Справа № 560/13028/24
іменем України
29 жовтня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом від 07.09.2024 в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у неприйнятті рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 13.06.2024 про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особі, яка виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років; 2) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особі, яка виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2024.
У позові представник позивача адвокат Афадєєв Віталій Вікторович пояснив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Позивач має на утриманні сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який є дитиною - інвалідом, що підтверджено Медичним висновком №14.
13.06.2024 позивач надіслав до шостого відділу Хмельницького РТЦК заяву в якій просив надати відстрочку за п.5 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як особі, яка виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років та не підлягає призову на військову службу. На цю його заяву відповідач повідомив, що звернення позивача не може бути подано на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , щодо оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації так, як він не надав військово-обліковий документ (військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, і що для подальшої реалізації його заяви з метою оформлення відстрочки від призову під час мобілізації йому необхідно з'явитись до ІНФОРМАЦІЯ_5 для оновлення військово-облікових даних, особисто подати заяву та необхідний пакет документів для оформлення відстрочки від призову під час мобілізації.
03.07.2024 позивач звернувся до відповідача в якій, зокрема, вказав на неправомірність відмови у розгляді комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 його заяви від 03.07.2024 та просив невідкладно передати його заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 13.06.2024 на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , і під час розгляду цієї заяви просив врахувати зазначені у цій заяві від 03.07.2024 відомості, аргументи та додаткові пояснення. Однак станом на дату звернення з цим позовом до суду, ІНФОРМАЦІЯ_5 позивачу не надано будь-якої відповіді по питанню розгляду його заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації від 13.06.2024.
Після візиту до ІНФОРМАЦІЯ_5 , позивачу одразу ж було повідомлено про необхідність проходження ним військово-лікарської комісії, незважаючи на норму п. 63 Порядку № 560, згідно з якою військовозобов'язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Вважає, що відповідач протиправно не вирішує заяву позивача від 13.06.2024 про надання відстрочки від призову під час мобілізації, і це є його бездіяльністю, тому звернувся до суду з цим позовом. Просить врахувати, що доданими до позовної заяви документами безумовно підтверджується право позивача на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (із врахуванням норм Порядку № 560), і додані до заяви листи відповідача не містять жодних заперечень чи зауважень з приводу вказаної підстави для відстрочки (арк. спр.2-9).
Відповідно до ухвали від 11.09.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр.28).
У поясненні за №11786 від 04.10.2024 відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Пояснив, що ОСОБА_1 не надав свого військово-облікового документу для одержання відстрочки в порядку визначеному законодавством. Не бажаючи отримати військово-обліковий документ та повторно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_6 із заявою оформленою належним чином для отримання відстрочки, позивач вирішив звернутися до суду (арк. спр.31-33).
Встановивши обставини (факти), якими сторони пояснюють вимоги та заперечення, беручи до уваги норми права, які регулюють спірні правовідносини, оцінивши надані учасниками справи докази, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.
Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Хмельницькому Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) батьком ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 є ОСОБА_1 (арк. спр.10).
Медичним висновком №14 (І) (форма №080-о), який виданий Комунальним некомерційним підприємством «Ярмолинецька багатопрофільна лікарня» за №526 від 04.06.2024, стверджено що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 має захворювання відповідно до Переліку медичних показань, що дають право на одержання соціальної допомоги на дітей - інвалідів віком до 18 років, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України від 08 листопада 2001 року №454-471-516 (арк. спр.14).
ОСОБА_2 КНП "Ярмолинецька багатопрофільна лікарня" визначена Індивідуальна програма реабілітації дитини-інваліда №14(І) (арк. спр.22-23).
Позивач вказує на бездіяльність відповідача щодо вирішення його заяви від 13.06.2024 у якій пояснив, що є батьком, який виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років та не підлягає призову на військову службу, і просить оформити у порядку визначеному постановою КМ України від 16.05.2024 №560 довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (арк. спр.17).
ІНФОРМАЦІЯ_2 листом за №6/3107 від 19.06.2024 повідомив ОСОБА_1 у відповідь на заяву: "... що Ваше звернення не може бути подано на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 , щодо оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, так як Ви не надали військово-обліковий документ (військовий квиток, тимчасове посвідчення військовозобов'язаного).". Також констатовано, що для реалізації заяви з метою оформлення відстрочки від призову потрібно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_5 для оновлення даних, особисто подати заяву та необхідний пакет документів для оформлення відстрочки від призову (арк. спр.15).
Отже, відповідач не вирішив заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації подану відповідно до постанови КМ України від 16.05.2024 №560 з підстави не надання військово-облікового документу, а також явки заявника та подання особисто документів для оформлення відстрочки від призову.
Частиною 2 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон) визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з ч.9 ст.1 Закону призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Відповідно до ч.5 ст.33 Закону військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 ч.1 ст.37 Закону визначено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: 2) на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
Відповідно до п.1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року N 559 (далі - Порядок N559), військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. N 559 "Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа".
Згідно з п.2 Порядку N559 військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється): в електронній формі - засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста та/або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та/або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації); у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. N 559.
Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.
Відповідно до п.9 Порядку N559 військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.
Пунктом 22 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року N 1487 (далі - Порядок N1487) визначено, що взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Відповідно до п.2 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року N 560 (далі - Порядок N 560) на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).
Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу" та цим Порядком.
Згідно з п.49 Порядку N560 у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.
Пунктом 56 Порядку N560 визначено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до п.58 Порядку N560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Згідно з п.59 Порядку N560 відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Відповідно до п.60 Порядку N560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
Отже, рішення по заяві ОСОБА_1 від 13.06.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації повинна була прийняти комісія створена при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) відповідно до п.57 Порядку N560.
Відтак, відповідач протиправно не вирішив по суті заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у порушення Порядку N560, адже безпідставно направив заявнику лист №6/3107 від 19.06.2024 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . При цьому, відповідач продовжив протиправну бездіяльність, адже на наступні звернення ОСОБА_1 про необхідність прийняття рішення по його заяві від 13.06.2023 безпідставно вимагав вчинення дій, зокрема, особистого подання заяви за формою визначеною у додатку 4 Порядку N560, листами №6/3521 від 09.07.2024 (арк. спр.16), №6/4043 від 08.08.2024 (арк. спр.18), які не передбачені п.60 Порядку N560. Тобто, якщо позивач подав заяву за формою визначеною у додатку 4 Порядку N560, це є його особисте подання, адже підписане заявником особисто. Крім цього потрібно враховувати, що позивач додатково надав відповідачу військово-обліковий документ в електронній формі - "Резерв+" (арк. спр.21) із заявою від 03.07.2024 (арк. спр.19-20), хоч цей документ не передбачений додатком 4 Порядку N560 та додатком 5 до Порядку N560 - Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Щодо зазначення відповідачем у листі №6/3107 від 19.06.2024 необхідності з'явитись ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 потрібно враховувати, що виклик громадян можливий за повісткою, відповідно до вимог ст.22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", тому позивач не мав обов'язку виконання цього виклику листом суб'єкта владних повноважень, який не дотримався вимог цього Закону.
Відповідно до Переліку документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (додаток 5 до Порядку N560) документи, що підтверджують право на відстрочку для жінки та чоловіка, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років є, зокрема: для підтвердження інвалідності дитини - медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, або індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю, видана лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу; для підтвердження родинних стосунків з батьками (для рідних батьків) - свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства військовозобов'язаного.
Пунктом 5 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнається право людини на доступ до правосуддя, а відповідно до статті 13 зазначеної Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правовідносин.
Водночас засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 05.04.2005, заява N 38722/02).
Частиною 1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок, що позивач довів позовні вимоги. Зокрема, щодо тривалої (більше 4-х місяців) бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , який (комісія) у порушення вимог п.60 Порядку N560 протягом семи днів не вирішила по суті заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Відтак, з урахуванням дотримання ОСОБА_1 Порядку N560 щодо подання заяви, яка відповідає додатку 4 цього Порядку та надання відповідачу та суду всіх необхідних документів для відстрочки, які передбачені додатком 5 Порядку N560, що не спростовує суб'єкт владних повноважень, є підстави для задоволення зобов'язальної вимоги, яка у цьому випадку є ефективним захистом порушеного права ОСОБА_1 , який, як батько, виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років, і відповідно має право на відстрочку передбачену п. 5 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 07.09.2024 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не вирішення у семиденний строк заяви ОСОБА_1 від 13.06.2024 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати ОСОБА_1 відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як особі, яка виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років, на підставі заяви ОСОБА_1 від 13.06.2024 з урахуванням наданих відповідачу та суду документів і встановлених обставин у цій адміністративній справі.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) гривень за рахунок асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 жовтня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )
Головуючий суддя А.І. Петричкович