Рішення від 28.10.2024 по справі 160/22848/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2024 рокуСправа №160/22848/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ремез К.І.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРУТАЛІЯ" до Дніпровсьаї митниця про визнання протиправними та скасування рішень,-

УСТАНОВИВ:

21.08.2024 за допомогою підсистеми "Електронний суд" до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРУТАЛІЯ" до Дніпровської митниці з вимогами про:

- визнати протиправними та скасувати рішення Дніпровської митниці про коригування митної вартості товарів від 27.03.2024 № UA110130/2024/000131/1, від 02.04.2024 № UA110130/2024/000136/1 та від 04.04.2024 № UA110130/2024/000139/1.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що до митного органу на підтвердження заявленої митної вартості товару були надані всі необхідні документи для визначення митної вартості товарів за основним (першим) методом. За наслідками опрацювання наданих документів у відповідача виникли сумніви стосовно заявленої митної вартості товарів. У зв'язку з чим, за результатами перевірки ЕМД, відповідач відмовив позивачу у митному оформленні (випуску) товарів, що зафіксовано у рішеннях про коригування митної вартості від 27.03.2024 № UA110130/2024/000131/1, від 02.04.2024 №UA110130/2024/000136/1 та від 04.04.2024 № UA110130/2024/000139/1. На думку позивача, Дніпровська митниця, витребувавши у ТОВ «ФРУТАЛІЯ» додаткові документи на підтвердження задекларованої митної вартості, прийняла рішення про коригування митної вартості товарів за другорядним методом (резервним) на підставі необґрунтованих та необ'єктивних зауважень.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями зазначена справа розподілена судді К.І. Ремез.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.08.2024 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

04.09.2024 через підсистему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що під час митного оформлення в інспектора виник сумнів в заявлених декларантом відомостях, оскільки містились розбіжності і неточності в поданих документах. До митного оформлення не було подано ряд документів на підтвердження заявленої митної вартості, що в свою чергу свідчить про заявлення декларантом неповних даних, а також не всіх складових митної вартості. У цьому випадку наявні розбіжності в числових значеннях, а також не підтверджено числові значення складових митної вартості товару. Також, враховуючи відмову декларанта від надання додаткових документів, ненадання документів у спростування виявлених невідповідностей, що унеможливлює перевірити числове значення вартості заявленого товару, відсутність документального підтвердження повноти включення складових митної вартості, відсутність документального підтвердження ціни, що фактично сплачена, метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не може бути застосований відповідно до пункту 2 статті 58 Митного Кодексу України, пункту 6 статті 54 Митного Кодексу України. Графа 33 Рішення містить причини, через які митна вартість імпортованих товарів не може бути визначена за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), відмітку про проведення процедури консультацій між митним органом та декларантом. У графі 33 Рішення також відображено розгляд послідовного застосування методів визначення митної вартості товарів відповідно до вимог статей 59-63, а також джерела використані при коригуванні митної вартості оцінюваного товару. Отже, на думку відповідача, посадові особи митниці при прийнятті спірного рішення про коригування митної вартості, заявленого позивачем товару, діяли в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством.

05.09.2024 через підсистему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві, та зазначено, що відзив Дніпровської митниці є законодавчо необґрунтованим та таким, що не спростовує доводи, викладені в позовній заяві, як підстави для задоволення позову.

Згідно положень статті 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 13.10.2021 між ТОВ «ФРУТАЛІЯ» та компанією SUPER FRUIT GIDA ITH. IHR. SAN. VE TIC. LTD. STI. (Туреччина) було укладено зовнішньоекономічний контракт №13/10-21 від 13.10.2021. Відповідно до п. 1.1 Контракту компанія SUPER FRUIT GIDA ITH. IHR. SAN. VE TIC. LTD. STI. (за контрактом - Продавець) продає, а ТОВ «ФРУТАЛІЯ» (за договором - Покупець) купує товар у кількості та ціною і на умовах, зазначених у виставлених Продавцем інвойсах. У відповідності до інвойсу №SF12024000000129 від 16.03.2024 (специфікація №24 від 16.03.2024) до Контракту сторони визначили до постачання товари: «Грейпфрут свіжий» вага брутто 21700 кг, вага нетто 20000 кг, ціною 0,50 долара США за 1 кг. Загальна вартість за інвойсом склала 10000,00 доларів США. Як згідно вказаного інвойсу, так і згідно вказаної специфікації умови поставки - FCA (Інкотермс-2020), м. Адана, Туреччина. У відповідності до інвойсу №SF12024000000133 від 23.03.2024 (специфікація №27 від 23.03.2024) до Контракту сторони визначили до постачання товар: «Лимони свіжі» вага брутто 21900 кг, вага нетто 20100 кг, ціною 0,60 долара США за 1 кг. Загальна вартість за інвойсом склала 12060,00 доларів США. Згідно вказаної специфікації умови поставки - FCA (Інкотермс-2020), м.Мерсін, Туреччина. У відповідності до інвойсу №SF12024000000135 від 27.03.2024 (специфікація №28 від 27.03.2024) до Контракту сторони визначили до постачання товар: «Лимони свіжі» вага брутто 21900 кг, вага нетто 20100 кг, ціною 0,45 долара США за 1 кг. Загальна вартість за інвойсом склала 9045,00 доларів США. Згідно вказаної специфікації умови поставки - FCA (Інкотермс-2020), м. Мерсін, Туреччина.

З метою митного оформлення вищезазначених товарів до Дніпровської митниці (далі - Відповідач) Позивачем було подано 27.03.2024 електронну митну декларацію №24UA110130006870U0 (далі - ЕМД-1) за інвойсом №SF12024000000129 від 16.03.2024 (специфікація №24 від 16.03.2024) до Контракту з необхідним пакетом документів. Митну вартість товару було визначено та заявлено декларантом за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, оскільки відповідно до статті 57 Митного кодексу України (далі - МК України) основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Разом з ЕМД-1 декларантом надавалися усі необхідні для митного оформлення товару документи (перелік зазначений у картці відмови в прийнятті митної декларації №UA110130/2024/000300, яка додається у додатках). За наслідками опрацювання наданих документів у Відповідача виникли сумніви стосовно заявленої митної вартості товарів. У зв'язку з цим, за результатами перевірки ЕМД-1, Відповідач відмовив Позивачу у митному оформленні (випуску) товарів, що зафіксовано у Картці відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 27.03.2024 №UA110130/2024/000300, з причини прийняття рішення про коригування митної вартості від 27.03.2024 №UA110130/2024/000131/1 (далі - Рішення-1). Відповідно до Рішення-1 вартість товару «Грейпфрути свіжі» з 0,50 долара США за 1 кг. товару була скоригована Відповідачем до 1,0001 долара США за 1 кг. Відповідно митна вартість товару, що була зазначена декларантом у розмірі 10000,00 доларів США, була скоригована Відповідачем до 22002,00 доларів США із застосуванням шостого (резервного) методу визначення митної вартості товару. У зв'язку з незгодою Позивача з оскаржуваним рішенням Відповідача, вищезазначений товар на підставі митної декларації №24UA110130006905U1 від 27.03.2024 був випущений у вільний обіг за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю цих товарів, визначеною декларантом та забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною Відповідачем, шляхом надання гарантій відповідно до розділу X МК України.

02.04.2024 електронну митну декларацію №24UA110130007345U0 (далі - ЕМД-2) за інвойсом №SF12024000000133 від 23.03.2024 (специфікація №27 від 23.03.2024) до Контракту з необхідним пакетом документів. Митну вартість товару було визначено та заявлено декларантом за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, оскільки відповідно до статті 57 Митного кодексу України (далі - МК України) основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Разом з з ЕМД-2 декларантом надавалися усі необхідні для митного оформлення товару документи (перелік зазначений у картці відмови в прийнятті митної декларації №UA110130/2024/000311, яка додається у додатках). За наслідками опрацювання наданих документів у Відповідача виникли сумніви стосовно заявленої митної вартості товарів. У зв'язку з цим, за результатами перевірки ЕМД-2, Відповідач відмовив Позивачу у митному оформленні (випуску) товарів, що зафіксовано у Картці відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 02.04.2024 №UA110130/2024/000311, з причини прийняття рішення про коригування митної вартості від 02.04.2024 №UA110130/2024/000136/1 (далі - Рішення-2). Відповідно до Рішення-2 вартість товару «Лимони свіжі» з 0,60 долара США за 1 кг. товару була скоригована Відповідачем до 1,20 доларів США за 1 кг. Відповідно митна вартість товару, що була зазначена декларантом у розмірі 12060,00 доларів США, була скоригована Відповідачем до 24120,00 доларів США із застосуванням шостого (резервного) методу визначення митної вартості товару.

У зв'язку з незгодою Позивача з оскаржуваним рішенням Відповідача, вищезазначений товар на підставі митної декларації №24UA110130007412U6 від 02.04.2024 був випущений у вільний обіг за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю цих товарів, визначеною декларантом та забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною Відповідачем, шляхом надання гарантій відповідно до розділу X МК України.

04.04.2024 електронну митну декларацію №24UA110130007551U2 (далі - ЕМД-3) за інвойсом №SF12024000000135 від 27.03.2024 (специфікація №28 від 27.03.2024) до Контракту з необхідним пакетом документів. Митну вартість товару було визначено та заявлено декларантом за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, оскільки відповідно до статті 57 Митного кодексу України (далі - МК України) основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Разом з ЕМД-3 декларантом надавалися усі необхідні для митного оформлення товару документи (перелік зазначений у картці відмови в прийнятті митної декларації №UA110130/2024/000317, яка додається у додатках). За наслідками опрацювання наданих документів у Відповідача виникли сумніви стосовно заявленої митної вартості товарів. У зв'язку з цим, за результатами перевірки ЕМД-2, Відповідач відмовив Позивачу у митному оформленні (випуску) товарів, що зафіксовано у Картці відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 04.04.2024 №UA110130/2024/000317, з причини прийняття рішення про коригування митної вартості від 04.04.2024 №UA110130/2024/000139/1 (далі - Рішення-3). Відповідно до Рішення-3 вартість товару «Лимони свіжі» з 0,45 долара США за 1 кг. товару була скоригована Відповідачем до 1,20 доларів США за 1 кг. Відповідно митна вартість товару, що була зазначена декларантом у розмірі 9045,00 доларів США, була скоригована Відповідачем до 24120,00 доларів США із застосуванням шостого (резервного) методу визначення митної вартості товару. У зв'язку з незгодою Позивача з оскаржуваним рішенням Відповідача, вищезазначений товар на підставі митної декларації №24UA110130007582U5 від 04.04.2024 був випущений у вільний обіг за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю цих товарів, визначеною декларантом та забезпечення сплати різниці між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною Відповідачем, шляхом надання гарантій відповідно до розділу X МК України.

Для підтвердження заявленої митної вартості товару під час проведення митного контролю та митного оформлення Позивачем разом з МД від 27.03.2024 №UA110130/2024/000131/1, від 02.04.2024 №UA110130/2024/000136/1 та від 04.04.2024 №UA110130/2024/000139/1 надано наступні документи (відповідно до МД):

- Сертифікат якості № 16-03/2024-11 від 16.03.2024; №23-03/2024-12 від 23.03.2024; №27-03/2024-12 від 27.03.2024;

- Пакувальний лист №16-03/2024-1 від 16.03.2024; №23-03/2024-2 від 23.03.2024; №27-03/2024-2 від 27.03.2024; 3. Рахунки-фактури (інвойси) №SF12024000000129 від 16.03.2024; №SF12024000000133 від 23.03.2024; №SF12024000000135 від 27.03.2024;

- Автотранспортна накладна б/н від 16.03.2024; від 23.03.2024; від 27.03.2024;

- Супровідний документ Т1 №24LR3301000952736 від 23.03.2024; №24TR33010000675825 від 28.03.2024;

- Фітосанітарний сертифікат №EC/TR A 5609290 від 16.03.2024; №EC/TR A 5563652 від 23.03.2024; №EC/TR A 5564585 від 27.03.2024;

- Сертифікат про походження товару №A 1724620 від 16.03.2024; №A 1732474 від 23.03.2024; №A 1732516 від 27.03.2024;

- Рахунок - фактура про надання транспортних витрат №35 від 27.03.2024; №009 від 23.03.2024; №2 від 03.04.2024;

- Довідка транспортних витрат №27/03/1 від 27.03.2024; №27/03-1від 27.03.2024; №2 від 03.04.2024;

- Специфікація товару №24 від 16.03.2024; №27 від 23.03.2024; №28 від 27.03.2024;

- Калькуляція ціни товару б/н від 16.03.2024, від 27.03.2024 та від 23.03.2024;

- Доповнення до зовнішньоекономічного контракту №1 від 15.02.2022; №2 від 08.12.2023;

- Зовнішньоекономічний договір №13/10-21 від 13.10.2021;

- Договір про перевезення №3 від 01.03.2024; № 9 від 23.03.2024; №26/03 від 26.03.2024;

- Комерційна пропозиція б/н від 16.03.2024, від 23.03.2024 та від 27.03.2024;

- Копія митної декларації країни відправлення №24330900EX00011833 від 16.03.2024; №24330100EX00064414 від 23.03.2024 та №24330100EX00067345 від 27.03.2024.

У митних деклараціях митну вартість товарів визначено (за основним методом) за ціною контракту.

Митниця направила ТОВ «ФРУТАЛІЯ» повідомлення, відповідно до яких за результатами опрацювання всіх поданих декларантом документів встановлено, що подані документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, які підтверджують митну вартість товарів, а саме:

щодо митної декларації №24UA110130006870U0 від 27.03.2024 зазначено:

1. Відповідно до п.2.2. зовнішньоекономічного контракту від 13.10.2021 № 13/10-21 умови оплати зазначаються у інвойсі. Декларантом до митного оформлення на контролю надано інвойс від 16.03.2024 № SF12024000000129, який не містить відомостей щодо умов оплати товару, не містить посилання на контракт в рамках якого він виставлений, а також не містить відомостей про сортність та якісні характеристики товару, в той час як згідно поданої митної декларації заявлено товар «істівні плоди свіжі цитрусові - грейпфрути RIO RED». Відсутність вищевказаних відомостей у інвойсі унеможливило його ідентифікацію із спірною партією товару. Митниця звертає увагу суду на те, що інвойс, відповідно до ч. 2 ст. 53 МКУ, є основним та обов'язковим документом, який подається декларантом на підтвердження заявленої митної вартості товару. Отже, декларантом не виконано обов'язку, передбаченого ч. 2 ст. 53 МКУ. Відповідно до статті 49 МКУ, митною вартістю є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відсутність відомостей у наданих до митного оформлення документах щодо порядку оплати унеможливлює здійснення митницею контролюючої функції, пов'язаної із перевіркою або ціни яка фактично сплачена, або ціни яка підлягає сплаті.

2. Згідно відомостей наданої до митного контролю митної декларації країни відправлення від 16.03.2024 № 24330900EX00011833 умовами оплати за товар зазначено: «mal mukabili». Перекладу декларації відправлення декларантом до митного контролю не надано. Згідно даних google перекладача, фраза «mal mukabili» має наступний переклад: «оплата проти товарів». Це означає, що оплата за товар здійснюється безпосередньо при відвантаженні без відстрочення такого платежу. Згідно відомостей доповнення від 08.12.2023 № 2 до зовнішньоекономічного договору від 13.10.2021 № 13/10-21, товар оплачується покупцем у 100 % розмірі протягом 60 діб після отримання товару. Таким чином, надані до митного оформлення документи містять різні відомості щодо порядку здійснення оплати та не ідентифікуються між собою.

3. Опис товару відрізняється між собою у наданих до митного контролю документах: інвойс, сертифікат якості, специфікація, сертифікат про походження та фітосанітарний сертифікат. Наданий до митного контролю сертифікат якості від 16.03.2024 №16-03/2024-11 також не містить відомості щодо сортності товару. Митниця вважає за необхідне зазначити, що сорт та вид оцінюваного товару впливає на числові значення митної вартості товару.

4. Відповідно до п.3.1 контракту від 13.10.2021 № 13/10-21 товар поставляється продавцем він же є вантажовідправником протягом 10 днів після отримання заявки на товар. Отже, заявка є невід'ємною частиною договору. Заявку на товар до митного оформлення разом з митною декларацією не надано. Ненадання заявки свідчить про те, що декларантом контракт, який згідно ч.2 ст. 53 МКУ подано не в повному обсязі, що позбавило можливості митний орган впевнитись у правильності визначення митної вартості товару.

5. Згідно п.3.1 вищезазначеного контракту та згідно відомостей гр. 20 ЕМД умовами поставки є FCA - Adana. В наданій до митного оформлення калькуляції собівартості від 16.03.2024 №б/н вказано, що вартість товару включає вартість самого товару, вартість коробки та вартість упаковки. Проте не враховано вартість навантаження на транспортний засіб, оскільки цей обов'язок також покладено на продавця відповідно до умов FCA. Вищезазначене дає підстави вважати про можливе неврахування всіх витрат, які передбачені ст. 58 МКУ, в повному обсязі та невірності проведеного декларантом розрахунку митної вартості.

Щодо митної декларації № 24UA110130007345U0 від 02.04.2024 зазначено:

1. Відповідно до п.2.2. зовнішньоекономічного контракту від 13.10.2021 № 13/10-21 умови оплати зазначаються у інвойсі. Декларантом до митного оформлення на контролю надано інвойс від 23.03.2024 № SF12024000000133, який не містить відомостей щодо умов оплати товару, не містить посилання на контракт в рамках якого він виставлений, а також не містить відомостей про сортність та якісні характеристики товару, в той час як згідно поданої митної декларації заявлено товар «істівні плоди свіжі цитрусові - лимони LAMAS». Відсутність вищевказаних відомостей у інвойсі унеможливило його ідентифікацію із спірною партією товару, а відсутність відомостей у наданих до митного оформлення документах щодо порядку оплати унеможливило здійснення митницею контролюючої функції, пов'язаної із перевіркою ціни яка фактично сплачена або ціни яка підлягає сплаті.

2. Згідно відомостей наданої до митного контролю митної декларації країни відправлення від 23.03.2024 № 24330100EX00064414 умовами оплати за товар зазначено: «mal mukabili». Перекладу декларації відправлення декларантом до митного контролю не надано. Згідно даних google перекладача, фраза «mal mukabili» має наступний переклад: «оплата проти товарів». Це означає, що оплата за товар здійснюється безпосередньо при відвантаженні без відстрочення такого платежу. Згідно відомостей доповнення від 08.12.2023 № 2 до зовнішньоекономічного договору від 13.10.2021 № 13/10-21, товар оплачується покупцем у 100 % розмірі протягом 60 діб після отримання товару. Таким чином, надані до митного оформлення документи містять різні відомості щодо порядку здійснення оплати та не ідентифікуються між собою.

3. Опис товару відрізняється між собою у наданих до митного контролю документах: інвойс, сертифікат якості, специфікація, сертифікат про походження та фітосанітарний сертифікат. Наданий до митного контролю сертифікат якості від 23.03.2024 №23-03/2024-12 також не містить відомості щодо сортності товару. Митниця вважає за необхідне зазначити, що сорт та вид оцінюваного товару впливає на числові значення митної вартості товару.

4. Відповідно до п.3.1 контракту від 13.10.2021 № 13/10-21 товар поставляється продавцем він же є вантажовідправником протягом 10 днів після отримання заявки на товар. Отже, заявка є невід'ємною частиною договору. Заявку на товар до митного оформлення разом з митною декларацією не надано. Ненадання заявки свідчить про те, що декларантом контракт, який згідно ч.2 ст. 53 МКУ подано не в повному обсязі, що позбавило можливості митний орган впевнитись у правильності визначення митної вартості товару. Згідно п.3.1 вищезазначеного контракту умовами поставки є FCA - Adana. Декларантом у графі 20 ЕМД заявлено умови поставки FCA - Mersin. Згідно інвойсу від 23.03.2024 № SF12024000000133 зазначено умови поставки FCA, проте не зазначено пункт такої поставки. Отже, інвойсом пункт передачі товару згідно зазначених умов поставки не визначено. Отже, надані до митного оформлення документи містять різні відомості щодо пункту передачі товару, що впливає на розмір транспортної складової.

5. В наданій до митного оформлення калькуляції собівартості від 23.03.2024 №б/н вказано, що вартість товару включає вартість самого товару, вартість коробки та вартість упаковки. Проте не враховано вартість навантаження на транспортний засіб, оскільки цей обов'язок також покладено на продавця відповідно до умов FCA. Вищезазначене дає підстави вважати про можливе неврахування всіх витрат, які передбачені ст. 58 МКУ, в повному обсязі та невірності проведеного декларантом розрахунку митної вартості.

6. Враховуючи, що перевізник надає послуги на всій протяжності маршруту, витрати на транспортні послуги можуть бути розподілені до кордону та після безпосередньо перевізником, документально підтверджуватись і піддаватись обчисленню. Податковим кодексом України (далі - ПКУ) від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями чітко встановлено перелік документів, необхідний для ведення в цілях оподаткування. Згідно з п.44.1 ст.44 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені цим пунктом. У відповідності до закону України від 16.07.1999 №996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, що містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Проте надані декларантом відомості згідно рахунку на оплату транспортних послуг від 23.03.2024 № 009 мають умовний розподіл вартості транспортних послуг до митного кордону та після, що виражене у зазначенні круглих чисел при розподілі. Вартість експедиторських витрат не містить розподілу до митного кордону та після. Відомості зазначені у документах не дають розуміння формування складових та принципу розділення вартості, зазначеної у заявці на перевезення від 23.03.2024 № 23-03. Крім того, згідно виставленого рахунку відсутні відомості щодо вартості ПДВ, щодо послуг, які надані після перетину митного кордону. За зазначеним маршрутом декларантом не надано, платіжні документи, договір транспортно-експедиційних послуг, який має бути згідно чинного законодавства, що унеможливлює здійснити перевірку розрахунку вартості таких послуг.

Щодо митної декларації № 24UA110130007551U2 від 04.04.2024 зазначено:

1. Відповідно до п.2.2. зовнішньоекономічного контракту від 13.10.2021 № 13/10-21 умови оплати зазначаються у інвойсі. Декларантом до митного оформлення на контролю надано інвойс від 27.03.2024 № SF12024000000135, який не містить відомостей щодо умов оплати товару, не містить посилання на контракт в рамках якого він виставлений, а також не містить відомостей про сортність та якісні характеристики товару, в той час як згідно поданої митної декларації заявлено товар «істівні плоди свіжі цитрусові - лимони LAMAS». Відсутність вищевказаних відомостей у інвойсі унеможливило його ідентифікацію із спірною партією товару, а відсутність відомостей у наданих до митного оформлення документах щодо порядку оплати унеможливило здійснення митницею контролюючої функції, пов'язаної із перевіркою ціни яка фактично сплачена або ціни яка підлягає сплаті.

2. Згідно відомостей наданої до митного контролю митної декларації країни відправлення від 27.03.2024 № 24330100EX00067345 умовами оплати за товар зазначено: «mal mukabili». Перекладу декларації відправлення декларантом до митного контролю не надано. Згідно даних google перекладача, фраза «mal mukabili» має наступний переклад: «оплата проти товарів». Це означає, що оплата за товар здійснюється безпосередньо при відвантаженні без відстрочення такого платежу. Згідно відомостей доповнення від 08.12.2023 № 2 до зовнішньоекономічного договору від 13.10.2021 № 13/10-21, товар оплачується покупцем у 100 % розмірі протягом 60 діб після отримання товару. Отже, надані до митного оформлення документи містять різні відомості щодо порядку здійснення оплати та не ідентифікуються між собою.

3. Опис товару відрізняється між собою у наданих до митного контролю документах: інвойс, сертифікат якості, специфікація, сертифікат про походження та фітосанітарний сертифікат. Наданий до митного контролю сертифікат якості від 27.03.2024 №27-03/2024-12 також не містить відомості щодо сортності товару. Митниця вважає за необхідне зазначити, що сорт та вид оцінюваного товару впливає на числові значення митної вартості товару.

4. Відповідно до п.3.1 контракту від 13.10.2021 № 13/10-21 товар поставляється продавцем він же є вантажовідправником протягом 10 днів після отримання заявки на товар. Отже, заявка є невід'ємною частиною договору. Заявку на товар до митного оформлення разом з митною декларацією не надано. Ненадання заявки свідчить про те, що декларантом контракт, який згідно ч.2 ст. 53 МКУ подано не в повному обсязі, що позбавило можливості митний орган впевнитись у правильності визначення митної вартості товару. Згідно п.3.1 вищезазначеного контракту умовами поставки є FCA - Adana. Декларантом у графі 20 ЕМД заявлено умови поставки FCA - Mersin. Згідно інвойсу від 23.03.2024 № SF12024000000133 зазначено умови поставки FCA, проте не зазначено пункт такої поставки. Отже, інвойсом пункт передачі товару згідно зазначених умов поставки не визначено. Отже, надані до митного оформлення документи містять різні відомості щодо пункту передачі товару, що впливає на розмір транспортної складової.

5. В наданій до митного оформлення калькуляції собівартості від 27.03.2024 №б/н вказано, що вартість товару включає вартість самого товару, вартість коробки та вартість упаковки. Проте не враховано вартість навантаження на транспортний засіб, оскільки цей обов'язок також покладено на продавця відповідно до умов FCA. Вищезазначене дає підстави вважати про можливе неврахування всіх витрат, які передбачені ст. 58 МКУ, в повному обсязі та невірності проведеного декларантом розрахунку митної вартості.

6. Враховуючи, що перевізник надає послуги на всій протяжності маршруту, витрати на транспортні послуги можуть бути розподілені до кордону та після безпосередньо перевізником, документально підтверджуватись і піддаватись обчисленню. Податковим кодексом України (далі - ПКУ) від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями чітко встановлено перелік документів, необхідний для ведення в цілях оподаткування. Згідно з п.44.1 ст.44 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені цим пунктом. У відповідності до закону України від 16.07.1999 № 996-ХIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, що містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Проте надані декларантом відомості згідно рахунку на оплату транспортних послуг від 03.04.2024 № 2 мають не містять розподіл вартості транспортних послуг до митного кордону та після. Відомості зазначені у документах не дають розуміння формування складових та принципу розділення вартості, зазначеної у довідці про транспортні витрати на перевезення від 03.04.2024 № 2 та у заявці на перевезення від 26.03.2024 № 26/03. Крім того, згідно зазначеної заявки на перевезення вказано приблизну вагу вантажу брутто, що складає 19100 кг, в той час як до митного контролю заявлено іншу вагу товару 21900 кг. Кількість вантажу впливає на вартість перевезення, отже враховуючи, що заявку було складено на одних умовах, а перевезення здійснюється на інших, у митниці є сумніви щодо повноти включення витрат на перевезення у складові митної вартості. За зазначеним маршрутом декларантом не надано, платіжні документи, договір на перевезення, який має бути згідно чинного законодавства, що унеможливлює здійснити перевірку розрахунку вартості таких послуг.

У зв'язку із виявленими розбіжностями Дніпровська митниця зобов'язала позивача у 10-денний термін надати (за наявності) додаткові документи на підтвердження митної вартості, проте декларантом надіслано відмову від надання додаткових документів.

За результатами перевірки наданих відомостей щодо митної вартості товару, відповідачем було прийняті рішення про коригування митної вартості товару від 27.03.2024 №UA110130/2024/000131/1, від 02.04.2024 №UA110130/2024/000136/1 та від 04.04.2024 №UA110130/2024/000139/1.

До всіх Товарів застосовано другорядний метод визначення митної вартості - 2-r - резервний метод та винесено відповідне рішення про коригування митної вартості товару.

Щодо прийняття рішення про коригування митної вартості товарів від 27.03.2024 №UA110130/2024/000131/1: У митного органу наявна інформація щодо митного оформлення подібного товару: «цитрусові свіжі: грейпфрути RIO RED, Citrus paradisi Macf. Без вмісту ГМО», оформленого за МД від 19.03.2024 № 24UA209140007924U7, країна виробництва - Туреччина, співставного з оцінюваним товаром за обсягом, на однакових комерційних умовах FCA, час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів, країна виробник - Туреччина, за контрактом з виробником, із задекларованою митною вартістю на рівні 1,10 дол.США/кг з урахуванням всіх складових. У зв'язку з неможливістю застосування митної вартості, заявленої декларантом, з урахуванням вищезазначеного прийнято Рішення про коригування митної вартості від 27.03.2024 № UA110130/2024/000131/1.

Щодо прийняття рішення про коригування митної вартості товарів від 02.04.2024 №UA110130/2024/000136/1: У митного органу наявна інформація щодо митного оформлення подібного товару: «лимони свіжі, врожаю 2024 року, не розфасовані для роздрібної торгівлі» оформленого за МД від 25.03.2024 № 24UA408020016241U5, країна виробництва - Туреччина, співставного з оцінюваним товаром за обсягом, на однакових комерційних умовах FCA, час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів, країна виробник - Туреччина, за контрактом з виробником, із задекларованою митною вартістю, що визначена декларантом самостійно на підставі другорядного методу визначення митної вартості на рівні 1,20 дол.США/кг з урахуванням всіх складових. У зв'язку з неможливістю застосування митної вартості, заявленої декларантом, з урахуванням вищезазначеного прийнято Рішення про коригування митної вартості від 02.04.2024 № UA110130/2024/000136/1.

Щодо прийняття рішення про коригування митної вартості товарів від 04.04.2024 №UA110130/2024/000139/1: У митного органу наявна інформація щодо митного оформлення подібних товарів: «лимони свіжі, врожаю 2024 року, не розфасовані для роздрібної торгівлі» за МД від 25.03.2024 № 24UA408020016241U5, країна виробництва - Туреччина, співставного з оцінюваним товаром за обсягом, на однакових комерційних умовах FCA, час експорту яких збігається з часом експорту оцінюваних товарів, країна виробник - Туреччина, за контрактом з виробником, із задекларованою митною вартістю, що визначена декларантом самостійно на підставі другорядного методу визначення митної вартості на рівні 1,20 дол.США/кг з урахуванням всіх складових. У зв'язку з неможливістю застосування митної вартості, заявленої декларантом, з урахуванням вищезазначеного прийнято Рішення про коригування митної вартості від 04.04.2024 № UA110130/2024/000139/1.

Вважаючи рішення Дніпровської митниці про коригування митної вартості протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Згідно статті 49 Митного кодексу України (далі - МКУ) митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Відповідно до частини 1 та пункту 1 частини 2 статті 52 МКУ заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з органом доходів і зборів.

Згідно з вимогами частин 1 та 5 статті 53 МКУ у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.

Відповідно до частини 2 статті53 МКУ документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:

1)декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;

2)зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;

3)рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);

4)якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару

5)за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, які підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації товару;

6)транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;

7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;

8)якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Цей перелік є виключним і без обґрунтованих підстав митний орган не вправі вимагати інших документів для підтвердження митної вартості товару.

Частиною 3 статті 53 МК України встановлений обов'язок декларанта або уповноваженої ним особи на письмову вимогу митного органу протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари

Відповідно до частини 1 статті 54 МК України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Отже, митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але такі повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребовування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені виключно розбіжностями в документах що подаються для підтвердження митної вартість товарів, чи наявності в них ознак підробки або якщо вони не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Як встановлювалося судом, рішення про коригування митної вартості товарів, які прийняті митницею фактично обґрунтовані тим, що подані декларантом документи містять розбіжності та не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, які підтверджують митну вартість товарів.

Відповідно до частини 2 статті 57 МКУ основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції).

Разом з тим, згідно частини 2 статті 58 МКУ метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні.

Відповідно до частини 2 статті 55 МКУ встановлено, що прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити:

1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано;

2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом;

3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом;

4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування;

5) інформацію про:

а) право декларанта або уповноваженої ним особи на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються;

у разі згоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом

у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті;

б) право декларанта або уповноваженої ним особи оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду.

Отже, суд зазначає, що відповідно до пунктів 2, 4 частини 2 статті 55 МКУ, прийняті митним органом письмові рішення про коригування заявленої митної вартості товарів мають містити, зокрема: наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування.

Згідно частини 3 статті 57 МКУ, кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу.

Втім, як видно зі змісту спірного рішення, митний орган зазначає про неможливість застосування методів визначення митної вартості товарі передбачених пунктом 2 частини 1 статті 57 МКУ у зв'язку з відсутністю інформації щодо вартості ідентичних товарів, митне оформлення яких вже здійснено, однак таке формальне обґрунтування із загальними висновками не дає підстав вважати таке рішення обґрунтованим та мотивованим у контексті норм пунктів 2, 4 частини 2 статті 55 МК України.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 06.03.2019 року у справі № 809/278/17, у постанові від 27.07.2018 у справі № 809/1174/17, у постанові від 21.02.2018 у справі №820/17417/14, у постанові від 01.04.2021 у справі №260/695/19.

Як визначено у частині 3 статті 53 МК України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу органу доходів і зборів зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи відповідно до переліку, наведеному в даній нормі.

Митні органи мають право витребовувати додаткові документи на підтвердження задекларованої митної вартості у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що є обов'язковою обставиною, з якою закон пов'язує можливість витребовування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів. Разом з тим витребувати необхідно ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК України. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації. (Правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 30.06.2015 (справа 21-591а15).

У свою чергу, декларант надав відповідачу всі необхідні документи із поданням митної декларації, які давали можливість останньому встановити дійсну митну вартість товару за ціною контракту.

При цьому суд також звертає увагу на таке.

Як вже встановлювалося судом, поставка товару задекларованого у митній декларації, здійснювалась на підставі зовнішньоекономічного контракту №13/10-21 від 13.10.2021, укладеного між ТОВ «ФРУТАЛІЯ» та компанією SUPER FRUIT GIDA ITH. IHR. SAN. VE TIC. LTD. STI. (Туреччина) .

Щодо зауважень відповідача відносно відомостей у документах з оплати товару та щодо ненадання саме банківських платіжних документів, суд зазначає про таке.

Як встановлено частиною 2 статті 53 МК України, документами, які підтверджують митну вартість товарів, є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.

Отже, суд зауважує, що відповідно до приписів статті 53 МК України (які зазначалися вище) надання до митного органу банківських платіжних документів та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару не є безумовним або обов'язковим.

Крім того, як встановлено судом, специфікація №24 від 16.03.2024, специфікація №27 від 23.03.2024 та специфікація №28 від 27.03.2024 містить умови оплати товару, а саме 100% протягом 60 днів після отримання товару.

Отже, суд вказує, що на момент подання декларації позивачем не повинен був надавати саме банківські платіжні документи, що підтверджують оплату товару.

Суд зазначає, що у процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. У свою чергу реквізити документів щодо оплати безпосередньо ціни товару не стосуються. У зв'язку з цим реквізити документів щодо оплати товару не повинні братися органом доходів і зборів до уваги при контролі за митною вартістю, а відтак певні недоліки їх оформлення або суперечності між цими відомостями не можуть бути підставою для твердження про наявність розбіжностей у даних про митну вартість товару.

Суперечності у відомостях у документах на підтвердження митної вартості товарів, не можуть бути підставою для витребування органом доходів і зборів додаткових документів у декларанта.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду від 11.06.2019 у справі №813/1755/17, від 29.07.2021 у справі №380/6459/20.

Щодо вимог митного органу про надання до митного оформлення сертифікату якості та пакувального листа, суд зазначає, що стаття 53 Митного кодексу України не визначає такі документи, як такі, що подаються в обов'язковому порядку. А відтак, сертифікат походження та пакувальний лист не є документами на підставі яких перевіряється правильність визначення декларантом митної вартості товару, а відповідно і не можуть бути підставою для відмови у застосуванні методу визначення митної вартості товару визначеного декларантом.

Стосовно посилань митного органу на те, що сертифікати якості містять посилання на інвойси, які не надано до митного оформлення, суд зазначає, що зазначений недолік жодним чином не впливає на рівень заявленої митної вартості товару, а тому не може бути перешкодою у застосуванні першого методу визначення митної вартості товару.

Щодо тверджень митниці про те, що позивачем не забезпечено відповідно до статті 254 Митного кодексу України переклад документів, поданих до митного оформлення, та необхідності забезпечення декларантом перекладу документів українською мовою для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, слід зазначити наступне.

Відповідно до статті 254 Митного кодексу України документи, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України при здійсненні зовнішньоекономічних операцій, подаються митному органу українською мовою, офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування. Митні органи вимагають переклад українською мовою документів, складених іншою мовою, ніж офіційна мова митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, тільки у разі, якщо дані, які містяться в них, є необхідними для перевірки або підтвердження відомостей, зазначених у митній декларації. У такому разі декларант забезпечує переклад зазначених документів за власний рахунок.

У оскаржуваному рішенні про коригування митної вартості товару відповідач не повідомив, які конкретно документи необхідно перекласти та не обґрунтовано необхідність здійснення такого перекладу.

Офіційними мовами СОТ, до якого приєдналася Україна 16.05.2008, є англійська, французька, іспанська. Зі змісту статті 254 Митного кодексу України вбачається, що для митного оформлення можуть подаватися документи українською мовою, офіційною мовою митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування та не передбачено обов'язку подання документів саме українською мовою.

Разом з тим ця стаття надає право митному органу вимагати переклад українською мовою документів, складених іншою мовою, ніж офіційна мова митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, однак тільки у разі, якщо дані, які містяться в них, є необхідними для перевірки або підтвердження відомостей, зазначених у митній декларації.

При цьому, статтею 254 МК України передбачено три варіанти мови подання документів: українська мова; офіційна мова митних союзів, членом яких є Україна; інша іноземна мова міжнародного спілкування.

Обов'язок надати переклад українською мовою документів, складених іншою мовою ніж офіційна мова митних союзів, членом яких є Україна, або іншою іноземною мовою міжнародного спілкування, виникає у декларанта тільки у разі відповідної вимоги митного органу, мотивованої тим, що дані, які містяться в таких документах, є необхідними для перевірки або підтвердження відомостей, зазначених у митній декларації.

Інших обставин, які б викликали обґрунтовані сумніви в достовірності проведеного позивачем розрахунку митної вартості товару за ціною договору, відповідачем не наведено, а тих, які б впливали на рівень задекларованої позивачем митної вартості товару, судом не встановлено.

Отже, суд вважає, що на підставі наданих декларантом документів, перелік яких відповідає вимогам частини 2 статті 53 Митного кодексу України, митний орган мав можливість перевірити складові числового значення митної вартості, правильність розрахунку, здійсненого декларантом, упевнитись в достовірності та точності заяв, документів чи розрахунків, поданих позивачем, а також відсутності обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у статті 58 Митного кодексу України, і ці документи не містили дійсних розбіжностей, які б давали привід для обґрунтованого сумніву у правильності заявленої митної вартості.

Щодо тверджень відповідача відносно копії митної декларації країни відправлення, суд зазначає про таке.

Суд звертає увагу, що копія митної декларації країни відправлення передбачена як додатковий документ, що надається (за його наявності) на запит митниці, якщо надані документи, передбачені частиною 2 статті 53 МК України містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Враховуючі надані до митного оформлення документи, що підтверджують вартість товару, яка підлягає сплаті, в зауваженні митницею не зазначено у зв'язку з якими розбіжностями в документах, що впливають на правильність визначення митної вартості, висувається вимога про надання копії митної декларації країни відправлення.

Верховний Суд, в постанові від 19.03.2019 по справі №810/4116/17 висловив наступну правову позицію щодо ненадання декларації країни відправлення: «Крім того, ненадання позивачем митної декларації країни відправлення також не може бути підставою для невизнання заявленої позивачем вартості товару, оскільки така (вартість) повністю підтверджувалася поданими позивачем при проходженні митних формальностей первинними документами, а надання такої митної декларації не є обов'язковим за вказаних обставин підтвердження митної вартості товару».

За наведених обставин, зазначені доводи митниці є безпідставними.

Щодо доводів митниці про неможливість підтвердження заявленої митної вартості товару на підстави документів на перевезення вантажу, суд зазначає про таке.

Згідно пунктів 5, 6 частини десятої статті 58 Митного кодексу України, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті: витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України; витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов'язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України.

На підтвердження транспортування задекларованих відповідно до митних декларацій товарів позивачем надано: Копія міжнародної товаротранспортної накладної CMR №б/н від 16.03.2024. Копія договору-заявки №16/03 на перевезення автомобільним транспортом від 16.03.2024. Копія рахунку №35 від 27.03.2024. Копія довідки про транспортні витрати за вих. №27/03-1 від 27.03.2023. Копія міжнародної товаротранспортної накладної CMR №б/н від 23.03.2024. Копія договору-заявки №23/03 на перевезення вантажу від 23.03.2024. Копія рахунку №009 від 23.03.2024. Копія довідки про транспортні витрати за вих. №27/03-1 від 27.03.2024. Копія міжнародної товаротранспортної накладної CMR № б/н від 27.03.2024. Копія договору-заявки №26/03 на перевезення автомобільним транспортом від 26.03.2024. Копія рахунку №2 від 03.04.2024. Копія довідки про транспортні витрати за вих. №2 від 03.04.2024.

Враховуючи доводи та твердження митного органу, саме щодо достатності документів для підтвердження заявленої митної вартості товару на підстави документів на перевезення вантажу, суд звертає увагу на таке.

У пункті 14 висновків Довідки щодо узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Митного кодексу України, в редакції від 13.03.2012, яка затверджена постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.03.2017 № 2, вказано, що якщо законом не визначено доказ (докази), виключно яким (ми) повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення, то такі витрати можуть підтверджуватися будь-якими доказами. Митний кодекс України не визначив вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів (не вказав, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи), а тому довідка про транспортні витрати є допустимим доказом на підтвердження витрат на перевезення товарів.

Тому надані позивачем документи до митного оформлення про транспортні витрати та калькуляції транспортних витрат є належними та допустимими доказами понесених позивачем витрат на перевезення товару.

Отже, суд, зважаючи на надані позивачем документи до митного оформлення щодо транспортування товару, вказує на необґрунтованість висновків митного органу, оскільки позивачем надано документи, які дають змогу перевірити суму сплачену за транспортування товару.

Крім того, положення пункту 6 частини 2 статті 53 МКУ та Правил заповнення декларації митної вартості, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.05.2012 №599, не визначено вичерпного переліку документів, що надаються декларантом на підтвердження розміру витрат на транспортування товарів, відповідно, надані перевізником довідки про транспортно - експедиторські витрати є допустимими доказами розміру таких витрат.

Якщо законом не визначено доказ (докази), виключно яким (-ми) повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення, то такі витрати можуть підтверджуватися будь-якими доказами. Митний кодекс України не визначив вид доказів, якими повинен підтверджуватися розмір витрат на перевезення товарів (не вказав, що такими доказами можуть бути лише фінансові та/або бухгалтерські документи).

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06.09.2019 року у справі №815/2501/18, від 22.08.2019 у справі №810/2784/18 та від 11.04.2022 у справі №1.380.2019.006980, який підлягає врахуванню у спірних правовідносинах.

Щодо інших тверджень митного органу, які визначені як підстави для помилковості визначення позивачем митної вартості товарів за основним методом, суд виходить з того, що саме по собі припущення митного органу про подання декларантом невідповідних документів чи наявності в них розбіжностей, не є достатнім для висновку про недостовірність даних щодо митної вартості товарів, заявленої декларантом, або беззаперечною підставою для незастосування обраного ним методу визначення митної вартості.

Так, Верховний Суд у постанові від 23.07.2019 по справі № 1140/3242/18 вказав на те, що наявність обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів є імперативною умовою, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість витребовування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів. Такі сумніви є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. У зв'язку з вказаним саме на митний орган покладається обов'язок зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки сумнівних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у достовірності цих відомостей.

Отже, відповідач не підтвердив належними доказами та аргументованими доводами наявність у поданих позивачем документах розбіжностей, ознак підробки або відсутність всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за ці товари.

При цьому, такі посилання митного органу не заслуговують на увагу, оскільки визначаючи зазначені недоліки, відповідач не наводить посилань на розбіжності у числових значеннях складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягала сплаті за ці товари.

Крім того, суд також вважає за необхідне зазначити і про таке.

Верховним Судом у постанові від 04.09.2018 у справі № 818/1186/17 зазначено, що рішення про коригування митної вартості товару не може базуватися виключно на інформації ЄАІС ДФС України, оскільки порядок її формування, ведення, отримання інформації, а також порядок використання її даних суб'єктами господарських відносин при здійсненні ними зовнішньоекономічної діяльності МК України не передбачено. Також слід врахувати, що в ЄАІС ДФС України відсутня інформація про коригування заявленої митної вартості товарів, а також інформація щодо судових рішень з питань визначення митної вартості товарів та методів її визначення, у зв'язку з чим така інформаційна база не містить всіх об'єктивних даних щодо імпортованих в Україну товарів, які підтверджуються документально та підлягають обчисленню.

Відповідно до позиції Верховного Суду у постанові від 27.07.2018 по справі № 809/1174/17, у рішенні про коригування заявленої митної вартості, митний орган повинен навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію, яка використовувалася митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу.

Так, у рішенні про коригування заявленої митної вартості, крім визначення джерела інформації, яка взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, митний орган повинен також навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію і джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням другорядних методів.

Таку правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 08.02.2019 у справі №825/648/17.

Суд також не бере до уваги посилання відповідача на неподання декларантом додаткових документів, оскільки в даному випадку їх відсутність не впливає на правильність визначення декларантом митної вартості товарів за основним методом, що підтверджується наданими до митного оформлення документами. Неподання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не є достатнім для висновку щодо наявності підстав для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості.

Зважаючи на викладене, суд визнає необґрунтованими доводи відповідача стосовно неможливості перевірки митної вартості товару за відсутності відомостей про вартість страхування.

Інші підстави, зазначені у спірних рішеннях про коригування митної вартості суд не бере до уваги, оскільки такі підстави не передбачені частинами 2-4 статті 53 МКУ.

Відтак, суд визнає необґрунтованими доводи відповідача про не підтвердження числового значення митної вартості, визначеної за основним методом визначення митної вартості, що відповідно до приписів Митного кодексу України є підставою для корегування заявленої декларантом митної вартості.

Суд зазначає, що за результатами опрацювання наданих позивачем документів орган доходів і зборів повинен був застосувати метод визначення митної вартості за ціною угоди (контракту) щодо товару, який імпортується, оскільки позивачем при декларуванні митної вартості зазначені усі складові числового значення митної вартості, а відповідачем не доведено, що позивачем неправильно здійснено розрахунок, а також, що до декларації внесено недостовірні або неточні відомості, що надані митному органу документи містять не всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості.

Приймаючи до уваги, що відсутність у позивача витребуваних відповідачем додаткових документів ніяким чином не впливає на правильність визначення позивачем (декларантом) митної вартості товарів за основним методом, що підтверджується наданими до митного оформлення документами. А наявність однієї лише вказівки відповідача на перелічені ним розбіжності та недоліки у поданих позивачем документах, без роз'яснення, в чому такі розбіжності полягають, який їхній вплив на митну вартість оцінюваного товару і чому без їх усунення заявлена митна вартість не може бути визнана, не може бути достатньо для висновку про неможливість застосування основного методу визначення митної вартості. У зв'язку з цим неподання позивачем (декларантом) запитуваних (витребуваних) відповідачем додаткових документів з об'єктивних причин, зокрема з причин їх невизначеності та відсутності, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товарів за першим методом, не може бути достатнім для висновку щодо наявності підстав для застосування відповідачем іншого методу визначення митної вартості, а також не може бути підставою для прийняття оскаржуваного рішення та здійснення коригування митної вартості.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду не те, що позовні вимоги були задоволені в повному обсязі, судовий збір, сплачений позивачем за подачу адміністративного позову до суду, в розмірі 9084,00 грн підлягає стягненню з Дніпровської митниці за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРУТАЛІЯ" до Дніпровської митниці про визнання протиправними та скасування рішень - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці про коригування митної вартості товару від 27.03.2024 №UA110130/2024/000131/1.

Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці про коригування митної вартості товару від 02.04.2024 №UA110130/2024/000136/1.

Визнати протиправним та скасувати рішення Дніпровської митниці про коригування митної вартості товарів від 04.04.2024 №UA110130/2024/000139/1.

Стягнути з Дніпровської митниці (вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ 43971371) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРУТАЛІЯ" (49000, м. Дніпро, вул. Байкальська, 6-Я, код ЄДРПОУ 42424288) сплачений судовий збір у розмірі 9084,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.І. Ремез