Номер справи 220/1576/24
Номер провадження № 2-о/220/21/24
28 жовтня 2024 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:
головуючого - судді Якішиної О.М.
за участю секретаря Черняєвої С.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Солом'янський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,
25.10.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту смерті бабусі, ОСОБА_2 , посилаючись на наступне.
05.10.2024 року у м. Хрестівка (колишнє місто Кіровське), Донецької області, тобто на тимчасово окупованій території України померла його бабуся, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка селища Хащів, Турківського району, Львівської області, яка на момент смерті мешкала за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті бабусі, ОСОБА_2 , 08.10.2024 р. так званим «отделом ЗАГС Кировского городского управления юстиции Министерства юстиции ДНР» видано свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , серія ДНР № НОМЕР_1 . Оскільки, бабуся заявника на день своєї смерті фактично мешкала в м.Хрестівка (колишнє місто Кіровське), Донецької області, Україна, що є тимчасово окупованою територією України, свідоцтво про смерть видане органом, який знаходиться на непідконтрольній території України, тому є недійсним і не створює правових наслідків на території України. Відсутність документу, що підтверджує смерть ОСОБА_2 позбавляє заявника можливості мати документ, що підтверджує, у встановленому законом порядку, смерть. Відповідно до Постанови ВР України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей» від 12.05.2016 р. перейменовано місто Кіровське на місто Хрестівка. Встановлення факту смерті бабусі необхідно для державної реєстрації смерті на території України, та одержання свідоцтва про смерть державного зразка. Єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті. Тому просив встановити факт смерті його бабусі в м.Хрестівка, Донецької області 05.10.2024 року.
Ухвалою суду від 25.10.2024 року відкрито провадження у справі, витребувано у Відділу державної реєстрації актів цивільного стану з Солом'янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) інформацію, чи зареєстровані відомості про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заявник в судове засідання не з'явився, будучи належним чином оповіщеним про день та час розгляду справи, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник заінтересованої особи - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Солом'янського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), який належним чином повідомлений про день та час розгляду справи в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності. Крім того повідомлено, що за даними Державного реєстру смерть ОСОБА_2 не зареєстрована.
Суд, дослідивши надані по справі докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Судом встановлено наступні обставини.
Як вбачається з довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру №212231-2019 від 26.06.2019 р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадян України, РНОКПП НОМЕР_2 , місце народження м.Луганськ Луганська область Україна, проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серії НОМЕР_3 , виданого Маринівською сільською радою Доманівського району Миколаївської області 15.07.1967 р., її батьками зазначено: ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_4 , виданого виконкомом Малоорлівської сільської ради Шахтарського району Донецької області 11.07.1987 р., ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_7 ».
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого Палацом урочистих заходів м. Ворошиловград 03.05.1988 р., ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у м. Ворошиловград, батьками зазначено: ОСОБА_6 та ОСОБА_1 .
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_6 від 02.12.2009 р., виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Кіровського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Донецькій області 02.12.2009 року, а/з №114, шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_1 розірвано.
Відповідно до свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_7 , виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Кіровського міського управління юстиції Головного управління юстиції в Донецькій області 25.12.2009 р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_9 ».
Таким чином, судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 .
08.10.2024 року так званим відділом ЗАГС Кіровського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецкої Народної Республіки видано свідоцтво серії НОМЕР_8 про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженки селища Хащів, Турківського району, Львівської області, у місті Кіровське, Донецької області 05.10.2024 р.
Указом Президента України від 14 листопада 2014 року № 875/2014 уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях», яким зобов'язано КМУ вжити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , видане так званим «відділом ЗАГС Кіровського міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецкої Народної Республіки, тобто на тимчасово не підконтрольній українській владі території, є незаконним і не створює правових наслідків, але в той же час містить фактичні дані відповідно до ст. 76 ЦПК України, які підтверджують вимоги заявника.
Разом з тим, оцінюючи досліджені докази, суд враховує висновки, викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), a також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Заявник ОСОБА_1 має намір оформити смерть бабусі у відповідності до законодавства України, але відсутність належно оформлених документів про смерть чинить йому перешкоди у цьому.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Судом було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_8 в м. Хрестівка (колишнє місто Кіровське), Донецької області, померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті на території України, та одержання Свідоцтва про смерть державного зразка.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 10, 264, 265, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки села Хащів, Турківського району, Львівської області, 05 жовтня 2024 у місті Хрестівка, Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя О.М. Якішина