Справа № 204/10062/24
Провадження № 3/204/3567/24
28 жовтня 2024 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Безрук Т.В., за участю: секретаря судового засідання Аршулік А.С., прокурора Красюк І.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративні правопорушення стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Ашгабад Туркменістан, депутата Дніпровської міської ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
З 01 січня до 31 березня 2024 суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
ОСОБА_1 на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції», подав щорічні декларації з 2016 року по теперішній час шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https:\\public.nazk.gov.ua, тобто ОСОБА_1 обізнаний з порядком роботи реєстру та вміє користуватися ним при заповненні та подачі декларації. Згідно Витягу з веб-сайту АЦСК Приватбанк ОСОБА_1 отримав ЕЦП 22.12.2023.
Відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua), встановлено, що ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2023 рік 09.04.2024 об 11:49.
Таким чином, ОСОБА_1 будучи депутатом Дніпровської міської ради, згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік - 09.04.2024 об 11:49 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнав в повному обсязі.
Прокурор Красюк І.В. у судовому засіданні просила суд визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні, позицію прокурора, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягають з'ясуванню наступні обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЗУ «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Згідно з абз.15 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи зазначені у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 №449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за №987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
- щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення) у період з 00:00 01 січня до 00:00 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.
Після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.
Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.
Суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-IX було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена та повністю підтверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме:
- інформацією Дніпровської міської ради від 02.09.2024 за № 7/11-2014, відповідно до якої на підставі постанов Дніпровської міської територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області від 11.11.2020 № 287, від 25.11.2020 № 334, від 11.07.2022 № 3 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 зареєстровано депутатами Дніпровської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, обраними на перших виборах депутатів сільських, селищних, міських та територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020. Депутати міської ради не є посадовими особами місцевого самоврядування та не перебувають у трудових відносинах з Дніпровською міською радою;
- постановою Дніпровської міської територіальної виборчої комісії Дніпровського району Дніпропетровської області від 11.11.2020 за № 287 та Додатком № 1 до неї, відповідно до якої ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Дніпровської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, обраних на перших виборах депутатів сільських селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року;
- повідомленнями Дніпровської міської ради, адресованими депутатам міської ради від: 18.03.2024 за № 4/10-192, 23.01.2024 за № 4/10-39, 26.10.2024 за № 4/5 - 528, про подання декларацій;
- рішенням Дніпровської міської ради від 16.12.2020 за № 2/1-2 про затвердження Регламенту Дніпровської міської ради VІІІ скликання;
- Регламентом Дніпровської міської ради VІІІ скликання;
- Рішеннями Дніпровської міської ради про внесення змін до Регламенту Дніпровської міської ради VІІІ скликання;
- копією декларації ОСОБА_1 , відповідно до якої щорічна декларація за 2023 рік подана 09.04.2024.
Суд не приймає у якості доказу на підтвердження поважності причин несвоєчасного неподання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2023 рік, перебування на лікуванні по 08.04.2024, оскільки, відповідно до консультативного висновку спеціаліста Медичного центру для дітей та дорослих «Дейлі Медікал» від 05.04.2024 року, ОСОБА_1 хворів з 23.02.2024, режим лікування домашній. Таким чином, з вказаного суд робить висновок, що захворювання ОСОБА_1 з приводу якого він проходив лікування у медичному центрі та отримав дві консультації лікаря 05.04.2024 та 08.04.2024, за відсутності у консультативних висновках спеціаліста відповідних застережень та протипоказань до певної діяльності, не було таким, яке перешкоджало ОСОБА_1 своєчасно подати декларацію у строк до 00:00 01.04.2024.
Отже, ОСОБА_1 будучи обізнаним щодо обов'язку, способу та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причиндо 01.04.2024, декларацію не подав, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши все між собою у сукупності, суд робить висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Керуючись ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення, враховуючи повне визнання вини, відомості про особу ОСОБА_1 , а саме те, що він одружений, має на утриманні малолітню дитину, суд доходить висновку про необхідність накладення на винного адміністративного стягнення в межах санкції передбаченої ч. 1 ст. 176-2 КУпАП у виді штрафу, оскільки саме такий вид стягнення буде достатньою мірою відповідальності до особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення та повністю відповідатиме меті його застосування.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, ч. 1 ст.172-6, 247, 251, 268, 277, 278, 280, 283, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Роз'яснити правопорушнику, що накладений за вчинення адміністративного право порушення штраф вноситься в установу банку України.
У разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова буде надіслана для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Т.В. Безрук