Справа№ 953/8904/24
н/п 3/953/2659/24
"28" жовтня 2024 р.
Київський районний суд м. Харкова у складі судді Вітюка Р.В.
за участю секретаря судового засідання Соломонової К.О.
розглянув матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч. 3 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
Опис обставин, установлених під час розгляду справи
До суду надійшли вказані адміністративні матеріали.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 13.09.2024 серії ЕПР1 № 128208 13.09.2024 о 23:37 год. м. Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 271 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Skoda Rapid, р.н. НОМЕР_2 не маючи права керування транспортним засобом. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
Відповідно до довідки про повторність, складеної поліцейським УПП в Харківській області ДПП капітаном поліції Д. Брезгунов згідно з облікової бази "Інформаційний портал Національної поліції України" у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесено постанову 24.07.2024 за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованому не в автоматичному режимі серії ЕНА № 2674098 від 24.07.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3 400 грн.
Дії водія ОСОБА_1 були кваліфіковані як порушення п. 2.1.а Правил дорожнього руху України, вчинення правопорушення, що передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 13.09.2024 серії ЕПР1 № 128220 13.09.2024 о 23:37 год. м. Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 271 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Skoda Rapid, р.н. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота; поведінка, що не відповідає обстановці; порушення мови. Водій відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Драгер на місці зупинки, а також від проходження медичного огляду у КНП ХОР ОКНЛ.
Відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота; поведінка, що не відповідає обстановці; порушення мови, огляд не проводився.
Згідно з направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складений інспектором роти 5 батальйону 2 УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції Охріменко Д.О. огляд не проводився (відмова).
Дії водія ОСОБА_1 були кваліфіковані як порушення п. 2.5. Правил дорожнього руху України, тобто вчинення правопорушення, що передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 15.09.2024 серії ЕПР1 № 129644 15.09.2024 о 02:29 год. м. Харків, пров. Шевченківський, буд. 30А водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Skoda Rapid, р.н. НОМЕР_2 не маючи права керування транспортним засобом. Правопорушення вчинене повторно протягом року.
Відповідно до довідки про повторність, складеної інспектором взводу 2 роти 4 батальйону 2 УПП в Харківській області ДПП лейтенантом поліції К. Галкіна згідно з облікової бази "Інформаційний портал Національної поліції України" у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесено постанову 24.07.2024 за ч. 2 ст. 126 КУпАП та 14.09.2024 складено протокол про адміністративне правопорушення за повторне вчинення правопорушення передбаченого статтею 126 КУпАП.
Постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованому не в автоматичному режимі серії ЕНА № 2674098 від 24.07.2024 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 3 400 грн.
Дії водія ОСОБА_1 були кваліфіковані як порушення п. 2.1.а Правил дорожнього руху України, вчинення правопорушення, що передбачене ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 15.09.2024 серії ЕПР1 № 129639 15.09.2024 о 02:29 год. м. Харків, пров. Шевченківський, буд. 30А водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Skoda Rapid, р.н. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота; поведінка, що не відповідає обстановці; порушення мови. Водій відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою газоаналізатора Драгер на місці зупинки, а також від проходження медичного огляду у КНП ХОР ОКНЛ.
Відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота; поведінка, що не відповідає обстановці; порушення мови, огляд не проводився (відмова).
Згідно з направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складений інспектором взводу 2 роти 6 батальйону 1 УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції Д.Громов огляд не проводився (відмова).
Дії водія ОСОБА_1 були кваліфіковані як порушення п. 2.5. Правил дорожнього руху України, тобто вчинення правопорушення, що передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Процесуальні дії у справі
Суд призначав справи до розгляду на 14.10.2024, про що повідомив учасників адміністративного провадження. ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, будь-яких клопотань не подавав, у зв'язку з чим судове засідання було відкладено на 14:20 28.10.2024.
Постановою Київського районного суду м. Харкова від 14.10.2024 справи про адміністративне правопорушення № 953/8904/24 н/п 3/953/2659/24 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, № 953/8906/24 н/п 3/953/2660/24 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, № 953/8908/24 н/п 3/953/2661/24 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, № 953/8909/24 н/п 3/953/2662/24 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, об'єднано в одне провадження № 953/8904/24 н/п 3/953/2659/24..
28.10.2024 у судове засідання учасники не з'явилися. Про день, місце та час розгляду справи повідомлялись належним чином, але причин неявки суду не повідомив. Клопотання про відкладення розгляду справи не заявив.
ОСОБА_1 був належним чином повідомленим, зокрема відповідно до положень ст. 268, 277-2 КУпАП України було надіслано повістку за адресою зафіксованою в протоколі (повернулась з відміткою: "адресат відсутній за вказаною адресою", що згідно з усталеною практикою Верховного Суду вважається належним повідомленням). При цьому, на думку суду, учасник справи, який задіяний в її розгляді, зобов'язаний з розумним інтервалом часу цікавитись провадженням у його справі, добросовісно користуватись належними процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Суд вважає за можливе розгляд справи проводити у відсутність ОСОБА_1 , ураховуючи належне повідомлення особи про дату судового засідання, відсутність клопотань, що перешкоджають розгляду та обмеженістю строку розгляду справи.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Частиною 5 ст. 14 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до пункт 1.3 ПДР України учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством (пункт 1.9 ПДР України).
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП установлена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі за змістом - Інструкція), затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до п. 6 - 8 Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.
Отже, поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку огляд на місці зупинки, а у разі відмови від такого огляду медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
При цьому відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку огляд в закладі охорони здоров'я для визначення стану сп'яніння.
Також відповідно до диспозиції ч. 5 ст. 126 КУпАП установлена адміністративна відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, а саме: керування транспортним засобом особою, яка не має права керування транспортними засобами.
Відповідно до п. 2.1а ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Суд враховує, що факт керування 13.09.2024 ОСОБА_1 транспортним засобом Skoda Rapid, р.н. НОМЕР_2 , його відмова від проходження огляду та відсутнсть права керування підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 13.09.2024 серії ЕПР1 № 128220, в якому зафіксована подія правопорушення;
- відеозаписом (з 02:55 до 03:40, 10:30 до 11:03 хвилин відеозапису), в якому зафіксовано факт відмови від проходження огляду;
- протоколом про адміністративне правопорушення від 13.09.2024 серії ЕПР1 №128206;
- відеозаписом та постановою серії ЕНА № 2674098 від 24.07.2024, яка підтверджує факт вчинення правопорушення протягом року за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Факт керування 15.09.2024 ОСОБА_1 транспортним засобом Skoda Rapid, р.н. НОМЕР_2 , його фактична відмова від проходження огляду та відсутність права керування підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення від 15.09.2024 серії ЕПР1 № 129639, в якому зафіксовано правопорушення;
- відеозаписом (з 01:30 до 06:10 хвилин відеозапису), на якому зафіксовано факт відмови;
- протоколом про адміністративне правопорушення від 15.09.2024 серії ЕПР1 №129644;
- відеозаписом та постановою серії ЕНА № 2674098 від 24.07.2024, яка підтверджує факт вчинення правопорушення протягом року за ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Отже, суд вважає, що провина ОСОБА_1 повністю доведена та підтверджується матеріалами справи, а його дії правильно кваліфіковано за ч. 5 ст. 126 КУпАП, оскільки він повторно протягом року керував транспортним засобом не маючи права керування транспортним засобом та за ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки він відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність правопорушника за скоєне ним адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Перевіркою матеріалів також не встановлено порушень при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки дії особи, уповноваженої на складання адміністративного протоколу, відповідають вимогам ст. 266 КУпАП та п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого Постановою КМУ від 17.12.2008 № 1103.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
На підстави викладеного, ураховуючи характер вчинених правопорушень, особу правопорушника, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують його відповідальність, характер та ступень суспільної небезпеки вчинених правопорушень, суд уважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років, тобто в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, а саме ч. 5 ст. 126 КУпАП, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Крім цього, відповідно до довідки про належність транспортного засобу, скаденої інспектором ВАП УПП в Харківській області ДПП старшим лейтенантом поліції Тарасенко В. транспортний засіб марки Skoda Rapid, р.н. НОМЕР_2 згідно з обліковими даними ІПНП належить ОСОБА_2 , у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що при накладені на ОСОБА_1 адміністртаивного стягнення, питання про оплатне вилучення транспортного засобу вирішити неможливо.
На підставі ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись статтями 9, 24, 27, 33, 36, 40-1, 126, 130, 245, 277, 283, 284, 285, 289 КУпАП, суд
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 копз позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
2. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 2 400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
3. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) грн 00 копз позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
4. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, та призначити стягнення у виді штрафу в розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу
5. Відповідно до ст. 36 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визначити остаточний розмір стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 40 800 (сорок тисяч вісімсот) грн (отримувач: ГУК Харівськ обл/Харківобл/21081300, код отримувача: 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення платежу: оплата штрафу за постановою суду по протоколам про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 128206 від 13.09.2024, ЕПР1 № 128220 від 13.09.2024, ЕПР1 № 129644 від 15.09.2024, ЕПР1 № 129639 від 15.09.2024 ОСОБА_1 ), з одночасним позбавленням права керування транспортними засобами на 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
6. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, у призначенні платежу платником повинно бути вказано: слова "судовий збір", Київський районний суд м. Харкова код ЄДРПОУ суду: 02893746, ПІБ, ідентифікаційний номер платника судового збору та номер справи).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Київський районний суд м. Харкова протягом десяти днів з дня винесення такої постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Роман ВІТЮК