П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
28 жовтня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/5098/24
Головуючий в 1 інстанції: Гордієнко Т.О.
Дата і місце ухвалення 12.08.2024р., м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бойка А.В.,
суддів: Федусика А.Г.,
Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії щодо відмови у складанні оновленої довідки, -
У травні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у складанні оновленої довідки станом на 01.01.2024 року;
- зобов'язати відповідача скласти на надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області оновлену довідку про грошове забезпечення військовослужбовців станом на 01.01.2024 року на підставі довідки в/ч НОМЕР_1 № 43 та довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 9/1/1239, грошове забезпечення яких становить: посадовий оклад - 5230,00 грн., оклад за військовим званням - 1560,00 грн., відсоткова надбавка за вислугу років - 3395,00 грн., надбавка за особливості проходження служби 65% - 4348,50 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 15% - 516,00 грн., премія 480% - 16512,00 грн., у сього - 31561,50 грн.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин у справі, що призвело до неправильного вирішення справи.
Апелянт вказував на безпідставність посилань суду першої інстанції на висновки Великої Палата Верховного Суду, викладені у постанові від 13.05.2020 року у справі №592/5164/16-а, з огляду на те, що вказана постанова Верховного Суду була застосована для грошового забезпечення станом на 2011 рік, викладені в постанові документи, а саме: постанова КМУ №1294 та накази МОУ № 50 та 355, які встановлювали розмір премії скасовані і на 01 січня 2024 року не мають юридичної сили у зв'язку із прийняттям нової інструкції про грошове забезпечення військовослужбовців ЗСУ №183/уд від 16.01.2024 року.
Апелянт вважає, що рішення Міністра оборони України №183/уд прийнято на підставі завдань Президента України та Кабінету Міністрів України для належного соціального захисту військовослужбовців ЗСУ і є нормативним правовим актом, відповідно до якого премії додатка №1 встановлені фіксовані згідно тарифних розрядів військовослужбовців до постанови КМУ №704 та не є тимчасовими. Розмір премії встановлює Міністр оборони України.
На думку апелянта суд першої інстанції при прийнятті рішення порушив вимоги ст.ст.2,6,7 КАСУ, оскільки не надав правову оцінку оскарженим діям шляхом їх перевірки та досконало не ознайомився з усіма документами про грошове забезпечення військовослужбовців ЗСУ станом на 01 січня 2024 року, а саме: Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; постановою КМУ №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців ЗСУ»; Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, затвердженого наказом МОУ №260 (зі змінами) від 07.06.2018 р; наказом МОУ від 22.05.2017 року №280 «Про організацію фінансового забезпечення військових частин та установ» (зі змінами); рішенням Міністра оборони України від 16.01.2024 року №183/уд на підставі завдання Президента України та Кабінету Міністрів України, яке направлене на забезпечення належним чином соціального захисту військовослужбовців ЗСУ.
Зважаючи на все вищезазначене, апелянт просить скасувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12.08.2024 року та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
У березні 2024 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року без урахування прожиткового мінімуму на 2024 рік, на підставі довідки в/ч НОМЕР_1 від 09.01.2024 року та довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 12.02.2024 року № 9/1/1239.
Підставою для звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 стало збільшення, на думку позивача, з 01.01.2024 року грошового забезпечення військовослужбовців України внаслідок збільшення розміру премії відповідно до рішення Міністра оборони України № 183/уд від 16.01.2024 року з 208 % до 480 %.
Відповідач листом від 19.04.2024 року відмовив позивачу в підготовці нової довідки про грошове забезпечення в зв'язку з відсутністю правових підстав. У своїй відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначив, що з 01.03.2018 року та на даний час розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється та нараховується пенсія, встановлюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 704 та наказу Міністерства оборони України від 07.06.2018 року «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України а деяким іншим особам», який виданий на виконання Постанови. Відповідач зазначив, що інших рішень Уряду, якими передбачені підвищення розмірів грошового забезпечення, після 2018 року не приймалося, відповідні списки від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для перерахунку пенсій не надходили. Крім того відповідач зазначив, що рішення Міністра оборони України № 183/уд від 16.01.2024 року, на яке посилався позивач, не є рішенням Уряду або нормативним чи розпорядчим актом, яким встановлено сталий розмір надбавки чи премії, тому не може бути підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям.
Не погодуючись з відмовою відповідача у наданні оновленої довідки, ОСОБА_1 оскаржив її до суду першої інстанції.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно відсутності підстав для задоволення поданого ОСОБА_1 позову, з огляду на наступне:
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
За змістом наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно частини вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами 2-3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, Верховна Рада України делегувала Кабінету Міністрів України право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсій військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з повноваженнями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Вказане свідчить про те, що саме Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Частинами 2-4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб (далі - Постанова №704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 цієї Постанови №704, ця постанова набирає чинності з 01.03.2018 року.
Згідно з пунктом 2 Постанови №704, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови № 704 встановлено, що виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Кабінет Міністрів України 13 лютого 2008 року прийняв Постанову № 45, якою затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Згідно пунктів 1-3 Постанови КМУ № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, яку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправною та нечинною у відповідній частині) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
З огляду на зазначені положення Порядку № 45 суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що саме на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.
При цьому аналіз положень пункту 5 Порядку № 45 дає підстави для висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 травня 2024 року у справі № 380/19324/23, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) (провадження № 11-308заі18).
Таким чином підставою для перерахунку пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців, є прийняття саме Кабінетом Міністрів України рішення про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій. І у разі прийняття Кабінетом Міністрів України такого рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення у відповідній довідці зазначається середній розмір премії фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Слід зазначити, що пунктом 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 р. за № 745/32197, затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).
Згідно пунктів 1, 2, 3 Розділу XVI Порядку № 260, командири (начальники) військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій Збройних Сил України мають право щомісяця здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
Розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, та особливостей проходження військової служби.
Виплата щомісячної премії військовослужбовцям здійснюється на підставі наказу командира військової частини, який видається до 05 числа місяця, наступного за місяцем преміювання, з урахуванням військової дисципліни, наявності дисциплінарних стягнень, показників виконання службових обов'язків.
Тож, згідно із постановою № 704 та Порядком № 260 Міністр оборони України встановлює розмір щомісячної премії для відповідних категорій військовослужбовців, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, особливостей проходження військової служби та відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби.
При цьому чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів премій, а визначає, що їх розмір встановлюється у межах фонду преміювання, що свідчить про те, що їх розмір може варіюватися, тобто не є сталою величиною, і залежить від наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, а також від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
В свою чергу 16.01.2024 року Міністром оборони України прийнято доручення №183/уд, яким відповідним керівникам, зокрема Збройних Сил України, доручено з 01.01.2024 року встановити, зокрема, військовослужбовцям (крім військовослужбовців Сил спеціальних операцій Збройних Сил України) щомісячну премію у розмірах згідно з Додатком 1 до цього доручення.
У Додатку 1 до доручення Міністра оборони України від 16.01.2024 року № 183/уд визначені розміри щомісячної премії за відповідними тарифними розрядами з 01.01.2024 року, та за 12 тарифним розрядом встановлено розмір премії - 480 %.
При цьому згідно з цим дорученням, установлено, що витрати на грошове забезпечення військовослужбовців з 01.01.2024 року здійснювати за нормами, установленими нормативно- правовими актами та рішеннями Міністра оборони України ,у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення (п. 5 Доручення).
Вважаючи, що прийняття Міністром оборони України вказаного рішення про встановлення з 01.01.2024 року збільшеного у порівнянні з попереднім роком розміру премії, є підставою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2024 року.
З урахуванням наведеного вище правового регулювання спірних правовідносин, колегія суддів приходить до висновку про те, що вищезазначене рішення Міністра оборони України у формі доручення, адресоване керівникам військових формувань, які входять складу Збройних Сил України, системи Міністерства оборони України, є розпорядчим актом, метою прийняття якого є належна та своєчасна виплата у 2024 році грошового забезпечення військовослужбовцям, в тому числі і Збройних Сил України, категорії яких чітко визначено в додатках до цього документу Міністра оборони України та не є рішенням Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, із прийняттям якого пов'язаний обов'язок відповідача оформити нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Зазначене доручення Міністра оборони України є відомчим, внутрішнім документом, який носить тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсій.
Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 11 червня 2024 року у справі № 520/17087/23.
Крім того у постанові від 13.05.2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними наказами премії не можуть розповсюджуватися на колишніх військовослужбовців. Відтак встановлення премії, передбаченої наказами Міністра оборони України, не є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до Закону № 2262-XII.
Колегія суддів вважає безпідставними доводи апелянта про неможливість застосування до спірних правовідносин зазначених вище висновків Великої Палати Верховного Суду з огляду на те, що нормативно-правові акти та накази Міністра оборони України, на які містяться посилання у вказаній постанові на даний час втратили чинність.
Колегія суддів звертає увагу на те, що для врахування правових висновків Великої Палати Верховного Суду у певних випадках достатнім є подібність правовідносин.
У постанові від 13.05.2020 року у справі № 592/5164/16-а Велика Палата Верховного Суду висловила правовий підхід до врегулювання питання виникнення права на перерахунок пенсії колишнім військовослужбовцям на підставі наказів Міністра оборони України.
Висловлений Великою Палатою Верховного Суду правовий висновок у подібних правовідносинах, які стосувались виникнення у особи права на перерахунок пенсії на підставі наказів (рішень) Міністра оборони України, якими встановлено розмір премій, є застосовним і у справі, що розглядається.
Таким чином, з огляду на те, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішень про підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, з якими б пов'язувалось право позивача на перерахунок пенсії станом на 01.01.2024 року, та які є обов'язковою передумовою для виникнення у відповідача обов'язку видати довідку, а також зважаючи на те, що доручення Міністра оборони України, яким встановлюється розмір премії для військовослужбовців, є внутрішнім документом, які носить тимчасовий характер та не містить нормативно-правових приписів та не породжує будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії, колегія суддів доходить висновку про відсутність у позивача права на отримання оновленої довідку про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.01.2024 року.
Також у даній справі не встановлено наявності правових підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсії позивача, визначеного за нормами, чинними станом на момент виникнення підстав для такого перерахунку пенсії, через зміну (збільшення) базової величини, з якої обраховується розміри посадових окладів, окладів (спеціальним) званням військовослужбовців, зокрема, через зміну з 01.01.2024 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом № 2710-IX, щоб давало позивачу право на отримання оновленої довідки із зазначенням у такому разі середнього розміру премії станом на момент виникнення права на перерахунок - січень 2024 року. Так, після набрання чинності Постановою КМУ від 12.05.2023 року № 481, змінились правила обчислення посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб, оскільки останні з 20.05.2023 р. необхідно розраховувати виходячи з розміру 1762 грн. та визначати шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14, а не виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на відповідний рік.
Судом встановлено, що позивач звертався до відповідача із заявами про надання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024 року без урахування прожиткового мінімуму на 2024 рік.
Враховуючи все вищевикладене колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують, та не свідчать по неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, відповідно до ст. 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Частиною 1статті 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.
З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 327, 328 КАС України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Миколаївського адміністративного суду від 12 серпня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та не підлягає оскарженню, крім випадків, передбачених ч. 5 ст.328 КАС України.
Суддя-доповідач: А.В. Бойко
Суддя: А.Г. Федусик
Суддя: О.А. Шевчук