23 жовтня 2024 рокуСправа №160/21860/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коренева А.О.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду Уркаїни в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду Уркаїни в Дніпропетровській області, в якій просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 , в 2023 та 2024 роках.
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 , із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2019-2021 роки) з 01.03.2023 - 1,197 та з 01.03.2024 - 1,0796, та врахувати висновки суду по даній справі при проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 у майбутніх періодах.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що відповідачем з 01.03.2023 та з 01.03.2024 з урахуванням п. 6 Постанови № 168 та п. 6 Постанови № 185 встановлено доплату до пенсії в розмірі 100 грн. та 100 грн. відповідно, та не здійснено індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та 1,0796. Отже, Відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо непроведення індексації пенсії в 2023 та 2024 роках.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд ухвалою від 09 вересня 2024 року відкрив провадження у справі за цим позовом та ухвалив судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
На виконання вимог ухвали Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надав до суду копію матеріалів пенсійної справи позивачки.
Відповідачем у встановлений судом строк, письмових заперечень проти позову, пояснень чи доказів щодо заявлених позовних вимог, на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, не надано, як і заяви про визнання позову.
Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд установив таке.
З 13.11.2021 року позивачці призначено пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058-IV) із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019-2021 роки (10846,37 грн).
З 01.03.2023 року позивачці нарахована надбавка 100 грн у зв'язку із індексацією відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".
З 01.03.2024 року позивачці нарахована надбавка 100 грн у зв'язку із індексацією відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2023 № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Вважаючи, що 01.03.2023 року та з 01.03.2024 року пенсія має бути проіндексована із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, 1,0796 позивачка звернулася до відповідача із заявою.
25.05.2024 року позивачка звернулась із заявою до відповідач з питання перерахунку пенсії.
Відповідач листом від 21.06.2024 року № 36083-25698/Е-01/8-0400/24 «Про надання відповіді», повідомив про проведення перерахунку (індексації) пенсії в 2023 та 2024 роках, в розмірі 100 гривень. А також зазначив, що згідно електронної пенсійної справи Позивачки пенсію за віком, відповідно до статті 26 Закону № 1058, Вам призначено з 13.11.2021. Страховий стаж при призначенні пенсії враховано по 31.12.2021 і він складав 41 рік 1 місяць 25 днів, після допризначення пенсії, з 13.11.2021 стаж складав 41 рік б місяців 5 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становив 0,41500 (41 рікх 12 місяців + б місяців = 498 місяці: 12 місяців : 100). Пенсію обчислено відповідно до статей 21 і 28 Закону № 1058 виходячи із заробітної плати за період роботи з 01.07.2000 по 31.12.2021 за даними персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,56837.
Середньомісячний заробіток для обчислення Вашої пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки та становить 17 011,12 грн. (10 846,37 грн. х 1,56837). Розмір пенсії з 13.11.2021, після допризначення та уточнення показників середньої заробітної плати по народному господарству становить 9 028,45, де: 7 059,61 грн. - розмір пенсії за віком (ст. 27) (17 011,12 грн. х 0,41500); 203,94 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 11 років); 1 764, 90 грн. - підвищення ст. 29 ч. З (25%).
Згідно частини 4 статті 42 Закону № 1058, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
З 01.02.2024, згідно особистої заяви від 14.02.2024, позивачці проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу та заробітної плати. Після перерахугіку пенсії стаж враховано по 31.01.2024 та складає 43 роки 7 місяців 5 днів. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% становить 0,43583 (43 роки х 12 місяців + 7 місяців = 523 місяці: 12 місяців : 100).
Заробітна плата врахована за даними персоніфікованого обліку за період роботи з 01.07.2000 по 31.01.2024. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,64247.
Середньомісячний заробіток для обчислення Вашої пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки та становить 17 814,84 грн. (10 846,37 грн. х 1,64247). Загальний розмір пенсії після перерахунку складав 10 046,32 грн., в тому числі:
7 764,24 грн. - розмір пенсії за віком (ст. 27) (17 814 грн. х 0,43583); 241,02 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років); 1 941,06 грн. - підвищення ст. 29 ч. З (25%); 100,00 грн. - надбавка на індексацію 01.03.2023.
Індексація пенсійної виплати проводилася: з 01.03.2023 враховуючи норми відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) та з 01.03.2024 - відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (дачі - Постанова № 185).
Відповідно до пункту 6 пункту 2 Постанови МЬ 185 до пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2023 року включно, які не підвищуються з 1 березня 2024 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058, затвердженим постановою
Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», з 01 березня 2024 встановлюється щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 гривень, яка виплачується додатково до щомісячної доплати до пенсії, встановленої пунктом б Постанови № 168 (до 100 гривень), в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час наступних перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Враховуючи той факт, що позивачці призначено пенсію за віком з 13.11.2021 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020, 2021 роки у розмірі 10 846,37 грн., проведення перерахунку (індексації) пенсії з 01.03.2023 із середньої заробітної плати 7 763,17 грн. та з 01.03.2024 із середньої заробітної плати 7 994,47 грн. недоцільно, оскільки призведе до зменшення розміру пенсії. З 01.03.2024 Вам встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 гривень.
З урахуванням вищезазначених вимог законодавства та проведеного з 01.02.2024 перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058 загальний розмір пенсійної виплати становить на 01.06.2024 складає 10 146,32 грн., в тому числі:
7 764 грн. - розмір пенсії за віком (cт. 27) (17 814,84 грн. х 0,43583); 241,02 грн. - доплата за понаднормовий стаж (cт. 28 ч. 1 абз. 2) (за 13 років); 1 941,06 грн. - підвищення cm. 29 ч. З (25%); 100,00 грн. - надбавка на індексацію 01.03.2023; 100,00 грн. - надбавка на індексацію 01.03.2024.
Позивачка уважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та 1,0796, тому звернулася до суду із цим позовом.
Вирішуючи цей спір суд керувався наступними приписами законодавства.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Порядок проведення перерахунку пенсій, відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV, затверджено постановою КМУ від 20.02.2019 року № 124 (далі - Порядок №124).
Пунктом 1 Порядку №124 встановлено, що він визначає механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що перерахунку підлягають пенсії відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З огляду на те, що позивачці призначена пенсія за віком, розмір якої визначається відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то, відповідно до вказаного Порядку, пенсія позивачки підлягає перерахунку, що не заперечується сторонами.
Пунктом 4 Порядку №124, передбачено формулу за якою розраховується коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій, відповідно до цього Порядку, проводиться щороку з 1 березня.
Згідно із п.5 Порядку №124, у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно із абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 Деякі питання пенсійного забезпечення громадян (Офіційний вісник України, 2008 р., № 25, ст.785), щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно до п. 6 Порядку №124, під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.
Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, запроваджений механізм індексації спирається на збільшені у попередніх роках показники середньої заробітної плати. Тому передбачений статтею 42 Закону №1058 перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється з використанням спеціально визначеного для цього показника середньої заробітної плати.
Цей показник розраховується саме з метою використання при розрахунку індексації пенсії, що визначає сферу його застосування.
На виконання вимог вищезазначених норм у 2023 та 2024 роках прийнято постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсій та заходи підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та від 23.02.202 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
У 2023 році пунктом 1 постанови КМУ від 24.02.2023 №168 передбачений коефіцієнт 1,197.
У 2024 році пунктом 1 постанови КМУ від 23.02.2024 №185 передбачений коефіцієнт 1,0796.
Для досягнення мети індексації п. 6 Постанови КМУ № 168 з 01 березня 2023 року установлена щомісячна доплата в розмірі 100 грн до пенсій, призначених відповідно до Закону №1058 за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, які не підвищуються з 01 березня 2023 року згідно з Порядком № 124.
У контексті справи, що розглядається, розрахований з метою індексації пенсії у 2023 та 2024 роках показники середньої заробітної плати складають показники, 7405,03 грн. та 7994,47 грн. У разі його застосування при перерахунку пенсії позивача, розмір останньої не збільшиться, оскільки при призначенні пенсії був застосований більший показник середньої заробітної плати (10846,37 грн).
Таким чином, згідно з Порядком №124 пенсія позивачки 01.03.2023 та 01.03.2023 не збільшується. У цьому разі пунктом 6 постанови КМУ №168 та пунктом 6 постанови №185 передбачені виплати щомісячної доплати до пенсії в розмірі 100 та 100 гривень відповідно.
Оскільки пенсія позивачки не підвищилась внаслідок перерахунку відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058, Порядку №124 і Постанов КМУ № 168 та № 185 з 01 березня 2023 року та з 01.03.2024 року відповідно, їй встановлена доплата до пенсії в розмірі 100,00 грн.
Суд зауважує, що вказані норми постанов №168 та №185 прямо допускають, що пенсії, призначені за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022, 31.12.2023 та 31.12.2024 включно, можуть не зазнати підвищення з 01.03.2022, з 01.03.2023 та з 01.03.2023 згідно з Порядком №124, що має наслідком доплату до пенсії.
Це спростовує доводи позивача про обов'язкове підвищення пенсії внаслідок проведення індексації відповідно до статті 42 Закону №1058.
Суд не вбачає проявів дискриминації осіб за ознакою року виходу на пенсію при проведенні індексації пенсії. Послідовне щорічне застосування коефіцієнтів підвищення показників середнього заробітку, внаслідок якого з часом таке значення при проведенні індексації зрівняється з іншими, забезпечить рівність осіб в контексті індексації незалежно від року призначення їм пенсії.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що внаслідок перерахунку пенсії позивачки з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року пенсійний орган не допустив протиправної поведінки та не порушив її право на належне пенсійне забезпечення.
Щодо доводів позивачки, що у період з 2019 по 2023 рік Кабінет Міністрів України проводить індексацію пенсій не у спосіб та порядок, що передбачений частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд зазначає наступне.
Абзацом 1 ч. 2 ст. 42 Закону №1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
При цьому абзацом 4 ч. 2 ст. 42 Закону №1058 установлено, що розмір та порядок такого збільшення визначаються в межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини, а відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону №1282 індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Таким чином, Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок перерахунку пенсії з метою її індексації.
Порядок № 124 затверджений постановою Кабінету Міністрів України в межах наданих йому законом повноважень. Цей Порядок ні в цілому, ні в окремій його частині не був визнаний незаконним та нечинним.
Як наслідок, норми Порядку № 124 були обов'язковими для пенсійного органу та підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
«Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії», про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, не є тотожним «середній заробітній платі (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії», яка є складовою формули, за якою визначається заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.
Частиною ст. 40 Закону № 1058 передбачено, що порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистки. Таким порядком є Порядок № 4-4, п. 1.2 якого визначено, що показник заробітної плати (доходу) за рік використовується для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону № 1058.
Закон № 1058 безпосередньо не визначає порядок індексації пенсії, такий порядок визначений Кабінетом Міністрів України шляхом затвердження Порядку № 124 в межах наданих йому повноважень.
Запроваджений Урядом механізм перерахунку пенсії для цілей індексації (п. 5 Порядку № 124) передбачає, що:
- в 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абз. 1 п. 4 цього Порядку;
- кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії;
- пенсії, які призначені відповідно до Закону № 1058 та розмір яких не підвищено відповідно до п. 4 Порядку № 124, абз. абз. 1, 2 п. 5 Порядку № 124, з урахуванням абз. абз. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 28, абз. 2 п. 4-1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, п. 4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2148, а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Те, що в п. 5 Порядку № 124 Кабінет Міністрів України визначив, що для цілей індексації в 2019 році на відповідний коефіцієнт збільшується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, не може вважатися виходом Уряду за межі наданих йому повноважень.
З огляду на чинне правове регулювання в правовідносинах щодо пенсійного забезпечення застосовуються два показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховується для обчислення пенсії:
1) показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, який застосовується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема при її призначенні;
2) показник, про який йдеться в ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, який застосовується для цілей індексації пенсій, (який визначається відповідно до п. 5 Порядку №124).
Заробітна плата, з якої обчислений розмір пенсії позивачки, визначена із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 10846,37 грн, що є більшим за показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений відповідно до п. 5 Порядку № 124, та збільшений на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт для цілей індексації в 2023 році та в 2024 році.
Тому, в результаті перерахунку пенсії позивачки для забезпечення індексації з 01 березня 2023 року її пенсія не збільшилась, у зв'язку з чим їй було встановлено доплату 100,00 грн з 01 березня 2023 року та 100,00 грн 01 березня 2024 року.
З моменту призначення позивачці пенсії Законами № 1058 і № 1282 було визначено, що порядок індексації пенсій визначається Кабінетом Міністрів України, а Порядок № 124, в тому числі його п. 5, був чинним і підлягав застосуванню. Як наслідок, для позивачки мало бути передбачуваним, що при перерахунку пенсії для цілей індексації застосовуватиметься, з-поміж іншого, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року.
З огляду на встановлені фактичні обставини та правове регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Відповідно до частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 243-246, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Коренев