Постанова від 29.10.2024 по справі 420/4064/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/4064/24

Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П. Місце ухвалення: м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Лук'янчук О.В.

суддів - Бітова А.І.

- Ступакової І.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2024 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

визнати протиправним та скасувати рішення про відмову у виплаті допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера №951050836628 від 25.01.2024, винесене посадовими особами відділу опрацювання документів № 1 управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 виплату допомоги на поховання батька - ОСОБА_2 , шляхом перерахування двомісячної пенсії, яку отримував останній на момент смерті, на розрахунковий рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ “КБ “ПриватБанк», за реквізитами рахунку: НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку зі смертю його батька, пенсіонера ОСОБА_2 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ), позивачем на підставі ст. 53 Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон України № 1058) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області було подано заяву № 818 від 24.01.2024 про виплату допомоги на поховання з доданням відповідних документів, передбачених п. 5.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України № 1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (далі Порядок № 22-1). У зазначеній заяві позивач наполягав на виплаті допомоги на поховання через АТ “КБ “Приват Банк» з окремим наданням реквізитів рахунку для перерахування коштів.

Позивач вказує, що посадовими особами відділу опрацювання документів № 1 управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у порушення норм Конституції України, Закону України № 1058 та Порядку № 22-1, винесено протиправне Рішення про відмову у виплаті допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера від 25.01.2024 № 951050836628.

Таким чином, зазначає позивач, посадові особи ГУ ПФУ в Одеській області, шляхом хибного трактування на власний розсуд норм Закону України № 1058, а також безпідставного поєднання умов для отримання допомоги на поховання до особи, яка звертається по таку допомогу (передбачені Порядком № 22-1), та умов для призначення (перерахунку) пенсій до внутрішньо переміщеної особи (передбачені Постановою № 637), прийняли протиправне рішення про відмову позивачу у виплаті допомоги, фактично примушуючи його на дії проти його волі, висуваючи необґрунтовані додаткові умови для отримання допомоги на поховання, чим обмежують конституційні права і свободи позивача, оскільки він не перебував та не перебуває у статусі внутрішньо переміщеної особи та не має бажання відкривати розрахункові рахунки у АТ “Ощадбанк».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у виплаті допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера №951050836628 від 25.01.2024 року.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 допомоги на поховання ОСОБА_2 на його розрахунковий рахунок, відкритий в АТ “КБ “ПриватБанк», за реквізитами рахунку: НОМЕР_1 .

Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову.

В своїй скарзі апелянт зазначає, що відповідно до п. 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій внутрішньо переміщені особи подають заяви з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (далі постанова № 637). Тобто всі виплати, у тому числі і виплати допомоги на поховання здійснюються через АТ “Ощадбанк». ОСОБА_1 не надано реквізити поточного рахунку АТ “Ощадбанк», що не відповідає вимогам постанови № 637. Щодо стягнення судового збору повідомляємо, що згідно з частини 2 статті 73 Закону №1058 забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 24.01.2024 року ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області було подано заяву про виплату допомоги на поховання померлого пенсіонера ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на рахунок № НОМЕР_2 в 50046/1 - ПАТ КБ “ПРИВАТБАНК».

До вказаної заяви позивачем було зокрема додано витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть №00043067887 від 11.01.2024 року, довідку про відкритий рахунок в банку, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 від 11.01.2024 року.

За результатами розгляду заяви позивача відповідачем 25.01.2024 року прийнято рішення №951050836628 про відмову у виплаті допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера, а якому зазначено: “... ОСОБА_1 для оформлення допомоги на поховання у зв'язку зі смертю пенсіонера ОСОБА_2 (який був внутрішньо переміщеною особою) звернувся із заявою від 24.01.2024 № 818 до відділу обслуговування громадян № 8 (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Згідно з матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_2 заявником було надано документи, які засвідчені електронним цифровим підписом працівника відділу обслуговування громадян № 8 (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме:

- заява від 24.01.2024, зареєстрована за № 818;

- копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання № 00043067887 від 11.01.2024;

- копія паспорта громадянина України (документ НОМЕР_4 ), виданого ОСОБА_1 10.08.2001 Слов'яносербським РВ УМВС України в Луганській області;

- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 ;

- копія свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_5 , видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 11.01.2024.

Відповідно до ст.53 Закону № 1058 у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на день смерті.

Згідно з п. 5.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (зі змінами) (далі Порядок № 22-1) особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання, свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідку про смерть пенсіонера.

Відповідно до п. 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій внутрішньо переміщені особи подають заяви з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (далі постанова № 637). Тобто всі виплати, у тому числі і виплати допомоги на поховання здійснюються через АТ "Ощадбанк".

При розгляді матеріалів електронної пенсійної справи та визначенні права на виплату допомоги на поховання у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 встановлено, що ОСОБА_1 не надано реквізити поточного рахунку АТ "Ощадбанк", що не відповідає вимогам постанови № 637.

Виходячи з вище зазначеного, ОСОБА_1 відмовлено у виплаті допомоги на поховання у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 .

Питання щодо виплати допомоги на поховання ОСОБА_1 за померлого ОСОБА_2 можливо розглянути за умови надання всіх вище зазначених документів та реквізитів поточного рахунку АТ "Ощадбанк",

У разі незгоди з прийнятим рішенням, Ви маєте право звернутися до органу. Пенсійного фонду вищого рівня відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 12.10.2007 № 18-6 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.11.2007 за № 1241/14508, чи оскаржити наші дії в судовому порядку відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України».

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов виходив з того, що ОСОБА_1 не є внутрішньо переміщеною особою, а відтак і вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 та п.1.5 Порядку №22-1 на позивача у спірних правовідносинах не поширюються, а отже дійшов висновку про доцільність задоволення позовних вимог та скасування оскаржуваного рішення.

Колегія суддів надаючи оцінку рішенню суду першої інстанції з урахуванням доводів апеляційної скарги виходить з наступного

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV(далі Закон № 1058-IV).

Статтею 1 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 1058 до соціальних послуг, передбачених цим Законом, належить допомога на поховання пенсіонера.

Згідно з статтею 53 Закону № 1058-IV у разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.

Порядок звернення за допомогою на поховання визначено розділом V Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1(далі Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 5.1 розділу V Порядку № 22-1 особа, яка звертається по допомогу на поховання, подає до органу, що призначає пенсію, документ, що посвідчує особу заявника, заяву про виплату допомоги на поховання (додаток 7), свідоцтво про смерть та витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідку про смерть пенсіонера. У разі реєстрації смерті за межами України подається свідоцтво про смерть або інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави.

Відповідно до п.5.2 Порядку №22-1 заява про виплату допомоги на поховання та необхідні документи працівником структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, приймаються у порядку, передбаченому пунктом 4.2 розділу IV цього Порядку, та засобами програмного забезпечення передаються для опрацювання до структурного підрозділу з питань виплати пенсій органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.

Інформація про виплату допомоги на поховання додається до електронної пенсійної справи померлого пенсіонера.

Допомога на поховання виплачується в розмірі, визначеному чинним законодавством.

Так, як вбачається з матеріалів справи, згідно з матеріалами електронної пенсійної справи ОСОБА_2 заявником було надано документи, які засвідчені електронним цифровим підписом працівника відділу обслуговування громадян № 8 (сервісного центру) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, а саме:

- заява від 24.01.2024, зареєстрована за № 818;

- копія витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання № 00043067887 від 11.01.2024;

- копія паспорта громадянина України (документ НОМЕР_4 ), виданого ОСОБА_1 10.08.2001 Слов'яносербським РВ УМВС України в Луганській області;

- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 ;

- копія свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_5 , видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 11.01.2024.

Отже, судом першої інстанції правомірно вказано, що позивачем дотримано вимоги Закону №1058-VI та Порядку №22-1.

В свою чергу, відповідачем відмовлено позивачу у виплаті спірної допомоги з тих підстав, що при розгляді матеріалів електронної пенсійної справи та визначенні права на виплату допомоги на поховання у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 встановлено, що ОСОБА_1 не надано реквізити поточного рахунку АТ "Ощадбанк", що не відповідає вимогам постанови № 637 про що також зазначено апелянтом в апеляційній скарзі.

Так, колегія суддів звертає увагу, що Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» (зі змінами) передбачено, що призначення, відновлення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам (у тому числі особам, які відмовились відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на території, де органи державної влади здійснюють свої повноваження (далі - внутрішньо переміщені особи), здійснюються територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» з можливістю отримання готівкових коштів і проведення безготівкових операцій через мережу установ і пристроїв будь-яких банків тільки на території населених пунктів, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.

Тобто, норми вищезазначеної постанови стосуються забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб, зокрема на пенсійне забезпечення та поширюються лише на них.

В силу вимог ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (надалі - Закон №1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

З матеріалів справи вбачається, що покійний батько позивача ОСОБА_2 за життя мав статус внутрішньо переміщеної особи.

Водночас, як стверджує позивач та не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 не є внутрішньо переміщеною особою, а відтак і вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 та п.1.5 Порядку №22-1 на позивача у спірних правовідносинах не поширюються, що вірно встановлено судом першої інстанції та не спростовано апелянтом.

В свою чергу, не зазначення реквізитів на отримання допомоги на поховання в акціонерному товаристві “Державний ощадний банк України» не є підставою для відмови позивачу у отриманні спірної допомоги з урахуванням вищевикладеного.

Що стосується доводів апелянта про те, що судом безпідставно стягнуто з них судовий збір, оскільки згідно з ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом, колегія суддів вважає їх безпідставними.

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З огляду на викладене, суд першої інстанції цілком правомірно у відповідності до норм чинного законодавства стягнув з відповідача на користь позивача сплачений ним судовий збір.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а викладені в апеляційних скаргах доводи позицію суду першої інстанції не спростовують.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії справ незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена до Верховного Суду лише з підстав, передбачених пп. «а» - «г» п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Керуючись ст.ст. 308, 311, ст.315, ст. ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2024 року залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 29 жовтня 2024 року.

Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук

Суддя: А.І. Бітов

Суддя: І.Г. Ступакова