ведення господарської діяльності на посаді директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » активно використовував банківські рахунки, відкриті у валютах гривня, долар США в АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , юридична адреса: АДРЕСА_5 .

Вказав, що на теперішній час у органу досудового розслідування виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до руху грошових коштів по вищевказаному та іншим розрахунковим, картковим, депозитним рахункам, відкритим ОСОБА_11 ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_15 , а також ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_13 в АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , юридична адреса: АДРЕСА_5 , матеріалів реєстраційних (банківських справ) вказаних суб'єктів, документів, які були підставою для зарахування коштів на рахунки вказаних фізичних осіб, матеріалів фінансового моніторингу, проведеного банківською установою та документів щодо підтвердження походження всіх коштів, які зараховувалися на рахунки вказаних суб'єктів.

Детектив у судове засідання не з'явився, до суду подано заяву про розгляд справи без його участі та просить клопотання задовольнити.

Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України розглянув клопотання про тимчасовий доступ без виклику представників особи у володінні якої перебувають речі та документи.

Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023000310000035 від 23.05.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 201-2, ч. 3 ст. 212, ч. ч. 1, 2 ст. 222, ч. ч. 1, 2 ст. 333, ч. 2 ст. 366 КК України.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.

Банківською таємницею, зокрема, є:

1) відомості про стан рахунків клієнтів, у тому числі стан кореспондентських рахунків банків у Національному банку України;

2) операції, які були проведені на користь чи за дорученням клієнта, здійснені ним угоди;

3) інформація про організаційно-правову структуру юридичної особи - клієнта, її керівників, напрями діяльності.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» - інформація щодо юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до п. 5 ст. 162 Кримінального процесуального кодексу України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах та документах належать відомості, які можуть становити банківську таємницю.

Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Враховуючи те, що інформація, яка перебуває у володінні в АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " може мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, детективом у клопотанні доведено можливість використання як доказу інформації, яка знаходиться в АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_9 " та іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою даної інформації неможливо, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Щодо надання дозволу на вилучення оригіналів запитуваних документів з можливістю їх вилучення, то слідчий суддя зазначає наступне.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Як вбачається з долучених до клопотання документів, детективом не доведено наявність обставин, якими законодавець передбачає можливість вилучення оригіналів документів, зазначених в клопотанні, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що надання завірених належним чином копій даних документів буде достатнім для досягнення мети зазначеного тимчасового доступу.

З урахуванням вищевикладеного, клопотання підлягає частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 159-166 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання детектива першого відділу детективів Підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити частково.

Надати дозвіл детективу першого відділу детективів підрозділу детективів із розслідування кримінальних проваджень у сфері обігу підакцизних товарів Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , детективам (старшим детективам) Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 та/або іншим слідчим (детективам) слідчої групи та прокурорам, які здійснюють нагляд у формі процесуального керівництва за здійсненням досудового розслідування у кримінальному провадженні № 72023000310000035 від 23.05.2023 на тимчасовий доступ до оригіналів банківських документів, з можливістю вилучення належним чином засвідчених копій документів, що перебувають у володінні АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , юридична адреса: АДРЕСА_5 , а саме:

- виписок руху грошових коштів по розрахунковому рахунку

№ НОМЕР_16 у будь-яких валютах та всім іншим рахункам у будь-яких валютах, відкритих ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_15 в АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , а також інших відділах та управліннях суб'єкта господарювання з вказівкою дати та точного часу перерахування/отримання коштів, їх зняття, розшифровкою проведеної операції, номера документа, призначення та суми платежу, вхідного/вихідного залишку, підстав руху грошових коштів, найменування контрагентів, їх контактних даних, меморіальних ордерів банку, розрахункових рахунків юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківської установи, в яких вони відкриті, назви юридичних (фізичних) осіб - контрагентів, їх коди ЄДРПОУ, в тому числі в електронному вигляді у форматі XLSX (XML), відповідно до додатків 10 та 11 до Інструкції щодо формування файлів інформаційного обміну між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та банками (філіями), затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.08.2016 за № 373, з використанням засобів АРМ-НБУ-інформаційний за правилами використання задачі «Т» (листування в захищеному вигляді), за період часу з 01.01.2022 по 24.10.2024, в електронному вигляді та на паперовому носіях інформації;

- виписок руху грошових коштів по всім розрахунковим рахункам у будь-яких валютах, відкритих ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_13 в АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , а також інших відділах та управліннях суб'єкта господарювання з вказівкою дати та точного часу перерахування/отримання коштів, їх зняття, розшифровкою проведеної операції, номера документа, призначення та суми платежу, вхідного/вихідного залишку, підстав руху грошових коштів, найменування контрагентів, їх контактних даних, меморіальних ордерів банку, розрахункових рахунків юридичних (фізичних) осіб - контрагентів та банківської установи, в яких вони відкриті, назви юридичних (фізичних) осіб - контрагентів, їх коди ЄДРПОУ, в тому числі в електронному вигляді у форматі XLSX (XML), відповідно до додатків 10 та 11 до Інструкції щодо формування файлів інформаційного обміну між центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, та банками (філіями), затвердженої постановою Правління Національного банку України від 18.08.2016 за № 373, з використанням засобів АРМ-НБУ-інформаційний за правилами використання задачі «Т» (листування в захищеному вигляді), за період часу з 01.01.2022 по 24.10.2024, в електронному вигляді та на паперовому носіях інформації;

- матеріалів реєстраційних (банківських справ) ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП НОМЕР_15 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_13 , в тому числі, але не виключно, анкет, реєстраційних документів, договорів щодо відкриття і обслуговування рахунків та використання системи «Клієнт - банк» тощо;

- всіх документів, які були підставою для зарахування коштів на всі рахунки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_13 , відкриті в АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_9 ", код ЄДРПОУ НОМЕР_14 , а також інших відділах та управліннях суб'єкта господарювання в період часу з 01.01.2022 по 24.10.2024, в електронному вигляді та на паперовому носіях інформації;

- всіх матеріалів документів щодо фінансового моніторингу, проведеного відносно фінансових операцій по зарахуванню/переведенню коштів на рахунки/з рахунків ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_13 , в електронному вигляді та на паперовому носіях інформації;

- документів щодо підтвердження походження всіх коштів, які зараховувалися на рахунки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , а також знімалися/переводилися останніми в період часу з 01.01.2022 по 24.10.2024, в електронному вигляді та на паперовому носіях інформації;

- всіх наявних документів, згідно яких підтверджуються/фіксуються факти зняття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_13 грошових коштів у відділеннях/банкоматах/терміналах банку в період часу з 01.01.2022 по 24.10.2024, в електронному вигляді та на паперовому носіях інформації.

В іншій частині поданого клопотання - відмовити.

Строк дії ухвали становить два місяці з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Cлідчий суддя

Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_18