Рішення від 29.10.2024 по справі 460/11110/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2024 року м. Рівне №460/11110/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій щодо ненарахування та невиплати індексації пенсії, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185; зобов'язання відповідача провести нарахування та виплату індексації пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185; визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати із 20 березня 2024 року, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, а також інваліду II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, у розмірі, визначеному статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без обмеження її граничного розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність; зобов'язання відповідача здійснити із 20 березня 2024 року нарахування та виплату пенсії, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, а також інваліду II групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, у розмірі, визначеному статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без обмеження її граничного розміру десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Ухвалою суду від 23.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію по інвалідності IІ групи відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивач зазначає, що з 01.03.2024 розмір пенсійної виплати склав 74597,11 грн, однак фактично отримує пенсію у розмірі 23610,00 грн, а відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії без обмеження її максимальним розміром. Вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження максимальним розміром пенсії та фактичну її виплату лише в розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, покликаючись на рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(ІІ)/2024. При цьому, вважає, що індексація пенсії за 2023-2024 роки йому не нараховується та не виплачується. Просить позов задовольнити повністю.

Відповідач у поданому відзиві заперечує проти задоволення позовних вимог. Вказує, що з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсій відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», однак пунктом 10 цієї постанови установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії (проведеного шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,197), не може перевищувати 1500,00 грн. З 01.03.2024 проведено перерахунок пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», однак згідно з пунктом 3 цієї постанови установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії (проведеного шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт 1,0796), не може перевищувати 1500,00 грн. Як вбачається з матеріалів справи, здійснено перерахунок пенсії позивачу і її розмір перевищив максимальний з 01.03.2024. Оскільки, таке перевищення пенсії позивача максимальним розміром стало результатом перерахунку в період дії загальної норми частини першої статті 2 Закону №3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи вимоги статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», розмір пенсії позивача по IІ групі інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до виплати з 01.03.2024 становить 23610,00 грн (2361,00 грн х 10). Зауважує, що здійснення виплати пенсії без обмеження максимальним розміром суперечить чинному пенсійному законодавству. У задоволенні позову просить відмовити повністю.

Дослідженням письмових доказів, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1), є особою з інвалідністю ІІ групи у зв'язку із захворюванням, що пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

Позивач з 28.04.2000 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та станом на 01.03.2024 отримує пенсію по IІ групі інвалідності відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в розмірі відшкодування фактичних збитків).

З 01.03.2024 розмір пенсії позивача з надбавками складає 74597,11 грн, однак з урахуванням максимального розміру, пенсія виплачується у розмірі 23610,00 грн.

29.08.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив надати інформацію щодо виплати пенсії по інвалідності без обмеження максимальним розміром та щодо розміру нарахованої та виплаченої індексації за 2023-2024 роки.

Листом від 09.09.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило, що розмір пенсійної виплати позивача з обмеженням складає 23610,00 грн, оскільки відповідно до статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Вказано, що у 2023-2024 роках проведено перерахунок пенсій з урахуванням індексації, а саме з 01.03.2024 розмір пенсії становить 74597,11 грн, в тому числі: 90748,06 грн - основний розмір пенсії + 379,60 грн - щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам з інвалідністю ІІ групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у розмірі, визначеному відповідно до Порядку №1210, 5 + 944,40 грн - підвищення особі з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (2361,00 грн х 40%), + 50,00 грн - щомісячна цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» - (мінус) 12334,01 грн - обмеження в індексації відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, - (мінус) 5190,94 грн - обмеження в індексації відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2023 №185.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ).

Відповідно до статті 1 Закону №796-XII, закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Згідно із статтею 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до частини першої статті 54 Закону №796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Як встановлено судом, позивач, зокрема з 01.03.2024 отримує пенсію по IІ групі інвалідності від захворювання, що пов'язане з роботами по ліквідації наслідків на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону №796-XII (в розмірі відшкодування фактичних збитків) та її розмір з надбавками з 01.03.2024 складає 74597,11 грн, однак виплату пенсії відповідач обмежив максимальним розміром, який становить 23610,00 грн.

З урахуванням статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» №3460-IX від 09.11.2023, десятьом прожитковим мінімумам, установленим для осіб, які втратили працездатність, дорівнює сума 23610,00 грн.

Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для обмеження розміру пенсійної виплати позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, суд враховує наступне.

Обмеження максимального розміру пенсії вперше були введені в дію Законом №3668-VІ, який набрав чинності 01.10.2011.

За положеннями статті 2 Закону №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Підпунктом 6 пункту 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI внесено зміни до деяких законодавчих актів України зокрема, до статті 67 Закону №796-XII, а саме частину третю цієї статті викладено в новій редакції, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Так, згідно з частиною третьою статті 67 Закону №796-XII (у редакції до 20.03.2024) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відтак, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668-VІ, зокрема, Закону №796-XII, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.

Аналогічний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 05.09.2023 у справі №120/1602/23, від 15.11.2023 у справі №120/6735/23 та інших.

Однак, 20.03.2024 Конституційний Суд України прийняв рішення №2-р(II)/2024, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII зі змінами, визнані неконституційними, утрачають чинність із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, з 20.03.2024 - з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення від 20.03.2024 №2-р(II)/2024, стаття 67 Закону №796-XII не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Також, припис статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII, зі змінами, визнано неконституційними.

З урахуванням вищенаведеного, суд зазначає, що по 19.03.2024 включно, припис статті 2 Закону №3668-VI, що поширює свою дію на Закон №796-XII, та припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796-XII, які встановлювали обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, були чинними, а тому підлягали обов'язковому застосуванню.

Відтак, ГУ ПФУ в Рівненській області у період з 01.03.2024 по 19.03.2024 правомірно керувалося положеннями вказаних законів, обмежуючи розмір пенсійної виплати позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Натомість, з 20.03.2024 відповідач не має правових підстав обмежувати пенсію позивача максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, позаяк рішенням Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024 визнано неконституційними припис статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон №796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону №796-XII.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що обмежуючи з 20.03.2024 розмір пенсійної виплати позивача десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, відповідач діє протиправно, позаяк з вказаної дати він не має правових підстав обмежувати пенсію позивача максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з огляду на рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 №2-р(II)/2024.

Таким чином, позовні вимоги в зазначеній частині підлягають до задоволення повністю.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплачувати індексацію пенсії за 2023-2024 роки, суд зазначає наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій, відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 (далі - Порядок №124).

Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 2 Порядку №124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Отже, відповідно до вказаного Порядку, пенсія позивача підлягає перерахунку, зокрема за 2023-2024 роки.

24 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Пунктом 6 Постанови №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2023 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 10 Постанови №168, установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова №185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796 (пункт 1 постанови).

Відповідно до підпункту 6 пункту 2 Постанови №185 до пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 р. включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 р. згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 р. №127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (Офіційний вісник України, 2021 р., №17, ст. 679), пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968) та пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Установлено, що: у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень (пункт 3 цієї постанови).

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2022 слідує, що розмір його пенсії становив 71489,91 грн, з них:

70223,11 грн основний розмір пенсії від середнього заробітку;

837,20 грн підвищення інвалідам війни 2 групи;

50,00 грн цільова допомога інвалідам війни ІІ групи;

379,60 грн додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п. 5.

До виплати визначено 20930,00 грн (максимальний розмір пенсії)..

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 слідує, що розмір його пенсії з надбавками становив 72989,91 грн, з них:

84057,12 грн основний розмір пенсії від середнього заробітку;

837,20 грн підвищення інвалідам війни 2 групи;

50,00 грн цільова допомога інвалідам війни ІІ групи;

379,60 грн додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п. 5;

- (мінус) 12334,01 грн обмеження в індексації з 01.03.2023.

До виплати визначено 20930,00 грн (максимальний розмір пенсії).

Отже, оскільки з 01.12.2022 основний розмір пенсії позивача від середнього заробітку становив 70223,11 грн, а з 01.03.2023 основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 84057,12 грн (при цьому, з 01.12.2022 загальний розмір пенсії позивача становив 71489,91 грн, а з 01.03.2023 становив 72989,91, а показники доплат залишились незмінними), то різниця становить 13834,01 грн (84057,12 - 70223,11 = 13834,01).

При цьому, з 01.03.2023 визначено обмеження в індексації - (мінус) 12334,01 грн. Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.03.2023 встановлено індексацію на виконання Постанови №168 в сумі 1500,00 грн (13834,01 - 12334,01 = 1500,00).

В свою чергу, Кабінет Міністрів України відповідно до пункту 10 Постанови №168 визначив, що загальна сума підвищення не може перевищувати 1500 грн, у зв'язку з чим відповідачем застосовані обмеження в індексації в розмірі - (мінус) 12334,01 грн.

Суд зазначає, що відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії позивача з 01.12.2022 його пенсія в загальному розмірі становила 71489,91 грн, а після перерахунку пенсії з 01.03.2023 становила 72989,91 грн, тобто пенсія позивача після перерахунку збільшилась на 1500 грн.

Відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 слідує, що розмір його пенсії з надбавками становить 74597,11 грн, з них:

90748,06 грн основний розмір пенсії від середнього заробітку;

944,40 грн підвищення інвалідам війни 2 групи;

50,00 грн цільова допомога інвалідам війни ІІ групи;

379,60 грн додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа ліквідаторів ЧАЕС Пост. №112 п. 5;

- (мінус) 12334,01 грн обмеження в індексації з 01.03.2023;

- (мінус) 5190,94 грн обмеження в індексації з 01.03.2024.

До виплати визначено 23610,00 грн (максимальний розмір пенсії).

Отже, оскільки з 01.03.2023 основний розмір пенсії позивача від середнього заробітку становив 84057,12 грн, а з 01.03.2024 основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 90748,06 грн, то різниця становить 6690,94 грн (90748,06 - 84057,12 = 6690,94).

При цьому, з 01.03.2024 визначено обмеження в індексації - (мінус) 5190,94 грн. Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.03.2024 встановлено індексацію на виконання Постанови №185 в сумі 1500,00 грн (6690,94 - 5190,94 = 1500,00).

В свою чергу Кабінет Міністрів України відповідно до пункту 3 Постанови №185 визначив, що загальна сума підвищення не може перевищувати 1500 грн, у зв'язку з чим відповідачем застосовані обмеження в індексації в розмірі - (мінус) 5190,94 грн.

Суд зазначає, що відповідно до розпорядження про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 його пенсія в загальному розмірі становила 72989,91 грн, а після перерахунку пенсії з 01.03.2024 становила 74597,11 грн. Тобто пенсія позивача після перерахунку збільшилась на 1500 грн (при цьому, й на 107,20 грн за рахунок збільшення підвищення інвалідам війни 2 групи: 944,40 - 837,20).

Отже, з досліджених доказів, судом встановлено, що на виконання Постанови №168 та Постанови №185, позивачу нараховується та виплачується індексація пенсії за 2023-2024 роки у сумі по 1500,00 грн.

Обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 13.06.2024 в справі №120/14637/23, від 20.06.2024 в справі №420/23990/23, від 21.06.2024 в справі №620/13042/23 та інших.

Тобто, відповідачем з 01.03.2023 та з 01.03.2024 нараховано позивачу індексацію у розмірі 1500,00 грн, що відповідає вимогам пункту 10 Постанови №168 та пункту 3 Постанови №185.

Обмеживши суму нарахованої в 2023-2024 роках індексації пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області діяло в межах покладених на нього повноважень та відповідно до вимог чинного нормативно-правового акту, який передбачав проведення такої індексації.

За наведеного, позовні вимоги в зазначеній частині не підлягають до задоволення.

Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених в ході розгляду обставин у справі та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», а доказів понесення інших витрат не надано, підстав для розподілу судових витрат немає.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2024 десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність, при проведенні перерахунку і виплати пенсії відповідно до вимог Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 20.03.2024 без обмеження максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 29 жовтня 2024 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Н.В. Друзенко