25 жовтня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/4062/24
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Притули К.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за позовом керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області (код ЄДРПОУ: 02910025, 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Чижевського, 1а) в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (код ЄДРПОУ: 43877118, 50103, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 92), до Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ: 04364199, 28300, Кіровоградська область, Олександрійський район, смт. Петрове, вул. Святкова, 7) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
Керівник Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області звернувся до суду із позовом в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Питомник», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразку;
- зобов'язати Петрівську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області (вул. Святкова, 7, смт Петрове Олександрійського району Кіровоградської області, 28300, ЄРДПОУ 04364199), відповідно до вимог чинного законодавства України, забезпечити проведення робіт з винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Питомник», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразку.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що під час виконання прокурорських повноважень виявлено порушення у діяльності Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області, якою не вжито заходів щодо вчинення дій щодо замовлення проекту землеустрою, організації і встановлення меж території заповідного урочища місцевого значення «Питомник», а також здійснення контролю за його виготовленням, внаслідок вказаної бездіяльності існує небезпека використання землі не за цільовим призначенням, а тому наявні підстави для зобов'язання відповідача вжити відповідних заходів щодо винесенню меж заказника та закріпити його межі в натурі (на місцевості).
Ухвалою судді від 25 червня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у даній справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Розглянувши подані документи, з'ясувавши зміст спірних правовідносин з урахуванням доказів судом встановлені наступні обставини.
Рішенням виконавчого комітету Кіровоградської обласної ради народних депутатів від 30.12.1989 №353 «Про зміни в обліку заповідних об'єктів області», затверджено список заповідних територій та об'єктів місцевого значення, до складу якого входить заповідне урочище місцевого значення «Питомник», площею 13,6 га, який розташований біля села Богданівка Петрівського району (теперішня Петрівська територіальна громада Олександрійського району) Кіровоградської області, що становить собою лісо степовий природний комплекс, який має велике наукове, природоохоронне та естетичне значення; є прикладом успішного розведення деревних та чагарникових порід: дуба черешчатого та червоного, сосни звичайної та кримської, ясеня звичайного, клена, горіха грецького та інших (а.с.41-43).
Рішенням Кіровоградської обласної Ради від 21.03.2008 № 425 «Про зміни у мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду області», площу заповідного урочища місцевого значення «Питомник» збільшено до 51,37 га, відповідно до проекту, розробленого Державним регіональним проектно-вишукувальним інститутом «Дніпроводгосп» (а.с. 44-45).
Указане заповідне урочище, відповідно до охоронного зобов'язання від 04.10.2021 №ЗУ 10-564, передано під охорону Петрівській селищній раді Олександрійського району Кіровоградської області (а.с. 36).
Відповідно до Положення про заповідне урочище місцевого значення «Питомник», яке затверджено розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 27.09.2021 №689-р, даний об'єкт природно-заповідного фонду знаходиться у користуванні Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (а.с.38-40).
Відповідно до пункту 6 указаного Положення, межі земельних ділянок, що включені до території заказника, встановлюються в натурі (на місцевості), закріплюються межовими знаками в порядку, визначеному законодавством. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов'язково враховуються у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічному обґрунтуванні використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Забезпечення вирішення цих питань покладається на землекористувача.
На даний час територія заповідного урочища місцевого значення «Питомник» перебуває на землях комунальної власності Петрівської територіальної громади Олександрійського району Кіровоградської області та у віданні Петрівської селищної ради.
Рішенням Петрівської селищної ради від 26.05.2023 №4292/8 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації територій та об'єктів природно-заповідного фонду» надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо інвентаризації об'єктів природно-заповідного фонду, які знаходяться на підвідомчій території, зокрема заповідне урочище місцевого значення «Питомник» (а.с.49).
Надаючи правову оцінку обґрунтованості наведеним аргументам, суд дійшов наступних висновків.
Абз.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» визначено, що до природно-заповідного фонду України належать природні території та об'єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища.
Відповідно до ч.4 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Згідно з ч.1 ст. 47 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Ст. 19 Закону України «Про землеустрій» визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності; б) організація та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Згідно з частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають із управлінні районних і обласних рад.
У статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Отже, Петрівська селищна рада зобов'язана була, згідно з вимогами чинного законодавства, вжити заходів щодо проведення робіт з винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Питомник», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразку.
Проте, за наявності підстав та відповідних повноважень відповідачем, як органом місцевого самоврядування, що здійснює від імені та в інтересах громади, відповідні права власника комунального майна, фактично не здійснено жодних юридично значимих обов'язкових дій щодо винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Питомник», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразку.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача є протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Вказаних витрат позивачем не понесене, тому судові витрати не розподіляються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 255, 262, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Позовні вимоги керівника Олександрійської окружної прокуратури Кіровоградської області (код ЄДРПОУ: 02910025, 28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Чижевського, 1а) в інтересах держави в особі: Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (Дніпропетровська та Кіровоградська області) (код ЄДРПОУ: 43877118, 50103, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Героїв АТО, 92), до Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ: 04364199, 28300, Кіровоградська область, Олександрійський район, смт. Петрове, вул. Святкова, 7) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Петрівської селищної ради Олександрійського району Кіровоградської області щодо незабезпечення проведення робіт з винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Питомник», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразку.
Зобов'язати Петрівську селищну раду Олександрійського району Кіровоградської області (вул. Святкова, 7, смт Петрове Олександрійського району Кіровоградської області, 28300, ЄРДПОУ 04364199), відповідно до вимог чинного законодавства України, забезпечити проведення робіт з винесення меж заповідного урочища місцевого значення «Питомник», закріплення їх в натурі (на місцевості) та встановлення інформаційно-охоронних знаків встановленого зразку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА