Постанова від 29.10.2024 по справі 400/3626/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/3626/24

Категорія:111030600 Головуючий в 1 інстанції: Устинов І.А.

Час і місце ухвалення: м. Миколаїв

Дата складання повного тексту: 12.07.2024р.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Лук'янчук О.В.

- Ступакової І.Г.

у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута згідно п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМЕТЕЙ ТРАСТ" до Головного управління ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2024 року товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "ПРОМЕТЕЙ ТРАСТ" звернулося до суду з позовом до Головного управління (далі - ГУ) ДПС у Миколаївській області, Державної податкової служби (далі - ДПС) України про:

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) ГУ ДПС у Миколаі?вськіи? області №8702222/40387784 від 26 квітня 2023 року та зобов'язання ДПС Украі?ни зареєструвати податкову накладну №54 від 28 лютого 2023 року, складену ТОВ "ПРОМЕТЕИ? ТРАСТ", в ЄРПН датою її подання;

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податковоі? накладноі?/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Миколаі?вськіи? області №9497244/40387784 від 11 вересня 2023 року та зобов'язання ДПС Украі?ни зареєструвати податкову накладну №158 від 31 липня 2023 року, складену ТОВ "ПРОМЕТЕИ? ТРАСТ", в ЄРПН датою і?і? подання.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що ним надано усі необхідні документи на підтвердження здійснення господарських операцій, проте ГУ ДПС у Миколаі?вськіи? області протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.

Відповідач позов не визнав, вказуючи, що ГУ ДПС у Миколаївській області надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що на момент винесення оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації ПН, позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив в реєстрації ПН. Також, відповідач зазначив, що наявність формально складених первинних документів та/або сплати грошових коштів не може слугувати підставою для врахування господарських правовідносин, як таких, що відбулись, за відсутності самого факту придбання/поставки товару. Отже, позивач не надав обґрунтованих доводів щодо порушення його прав та законних інтересів з боку відповідачів, що свідчить про недоведеність позовних вимог.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року позов ТОВ "ПРОМЕТЕЙ ТРАСТ" до ГУ ДПС у Миколаївській області, ДПС України задоволено.

Визнано протиправними та скасовано рішення Комісії? з питань зупинення реєстрації? податкової? накладної?/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Миколаі?вськіи? області №8702222/40387784 від 26 квітня 2023 року, №9497244/40387784 від 11 вересня 2023 року.

Зобов'язано ДПС зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, складені ТОВ "ПРОМЕТЕИ? ТРАСТ" №54 від 28 лютого 2023 року, №158 від 31 липня 2023 року датою і?х? подання.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Миколаївській області на користь ТОВ "ПРОМЕТЕЙ ТРАСТ" судовий збір 6 056 грн.

В апеляційній скарзі ГУ ДПС у Миколаївській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального права, з порушенням норм процесуального права.

Доводи апеляційної скарги:

- позивачем додаткові письмові пояснення та копії документів №3 від 07 вересня 2023 року до ДПС були направлені частково, а саме платником так і не було надано на розгляд Комісії розрахункові документи щодо розрахунків за оренду складських приміщень;

- у додаткових письмових поясненнях №5 від 21 квітня 2023 року до ДПС було надано виписку з банківської установи у якій не проставлений електронний цифровий підпис та/або зазначена банківська виписка не завірена представником підприємства;

- наявність формально складених первинних документів та/або сплати грошових коштів не може слугувати підставою для врахування господарських правовідносин, як таких, що відбулись, за відсутності самого факту придбання/поставки товару.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ГУ ДПС у Миколаївській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.

ТОВ "ПРОМЕТЕИ? ТРАСТ" зареєстровано як юридична особа 31 березня 2016 року (номер запису 15221020000033126). Основним видом діяльності є Складське господарство КВЕД 52.10.

На виконання вимог п.201.1 ст. 201 ПК України позивачем складено та направлено до податкового органу для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №54 від 28 лютого 2023 року на загальну суму 42 089,81 грн. з ПДВ та податкову накладну №158 від 31 липня 2023 року на загальну суму 41 776,16 грн. з ПДВ.

Квитанціями про реєстрацію податкових накладних було зупинено реєстрацію в ЄРПН податкових накладних від 28 лютого 2023 року №54, від 31 липня 2023 року №158. Підставою для зупинення зазначено: відповідно п.201.16 ст. 201 ПК Украі?ни, Порядку зупинення реєстраціі? податковоі? накладноі? / розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Украі?ни від 11 грудня 2019 року №1165 (зі змінами), реєстрація податковоі? накладноі? від 31 липня 2023 року №158 в ЄРПН зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 52.10, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу и?ого постачання, що відповідає п.1 Критеріі? ризиковості здіи?снення операціи? (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=5.5559%, "Р"=4310.09 Пропонуємо надати пояснення та копіі? документів, достатніх для прии?няття рішення про реєстрацію податковоі? накладноі?/розрахунку коригування в ЄРПН".

Позивачем направлено Повідомлення про подання пояснень та копіи? документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №5 від 12 квітня 2023 року, до якого додані копіі? первинних документів, що підтверджується документами довільного формату у кількості 32 одиниці.

А також повідомлення про подання пояснень та копіи? документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №9 від 29 серпня 2023 року, до якого додані копіі? первинних документів, що підтверджується документами довільного формату у кількості 31 одиниця.

Рішенням комісіі? ГУ ДПС у Миколаі?вськіи? області від 26 квітня 2023 року №8702222/40387784 відмовлено в реєстраціі? податковоі? накладноі? від №54 від 28 лютого 2023 року на загальну суму 42 089,81 грн. з ПДВ.

Як вбачається з рішення від 26 квітня 2023 року №8702222/40387784 підставою для відмови в реєстраціі? податковоі? накладноі? в ЄРПН стало ненадання/ часткове надання додаткових письмових пояснень та копіи? документів стосовно підтвердження інформаціі?, зазначеноі? у податковіи? накладніи? /розрахунку коригування, реєстрацію якоі? зупинено в ЄРПН.

Рішенням комісіі? ГУ ДПС у Миколаі?вськіи? області від 11 вересня 2023 року №9497244/40387784 відмовлено в реєстраціі? податковоі? накладноі? від №158 від 31 липня 2023 року на загальну суму 41 776,16 грн. з ПДВ.

Як вбачається з рішення від 11 вересня 2023 року №9497244/40387784 підставою для відмови в реєстраціі? податковоі? накладноі? в ЄРПН стало ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копіи? документів стосовно підтвердження інформаціі?, зазначеноі? у податковіи? накладніи? /розрахунку коригування, реєстрацію якоі? зупинено в ЄРПН.

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ДПС у Миколаі?вськіи? області не доведено правомірність рішень щодо відмови у реєстрації податкових накладних та неврахування таблиці даних платника податків, відтак спірні рішення підлягають скасуванню.

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, п.п.201.1, 201.10 ст. 201 ПК України, п.п.3-5, 7-11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою КМУ від 11 грудня 2019 року №1165, п.п.2-5, 9-11 Наказу Міністерства Фінансів України "Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН" №520.

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно п.201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Аналогічні за своїм змістом положення визначено п.201.10 ст. 201 ПК України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою КМУ від 11 грудня 2019 року №1165 (далі - Порядок №1165).

Згідно п.3 Порядку №1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно п.п.4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі. Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Згідно п.п.7-9 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.

Відповідно п.п.10-11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Верховний Суд у постанові від 23 лютого 2023 року по справі №420/9924/20 зазначив, що зупинення реєстрації ПН/РК за п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій відбувається у разі одночасного дотримання трьох умов: відсутність товару в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару, що на постійній основі постачається; обсяг постачання дорівнює або перевищує товарні залишки; переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно п.п.3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до п.4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому ст. 42 Кодексу.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з вимогами п.п.9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п.4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно п.5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №54 від 28 лютого 2023 року, №158 від 31 липня 2023 року стало те, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Так, матеріалами справи підтверджено, що позивачем на виконання вказаного запиту подано до контролюючого органу пояснення щодо операцій, які здійснено на підставі податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, разом з додатками в кількості 32 одиниці, а саме:

- рахунок на оплату №51;

- акт надання послуг №53;

- акт звірки;

- оборотно-сальдова відомість4

- ф37;

- договір складського зберігання №226;

- договір держреєстри;

- договір оренди елеватора;

- додаткова угода 01 січня 2017 року;

- додаткова угода 03 вересня 2017 року;

- податкова накладна;

- складська.

Вказані первинні документи, на думку колегії суддів, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом та складені у відповідності до вимог чинного законодавства.

Разом з тим, комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН прийнято рішення про відмову в реєстрації вказаної податкової накладної, вказавши про те, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування стало, за рішенням №8702222/40387784 від 26 квітня 2023 року - надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, за рішенням - №9497244/40387784 від 11 вересня 2023 року - ненадання/часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку (а.с.129-130).

При цьому, колегія суддів наголошує, що саме лише зазначення про складання документів із порушенням та/або відсутність документів не є достатньою та законною підставою для відмови в реєстрації податкових накладних, оскільки контролюючий орган має зазначити об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.

Натомість, товариство на спростування обставин, зазначених у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної, надало пояснення та відповідні первинні документи.

Враховуючи викладене та надані на пропозицію комісії позивачем відповідні первинні документи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість прийняття податковим органом оскаржених рішень №8702222/40387784 від 26 квітня 2023 року, №9497244/40387784 від 11 вересня 2023 року.

Поряд з цим, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 07 грудня 2022 року по справі №500/2237/20.

Пунктом 49.13 ст. 49 ПК України встановлено, що у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

З огляду на протиправність оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкової накладної, колегія суддів погоджується із обраним судом першої інстанції способом відновлення порушених прав позивача, шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №54 від 28 лютого 2023 року, №158 від 31 липня 2023 року, датою їх фактичного подання.

Підсумовуючи викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову ТОВ "ПРОМЕТЕЙ ТРАСТ".

Враховуючи все вищевикладене, колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.

Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Миколаївській області залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 29 жовтня 2024 року.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Лук'янчук О.В.

Суддя: Ступакова І.Г.