Єдиний унікальний номер 722/1997/24
Номер провадження 3/722/706/24
28 жовтня 2024 року м.Сокиряни
Суддя Сокирянського районного суду Чернівецької області Ратушенко О.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції №1 (м.Сокиряни) Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП,
ОСОБА_1 , 11.09.2024 року о 22 год. 35 хв. по вул. Грушевського, 12, в с. Вашківці Дністровського району Чернівецької області, керував транспортним засобом марки «Volkswagen Pasat», державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Drager, результат 2,12% проміле, чим порушив п.2.9 «а» ПДР України, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судові засідання 07.10.2024 року, та 21.10.2024 року не з'явився, про місце, час та дату судового розгляду повідомлявся належним чином шляхом направлення судових повісток рекомендованими листами, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не заявляв.
Поштові конверти з судовими повістками повернувся до суду без вручення, з відміткою листоноші «адресат відсутній за вказано адресою».
Тобто, судом було вжито всіх передбачених законодавством України заходів щодо повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про дату і місце розгляду справи (ст. 277-2 КУпАП), та реалізації її права приймати участь у розгляді справи в суді.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення від 07.07.1989 р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції (§ 66 - 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі «Смірнова проти України»).
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки зазначена поведінка ОСОБА_1 на думку суду, направлена на затягування розгляду справи та нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття1 КУпАП). Тим більше, що стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Розглянувши справу про адміністративні правопорушення, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про таке.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ч.1 ст.251 КУпАП).
Так, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення повністю доведена матеріалами справи, зокрема:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №294003 від 11.09.2024 року, який є документом, що відповідає вимогам ст.256 КУпАП та який засвідчує факт неправомірних дій і в силу статті 251 КУпАП вважається належним доказом цього. Зі змістом протоколу ОСОБА_1 ознайомлений, доповнень та зауважень до протоколу не має, що підтверджується особистим підписом останнього;
-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, із змісту якого встановлено, що в результаті проведення огляду ОСОБА_1 поліцейським виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, та у якому вказано, що огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Drager, результат 2,12% проміле;
-направленням від 11.09.2024 року 23 год. 30 хв. до Сокирянської ЦРЛ згідно якого ОСОБА_1 був доставлений працівником ПОГСВГ ВП№1 (м. Сокиряни) ОСОБА_2 , однак відмовився до від огляду водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
-копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №458579 від 11.09.2024 року відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.125 КУпАП. Зі змістом постанови ОСОБА_1 ознайомлений, доповнень та зауважень не мав, що підтверджується особистим підписом останнього;
-копією ухвали суду від 16.09.2024 року в якій зазначено, що 11.09.2024 року близько 20 год. 00 хв. водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель с. Вашківці, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння керуючи автомобілем марки Volkswagen Passat ВЗ, н.з. НОМЕР_2 , рухаючись по вулиці Т.Шевченка в с. Вашківці, по автомобільній дорозі, не врахувавши дорожню обстановку, порушуючи правила дорожнього руху, здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя с.Вашківці. Внаслідок ДТП, пішохода ОСОБА_3 , з діагнозом: ЗЧМТ, множинні переломи ребр, садна нижніх та верхніх кінцівок, рвана рана правого вуха, госпіталізований в травматологічне відділення КІІГІ «Сокирянська лікарня»;
-відеозаписом здійсненим працівником поліції, використання яких передбачено ст.40 Закону України «Про національну поліцію», на якому зафіксована подія, та з якого встановлено, що працівники поліції запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора Драгер, та в закладі охорони здоров'я, та в результаті його проходження було встановлено стан алкогольного сп'яніння, а саме приладом АлкоФор 507 (IUN3F 0056) зафіксовано результат 2,12 % проміле алкоголю (акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів ).
Таким чином, враховуючи в сукупності наведені вище досліджені докази, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявні порушення вимог п.2.9 «а» Правил дорожнього руху, за якими водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а відповідно і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Довідкою ВП №1 м. Сокиряни Дністровського РВП ГУНП України в Чернівецькій області за №7646/123/44/01-24 від 12.09.2024 року, підтверджується, що на протязі 2023-2024 років ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за 125 КУпАП.
Згідно інформації про отримання посвідчення водія від 12.09.2024 року №7646/123/44/01-24, виданої відділенням поліції №1 (м.Сокиряни) Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області встановлено, що відповідно до даних інформаційної телекомунікаційної системи «Інформаційного порталу Національної поліції України» «ГСЦ Посвідчення водія» станом на 12.09.2024 року громадянин ОСОБА_1 ., ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , отримував посвідчення водія серії НОМЕР_3 від 27.03.2007 року, яке при складанні адміністративного протоколу було вилучено та перебуває на тимчасовому зберіганні у ВП №1 (м.Сокиряни) ДРВП ГУНП в Чернівецькій області.
Обставин, які б пом'якшували чи обтяжували відповідальність ОСОБА_1 , не встановлено.
Враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини та майновий стан, а також відсутність обставин, які пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю, що є достатні підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та накладення на нього стягнення в межах санкції статті Закону за даний вид правопорушення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік, оскільки саме такий вид адміністративного стягнення буде достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» №3674-VІ від 08.07.2011 року у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі ч.1ст.130КУпАП та керуючись ст.ст.33,40-1,221,283-285,294КУпАП,ст.4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011року,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, і за його вчинення накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, який сплатити на р/р:UA118999980313000149000024001, одержувач - Чернівецьке ГУК/ Чернівецька область/21081300, код одержувача (ЄДРПОУ) - 37836095, банк одержувача - ГУДКСУ у Чернівецькій області, код банку одержувача (МФО) - 899998, з позбавленням права керування транспортними засобами на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, МФО - 899998) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно вимог ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніше, ніж через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу в установлений законом строк постанова про накладення адміністративного стягнення буде надіслана для примусового виконання до органу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.
У разі сплати штрафу у строки, передбачені ст.307 КУпАП, оригінал платіжного документа необхідно подати до Сокирянського районного суду Чернівецької області.
З урахуванням ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, при примусовому виконанні цієї постанови органами державної виконавчої служби з правопорушника стягнути у примусовому виконанні подвійний розмір штрафу, що становить 34000 (тридцять чотири тисячі) грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Сокирянський районний суд Чернівецької області.
Суддя: О.М.Ратушенко