Справа № 202/12641/24
Провадження № 1-кс/202/7371/2024
28 жовтня 2024 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду під час досудового розслідування кримінального провадження внесеного до ЄРДР за № 42024040000000494 від 21.10.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368, ч. 1 ст. 366 КК України клопотання керівника Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку,
Керівник Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до слідчого судді Індустріального районного суду міста Дніпропетровська з клопотанням про надання дозволу на проведення обшуку нерухомого майна, яке належить директору ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_5 .
У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання з зазначених у ньому підстав, просив його задовольнити та надати дозвіл на обшук нерухомого майна, яке належить та перебуває у фактичному володінні директора ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_5 , оскільки в ході досудового розслідування встановлено її причетність до вчинення кримінальних правопорушень, у зв'язку з чим наявні всі правові підстави для обшуку.
Заслухавши пояснення прокурора, перевіривши додані до клопотання матеріали, слідчий суддя приходить до наступного.
Як вбачається з клопотання слідчим відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024040000000494 від 21.10.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» ДОР за попередньою змовою групою осіб, будучи службовими особами, вимагали та одержували неправомірну вигоду за вчинення в інтересах третіх осіб дій з використанням службового становища, а саме щодо оформлення документів для отримання громадянами групи інвалідності, а також систематично вчиняли службове підроблення та вносили неправдиві відомості до офіційних документів, які у подальшому були підставою для отримання військовозобов'язаними громадянами групи інвалідності.
Так, питання проведення медико-соціальної експертизи регламентується «Положенням про медико-соціальну експертизу», яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1317 від 03.12.2009 (далі - Положення). Зокрема, вказане Положення визначає процедуру проведення медико-соціальної експертизи хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) з метою виявлення ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, фізичній, соціальній та психологічній реабілітації.
Відповідно до п. 4 Положення, медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Комісії перебувають у віданні МОЗ і утворюються за таким територіальним принципом: Кримська республіканська; обласні; центральні міські у мм. Києві та Севастополі (далі - центральні міські); міські, міжрайонні, районні. При цьому, відповідно до п. 10 Положення, залежно від ступеня, виду захворювання та групи інвалідності утворюються такі комісії: загального профілю та спеціалізованого профілю. До складу комісії входить не менше трьох лікарів за спеціальностями, перелік яких затверджується МОЗ з урахуванням профілю комісії, а також спеціаліст з реабілітації, лікар-психолог або психолог.
Відповідно до п. 11 Положення, з-поміж іншого, комісії визначають ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді або допомозі, реабілітації, реабілітаційний потенціал, групу інвалідності, причину і час її настання, професію, з якою пов'язане ушкодження здоров'я, а також ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) працівників, які одержали ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням ними трудових обов'язків.
Відповідно до п. 19 Положення, комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою. Також, відповідно до п. 24 Положення, комісія видає особі, яку визнано особою з інвалідністю або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому особа з інвалідністю перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги.
Згідно з п. 12 Положення, обласні комісії направляють в особливо складних випадках осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до клініки Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності (м. Дніпро) або Науково-дослідного інституту реабілітації інвалідів (м. Вінниця).
На виконання доручення в рамках кримінального провадження співробітниками УСБУ в Дніпропетровській області встановлено, що в.о. директора КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи» ДОР ОСОБА_6 , голова спеціалізованої офтальмологічної МСЕК ОСОБА_7 , голова спеціалізованої фтизіатричної МСЕК ОСОБА_8 створили ієрархічну вертикально-побудовану корупційну схему, пов'язану із організацією систематичного вимагання та одержання неправомірної вигоди від громадян за фіктивне визнання інвалідності, що у подальшому дозволяє їм або їх родичами уникати мобілізації та безперешкодно виїжджати за межі України.
Встановлено, до вказаної протиправної діяльності ОСОБА_6 залучила підлеглих співробітників: голову спеціалізованої кардіологічної МСЕК № 1 КЗ «Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи » ДОР ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , голову спеціалізованої онкологічної МСЕК № 1 КЗ « Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи » ДОР, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , голову спеціалізованої психіатричної МСЕК № 3 КЗ « Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи » ДОР ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , голову спеціалізованої онкологічної МСЕК № 2 КЗ « Обласний клінічний центр медико-соціальної експертизи » ДОР ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Вищевказані особи самостійно, а також через підлеглих співробітників (шляхом надання їм вказівок) контролюють та здійснюють аналіз документів, які надходять до комісій щодо встановлення факту наявності інвалідності у громадянина на предмет їх обґрунтованості, фактів подачі фіктивних документів або внесення недостовірних відомостей до цих документів посадовими особами лікарсько-консультативних комісій закладів охорони здоров'я, від яких ці документи надходять.
Відповідно до п. 18 Положення, голова комісії або керівник закладу охорони здоров'я у разі виявлення фактів зловживання службовим становищем, службового підроблення або службової недбалості під час направлення хворих лікарсько-консультативними комісіями на огляд до комісій для встановлення інвалідності інформують у триденний строк про це правоохоронні органи.
Однак, всупереч цьому, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 після виявлення документів з ознаками фіктивності чи невідповідності нормам законодавства, здійснюють вимагання у таких осіб неправомірної вигоди за не інформування про виявлені факти правоохоронних органів та подальше безперешкодне встановлення інвалідності.
У випадку незгоди громадян сплачувати таку неправомірну вигоду, зазначені посадові особи направляють осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико-соціального експертного обстеження до ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України.
Встановлено, що директор ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , після отримання від ОСОБА_6 відомостей про направлену її закладом особу, що звертаються для встановлення інвалідності, надає вказівку заступнику директора ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , заступнику директора ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , заступнику директора ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , завідуючій експертно-аналітичного відділення проблем інвалідності дітей та дорослих, заступнику голови позаштатної ВЛК ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , здійснювати тиск на особу, що звертаються для встановлення інвалідності та вимагати неправомірну вигоду в неї за встановлення групи інвалідності.
Крім того, ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 , ОСОБА_15 , ОСОБА_17 у якості посередника, в певних випадках до безпосереднього отримання неправомірної вигоди залучають директора КП «Дніпропетровський обласний госпіталь ветеранів війни» Дніпропетровської обласної ради ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , який після отримання вказаної неправомірної вигоди передає її одній із вищезазначених осіб (залежно від того, хто з них направив до нього особу).
У результаті, всі отримані у якості неправомірної вигоди грошові кошти передаються ОСОБА_6 , яка їх згодом розподіляє між усіма учасниками корупційної схеми. За наявними даними, розмір неправомірної вигоду, яку вимагають вищезазначені особи за встановлення групи інвалідності становить від 5000 до 10000 доларів США за кожен випадок.
Таким чином, встановлено причетність директора ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_5 до вчинення кримінальних правопорушень, що підтверджується матеріалами клопотання.
Встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 фактично користується об'єктом нерухомого майна, розташованим за адресою АДРЕСА_1 (кадастровий номер ділянки: 1223285500:03:005:0202), де може зберігати речі та предмети, які мають суттєве значення для досудового розслідування: грошові кошти, отримані у якості неправомірної вигоди, чорнові записи, носії інформації, комп'ютерні засоби, які містять інформацію про конкретні факти вимагання та одержання неправомірної вигоди.
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, право власності на об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер ділянки: 1223285500:03:005:0202), зареєстровано за ОСОБА_5 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Також встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , перебуває в офіційному шлюбі з ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який на даний час відповідно до Єдиного реєстру адвокатів України є адвокатом, адвокатське свідоцтво №2577 від 09.07.2012, видане Дніпропетровською обласною КДКА.
Клопотання подано із дотриманням вимог ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», судом враховано вимоги п.п. 2-4 ч. 1 ст.23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; питання про огляд, розголошення, витребування, відшукання, виявлення чи вилучення відомостей, що є адвокатською таємницею не ставилось.
Таким чином органом досудового розслідування доведено реальні підстави вважати, що в об'єкті нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер ділянки: 1223285500:03:005:0202), який зареєстровано за ОСОБА_5 можуть знаходитися речі та документи, які зберегли на собі сліди вчинення злочину та мають суттєве значення для доведення винуватості причетних осіб, знаряддя вчинення кримінального правопорушення, у зв'язку з чим слідчий суддя приходить до висновку, що прокурором доведено наявність достатніх відомостей, що вказують на необхідність обшуку, такі відомості одержані процесуальним шляхом і містяться в матеріалах клопотання.
Згідно ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканість житла. Не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше, як за вмотивованим рішенням суду.
Стаття 8 Європейської конвенції з прав людини гарантує право на повагу до житла, так, органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права інакше ніж згідно із законом і коли необхідно в демократичному суспільстві і в інтересах національної і громадської безпеки або економічного добробуту країни, з метою запобігання заворушенням і злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
На підставі викладеного слідчий суддя вважає, що прокурор довів наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, про що свідчить витяг з ЄРДР № 42024040000000494 від 21.10.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 368 КК України, прокурором обґрунтовано причетність директора ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_5 до вчинення кримінальних правопорушень та у належному їй домоволодінні можуть зберігатися предмети, речі та документи, що становлять доказове значення у кримінальному провадженні та мають значення для встановлення усіх обставин у кримінальному провадженні, що підтверджено долученими до клопотання матеріалами.
Крім того, за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення предметів, що мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи, тому клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 233- 235 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим котрі входять до складу слідчої групи та групі прокурорів у кримінальному провадженні № 42024040000000494 від 21.10.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 368 КК України дозвіл на проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 (кадастровий номер ділянки: 1223285500:03:005:0202),що на праві власності належить та перебуває у володінні ОСОБА_5 , з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення директором ДП «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України ОСОБА_5 , відшукання та вилучення предметів, речей та документів, що становлять доказове значення у кримінальному провадженні: грошових коштів, банківських карток, документації, складеної в ході службової діяльності, у т.ч. медико-експертних справ, довідок, форм первинної облікової документації №088/о; чорнових записів, які можуть свідчити про вчинення злочину, та будь-які інші речі, предмети, документи, які мають значення для встановлення істини у провадженні; системні блоки, ноутбуки, планшети, накопичувачі жорстких магнітних дисків (HDD), твердотілі накопичувачі (SSD), оптичні диски, карти пам'яті, флеш-накопичувачі, тощо, мобільні телефони, смартфони та інші подібні пристрої, з сімкартками операторів мобільного зв'язку.
Встановити строк дії ухвали до 25 листопада 2024 року включно.
Ухвала про дозвіл на обшук надає право проникнути до зазначеного у ній приміщення лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1