28 жовтня 2024 року Справа 160/28540/24
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Серьогіна О.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про зобов'язання вчинити певні дії,-
25.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Бюро економічної безпеки України, в якому просить суд зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років час роботи в державних органах - з 01.09.2009 року по 15.03.2012 року в органах Державної податкової адміністрації України, з 16.03.2012 року по 19.05.2013 року в органах Державної податкової служби України, з 20.05.2013 року по 16.10.2014 року в органах Міністерства доходів і зборів України, з 17.10.2014 року по 28.08.2019 року в органах Державної фіскальної служби України, 29.08.2019 року по 23.10.2019 року в органах Державної податкової служби України, з 23.09.2020 року по 27.09.2021 року в органах Державної фіскальної служби України, що становить 11 років 01 місяць 22 дні як такий, що відповідає абзацу 12 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.
Вивчивши матеріали поданого адміністративного позову, суддя приходить до висновку про те, що зазначений позов слід залишити без руху на підставі ч. 1 ст. 169 КАС України, виходячи з наступного.
За правилами частини 1 статті 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З аналізу зазначених положень процесуального закону, законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об'єктивної можливості цієї особи знати про такі факти.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк (частина 5 статті 122 цього Кодексу).
Щодо відліку строку звернення із адміністративним позовом, суддя зазначає, що порівняльний аналіз термінів “дізнався» та “повинен дізнатися», що містяться в ч.2 ст.122 КАС України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов'язку позивача знати про стан своїх прав. При цьому, суд з'ясовує момент, коли позивач фактично дізнався або мав реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення.
Предметом розгляду в даній справі, зокрема, є зарахування позивачу до вислуги років час роботи в державних органах - з 01.09.2009 року по 15.03.2012 року в органах Державної податкової адміністрації України, з 16.03.2012 року по 19.05.2013 року в органах Державної податкової служби України, з 20.05.2013 року по 16.10.2014 року в органах Міністерства доходів і зборів України, з 17.10.2014 року по 28.08.2019 року в органах Державної фіскальної служби України, 29.08.2019 року по 23.10.2019 року в органах Державної податкової служби України, з 23.09.2020 року по 27.09.2021 року в органах Державної фіскальної служби України, що становить 11 років 01 місяць 22 дні як такий, що відповідає абзацу 12 пункту 1 постанови № 393.
В позовній заяві позивач зазначає, що згідно його біографічної довідки та витягу з послужного списку, виданих кадровою службою БЕБ, а також згідно витягу з наказу від 01.12.2022 року № 609-к про встановлення стажу служби та витягу з висновку комісії щодо обчислення стажу служби вбачається, що до періоду проходження ним служби в БЕБ не враховано вищевказаний час роботи на державній службі на вказаних посадах, що складає 11 років 01 місяць 22 дні.
Таким, чином, про порушення своїх прав (не зарахування спірних періодів роботи) позивач повинен був дізнатися з наказу від 01.12.2022 року №609-К.
Враховуючи викладене, початком відліку строку звернення до суду з даними позовними вимогами - є 01.12.2022 року, а дата спливу такого строку - 01.01.2023 року.
Проте, до суду з даними позовними вимогами позивач звернувся лише 25.10.2024 року, тобто з порушенням встановленого місячного строку звернення до суду.
Відповідно до частини 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Клопотання про поновлення строку звернення та докази поважності причин його пропуску матеріали позову не містять.
Таким чином, позивачу необхідно надати до суду обґрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до суду, а також докази поважності причин пропуску відповідного строку, оформлене відповідно до вимог статей 161, 167 Кодексу адміністративного судочинства України (в примірниках відповідно до кількості учасників справи).
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, суддя доходить висновку, що позов поданий без додержання вимог, встановлених ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підлягає залишенню без руху із встановленням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
Вищезазначені недоліки позовної заяви мають бути усунені позивачем у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 161, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви та надати до канцелярії суду обґрунтоване клопотання про поновлення строку звернення до суду, а також докази поважності причин пропуску відповідного строку, оформлене відповідно до вимог статей 161, 167 Кодексу адміністративного судочинства України (в примірниках відповідно до кількості учасників справи).
Роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту 1 частини 2, частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, що звернулась із позовною заявою.
Звернути увагу позивача, що відповідно частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від ухвали про повернення заяви згідно до вимог ст. ст. 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна