Справа № 420/30311/23
24 жовтня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі о тексту - відповідач), в якому позивач, з урахуванням уточнень, просить суд:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області протиправними та незаконними, щодо зміни виду пенсійного забезпечення, що здійснили незаконно перерахунок розміру пенсійного забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок виплат пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», призначену на підставі наданих документів при страховому стажі 19 років 4 місяці (стаж враховано по 23.02.2022), при заробітній платі 12 202,06 грн., визначений за період з 01.11.2000 по 23.02.2022 згідно даних персоніфікованого обліку, гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 05.09.2023 р., а саме моменту відмови відповідача у перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивача з 23 лютого 2022 року звільнено з військової служби в запас Збройних Сил України за ст.26 ч.5 п.2 п.п. «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту). В період проходження процедури звільнення з військової служби за контрактом позивачу встановлена друга група інвалідності, по причині пов'язаної з проходженням військової служби. З 12.01.2022 року ОСОБА_1 почав отримувати пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», призначену на підставі наданих документів при страховому стажі 19 років 4 місяці (стаж враховано по 23.02.2022), заробітній платі 12 202,06 грн., визначений за період з 01.11.2000 по 23.02.2022 згідно даних персоніфікованого обліку, та її розмір становив 8 334,74 грн. 17.03.2022 року працівники пенсійного фонду запропонували здійснити перерахунок пенсії, шляхом збільшення виплат, але в результаті зазначили, що невірно були визначені норми призначення пенсії. В результаті пенсію перераховано за нормами ч.1 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при страховому стажі 39 років 11 місяців, та з 01.07. 2022 року розмір пенсії по інвалідності становить 4684,98 грн. Також порекомендували звернутись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, аби призначили пенсію за нормами Закону №2262. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, такими що порушують права на належне пенсійне забезпечення, а тому звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суд від 08.11.2023 року позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху та надав час для усунення недоліків шляхом надання до суду уточненої позовної заяви з урахуванням висновків викладених в ухвалі суду, з копією позовної заяви для відповідача.
Ухвалою суд від 22.11.2023 року продовжено позивачу строк для усунення недоліків.
08.12.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від позивача надійшла уточнена позовна заява.
Ухвалою від 08.12.2023 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/30311/23 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.
25.12.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від Головного управління Пенсійного України в Одеській області надійшли копії матеріалів пенсійної справи позивача.
29.12.2023 року до Одеського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управління та з 12.01.2022 року йому було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 (далі - Закон № 2262). Відповідно до ст. 2 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби. Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується позивачем у позовній заяві, позивача було звільнено з військової служби 23.02.2022 року у зв'язку з завершенням строку дії контракту. Таким чином, станом на 12.01.2022 року (дату призначення пенсії за Законом № 2262) позивач все ще перебував на військовій службі, а отже не мав права на призначення пенсії за Законом № 2262. У зв'язку з встановленням зазначеної обставини, Головним управлінням з 17.03.2022 року було доопрацьовано пенсійну справу позивача та у зв'язку з відсутністю станом на 12.01.2022 року у позивача права на призначення пенсії за Законом № 2262, позивачу було призначено пенсію по інвалідності за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 (надалі - Закон № 1058). Отже, у діях Головного управління щодо переведення позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 2262 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058 відсутні ознаки протиправної поведінки, оскільки станом на дату призначення пенсії (12.01.2022 року) позивач перебував на військовій службі та мав право виключно на призначення пенсії по інвалідності за Законом № 1058. Пенсія за Законом № 2262 була призначена позивачу помилково через відсутність відомостей про те, що позивач є чинним військовослужбовцем. Відтак, дії Головного управління щодо переведення позивача на пенсію по інвалідності за Законом № 1058 були спрямовані виключно на усунення допущеної при призначенні пенсії помилки. Разом з цим, після звільнення з військової служби позивач у встановленому законодавством порядку мав право подати заяву про призначення пенсії по інвалідності вже безпосередньо за Законом № 2262. Однак, з відповідною заявою позивач до Головного управління не звертався, а відтак у Головного управління були відсутні підстави для переведення позивача з пенсії по інвалідності за Законом № 1058 на пенсію по інвалідності за Законом № 2262. Відтак, вимоги позивача відповідач вважає необґрунтованими, оскільки вони суперечать обставинам справи та нормам права, які регулюють спірні правовідносини.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 23.02.2017 року проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 та з 23 лютого 2022 року звільнено з військової служби в запас Збройних Сил України на підставі п.п. «а» п.2 ч. 4 ст. 26 (у зв'язку із закінченням строку контракту), що підтверджується даними військового квитка серії НОМЕР_2 .
12.01.2022 року ОСОБА_1 була встановлена друга група інвалідності (захворювання пов'язані з проходженням військової служби) на строк до 01.02.2023 року, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААВ №520677 від 12.01.2022 року.
17.03.2022 року позивач подав заяву про призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Разом з заявою, як вбачається з розписки-повідомлення позивачем подано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, виписку з акту огляду МСЕК, довідку про навчання, документ про утримання непрацездатних членів сім'ї, заяву про спосіб виплати пенсії, інший документ, пам'ятку пенсіонера, свідоцтво про народження дитини, трудову книжку.
Також у розписці-повідомленні вказано перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії: військовий квиток, довідка про джерела доходів з 01.07.2000 року, довідка з УСЗН. Строк подання зазначено 16.06.2022 року.
01.04.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято Рішення №155550003122 про призначення позивачу з 12.01.2022 року пенсії по інвалідності (за звс) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
27.07.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області прийнято Рішення №155550003122 про перерахунок пенсії позивача, вид перерахунку: у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 12.01.2022, підстава: шифр пенсії, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На звернення позивача через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області №25155-25282/С-02/8-1500/23 від 05.09.2023 року повідомило позивача, що згідно із заявою від 17.03.2022 позивачу з 12.01.2022 призначено пенсію по інвалідності II групи відповідно до частини 1 статті 33 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон). Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262). Зазначеним Порядком врегульовано питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби. Пенсійне забезпечення військовослужбовців здійснюється від грошового забезпечення відповідно до частини 3 статті 43 Закону № 2262. За матеріалами електронної пенсійної справи позивач проходив військову службу за контрактом. Отже, підстави для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262 з урахуванням заробітної плати, визначеної за нормами статті 40 Закону № 1058, яка застосовується для військовослужбовців строкової служби, відсутні. Водночас рекомендовано позивачу звернутись до уповноваженого органу, де Ви проходили службу, для подання заяви на призначення пенсії як особі з інвалідністю відповідно до статті 2 Закону № 2262.
Не погодившись із діями відповідача щодо зміни виду пенсійного забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон № 1058-ІV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону №1058-ІV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Судовим розглядом встановлено, що 01.04.2022 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області за заявою позивача від 17.03.2022 року прийнято Рішення №155550003122 про призначення ОСОБА_1 з 12.01.2022 року пенсії по інвалідності (за звс) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».
Суд зауважує, що рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області про призначення ОСОБА_1 з 12.01.2022 року пенсії по інвалідності (за звс) відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» не є предметом спору у цій справі.
Натомість спірним у цій справі є дії відповідача щодо переведення позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» на пенсію по інвалідності відповідно до статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як встановлено судом, 27.07.2022 року прийнято Рішення №155550003122 про перерахунок пенсії позивача, вид перерахунку: у зв'язку з уточненням даних в ЕПС, 12.01.2022, підстава: шифр пенсії, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058-ІV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Відповідно положень пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року за № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 №22-1, (надалі - Порядок №22-1 (у відповідній редакції)), зокрема, встановлено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Згідно з пунктом 1.8 Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Пунктом 4.1 Порядку №22-1 визначено, що заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви, зокрема, про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Також згідно з положеннями пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 (надалі - Порядок №3-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Згідно з положеннями пункту 14 Порядок №3-1 заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ). Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви.
Пунктами 17, 18 Порядок №3-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії. Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що порядок переведення з одного виду пенсії на інший передбачає подання заяви пенсіонера, за результатами розгляду якої органом Пенсійного фонду України приймається відповідне рішення.
З матеріалів справи вбачається, що позивач до органів Пенсійного фонду України заяву про переведення його з 12.01.2022 року з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV не подавав та відповідно у відповідача не виникло правових підстав для прийняття рішення про переведення його з одного виду пенсії на інший.
Суд враховує, що пунктом 4-7 розділ XV Закону №1058-ІV передбачено, що особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Разом з тим, позивач отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та вказаний Закон відсутній у переліку нормативних актів, визначеному пунктом 4-7 розділ XV Закону №1058-ІV, а відтак суд доходить висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для автоматичного переведення позивача (без його звернення) згідно пункту 4-7 розділ XV Закону №1058-ІV.
Крім того, частиною першою статті 5 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Також згідно зі статтею 2 цього Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії в разі втрати годувальника призначаються незалежно від тривалості служби.
Таким чином, наявні підстави стверджувати, що дії відповідача щодо переведення позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV, оформлені Рішення про перерахунок пенсії №155550003122 від 27.07.2022 року, за відсутності його заяви та правових підстав для автоматичного переведення є протиправними.
Суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В той же час, позивач просить визнати протиправними та незаконними дії щодо зміни виду пенсійного забезпечення, проте, суд зауважує, що відповідач, Головне управління Пенсійного фонду в Одеській області, прийняв рішення №155550003122 від 27.07.2022 року про перерахунок пенсії, яким перевів позивача з 12.01.2022 року з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV, тобто права позивача порушені рішенням, а не діями.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії №155550003122 від 27.07.2022 року, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV, зобов'язати відповідача поновити з 12.01.2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з урахуванням виплачених сум.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд робить висновок, що позовні вимоги позивача належать до задоволення.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір, позивач був звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ: 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок пенсії №155550003122 від 27.07.2022 року, яким з 12.01.2022 року переведено ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити з 12.01.2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 24.10.2024 року.
Суддя Г. В. Лебедєва