Справа № 591/10526/24 Провадження № 3/591/2599/24
28 жовтня 2024 року м. Суми
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Ковтун О.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , керівник політичної партії «Патріоти України»,-
ст. 212-21 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Патріоти України», не подав Звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2021 та 2022 роки ( квартальних або річного) до 26.04.2024; за 2023 рік ( квартальних або річного) до 26 березня 2024 року, чим порушив вимоги ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що передбачена відповідальність за ст. 212-21 КУпАП. За даним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення №50-33/240 від 11 вересня 2024 року.
ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Патріоти України», не подав Звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2,3 та 4 квартали 2020 року до 26 квітня 2024 року, чим порушив вимоги ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що передбачена відповідальність за ст. 212-21 КУпАП. За даним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення №50-33/239 від 11 вересня 2024 року.
ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Патріоти України», не подав Звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 1 квартал 2024 року до 10 травня 2024 року та за 2 квартал 2024 року до 09 серпня 2024 року, чим порушив вимоги ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що передбачена відповідальність за ст. 212-21 КУпАП. За даним фактом складено протокол про адміністративне правопорушення №50-33/241 від 11 вересня 2024 року.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи. Від нього не надходило ані до канцелярії суду, ані на електронну адресу суду письмових пояснень по суті складеного протоколу, а також жодних заяв про відкладення розгляду справи.
Суд звертає увагу на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності повинна добросовісно використовувати надані їй процесуальні права, не зловживати ними та зобов'язана демонструвати готовність брати участь у судовому розгляді і утримуватися від використання методів, які пов'язані зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби, передбачені законом для прискорення процедури слухання.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії» зазначив, що заявник (зацікавлена особа) зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Таким чином, прецедентна практика ЄСПЛ щодо застосування статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визнає, що доступ до суду не є абсолютним і національним законодавством може обмежуватись, зокрема для дотримання правил судової процедури, і це не є порушенням права на справедливий суд.
Статтею ст.268 КУпАП не передбачено обов'язкової участі у розгляді адміністративного матеріалу особи, стосовно якої складено протокол за ст.212-21 КУпАП. У той же час, відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
За таких обставин, з метою недопущення закриття провадження у справі у зв'язку із закінченням строків притягнення особи до адміністративної відповідальності було прийнято рішення розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 на підставі доказів, що наявні в матеріалах справи.
Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.
Враховуючи, що в провадженні Зарічного районного суду знаходиться кілька справ про вчинення адміністративного правопорушення однією особою, суд вважає за необхідне об'єднати їх в одне провадження під одним номером: справа №591/10526/24, провадження №3/591/2599/24.
Дослідивши матеріали справи, слід зробити наступні висновки.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 3 Закону України ««Про політичні партії в Україні», політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Так, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти такі Звіти.
Політичні партії мали подати Звіти за 2021 та 2022 роки ( квартальні або річні) протягом 120 днів з дня набрання чинності вказаного закону. Граничний термін подання політичними партіями Звітів за 2022 рік - 26 березня 2024 року. Крім того, політичні партії мали подати звіт за 2023 рік протягом 90 днів з дня набрання чинності, а граничний термін подання був до 26 березня року.
Щодо неподання звітності за 1 та 2 квартал 2024 року, то слід зазначити, що Звіт за 1 квартал 2024 року мав бути поданим до 10 травня 2024 року, а за 2 квартал 2024 року до 09 серпня 2024 року.
Так, обставини неподання звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2,3,4 квартали 2020 року, за 2021, за 2022, за 2023, за 1,2 квартал 2024 року об'єктивно підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Отже, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник (уповноважена особа) політичної партії, яким підписано та подано Звіт.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи керівником партії «Патріоти України» ( згідно з Протоколом чергового з'їзду політичної партії «Патріоти України» від 09.10.2023), порушив порядок подання Звіту і матеріалами справи підтверджено наявність у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП.
Враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, вважаю за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст.36, ст. 40-1, ст. 212-21, ст. 283, ст. 284 КУпАП суддя, -
Об'єднати в одне провадження матеріали справи про адміністративне правопорушення №591/10526/24, провадження №3/591/2599/24, справи №591/10531/24, провадження №3/591/2600/24, справи №591/10534/24, провадження №3/591/2601/24, присвоївши справі номер №591/10526/24 провадження №3/591/2599/24.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на нього, з урахуванням положень ст. 36 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 5100,00 грн
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605,60 гривень (р/р UA908999980313111256000026001; отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ- 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.
Суддя О.М. Ковтун