Рішення від 29.10.2024 по справі 620/11553/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 року Чернігів Справа № 620/11553/24

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) за допомогою системи «Електронний суд» звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - ГУНП в Чернігівській області, відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність поліцейських СПДН ВП ЧРУП ГУНП України в Чернігівській області щодо нескладання протоколу про адміністративне правопорушення за заявою позивача від 25.05.2024 року щодо вчинення відносно позивача адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП в передбачений ст.254 КУпАП строк;

визнати протиправним рішення Чернігівського районного відділення поліції ГУ НП в Чернігівській області від 23.06.2024 року № К-851/124/48/12/2024 та зобов'язати Чернігівського районного відділення поліції ГУ НП в Чернігівській області повторно розглянути звернення позивача та скаргу, які були зареєстровані в Журналі звернень за №27913 від 26.05.2024 року, за № 30097 від 05.06.2024 року за № К-1055 від 31.05.2024 року у повній відповідності до вимог чинного законодавства без дискримінаційного ухилу;

визнати протиправним рішення Чернігівського районного відділення поліції ГУ НП в Чернігівській області № 12303/124/48/10/2024 та зобов'язати Чернігівського районного відділення поліції ГУ НП в Чернігівській області повторно розглянути звернення позивача від №31062 від 11.06.2024 року у повній відповідності до вимог чинного законодавства без дискримінаційного ухилу;

визнати протиправними бездіяльність та рішення Чернігівського районного відділення поліції ГУ НП в Чернігівській області К826/124/48/9/2024 від 05.06.2024 року та зобов'язати Чернігівське районне відділення поліції ГУ НП в Чернігівській області повторно розглянути звернення позивача щодо встановлення місцезнаходження його дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено про протиправність поліцейських СПДН ВП ЧРУП ГУНП України в Чернігівській області щодо нескладання протоколу про адміністративне правопорушення за заявою позивача від 25.05.2024 щодо вчинення відносно нього адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП в передбачений ст.254 КУпАП строк. Підстави для складання протоколу ним були чітко викладені при здійсненні дзвінку на лінію 102, а також по приїзду за викликом працівників поліції Чернігівського районного відділення поліції ГУНП в Чернігівській області. Також вказує, що

звертався з заявами до Чернігівського районного відділення поліції ГУНП в Чернігівській області, які були зареєстровані в Журналі звернень за №27913 від 26.05.2024, за № 30097 від 05.06.2024 та за № К-1055 від 31.05.2024 щодо вчинення відносно позивача домашнього насильства економічного характеру та скаргою на неправомірні дії працівників поліції, пов'язаних з відмовою розглянути його заяву щодо домашнього насильства економічного характеру по суті та складання відносно останнього протоколу за ст.183 КУпАП. Вказує, що 23.06.2024 отримав відповідь № К-851/124/48/12/2024, з якої вбачається, що в ході перевірки встановлено, що між сторонами існує спір, пов'язаний з майновими відносинами щодо визначення порядку користування майном, що не можна трактувати як вчинення насильства в сім'ї та регулюється нормами ЦК України та СК України. Крім того, позивач звертався з заявою до Чернігівського районного відділення поліції ГУНП в Чернігівській області щодо вчинення відносно нього та його дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 психологічного та економічного насильства ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , один із фактів якого мав місце 03 квітня 2024 року та надав відповідні докази (відеозаписи) та просив вжити заходів щодо притягнення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до адміністративної відповідальності за скоєння правопорушень, передбачених ст. 173-2 КУпАП. Дана заява була зареєстрована в Журналі звернень за №31062 11.06.2024 і відповідь, на яку позивач отримав 11.07.2024 № 12303/124/48/10/2024, з якої вбачається, що в ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_4 виїхали за кордон. Позивач звертався також з заявами, які зареєстровані в ЖЄО № 27596 від 25.05.2024, ЄО №28213 від 27.05.2024, ЄО №28406 від 28.05.2024, ЄО № 28790 від 30.05.2024, ЄО №28788 від 30.05.2024 щодо розшуку дітей і встановлення їх місцезнаходження, і на які надана відповідь № К826/124/48/9/2024 від 05.06.2024, яку позивач отримав 11 липня після звернення з заявою. Такі відповіді носять формальний характер і суперечать діючому законодавству, а бездіяльність працівників поліції є протиправною і не грунтується на вимогах закону.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Відповідачем, з урахуванням ухвали суду від 23.09.2024, в межах строку подано відзив, в якому просить відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі та зазначає, що поліцейськими Чернігівського РУП вчинено всі законні дії, передбачені Законом України «Про Національну поліцію» для всебічного та повного з'ясування всіх обставин, викладених у заявах позивача.

Позивачем подана відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, 25.05.2024 на адресу Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області надійшла заява від ОСОБА_1 щодо вчинення відносно останнього адміністративного правопорушення, передбаченого за ст. 173-2 КУпАП його цивільною дружиною ОСОБА_5 та ОСОБА_4 . Також в своїй заяві позивач вказує на те, що працівники поліції склали на нього протокол за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 183 КУпАП (завідомо не правдивий виклик спеціальних служб).

Позивач у своїй заяві зазначає, що йому досить дивно було чути, що власник будинку має право не впускати позивача до житла, де він проживає близько 8 років, та просить: здійснити перевірку щодо невиконаннями агентами держави - поліцейськими свої обов'язків по захисту його як жертви домашнього насильства; здійснити перевірку щодо надання неправомірних вказівок працівниками поліції 13.05.2024 щодо заміни замків; здійснити перевірку щодо неправомірного складання протоколу про адміністративне правопорушення; притягнути ОСОБА_5 та ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП за економічне домашнє насильство; у разі встановлення ознак кримінального правопорушення за ст. 356 КК внести відомості до ЄРДР.

Також, 25.05.2024 до Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_1 подав заяву про здійснення заходів щодо розшуку його дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та з'ясувати їх місце знаходження. Вищевказані заяви позивача були зареєстровані в Журналі єдиного обліку за №27913 від 26.05.2024 та за №30097 від 05.06.2024.

28.05.2024 оперуповноваженим ВКП Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області було прийнято заяву ОСОБА_1 від 28.05.2024 щодо встановлення місцезнаходження його дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 та перевірки факту можливого їх вивезення їхньою матір'ю до Білорусії.

28.06.2024 Чернігівським РУП ГУНП в Чернігівській області надано відповідь на заяви позивача, зареєстровані в ЖЄО за №27913 від 26.05.2024, та за №300 від 05.06.2024 (ВДЗ Чернігівського РУП за № К-1055 від 31.05.2024) за № К-851/124/48/12/2024 в якій зазначено, що за результатами розгляду заяв була проведена перевірка у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» в ході якої було встановлено, що відомості щодо вчинення відносно позивача домашнього насильства економічного характеру та щодо неправомірних дій працівників поліції, не знайшли свого підтвердження.

Також під час перевірки було встановлено, що між сторонами існує спір, пов'язаний з майновими відносинами, щодо визначення порядку користування майном, що не можна трактувати як вчинення насильства в сім'ї, та регулюються, зокрема, нормами Цивільного Кодексу України та Сімейного Кодексу України.

Крім того, позивачу повідомлено, що він може ознайомитися з матеріалами перевірки у Чернігівському РУП ГУНП в Чернігівській області.

Листом Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області №12303/124/48/10/2024 надано відповідь на заяву ОСОБА_1 від 11.06.2024, яка зареєстрована в ЄО №31062.

Повідомлено, що в ході перевірки було встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_4 виїхали за кордон, що підтверджується рапортом ДОП СДОП ВП Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області майора поліції Сергія Савченка, який зазначає, що за інтегрованою міжвідомчою інформаційною системою щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «АРКАН» ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 виїхали з України через пункт пропуску Шегині 19.05.2024.

Позивач вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з відповідним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про Національну поліцію» визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку (ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію»).

Згідно ст. 3 Закону України «Про Національну поліцію» завданням поліції є: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань: здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; 5'1) здійснює екстрені комунікації за телефонним номером 102, оброблення та використання інформації, переданої поліції постачальниками електронних комунікаційних мереж та/або послуг у випадках та порядку, передбачених Законом України "Про електронні комунікації"; здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності; розшукує осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухиляються від виконання кримінального покарання або від виконання обов'язків, визначених законом для суб'єктів пробації, пропали безвісти, та інших осіб у випадках, визначених законом; у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання; доставляє у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення; вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі; здійснює супроводження транспортних засобів у випадках, визначених законом; видає відповідно до закону дозволи на рух окремих категорій транспортних засобів; у випадках, визначених законом, видає та погоджує дозвільні документи у сфері безпеки дорожнього руху; вживає всіх можливих заходів для надання домедичної допомоги особам, які постраждали внаслідок кримінальних чи адміністративних правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в ситуації, небезпечній для їхнього життя чи здоров'я; вживає заходів для визначення осіб, які не здатні через стан здоров'я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе; встановлює особу за невпізнаним трупом; здійснює відбір біологічного матеріалу осіб та встановлює його генетичні ознаки (геномну інформацію) у випадках, передбачених законодавством; забезпечує безпеку взятих під захист осіб на підставах та в порядку, визначених законом; у межах своєї компетенції, визначеної законом, здійснює контроль за дотриманням вимог законів та інших нормативно-правових актів щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, вживає заходів щодо запобігання дитячій бездоглядності, правопорушенням серед дітей, а також соціального патронажу щодо дітей, які відбували покарання у виді позбавлення волі; вживає заходів для запобігання та протидії домашньому насильству або насильству за ознакою статі; здійснює охорону об'єктів права державної власності у випадках та порядку, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, а також бере участь у здійсненні державної охорони; здійснює на договірних засадах охорону фізичних осіб та об'єктів права приватної і комунальної власності, а також об'єктів критичної інфраструктури, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України; здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, у тому числі за наявністю договорів страхування відповідальності осіб, які мають у власності чи іншому законному володінні/користуванні зброю, за шкоду, яку може бути заподіяно третій особі внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї, укладених за класом страхування 13, визначеним статтею 4 Закону України "Про страхування"; здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин; здійснює контроль у межах своєї компетенції, визначеної законом, за дотриманням вимог режиму радіаційної безпеки у спеціально визначеній зоні радіоактивного забруднення; бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості; 24-1) здійснює у визначеному законом порядку протидію злочинним посяганням на об'єкти критичної інфраструктури, які загрожують безпеці громадян і порушують функціонування систем життєзабезпечення; захист об'єктів критичної інфраструктури, інтересів суспільства і держави від злочинних посягань у кіберпросторі, здійснює заходи із запобігання, виявлення, припинення та розкриття кіберзлочинів проти об'єктів критичної інфраструктури; виконує в межах компетенції запити органів правопорядку (правоохоронних органів) інших держав або міжнародних організацій поліції відповідно до закону та міжнародних договорів України; здійснює оперативно-розшукову діяльність відповідно до закону; вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку під час примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб), здійснює привід осіб за рішенням тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України, а також вживає заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю державних виконавців, приватних виконавців та інших осіб, які беруть участь у вчиненні виконавчих дій, представників уповноважених органів з питань пробації під час відвідування суб'єктів пробації, здійснює привід у виконавчому провадженні, а також суб'єктів пробації, що ухиляються від прибуття за викликом уповноваженого органу з питань пробації, здійснює розшук боржника чи дитини у виконавчому провадженні у випадках, передбачених законом або рішенням суду. Залучення для проведення виконавчих дій поліцейських здійснюється за вмотивованою постановою виконавця, яка надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем проведення відповідної виконавчої дії. Відмова у залученні поліції для проведення виконавчих дій допускається лише з підстав залучення особового складу даного територіального органу поліції до припинення групового порушення громадської безпеки і порядку чи масових заворушень під час дії воєнного стану, а також для подолання наслідків надзвичайних ситуацій, небезпечних подій, у тому числі аварій, епідемій; забезпечує інформування Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, про хід досудового розслідування, вжиття заходів для розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, для внесення даних до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин; виявляє транспортні засоби особистого користування, тимчасово ввезені на митну територію України громадянами більш як на 30 діб та не зареєстровані в Україні у встановлені законодавством строки; вживає заходів для виявлення неправомірного керування транспортними засобами, щодо яких порушено обмеження, встановлені Митним кодексом України, а саме: порушено строки їх тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту; транспортні засоби використовуються для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні; транспортні засоби передано у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили їх на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту, а також заходів для виявлення неправомірного розкомплектування таких транспортних засобів; на підставі відповідної постанови Уповноваженого із захисту державної мови вживає заходів у межах компетенції для забезпечення здійснення Уповноваженим із захисту державної мови своїх повноважень, передбачених Законом України "Про забезпечення функціонування української мови як державної". Залучення поліцейських здійснюється за вмотивованим зверненням Уповноваженого із захисту державної мови, в якому має зазначатися, які саме дії пропонується вчинити поліцейським. Таке звернення надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем вчинення визначених у зверненні дій; забезпечує проведення спільних з органом регулювання у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра заходів з метою встановлення та притягнення до відповідальності власників радіообладнання будь-якого призначення, експлуатація якого заборонена в Україні або яке експлуатується без визначеного законодавством радіочастотного присвоєння, припинення порушень законодавства у сферах електронних комунікацій та радіочастотного спектра, у порядку взаємодії, який затверджується спільними нормативно-правовими актами. у межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням порядку вигулу домашніх тварин (собак) у громадських місцях, за дотриманням вимог у сфері захисту тварин від жорстокого поводження та вживають відповідних заходів у разі порушення законодавства у цій сфері; здійснює у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України боротьбу з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями; сприяє Державній прикордонній службі України у виявленні каналів незаконного перетинання державного кордону, переміщення зброї, боєприпасів, вибухових речовин та разом із відповідними правоохоронними органами ліквідовує такі канали; за письмовим запитом в установленому законом порядку безоплатно одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб державної форми власності інформацію, необхідну для виконання визначених цим Законом завдань та повноважень поліції, у тому числі стосовно військовополонених, у вигляді та у формі, що зазначені в такому запиті. Суб'єкти, яким адресовано відповідний запит, зобов'язані протягом трьох днів, а в разі неможливості - не пізніше десятиденного строку з дня отримання запиту, надати відповідну інформацію або повідомити про причини, що перешкоджають її наданню; здійснює конвоювання осіб, затриманих за підозрою в учиненні кримінального правопорушення, узятих під варту, обвинувачених або засуджених до позбавлення волі, а також охороняє їх у залі суду. Перелік місцевих загальних судів, відповідних установ попереднього ув'язнення (крім гауптвахт) та ізоляторів тимчасового тримання, з/до яких поліцією здійснюється конвоювання таких осіб, визначається Міністром внутрішніх справ України; у випадках, передбачених законом, утримує в ізоляторах тимчасового тримання осіб, затриманих за вчинення кримінальних або адміністративних правопорушень, осіб, стосовно яких як запобіжний захід застосовано тримання під вартою, осіб, підданих адміністративному арешту, а також обвинувачених і засуджених; у межах визначеної законодавством компетенції здійснює розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів, щодо яких є підстави вважати, що вони є предметами, знаряддями чи засобами вчинення адміністративних або кримінальних правопорушень; організовує роботу з надання, позбавлення та підтвердження допуску поліцейських до проведення спеціальних вибухотехнічних робіт; здійснює техніко-криміналістичне забезпечення огляду місця події, в тому числі пов'язаної з пожежами, та спеціальні вибухотехнічні роботи за фактами скоєння вибухів, надходження повідомлень про виявлення підозрілих вибухонебезпечних предметів, загрозу вибуху; здійснює представництво та забезпечує виконання зобов'язань України в Міжнародній організації кримінальної поліції - Інтерполі та виступає як Національне центральне бюро Інтерполу; здійснює співробітництво з Європейським поліцейським офісом (Європолом) та діє як Національний контактний пункт між компетентними органами України та Європолом; організовує взаємодію правоохоронних та інших державних органів України з Міжнародною організацією кримінальної поліції - Інтерполом, Європейським поліцейським офісом (Європолом), а також компетентними органами інших держав з питань, що належать до сфери діяльності Інтерполу та Європолу; здійснює збирання біометричних даних осіб, у тому числі шляхом дактилоскопіювання, у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України; здійснює адміністративний нагляд відповідно до закону; використовує повітряні судна, безпілотні повітряні судна, транспортні засоби, що рухаються по поверхні води або під нею, у тому числі дистанційно керовані; у разі перешкоджання працівникам Антимонопольного комітету України у виконанні ними повноважень, передбачених пунктами 4, 5 і 7 частини першої статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", вживає заходів, передбачених цим Законом (у разі залучення); вживає заходів для запобігання, виявлення та припинення порушень порядку та правил використання повітряного простору України експлуатантами безпілотних повітряних суден над визначеною територією чи об'єктом із спеціальним режимом або над місцем здійснення спеціального поліцейського контролю, проведення операцій із припинення правопорушення; оглядає у плановому порядку не частіше одного разу на рік за участю адміністрації підприємства, установи, організації об'єкти та приміщення, призначені для здійснення діяльності з культивування медичних конопель, з метою забезпечення контролю за дотриманням правил зберігання, культивування, обліку та поводження з ними.

Отже, суд дійшов до висновку, що поліцейські Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області під час розгляду заяв ОСОБА_1 діяли в межах та в спосіб визначений чинним законодавством України.

Також суд зазначає, що поліція не вирішує жодним чином цивільні та сімейні спори, а діє виключно у відповідності до чинного законодавства.

Щодо заяв позивача, зареєстрованих в ЖЄО за №27913 від 26.05.2024 та за №300 від 05.06.2024 (ВДЗ Чернігівського РУП за № К-1055 від 31.05.2024), суд зазначає, що вказані заяви були розглянуті належним чином, було надано позивачу обґрунтовану відповідь, що підтверджується матеріалами перевірки.

Так, згідно листа т.в.о. начальника СВ ЧРУП ГУНП в Чернігівській області за №4559/124/48/5-02/2024 від 05.06.2024, який адресований на ім'я начальника Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області, де т.в.о. начальника СВ Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області вказує на те, що в ЖЕО №30097 від 05.06.2024 відсутні дані, які б вказували на наявність кримінального правопорушення та не можливості у зв'язку з цим внесення відповідної інформації до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 та ОСОБА_4 , суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з ст. 173 -2 КУпАП вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, атак само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.

Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Суб'єкт адміністративного проступку - загальний (фізична осудна особа, яка досягла 16- річного віку).

Суд зазначає, що в ході проведення ГУНП в Чернігівській області перевірки заяви позивача факт вчинення адміністративного правопорушення гр. ОСОБА_5 та ОСОБА_4 не підтвердився, тому що гр. ОСОБА_5 та ОСОБА_4 перебувають за кордоном, опитати їх не вбачалось за можливе та відповідно прийняти рішення щодо притягнення останніх до адміністративної відповідальності передбаченого за ст. 173-2 КУпАП не вбачалось за можливе.

Відповідно до положень ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, ст. 173-3 КУпАП. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.

Згідно ст.245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Вказані обставини, відповідно ст. 33 КУпАП мають враховуватись і при накладенні адміністративних стягнень.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що поліцейськими Чернігівського РУП вчинено всі законні дії, передбачені Законом України «Про Національну поліцію» для всебічного та повного з'ясування всіх обставин, викладених у заявах позивача.

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, при прийнятті оскаржуваних дій та рішень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Враховуючи викладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Чернігівській області (прос. Перемоги, 74, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 40108651).

Повне судове рішення складено 29.10.2024.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО