Рішення від 25.10.2024 по справі 580/9298/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2024 року справа № 580/9298/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвоката Хомича І.О. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

20.09.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвоката Хомича І.О. (03186, м.Київ, просп.Повітрофлотський, буд.34, оф.30) від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 19.06.2023;

зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 19.06.2023;

стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки судового збору.

Вважає, що відповідач порушуючи закон відмовив у перерахунку пенсії.

Ухвалою суду від 25 вересня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

11.10.2024 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що позивачка 24.05.2024 через вебпортал звернулася до нього заявою про перехід на інший вид пенсії. Вказану заяву розглянуло за принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та прийняло рішення від 31.05.2024 №971160122479 про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підстав, оскільки вона отримує пенсію за віком. Копію рішення направив позивачці листом від 06.06.2024. Вважає, що є неналежним відповідачем та не допустив порушень прав позивачки. Показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України №1058-ІV.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з пенсійним посвідченням від 07.10.2008 серії НОМЕР_2 позивачці призначена пенсія за вислугу років.

19.06.2023 позивачка звернулася заявою до відповідача про перерахунок пенсії у зв'язку з переходом на інший вид пенсії. Тому відповідач на підставі вказаної заяви перевів її з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2023 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується перерахунком пенсії в пенсійній справі позивачки.

24.05.2024 позивачка через Вебпортал звернулася заявою до відповідача, в якій просила призначити їй пенсію у зв'язку з переходом на інший вид пенсії, яка розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області за принципом екстериторіальності та за результатами її розгляду винесено рішення 31.05.2024 №971160122479 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки встановив, що заявниця вже отримує пенсію за віком з 19.06.2023 і підстави для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-VI відсутні.

Копію вказаного рішення відповідач направив позивачці листом від 06.06.2024 №2300-0205-8/41257.

Із листа відповідача від 17.07.2024 суд установив, що позивачка повторно зверталася до відповідача заявою від 13.06.2024 щодо переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та вказаним листом відповідач повідомив, що з 03.11.2006 їй призначено пенсію за вислугу років. У подальшому за її заявою з 19.06.2023 переведено на пенсію за віком. Пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 3 місяці, заробітної плати з 01.01.1992 до 31.12.1996, за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 до 31.10.2006 та з урахуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки. Загальний розмір пенсії з 19.06.2023 становить 2760,00грн, з 01.03.2024 - 2980,00грн. Законодавчі підстави для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України №1058-VI із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2020-2022 роки відсутні.

Не погоджуючись зі вказаним, позивачка звернулася в суд з позовом.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV).

Згідно з абз.1 ст.1 Закону №1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Стаття 2 Закону №1788-XII визначає, що за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону України №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст.6 Закону №1788-XII особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.

Тобто, обирати вид пенсії має право саме відповідна особа та відповідач не наділений повноваженням на власний розсуд проводити зміну призначеного виду пенсії.

Згідно зі ст.7 Закону №1788-XII звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.

Відповідно до абзацу першого ч.3 ст.45 Закону України №1058-VI переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Суд урахував, що у позивачки відбулася зміна виду пенсії з пенсії за вислугу років на пенсію за віком з 19.06.2023 відповідно до Закону України №1058-IV, що підтверджується відповідними перерахунками пенсії в її пенсійній справі. У подальшому позивачка повторно звернулася до відповідача заявою про призначення пенсії без зазначення, на який саме інший вид пенсії бажає перейти. При цьому рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у переведенні пенсії чинне, а заявою до іншого територіального органу Пенсійного фонду України після його прийняття позивачка ініціювала повторно спір щодо вже вирішеного питання.

Щодо вказаних обставин суд урахував.

Пунктом 2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок), визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за віком, серед яких за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Відповідно до п.4.8 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

Отже, відповідач зобов'язаний при надходженні заяви про призначення/перерахунок пенсії перевірити її відповідність вказаним вище вимогам законодавства та за результатами розгляду заяви особи не пізніше 10 днів прийняти рішення.

Встановлені обставини свідчать, що позивачка неодноразово ініціювала звернення до відповідача щодо зміни виду пенсії, звертаючись зі вказаними вище заявами. Так, безпосередній розгляд заяви позивачки від 24.05.2024 про призначення пенсії у зв'язку з переходом на інший вид та прийняття акту владно-розпорядчого характеру (результат) у формі рішення від 31.05.2024 №971160122479 здійснило Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за принципом екстериторіальності. Зазначеним рішенням відмовив позивачці у перерахунку пенсії, оскільки встановив, що вона вже отримує пенсію за віком з 19.06.2023 і підстави для переведення на зазначений вид пенсії відповідно до Закону України №1058-VI відсутні. Відповідач у цій справі виконав виключно 2 функції: прийняв документи та листом від 06.06.2024 повідомив про результати розгляду вказаної вище заяви. Про результат подальшого, фактично повторного звернення щодо вже вирішеного питання, відповідач повідомив листом з аналогічним обгрунтуванням.

Згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду в постанові від 07.07.2022 у справі №160/2743/21 після прийняття рішення за результатами розгляду звернення неправомірність окремих дій чи бездіяльності цього суб'єкта владних повноважень під час розгляду звернення не може бути предметом окремого позову.

Оскільки рішення від 31.05.2024 №971160122479 Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області не є предметом цього позову, відповідно до вимог ст.9 КАС України відсутні правові підстави для надання їм оцінки судом у цьому провадженні. Водночас суд урахував, що після прийняття вказаного вище рішення про відмову у переведенні на інший вид пенсії позивачка повторно звернулася заявою від 13.06.2024 до відповідача (листом від 17.07.2024 відмовив у її задоволенні). У заявах позивачка не зазначала, на який вид пенсії із передбачених законом чотирьох її видів (перелічених у ч.1 ст.9 Закону України №1058-IV та ст. 2 Закону №1788-XII: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років) просить змінити призначену їй пенсію за віком і в додатках не додала жодного документа. То ж обрати на власний розсуд будь-який інший вид пенсії відповідач не мав права. Обґрунтованими є мотиви відповідача, описані у листі, щодо врахування факту вже призначеної пенсії за віком з 19.06.2023 та відсутністю із-за цього підстав для застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, оскільки згідно з абзацом другим ч.3 ст.45 Закону України №1058-VI при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Відповідач у заявлених обставинах спору повністю дотримався вимог закону з огляду на зміст отриманої заяви позивачки. Тому позовні вимоги позивачки не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову адвоката Хомича І.О. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про:

визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 19.06.2023.

зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2020-2022 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 19.06.2023.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, виготовлене в повному обсязі та підписане 25.10.2024.