Провадження № 3/933/432/24
Справа № 933/741/24
Іменем України
28 жовтня 2024 року селище Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А., розглянувши матеріали справи, які надійшли від начальника відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця ЗСУ, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
- ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз'яснено при складанні протоколу,
- за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
11.10.2024 року о 15:30 у с. Самійлівка по вул. Центральній, 12, водій ОСОБА_1 керував автомобілем Renault Megane, н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя та очей, мляве мовлення). На вимогу поліцейського продув алкотестер Драгер 6810 на місці зупинки транспортного засобу, результат позитивний 1,19 ‰, тест номер 1308. Від керування транспортним засобом водія відсторонено, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України.
Про час і місце судового розгляду судом був повідомлений керівник Олександрівського відділу Краматорської окружної прокуратури з метою забезпечення участі прокурора при розгляді справи про адміністративне правопорушення (а.с.18).
Суддею залучено до участі у судовому розгляді поліцейського ВП № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області, який склав протокол. Працівник поліції в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив. (а.с.17).
Оскільки, КУпАП не передбачає обов'язкової участі в судовому засіданні прокурора, та особи, яка склала протокол, суддя вважає за можливе проведення судового засідання без їх участі на підставі наданого стороною обвинувачення протоколу та долучених до нього доказів.
ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не подав (а.с.16).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Суддя, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 148253 від 11.10.2024 року та додані до нього матеріали, встановив наступне.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 148253 від 11.10.2024 року, містить відомості про те, що 11.10.2024 року, о 15:30 в с. Самійлівка по вул. Центральній, 12, водій ОСОБА_1 керував автомобілем Renault Megane, н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя та очей, мляве мовлення). На вимогу поліцейського продув алкотестер Драгер 6810 на місці зупинки транспортного засобу, результат позитивний 1,19 ‰, тест номер 1308. Від керування транспортним засобом водія відсторонено, чим порушив вимоги п. 2.9а ПДР України, за що відповідальність передбачена за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У протоколі свідків не зазначено.
У протоколі в графі «пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності по суті порушення» зазначено: пояснення на окремому аркуші.
Протокол містить відомості про роз'яснення ОСОБА_1 ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлення про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться в Олександрівському районному суді.
У протоколі міститься інформація про те, що вилучено посвідчення водія серії НОМЕР_3 , та видано тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом серії НОМЕР_4 .
Протокол підписано особою, що притягається до адміністративної відповідальності, та працівником поліції (а.с.4).
Письмові пояснення ОСОБА_1 містять відомості про те, що 11.10.2023 року, близько 09:00 год. він перебував на АЗС в Чернігівській області, де зустрів свого побратима, з яким вживали спиртне, а саме - горілку, приблизно 150 г., після чого він поїхав до м. Костянтинівка Донецької області. В селі Самійлівка, Краматорського району був зупинений працівниками поліції, в ході спілкування поліцейські виявили у нього ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: почервоніння очей, та різкий запах алкоголю з порожнини рота. Після чого йому було запропоновано пройти тестування за допомогою газоаналізатора Драгер, на що він погодився. Після продуття тест склав 1,19 ‰, та відносно нього було складено адміністративний протокол за ст. 130 ч. 1 КУпАП (а.с.5).
З акту огляду на стан сп'яніння та роздруківки до нього вбачається, що 11.10.2024 року, о 15:34 год. було проведено огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння. Результат огляду склав 1,19‰. З результатом огляду ОСОБА_1 згоден, про що свідчить його підпис у відповідній графі акту (а.с.6-7).
11.10.2024 року, о 15:40 год., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було виписано направлення до Добропільської ЛІЛ. У направленні зазначено, що поліцейським виявлені ознаки алкогольного сп'яніння (а.с.8).
Згідно акту вилучення посвідчення водія, 11.10.2024 року, о 16:10 год., на місці складання протоколу у с. Самійлівка, вул. Центральна, начальником СРПП ОСОБА_2 було вилучено у ОСОБА_1 посвідчення водія серії НОМЕР_3 , у зв'язку зі скоєнням правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с.9).
Копія посвідчення водія серія НОМЕР_3 відносно ОСОБА_1 (а.с.10).
Згідно акту прийому-передачі транспортного засобу від 11.10.2024 року, начальник СРПП ОСОБА_2 передав, а водій-механік в/ч НОМЕР_5 ОСОБА_3 прийняв транспортний засіб марки Renault Megane, н.з. НОМЕР_2 (а.с.11).
Заява ОСОБА_1 на отримання електронних повісток (а.с.12).
З довідки відділення поліції № 1 Краматорського РУП ГУ НП в Донецькій області вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_3 від 12.03.2013 року, та до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП в період часу з 11.10.2023 року по 11.10.2024 року не притягувався (а.с.13).
Відеозапис, долучений до протоколу складається з 3 файлів :
- файл "0000000_00000020241011152818_0011" містить відомості про те, що працівник поліції підходить до автомобіля, який зупинився на узбіччі, та просить водія надати ідентифікаційний номер, та перевіряє його через базу даних. Потім працівник поліції підходить до водія іншої машини, та перевіряє документи. На запитання поліцейського, водій говорить, що давно вживав спиртні напої. Поліцейський говорить, що від нього чути запах алкоголю, пропонує водієві продути алкотестер Драгер на місці зупинки транспортного засобу Renault Megane, н.з. НОМЕР_2 , на що водій погоджується, та всі разом підходять до службового автомобіля. Іде процес продуття Драгеру, озвучують результат - 1,19 ‰, при нормі 0,2‰, показують ОСОБА_1 , і на відеокамеру. Поліцейський пояснює водієві, якщо він не погоджується з результатом тесту, то має право проїхати з ними до медичного закладу, для встановлення стану алкогольного сп'яніння. Поліцейський говорить до ОСОБА_1 , що на нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, та іде процес роздруківки тесту на алкоголь, та пояснює, що матеріали будуть направлені до Олександрівського районного суду. Водій знайомиться з результати продуття Драгера, в якому водій ставить свій підпис. Іде процес підготовки та складання адміністративного протоколу. Працівник поліції реєстраціє подію на лінію «101»;
- файл "0000000_00000020241011152936_0016" містить відомості про те, що працівник поліції зупиняє автомобіль, перевіряє документи у водія, який говорить, що пройшов ВЛК та їде до частини в м. Костянтинівка. Працівник поліції просить вийти водія із машини, та відкрити багажник. На запитання поліцейського, коли вживались спиртні напої, водій говорить, що: «давно». Працівник поліції пропонує водієві продути алкотестер Драгер на місці зупинки транспортного засобу Renault Megane, н.з. НОМЕР_2 , тому, що він чує від водія запах алкоголю. Водій говорить, що вчора вживав алкоголь. Поліцейський пояснює, що водій може погодитись пройти огляд, або відмовитись, це його право, та повідомляє, що згідно ст. 40 «Про Національну поліцію» ведеться відеофіксація. Водій погоджується продути алкотестер, та іде процес продуття Драгеру, озвучують результат - 1,19 ‰, це не допустима норма для керування транспортним засобом, при нормі 0,2‰. Результат продуття показують ОСОБА_1 , і на відеокамеру. Поліцейський пояснює водієві, якщо він не погоджується з результатом тесту, то має право проїхати з ними до медичного закладу, для встановлення стану алкогольного сп'яніння. Водій погоджується з даним результатом. Поліцейський говорить до ОСОБА_1 , що на нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, та іде процес роздруківки тесту на алкоголь, та пояснює, що матеріали будуть направлені до Олександрівського районного суду, про день слухання буде його сповіщено. Водій знайомиться з результати продуття Драгера, в якому водій ставить свій підпис. Іде процес підготовки та складання адміністративного протоколу. Працівник поліції реєстраціє подію на лінію «101»;
- файл "0000000_00000020241011163906_0018" містить відомості про те, що працівник поліції повідомляє водія, що ведеться відеофіксація, та говорить, що на нього складено адміністративний протокол серії ЕПР1 № 148253 та оголошує його зміст. Поліцейський роз'яснює водієві його права за ст. 268 КУпАП та ст. 63 Конституції України. Водій знайомиться з даним протоколом та ставить в ньому свої підписи, та отримує його копію (а.с.14).
Вищезазначені докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають.
Згідно з положеннями ч.ч. 2-6 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Відповідно до загальних положень ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, правила, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху водієві забороняється керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння.
Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Суддя, оцінивши дослідженні в судовому засіданні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 поза розумним сумнівом повністю доведена у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, як керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Суддею враховується, що об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є керування транспортним засобом у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного). Тобто доказова база має бути спрямована саме на доведення одночасно двох обставин: керування транспортним засобом і перебування у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного), або відмова від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Факт керування ОСОБА_1 транспортним засобом, підтверджено відеозаписом дослідженим в судовому засіданні, та зазначені обставини не спростовані ним при наданні письмових пояснень.
Факт перебування ОСОБА_1 у стані алкогольного сп'яніння, підтверджено проведеним під відеозапис оглядом на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу, із застосуванням спеціальних технічних засобів. ОСОБА_1 погодився з результатами проведеного огляду, який склав 1,19 ‰, що перевищує допустиму норму у 0,2 ‰ алкоголю в крові, зазначену в п. 7 Розділу ІІ Інструкції № 1452.
Статтею 40-1 КУпАП, передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що складає грошову суму 605,60 грн.
Разом з тим, суддя вважає за можливе на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору, як військовослужбовця.
Враховуючи дані про особу порушника: ОСОБА_1 вперше протягується до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП, військовослужбовець, та керуючись ст. ст. 33, 34, 130 ч. 1, 251, 252, 268, 284 КУпАП, п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить грошову суму 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок за наступними реквізитами: Отримувач - Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37967785, банк отримувача (ГУДКСУ) - Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) - 899998, номер рахунку - UA198999980313090149000005001, код класифікації доходів бюджету 21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від сплати судового збору.
Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурором такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Суддя Олександрівського
районного суду Попович І.А.