Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
28 жовтня 2024 року Справа №200/7495/24
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., ознайомившись зі скаргою та доданими до неї матеріалами ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
25.10.2024 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду зі скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), про:
- визнання протиправної бездіяльності державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Бусела Володимира Олександровича за не виконання судового рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2021 у справі №200/5746/21, щодо виплати пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язання державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Бусела Володимира Олександровича виконати вимоги ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» та накласти штраф на боржника - Головного управління Пенсійного фонду україни в Донецькій області.
Відповідно до положень статті 171 Кодексу адміністративного судочинства ( надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
За результатами ознайомлення з даною скаргою судом встановлено, що вона подана без додержання вимог, передбачених ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на таке.
1. У відповідності до приписів частини 2 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) до переліку заяв по суті справи відноситься, в тому числі, позовна заява.
Як слідує з положень ст. 160 КАС України, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування. Позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції (частина 1 ст. 168 КАС України).
Відповідно до частини 1 ст. 42 цього ж Кодексу учасниками справи є сторони та треті особи. Сторонами, у розумінні ст. 46 КАС України, є позивач та відповідач.
Таким чином, з системного аналізу ст.ст. 42, 46, 159, 160 та 168 вбачається, що формою звернення до суду у порядку адміністративного судочинства є позовна заява, у якій повинні бути зазначені позивач та відповідач.
Разом з цим, на підставі частини 1 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
З урахуванням наведеного, при поданні позову позивачем порушені вимоги ст. 160 КАС України, а отже останньому необхідно усунути наведені порушення шляхом подання до суду позовної заяви із зазначенням позивача та відповідача, а не скарги із зазначенням скаржника.
2. За приписами ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України від 8 липня 2011 року № 3674-VI Про судовий збір (надалі Закон № 3674-VI).
Згідно з положеннями частини першої статті 2 Закону № 3674-VI платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Судовий збір згідно з частиною першої статті 3 Закону № 3674-VI справляється, зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону № 3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб у розмірі 3 028,00 грн.
Таким чином ставка судового збору складає 1211,20 грн. (3028,00 грн. х 0,4).
Як вбачається з позовних вимог, позивач звернувся до суду з позовними вимогами немайнового характеру (визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії), проте позивачем не сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн.
Докази сплати судового збору Позивачем в матеріалах справи відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви и постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, шляхом сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. за реквізитами, зазначеними на офіційному сайті Донецького окружного адміністративного суду за посиланням: (https://adm.dn.court.gov.ua/sud0570/gromadyanam/tax/) та надання до суду оригіналу квитанції про сплату судового збору відповідно до вимог Закону України Про судовий збір та надання уточненої позовної заяви у відповідності до вимог ст. 160 КАС України.
Керуючись статтями 160,161,169,171,243,248,256,294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення встановлених недоліків позовної заяви зазначених в ухвалі суду - 5 (п'ять) днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала прийнята в нарадчій кімнаті, оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Є.В. Череповський