Рішення від 28.10.2024 по справі 240/31211/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2024 року м. Житомир справа № 240/31211/23

категорія 106030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати йому додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, а саме за періоди стаціонарного лікування: з 01.08.2022 по 02.08.2022, з 08.08.2022 по 20.08.2022, з 02.09.2022 по 04.10.2022, з 16.11.2022 по 05.12.2022, а також за відпустку за станом здоров'я з 04.10.2022 по 02.11.2022, з 27.12.2022 по 25.01.2023;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити йому додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, а саме за періоди стаціонарного лікування: з 01.08.2022 по 02.08.2022, з 08.08.2022 по 20.08.2022, з 02.09.2022 по 04.10.2022, з 16.11.2022 по 05.12.2022, а також за відпустку за станом здоров'я з 04.10.2022 по 02.11.2022, з 27.12.2022 по 25.01.2023.

В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідачем в порушення вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 про "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" та п.10 розділу 34 "Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" затвердженого наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018 порушено розрахунок розміру нарахованої суми додаткової винагороди у період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненням з 01.08.2022 по 02.08.2022, з 08.08.2022 по 20.08.2022, з 02.09.2022 по 04.10.2022, з 16.11.2022 по 05.12.2022, а також за відпустку за станом здоров'я з 04.10.2022 по 02.11.2022, з 27.12.2022 по 25.01.2023.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

23.11.2023 представником відповідача до суду було подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Вказує, що позивачем не надано будь яких підтверджуючих документів, що свідчили б про отримання ним саме тяжкого поранення, що у своє чергу виключає позивача з переліку осіб, яким збільшено до 100000 гривень виплату додаткової винагороди особам, що перебувають відпустці для лікування після тяжкого поранення. Згідно довідки військової частини НОМЕР_1 відповідно до Додатку 5 від 14.02.2023 №159, довідки ВЛК від 30.09.2022 № 6829, довідки ВЛК від 27.12.2023 № 11647 не було встановлено ступеня тяжкості травми отриманої ОСОБА_2 . Крім того, позивач із 04.10.2022 по 02.11.2022 перебував у додатковій відпустці за сімейними обставинами (згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 04.10.2022 №260) а не у відпустці для лікування після тяжкого поранення. Підсумовуючи вищевикладене, слід дійти висновку, що будь-якої вини чи протиправних боку військової частини НОМЕР_1 стосовно позивача допущено не було.

Відповідно до розпорядження керівника апарату Житомирського окружного адміністративного суду "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи" від 17.07.2024 №133 та протоколу повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 18.07.2024, у зв'язку з призовом з 04.07.2024 судді ОСОБА_3 на військову службу, дану справу передано на розгляд судді ОСОБА_4 .

Ухвалою суду від 25.07.2024 прийнято до провадження адміністративну справу № 240/31211/23 за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

У період із 02.09.2024 по 16.09.2024, 07.10.2024головуюча суддя перебувала у відпустці.

Зважаючи на незначну складність справи, суд вважає за необхідне розглянути її в порядку п.2 ч.1 ст.263 КАС України.

У відповідності до частини 4 статті 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з частиною 5 статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 в період з 13.07.2022 по 06.04.2023 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Відповідно до довідки про обставини травми № 159 від 14.02.2023, виданої військовою частиною НОМЕР_1 , 31.07.2022 ОСОБА_1 одержав: Вибухова травма (31.07.2022). Контузія. акубаротравми у вигляді стійких цефалгій, двобічної нейросенсорниї приглуховатості, вираженого астено-невратичного синдрому, мнестичного значення.

За обставин: при виконанні службових обов'язків військової служби, пов'язаних з захистом Батьківщини в районі виконання бойового завдання, в результаті обстрілу позицій противником поблизу населеного пункту Рудневе, Ізюмського району, Харківської області, не пов'язано з вчиненням особою злочину, адміністративного правопорушення не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного заподіяння собі тілесного ушкодження.

В період з 01.08.2022 по 02.08.2022 ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в КНП "Лозівське територіальне медичне об'єднання", що підтверджується випискою із медичної картки стаціонарного хворого 1098/2 (а.с.21).

Згідно виписки із медичної картки стаціонарного хворого № 2077 позивач період з 08.08.2022 по 20.08.2022 перебував на лікуванні у військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) (а.с.22).

В подальшому в період з 02.09.2022 по 04.10.2022 ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні в Клінічній лікарні "Феофанія", що підтверджується випискою-епікризом із медичної картки стаціонарного хворого №22/2/2559 (а.с.25).

Відповідно до довідки ВЛК № 6829 від 30.09.2022 після проведеного медичного огляду гарнізонною військово-лікарською комісією НВМКЦ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " сержанту ОСОБА_1 встановлено діагноз: Стан після дискектомії С5-С6, міжтілового спондильозу з тимчасовим порушенням функції. Також вказано, що захворювання: НІ, не пов'язані з проходженням військової служби. Зазначено, що на підставі статей 24 графи II Розкладу хвороб, графи ТДВ позивач потребує відпустки за станом здоров'я на 30 (тридцять) календарних днів (а.с.24 зв).

Згідно виписки із медичної картки стаціонарного хворого № 2779/531 позивач період з 16.11.2022 по 05.12.2022 перебував на лікуванні у КНП БСР "Бородянська ЦРЛ" (а.с.26).

Відповідно до довідки ВЛК №11647 від 27.12.2022 після проведеного медичного огляду гарнізонною військово-лікарською комісією НВМКЦ "ГВКГ" сержанту ОСОБА_1 встановлено діагноз: Стан після видалення грижі міжхребцевого диску С5-C6 (05.09.2022). Також вказано, що захворювання: ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Зазначено, що на підставі статей 24 графи II Розкладу хвороб, графи ТДВ позивач потребує відпустки за станом здоров'я на 30 (тридцять) календарних днів (а.с.27).

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 06.04.2023 №99, позивача виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення з 06.04.2023.

13.09.2023 представник позивача звернувся до військової частини НОМЕР_1 з заявою, в якій просив нарахувати та виплатити ОСОБА_1 в повному розмірі за період з 31.07.2022 по 06.04.2023, щомісячну доплату у вигляді підвищеної додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн, передбачені постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 з урахуванням фактично виплачених сум та виготовити та направити довідку про нараховане та виплачене позивачу грошове забезпечення за період з 13.07.2022 по 06.04.2023.

У відповідь на вказану заяву, військова частина НОМЕР_1 листом б/н б/д повідомила, що військовослужбовець ОСОБА_1 31.07.2022 отримав травму при виконанні службових обов'язків пов'язаних із захистом Батьківщини, із 01.08.2022 по 02.08.2022 та 08.08.2022 по 20.08.2022 перебував на стаціонарному лікуванні, із 20.08.2022 по 28.08.2022 продовжив військову службу, 28.08.2023 був направлений на подальше стаціонарне лікування де перебував із 02.09.2022 по 04.10.2022. Із 04.10.2022 по 02.11.2022 перебував у додатковій відпустці за сімейними обставинами (згідно витягу із наказу командира військової частинии НОМЕР_1 від 04.10.2022 №260). Із 16.11.2022 по 05.12.2022 перебував на стаціонарному лікуванні. 06.04.2023 був переміщений до військової частини НОМЕР_3 .

Згідно довідок ВЛК від 30.09.2022 № 6829, від 27.12.2023 № 11647 не встановлено ступеня тяжкості травми отриманої ОСОБА_1 .

За таких обставин, у військової частини відсутні достатні підстави для здійснення нарахування та виплати додаткової винагороди у розмірі 100 тисяч гривень військовослужбовцю ОСОБА_1 за вказаний період з 31.07.2022 по 06.04.2023.

Також відповідачем надано довідку від 26.09.2023 № 182 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення щодо позивача з якої вбачається, що відповідач не нараховував позивачу додаткову винагороду, у розмірі до 100000 грн за періоди стаціонарного лікування та перебування у відпустці за станом здоров'я в розрахунку, відповідно до пункту 1 постанови КМУ № 168 від 28.02.2022.

Позивач вважає, що йому протиправно не нараховувалась та не виплачувалась у період з 01.08.2022 по 25.01.2023 додаткова винагорода з розрахунку 100000 грн на місяць за час перебування на лікування та у відпустці за станом здоров'я, тому звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

В силу статті 1-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Згідно пункту 1 статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 статті 9 Закону №2011-XII передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно частини 4 статті 9 Закону №2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану" у зв'язку з військовою агресією російської федерації в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.

Абзацом 1 пункту 1 постанови №168 установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, включати осіб, зазначених у цьому пункті, у тому числі тих, які: у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

Аналіз наведених норм постанови №168 дає підстави для висновку про встановлення лише двох умов, необхідних для виплати збільшеної до 100000 гривень винагороди, за час перебування на лікуванні в закладах охорони здоров'я, а саме: пов'язаність поранення (контузії, травми, каліцтва), із захистом Батьківщини та факт перебування на стаціонарному лікуванні внаслідок такого поранення або перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

При цьому, постанова №168 не містить жодних обмежень щодо періоду та/або кількості перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, пов'язаних із пораненням, одержаним при захистом Батьківщини або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії, за які виплачується збільшена до 100000 гривень винагорода.

Також, пунктом 11 розділу XXXIV Порядку №260 визначено, що у період дії воєнного стану до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень також включаються військовослужбовці, які, зокрема, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), отриманим після введення воєнного стану та пов'язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) у зв'язку з отриманням тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії,- за весь час (періоди) перебування на такому лікуванні або у відпустці.

Відповідно до пункту 12 розділу XXXIV Порядку №260 підставою для видання наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, є довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), форму якої визначено додатком 5 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800, видана командиром військової частини, де проходить службу або перебуває у відрядженні військовослужбовець, яка містить інформацію про обставини отримання військовослужбовцем поранення (травми, контузії, каліцтва) під час захисту Батьківщини.

Згідно пункту 13 розділу XXXIV Порядку №260 військово-лікарськими (лікарсько-експертними) комісіями закладів охорони здоров'я (установ) під час надання рекомендацій про потребу у відпустці за станом здоров'я військовослужбовцям, які одержали поранення (травму, контузію, каліцтво) під час захисту Батьківщини, після закінчення стаціонарного лікування у військовому (цивільному) лікарняному закладі охорони здоров'я (у тому числі закордонному) одночасно надаються медичні висновки про ступінь важкості поранення для прийняття рішення командирами військових частин цих військовослужбовців щодо надання їм відпустки для лікування після тяжкого поранення та виплати винагороди у розмірі 100000 гривень за час цієї відпустки.

Спірним питання в межах розгляду даної справи є наявні у позивача права на нарахування та виплату додаткової винагороди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сімям під час дії воєнного стану" від 28.02.2022 № 168 за час перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоровя, у звязку з отриманим 31.07.2022 пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини.

Суд зазначає, що документально підтверджено, що 31.07.2022 ОСОБА_1 при виконанні службових обов'язків військової служби, пов'язаних з захистом Батьківщини в районі виконання бойового завдання, в результаті обстрілу позицій противником поблизу населеного пункту Рудневе, Ізюмського району, Харківської області, одержав вибухову травму, контузію, акубаротравми з вигляді стійких цефалгій, двобічної нейросенсорниї приглуховатості, вираженого астено-невратичного синдрому, мнестичного значення.

Позивач в період з 01.08.2022 по 02.08.2022, з 08.08.2022 по 20.08.2022, з 02.09.2022 по 04.10.2022, з 16.11.2022 по 05.12.2022 проходив лікування через наслідки перенесеного (31.07.2022) поранення, що підтверджується наявними в матеріалах справи виписками із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого № 1098/2, № 2077, № 22/2/2559 та 2779/531, довідками ВЛК № 6829 від 30.09.2022 та № 11647 від 27.12.2022, а також свідоцтвом про хворобу № 5712 від 23.04.2023.

Однак, зі замісту наявних у матеріалах справи розрахункових відомостей військової частини НОМЕР_1 , встановлено, що додаткова винагорода позивачу в спірний період не нараховувалась та не виплачувалась.

При цьому, під час розгляду справи відповідач не надав до суду доказів та не вказав аргументованих доводів щодо підстав невиплати позивачу додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у розмірі до 100000 грн за період з серпня 2022 року по грудень 2022 року, пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом).

Суд констатує, що обидві умови (пов'язаність поранення (контузії, травми, каліцтва), із захистом Батьківщини; факт перебування на стаціонарному лікуванні внаслідок такого поранення) у даних спірних правовідносинах дотримані та підтверджуються медичними документами складеними на позивача, які містяться в матеріалах справи.

Виходячи з встановлених фактичних обставин справи, приймаючи до уваги повноваження суду при вирішенні справи, передбачені ст.245 КАС України, суд вважає що належним способом захисту порушених прав позивача в спірних правовідносинах буде зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі збільшеному до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні внаслідок поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, за період з 01.08.2022 по 02.08.2022, з 08.08.2022 по 20.08.2022, з 02.09.2022 по 04.10.2022, з 16.11.2022 по 05.12.2022, з урахуванням раніше виплачених сум додаткової винагороди.

Щодо донарахування додаткової винагороди в розмірі 100000 грн за період перебування позивача у відпустці за станом здоров'я, суд зазначає наступне.

Згідно з абз.4 п.1 постанови №168 умовою для виплати додаткової винагороди є перебування у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.

При цьому, обґрунтовуючи правомірність своїх дій в частині не виплати позивачу грошової винагороди, в період з 04.10.2022 по 02.11.2022, з 27.12.2022 по 25.01.2023, відповідач посилається на не зазначення в довідках військової частини НОМЕР_1 відповідно до Додатку 5 від 14.02.2023 №159, ВЛК від 30.09.2022 № 6829, ВЛК від 27.12.2023 № 11647 ступеня тяжкості травми отриманої ОСОБА_1 .

З цього приводу суд зазначає, що нормативно-правовим актом, який визначає порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи у Збройних силах України є Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від14.08.2022 №402 (далі - Положення №402).

Згідно з п.2.1. Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови.

Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Згідно з п.6.11. Положення №402 постанова ВЛК про потребу військовослужбовця у відпустці за станом здоров'я приймається після закінчення стаціонарного лікування в разі, коли для повного відновлення функції і працездатності необхідний термін - не менше 30 календарних днів.

Постанова про потребу у відпустці за станом здоров'я оформлюється довідкою ВЛК, яка підлягає контролю штатною ВЛК (без затвердження).

При цьому, форма та зміст згаданої довідки ВЛК встановлені додатком 4 до Положення №402.

Водночас, встановленою законодавством формою довідки ВЛК не передбачено зазначення у ній відомостей про потребу військовослужбовця в лікуванні та про ступінь тяжкості отриманої травми.

Підпунктом в п.20.3 Положення №402 встановлено виключний перелік повноважень ВЛК при винесенні постанови в частині визначення, чого потребує військовослужбовець за результатами медичного огляду.

Натомість, даним підпунктом не передбачено винесення ВЛК постанови про потребу у відпустці для лікування після тяжкого поранення.

Зокрема, ВЛК наділена повноваженням визначати потребу військовослужбовця у відпустці за станом здоров'я на визначену нею кількість календарних днів.

На думку суду, наявне протиріччя у юридичних формулюваннях між постановою №168, яка передбачає відпустку для лікування після тяжкого поранення за висновком ВЛК та Положенням №402, яке передбачає можливість ВЛК виключно визначити потребу у відпустці лише за станом здоров'я.

В той же час, потреба у лікуванні під час відпустки встановлюється лікувальним закладом, в якому проходило стаціонарне лікування.

Так, всі надані позивачем виписки, епікризи та виписні епікризи щодо подальшого лікування містять розділ щодо лікувальних рекомендації, в якому перераховано конкретні види лікування, необхідні для застосування після закінчення стаціонарного лікування, а тому суд дійшов висновку, що всі надані за станом здоров'я відпустки фактично були відпустками для лікування, оскільки рекомендації щодо лікування передбачалися після кожної виписки з медичних закладів, які передували таким відпусткам.

Відповідно до п.11 ст.10-1 Закону №2011-XII у зв'язку з хворобою військовослужбовця йому надається відпустка для лікування із збереженням грошового та матеріального забезпечення на підставі висновку військово-лікарської комісії. Тривалість такої відпустки визначається характером захворювання.

Таким чином, Закон, що є нормативно-правовим актом вищої юридичної сили відносно як постанови №168, так і Положення №402, містить формулювання відпустка для лікування із збереженням грошового та матеріального забезпечення на підставі висновку військово-лікарської комісії, в той час як ВЛК формально позбавлена права виносити постанови про потребу військовослужбовця саме у такій відпустці.

Оскільки Закон №2011-ХІІ, постанова №168 та Положення №402 містять різні юридичні формулювання одного й того самого терміну - відпустки за станом здоров'я для лікування поза умовами стаціонару, а всі заперечення відповідача зводяться виключно до формалізованого підходу у визначенні зазначених понять, то слід застосовувати Закон, що є нормативно-правовим актом вищої юридичної сили.

Також, згідно п.9 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 грошове забезпечення за останніми займаними посадами виплачується за період звільнення від виконання службових обов'язків у зв'язку з хворобою та перебуванням на лікуванні в лікарняних закладах та у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою (відпустці за станом здоров'я), але не більше чотирьох місяців із дня вибуття з військової частини (крім випадків, передбачених чинним законодавством України, більш тривалих строків перебування на лікуванні).

Тобто, у вищенаведеному випадку законодавство ототожнює поняття відпустка для лікування у зв'язку з хворобою та відпустка за станом здоров'я.

Також слід вказати, що постанова №168 за своєю правовою природою не є спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює правові відносини у сфері охорони здоров'я, оскільки предметом правового регулювання даної постанови є фінансове забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій осіб.

Як наслідок, вжите у постанові № 168 формулювання відпустка для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії має бути трактовано установою (військовою частиною), що приймає рішення про таку відпустку лише з урахуванням спеціального законодавства у сфері охорони здоров'я, яке, в свою чергу такого виду відпустки не передбачає.

Отже, єдиний вид відпустки, рішення про потребу в якій може прийняти ВЛК - відпустка за станом здоров'я, передбачена Положенням №402, є тотожним за своїм юридичним змістом відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, передбаченій постановою №168.

Відповідно, перебування особи у відпустці за станом здоров'я за постановою ВЛК, якщо такій відпустці передувало лікування у стаціонарному закладі у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, проходженням військової служби із визначенням лікувальним закладом подальших лікувальних рекомендації на час перебування у відпустці, є підставою для включення такої особи до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, на підставі абз.4 п.1 постанови №168.

Суд звертає увагу, що в матеріалах справи містяться довідки військово-лікарської комісії № 6829 від 30.09.2022 та № 11647 від 27.12.2022, відповідно яких ОСОБА_1 потребував відпустки за станом здоров'я по 30 календарних днів.

Разом з цим, у довідці ВЛК № 6829 від 30.09.2022 зазначено діагноз: Стан після дискектомії С5-С6, міжтілового спондильозу з тимчасовим порушенням функції. Також вказано, що захворювання: НІ, не пов'язані з проходженням військової служби.

Водночас, відповідно до довідки ВЛК №11647 від 27.12.2022 діагноз позивача: Стан після видалення грижі міжхребцевого диску С5-C6 (05.09.2022) та зазначено, що захворювання ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.

Крім того, відповідно до Свідоцтва про хворобу № 5712 від 23.04.2023 підтверджується, що позивач перебував на обстеженні і лікуванні: у КНП "Лозівське територіальне медичне об'єднання" з 01.08.2022 по 08.08.2022; у в/ч НОМЕР_2 АДРЕСА_1 з 08.08.2022 по 20.08.2022; у Клінічна лікарня "Феофанія" з 02.09.2022 по 04.10.2022; у КНП БСР "Бородянське ЦРЛ" з 16.11.2022 по 05.12.2022.

У вищевказаному свідоцтві вказано діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, поранення, контузії, каліцтва: Наслідки вибухової травми 31.07.2022: ЗЧМТ, струс головного мозку, забою хребта, акубаротравми у вигляді: цефалгічного синдрому; поширеного міжхребцевого остеохондрозу, деформуючого спондильозу, спондилоартрозу, осифікуючого лігаментозу усіх відділів хребта, гемангіоми тіла L2 хребця, нефіксованого лівобічного сколіозу грудного відділу хребта 1 ст., ускладненого посттравматичними (31.07.2022) міжхребцевими протрузіями та екструзіями, ліковані дискектомією С5-С6 хребців, міжтіловим та переднім спондилодезом С5-C6 (05.09.2022) з наявністю металоконструкцій з вираженим рефлекторним м'язево-тонічним, компресійним, больовим синдромом при значному порушенні функцій; цефалгічного синдрому; хронічного дискогенного шийного радикуліту з радикулопатією С6 справа при незначному порушенні функції; хронічної вертеброгенної люмбалгії в стадії нестійкої ремісії; хронічної двобічної комбінованої приглухуватості зі сприйняттям шепітної мови на праве вухо 4,5 метра та 5 метрів на ліве вухо.

Зазначено, що травма тякка. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини.

З огляду на наведене, суд відхиляє посилання відповідача на те, що в довідках військової частини НОМЕР_1 відповідно до Додатку 5 від 14.02.2023 №159, ВЛК від 30.09.2022 № 6829, ВЛК від 27.12.2023 № 11647 не було встановлено ступеня тяжкості травми отриманої ОСОБА_1 , адже вказане не спростовує той факт, що позивач отримав травму при виконанні службових обов'язків військової служби, пов'язаних з захистом Батьківщини в районі виконання бойового завдання, внаслідок чого проходив стаціонарне лікування та перебував у відпустці за станом здоров'я.

При цьому, фактичне зазначення інших словосполучень у висновку ВЛК про відпустку не може бути підставою для відмови позивачу у виплаті належного грошового забезпечення. Проблеми, які виникають під час створення таких довідок не можуть мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди за період перебування у відпустках за станом здоров'я.

Крім того, суд не бере до уваги доводи представника відповідача щодо того, що позивач із 04.10.2022 по 02.11.2022 перебував у додатковій відпустці за сімейними обставинами, а не у відпустці для лікування після тяжкого поранення, оскільки належних та допустимих доказів на підтвердження вказаного суду не надано.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що військовою частиною НОМЕР_1 не виплачено позивачу додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, за весь період його відпустки для лікування після тяжкої травми.

Крім того, представник позивача 13.09.2023 звертався до військової частини НОМЕР_1 із заявою про нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно до вимог постанови КМУ №168 від 28.02.2022, до якої долучив всі необхідні докази для здійснення йому виплати, в тому числі довідку військової частини НОМЕР_1 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) № 159 від 14.02.2023.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного позову та наявність підстав для їх задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно із статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За приписами статті 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтувалося на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.5 ст.139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , ЄДРПОУ: НОМЕР_5 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у розмірі, збільшеному до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, а саме за періоди стаціонарного лікування: з 01.08.2022 по 02.08.2022, з 08.08.2022 по 20.08.2022, з 02.09.2022 по 04.10.2022, з 16.11.2022 по 05.12.2022, а також за відпустку за станом здоров'я: з 04.10.2022 по 02.11.2022, з 27.12.2022 по 25.01.2023.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", у розмірі, збільшеному до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно дням перебування на стаціонарному лікуванні та у відпустці за станом здоров'я внаслідок поранення, пов'язаного із захистом Батьківщини, а саме за періоди стаціонарного лікування: з 01.08.2022 по 02.08.2022, з 08.08.2022 по 20.08.2022, з 02.09.2022 по 04.10.2022, з 16.11.2022 по 05.12.2022, а також за відпустку за станом здоров'я: з 04.10.2022 по 02.11.2022, з 27.12.2022 по 25.01.2023.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва

28.10.24