Рішення від 22.10.2024 по справі 127/22131/24

Справа № 127/22131/24

Провадження № 2/127/3155/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.10.2024 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючої судді Бессараб Н.М.,

при секретарі Поливаній Ю.В.,

за участю представника позивача ОСОБА_1 ,

відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за спожиті послуги, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2024 року КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги, у якому позивач просив суд стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії та гарячої води у розмірі 17291,74 грн, суму втрат від інфляції - 97,68 грн, 3% річних - 39,01 грн та понесений судовий збір.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачі проживають та зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачами послуг з постачання теплової енергії та гарячої води, що надаються КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» відповідно до умов, визначених Правилами надання послуг населенню з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, Законом України «Про житлово-комунальні послуги». Позивач несе збитки у зв'язку з відмовою відповідачів розраховуватись за надані послуги, в результаті чого виникла заборгованість за послуги з постачання теплової енергії та гарячої води за період 01.10.2023 по 31.12.2023 у розмірі 17291,74 грн. Крім того, за весь час прострочення оплати відповідачам нараховано суму втрат від інфляції - 97,68 грн., 3% річних - 39,01 грн. У добровільному порядку боржники сплатити борг відмовляються, у зв'язку з чим КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» несе матеріальні збитки, тому звернулося до суду з даним позовом.

16.09.2024 від відповідачів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 43-48). Відзив мотивований тим, що за результатами повірки лічильника гарячої води, розташованого в спірній квартирі, проведеної 25.10.2023 ДП «Вінницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» встановлено, що він придатний для використання, тобто, станом на вказану дату лічильник гарячої води у квартирі придатний для використання. Покази лічильника після повірки 62,4 м.куб. В червні 2020 року контролером КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» ОСОБА_4 за результатами відповідного огляду складений Акт зняття контрольних показників з розподільчого приладу обліку гарячого водопостачання», в якому станом на 24.06.2020 зафіксовано показник лічильника гарячої води 62 м.куб. Таким чином, документально підтверджується, що протягом періоду з червня 2020 року по 25 жовтня 2023 року відповідачі не користувались гарячою водою централізованого постачання. В квартирі з 2004 року встановлена автономна система опалення та підігріву води, яку відповідачі використовували, а для резервного(аварійного) гарячого водопостачання було залишене живлення від центрального водогону постачання гарячої води та встановлений лічильник. Не користувались відповідачі гарячою також і протягом листопада - грудня 2023 року, адже квартира від'єднано від стояка централізованої подачі гарячої води, про що, зокрема, свідчить Акт від 15.02.2024, складений контролером відділу контролю нерозбуту позивача, про опломбування вентиля стояка гарячої води в спірній квартирі запірним ковпачком. Також, до позовної заяви не додано належних та допустимих доказів, які б свідчили про безспірність та обґрунтованість вимог до відповідачів, зокрема, щодо розміру визначеної позивачем заборгованості, оскільки позивач взагалі не надав розрахунку заборгованості, особливо, зважаючи на ті суми, що нараховані позивачем зокрема, за грудень 2023 року нараховано 6873,80 грн. при тарифі за один кубічний метр гарячої води 95,28 грн. Тобто, за твердженнями позивача, сім'я з чотирьох осіб використала за один місяць більше 72 кубічних метрів гарячої води. Позивачем не доведено тверджень про споживання відповідачами гарячої води у період з початку жовтця 2023 року по кінець грудня 2023 року, тому відповідачі просили в позові відмовити.

27.09.2024 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій вказано, що згідно з п. 2 ст. 6 Закону України від 07.06.2018 № 2454-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів (квартирних) - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором. Власники лічильників зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати лічильники, які вони експлуатують, на періодичну повірку. Не повірений лічильник не є приладом обліку і підприємство, керуючись вимогами чинного законодавства, не може враховувати показники такого лічильника при нарахуванні плати за послугу з постачання гарячої води. Згідно з підпунктом 3 пункту 4 розділу І Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.12.2021 №385), для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії, що зняті (надані), починаючи з дати встановлення факту виходу його з ладу (закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу) або встановлення факту несанкціонованого втручання в його роботу (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розукомплектування, у тому числі порушення цілісності пломб, тощо), до дати прийняття на абонентський облік відремонтованого чи заміненого вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії або повіреного засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу. Крім того, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вилучила з тарифів витрати, пов'язані з обслуговуванням, монтажем, демонтажем та повіркою загальнобудинкових та квартирних (розподільних) засобів обліку. Повірка та ремонт засобів обліку води здійснюється за кошти споживача.

Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 27.03.2024 у цивільній справі № 127/25599/22, яке залишено без змін постановою Вінницького апеляційного суду від 12.07.2024, стягнуто солідарно з ОСОБА_3 , ОСОБА_2 на користь КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» заборгованість за спожиті послуги з централізованого теплопостачання за період з 01.12.2018 по 31.10.2021 в розмірі 12604,90 грн та суму судового збору. Як встановлено судовим рішенням, 01.04.2021 лічильник гарячої води у квартирі відповідачів було знято з абонентського обліку у зв'язку із завершенням терміну повірки, тобто квартира є не обладнаною квартирним (розподільчим) засобом обліку гарячої води (спір щодо законності дій підприємства вирішений в судовому порядку), нарахування за спожиті послуги з постачання гарячої води протягом спірного періоду проводилось згідно з п. 26 Постанови № 1182, а саме обсяги спожитої у будівлі гарячої води розподіляються між споживачами відповідно до Наказу від 22.11.2018 № 315 «Про затвердження Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг».

Пунктом 4.3. розділу 1 Наказу 315 передбачено, що для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії, що зняті (надані), починаючи з дати встановлення факту виходу його з ладу (закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу) або встановлення факту несанкціонованого втручання в його роботу (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розкомплектування, у тому числі порушення цілісності пломб, тощо), до дати прийняття на абонентський облік відремонтованого чи заміненого вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії або повіреного засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу.

Відповідно до п. 27 Постанови 1182 на час відсутності у споживача вузла розподільного обліку у зв'язку з проведенням повірки засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною такого вузла обліку, ремонту для цілей розподільного обліку обсяг гарячої води визначається відповідно до Методики розподілу.

Згідно з розділом 3 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.10.2018 № 270 «Про затвердження Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік» представник виконавця відповідної комунальної послуги при взятті на абонентський облік проводить огляд і опломбування розподільного обліку (п. 5). Під час огляду вузла розподільного обліку перевіряються: відповідність даних елементів вузла обліку зазначеним у супровідній документації, наявність повірочного тавра на засобі вимірювальної техніки або запису з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів або свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки, що входять до вузла розподільного обліку, строк дії повірки приладу обліку (п. 6). У разі відсутності порушень проводиться опломбування вузла розподільного обліку та складається акт про прийняття вузла розподільного обліку на абонентський облік (п. 7). Таким чином, оскільки не виконані вимоги Наказу № 270 розподільчий прилад обліку послуги (лічильник гарячої води) на абонентський облік не взятий.

21.10.2024 до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, у яких вказано, що у відповіді на відзив позивач зазначив, що «відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиту воду) покладається на власників приладів обліку». Відповідачі зазначають, що позивач вводить суд в оману, оскільки згідно з абзацом третім частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиті теплову енергію і воду) покладається на суб'єктів господарювання, що здійснюють обслуговування відповідних засобів вимірювальної техніки. Крім того, наданий позивачем розрахунок суперечить загальним засадам цивільного законодавства, а саме позивачем нараховані нереальні суми заборгованості. Зокрема, у наданому Позивачем «Розрахунку вартості гарячої води по квартирі АДРЕСА_2 » зазначено, що: в жовтні 2023 року 287 мешканців будинку, квартири яких обладнані лічильниками гарячої води, спожили 105,88 куб. м. гарячої води, тобто в середньому по 2,7 куб. м. на одну особу, а 6 осіб, що проживають в квартирах без лічильників спожили за цей місяць 83,01 куб. м., тобто в середньому по 13,8 куб. м. на одну особу (в 5 раз більше); в листопаді 2023 року 287 мешканців будинку, квартири яких обладнані лічильниками гарячої води, спожили 109,91 куб. м. гарячої води, тобто в середньому по 2,6 куб. м. на одну особу, а 6 осіб, що проживають в квартирах без лічильників спожили за цей місяць 73,09 куб. м., тобто в середньому по 12,3 куб. м. на одну особу (майже в 5 раз більше); в грудні 2023 року 287 мешканців будинку, квартири яких обладнані лічильниками гарячої води, спожили 108,93 куб. м. гарячої води, тобто в середньому по 2,6 куб. м. на одну особу, а 6 осіб, що проживають в квартирах без лічильників спожили за цей місяць 108,22 куб. м., тобто в середньому по 18 куб. м. на одну особу (майже в 7 раз більше).

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задоволити з підстав, зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву. Суду пояснив, що не заперечує щодо стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за абонентське обслуговування.

Відповідач ОСОБА_3 до судового засідання не з'явилася по невідомій суду причині, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача ОСОБА_3 та дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 5 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно з матеріалами справи, комунальне підприємство Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» є організацією, що надає населенню послуги з постачання теплової енергії та гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VIII, Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2019 №830 та Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1182.

Відповідно до витягу з реєстру особових рахунків житлового фонду м. Вінниці, особовий рахунок № НОМЕР_1 по квартирі за адресою: АДРЕСА_1 відкрито на ім'я ОСОБА_3 , у квартирі зареєтровано двоє повнолітніх осіб, відповідачів по справі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (а.с. 5).

Також відомостями Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради від 18.07.2024 підтверджується, що відповідачі зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 17-20).

Вказане вище помешкання, в якому зареєстровані відповідачі, забезпечується послугами централізованого теплопостачання та гарячої води, що надаються КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго», що підтверджується оборотною відомістю по особовому рахунку № НОМЕР_1 (а.с. 6).

Згідно з поясненнями відповідача, в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 з 2004 року встановлена автономна система опалення та підігріву води, яку відповідачі використовували, а для резервного(аварійного) гарячого водопостачання було залишене живлення від центрального водогону постачання гарячої води та встановлений лічильник.

Відповідно до Акта зняття контрольних показників з розподільчого приладу обліку гарячого водопостачання» складеного 24.06.2020 контролером КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» ОСОБА_4 , в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 показник лічильника гарячої води (заводський номер 529016) - 62 м.куб., цілісність пломб збережена, в квартирі індивідуальне опалення (а.с. 49).

В червні 2023 року відповідач ОСОБА_3 звернулася до КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» із заявою про проведення розпломбування лічильника для забезпечення проведення повірки лічильника гарячої води (заводський номер 529016), що розташований у спірній квартирі (а.с. 50).

На вказану заяву позивачем КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» 16.08.2023 було надано письмову відповідь, згідно з якою повідомлено, що відповідно до п. 5 ст. 13 Закону Україні «Про житлово-комунальні послуги» у раз якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання. З 1 листопада 2021 р. почали діяти індивідуальні договори без обслуговування внутрішньобудинкових систем на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, як являються публічними договорами приєднання укладені відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 «Про затвердження Правил надання послуги постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплове енергії», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1182 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги постачання гарячої води». 01.04.2021 лічильник гарячої води був знятий з абонентського обліку в зв'язку із завершенням терміну повірки, розпломбування не потребує. Згідно п. 38 Наказу від 13.10.2016 №1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» міжповірочний інтервал для лічильників води складає 4 роки, тому нарахування за послугу з постачання гарячої воді проводяться відповідно до показників загальнобудинкового лічильника. Для того, щоб нарахування за послугу з постачання гарячої води проводились відповідно до показників лічильника необхідно виконати його чергову метрологічну повірку та викликати контролера КП ВМР «Вінницяміськтеплоенрго» для взяття лічильника на абонентський облік (а.с. 51).

Згідно з Актом №1647240 від 25.10.2023 ДП «Вінницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» та додатку до паспорту №3880, за результатами повірки, лічильник гарячої води (заводський номер 529016), 2004 року випуску, з показниками 62,4 м.куб., придатний для використання (а.с. 52-53).

Відповідно до Акта про прийняття вузла розподільного обліку/приладу - розподілювача теплової енергії на абонентський облік від 15.02.2024 за адресою: АДРЕСА_1 контролером відділу контролю енергозбуту КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» ОСОБА_5 проведено огляд і опломбування вузла розподільчого обліку пломба №40174685, опломбовано ковпачком (а.с. 54).

Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 27.03.2024 (справа №127/25599/22), яке залишено без змін постановою Вінницького апеляційного суду від 12.07.2024 стягнуто солідарно з ОСОБА_3 , ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» заборгованість за спожиті послуги з централізованого теплопостачання за період з 01.12.2018 по 31.10.2021 в розмірі 12604,90 грн. Стягнуто в рівних частинах з ОСОБА_3 , ОСОБА_2 на користь комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» судовий збір в розмірі 2481,00 грн.

Крім того, вказаним вище рішенням суду встановлено, що розподільний прилад обліку в квартирі АДРЕСА_2 було знято з абонентського обліку з 01.04.2021 року, оскільки завершився термін його повірки, а також зазначено, що надалі нарахування проводиться по будинковому засобу обліку, який встановлений в будинку згідно Правил.

Позивач, звернувшись до суду із позовом до відповідачів про стягнення заборгованості за спожиті послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, просив суд стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії та гарячої води за період з 01.10.2023 по 31.12.2023 в сумі 17291,74 грн.

Відповідачі, заперечуючи заявлені позовні вимоги вказували, що позивачем не доведено розмір позовних вимог щодо споживання відповідачами гарячої води і наданий позивачем розрахунок суперечить загальним засадам цивільного законодавства, а саме позивачем нараховані нереальні суми заборгованості.

Статтею 67 ЖК України, передбачено, що плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Відповідно до ч. 1 ст. 68 ЖК України, наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.

Згідно із ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком ; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право: одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості.

Згідно пунктів 1, 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний: укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).

Відповідно до п. 5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір, з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

З 1 листопада 2021 року почали діяти індивідуальні договори без обслуговування внутрішньобудинкових систем на послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, які є публічними договорами приєднання укладені відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830 «Про затвердження Правил надання послуги постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплове енергії», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1182 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання гарячої води та типових договорів про надання послуги постачання гарячої води».

Отже, укладення договору про надання житлово-комунальних послуг є обовязком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає Типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч. 3 ст. 6, ст. 627, 630 ЦК України та Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно з п. 38 Наказу від 13.10.2016 №1747 «Про затвердження міжповірочних інтервалів законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями» міжповірочний інтервал для лічильників води складає 4 роки, тому нарахування за послугу з постачання гарячої воді проводяться відповідно до показників загальнобудинкового лічильника.

Для того, щоб нарахування за послугу з постачання гарячої води проводились відповідно до показників лічильника необхідно виконати його чергову метрологічну повірку та викликати контролера КП ВМР «Вінницяміськтеплоенерго» для взяття лічильника на абонентський облік.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 11 ст. 4 Закону «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» право власності на встановлені відповідно до цієї статті вузли розподільного обліку/прилади - розподілювачі теплової енергії належить власникам (співвласникам) приміщень, у яких такі вузли обліку встановлені, якщо інше не встановлено законом або до овором.

Згідно з п. 2 ст. 6 Закону України від 07.06.2018 №2454-VIII «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів (квартирних) - розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахуноквласників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.

Відповідно до частини 4 статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтажу, транспортування та монтажу) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення комерційних розрахунків за спожиту воду) покладається на власників приладівобліку. Власники лічильників зобов'язані своєчасно з дотриманням встановленихміжповірочних інтервалів подавати лічильники, які вони експлуатують, на періодичнуповірку.

Так, згідно з пунктом 1 Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування га ремонт, затвердженого Постановою Кабінет) Міністрів України від 08.07.2015 № 474, цей Порядок визначає процедуру подання на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки, результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиту для побутових потреб електричну енергію і газ, комерційних розрахунків за спожиту теплову енергію і воду, що є власністю фізичних осіб, спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку.

У п. 4 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» визначено, що вузол комерційного обліку (загально будинковий лічильник) - це вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлі, її частині (під'їзді), обладнаній окремим інженерним вводом.

Вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів, є вузлом розподільного обліку - квартирним лічильником (пункт 6 частини першої статті 1 зазначеного Закону).

Таким чином, підстави для застосування положень Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 №474, до вузлів розподільного обліку (індивідуальних квартирних лічильників) відсутні.

Зазначене також підтверджується Правилами надання послуг з постачання гарячої води, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1182 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1023), пунктом 23 яких передбачено, шо повірка засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною вузла (вузлів) комерційного обліку, здійснюється відповідно до Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 № 474, а обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку здійснюються відповідно до частин другої - четвертої статті 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та умов договору (пункт 27 цих Правил), що вчергове доводить відсутність підстав для застосування Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 № 474, до вузлів розподільного обліку, тобто індивідуальних лічильників, які встановлені у житлових приміщеннях споживачів.

Не повірений лічильник не є приладом обліку і підприємство, керуючись вимогамичинного законодавства, не може враховувати показники такого лічильника принарахуванні плати за послугу з постачання гарячої води.

Згідно з підпунктом 3 пункту 4 розділу І Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.12.2021 № 385), для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії, що зняті (надані), починаючи з дати встановлення факту виходу його з ладу (закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу) або встановлення факту несанкціонованого втручання в його роботу (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розукомплектування, у тому числі порушення цілісності пломб, тощо), до дати прийняття на абонентський облік відремонтованого чи заміненого вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії або повіреного засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу.

Пунктом 31 чинних на цей час Правил надання послуги з постачання гарячої води, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1182 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1023) передбачено, що перерозподіл обсягу спожитої послуги у будинку та перерахунок проводиться у тому розрахунковому періоді, в якому отримано у встановленому порядку інформацію про невідповідність обсягу розподіленої гарячої води окремим споживачам обсягу, необхідному для розподілу.

Таким чином, підстави здійснити перерахунок відповідно до показників неповіреногозасобу обліку послуги, враховуючи положення чинного законодавства, відсутні.

Крім того, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вилучила з тарифів витрати, пов'язані з обслуговуванням, монтажем, демонтажем та повіркою загальнобудинкових та квартирних (розподільних) засобів обліку. Повірка та ремонт засобів обліку води здійснюється за кошти споживача.

Відповідачі, в порушення п. 5 ч. 2 ст. 7, ст. 9 «Про житлово-комунальні послуги», заборгували 17428,43 грн. за надані послуги станом на 31.12.2023 з урахувнням суми втрат від інфляції та 3% річних, що підтверджується оборотною відомістю по особовому рахунку № НОМЕР_1 .

15.02.2024 року за зверненням споживача в помешканні за адресою АДРЕСА_1 було опломбовано вентиль гарячої води в закритому стані, розподільчий прилад обліку послуги (лічильник гарячої води) на абонентський облік не взятий, про що свідчить Акт від 15.02.2024 за підписами сторін (міститься в матеріалах справи).

Пунктом 4.3. розділу 1 Наказу 315 передбачено, що для розподілу не приймаються показання вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії, що зняті (надані), починаючи з дати встановлення факту виходу його з ладу (закінчення строку повірки засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу) або встановлення факту несанкціонованого втручання в його роботу (самовільний демонтаж, умисне знищення, пошкодження, розкомплектування, у тому числі порушення цілісності пломб, тощо), до дати прийняття на абонентський облік відремонтованого чи заміненого вузла розподільного обліку, приладу розподільного обліку теплової енергії або повіреного засобу вимірювальної техніки, що входить до його складу.

Відповідно до п. 27 Постанови 1182 на час відсутності у споживача вузла розподільного обліку у зв'язку з проведенням повірки засобів вимірювальної техніки, які є складовою частиною такого вузла обліку, ремонту для цілей розподільного обліку обсяг гарячої води визначається відповідно до Методики розподілу.

Згідно з розділом 3 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.10.2018 № 270 «Про затвердження Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік» представник виконавця відповідної комунальної послуги при взятті на абонентський облік проводить огляд і опломбування розподільного обліку (п. 5). Під час огляду вузла розподільного обліку перевіряються: відповідність даних елементів вузла обліку зазначеним у супровідній документації, наявність повірочного тавра на засобі вимірювальної техніки або запису з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів або свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки, що входять до вузла розподільного обліку, строк дії повірки приладу обліку (п. 6). У разі відсутності порушень проводиться опломбування вузла розподільного обліку та складається акт про прийняття вузла розподільного обліку на абонентський облік (п. 7).

Враховуючи викладене, оскільки за період з 01.10.2023 по 31.12.2023 за адресою АДРЕСА_1 , розподільчий прилад обліку послуги (лічильник гарячої води) на абонентський облік не був взятий, про що свідчить Акт від 15.02.2024 за підписами сторін, тому позивачем за цей період здійснено нарахування відповідачам відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 №315 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 28.12.2021 №385). Отже, заборгованість в сумі 17291,74 грн. підлягає стаягненню з відповідачів на користь позивача.

Щодо стягнення інфляційних та 3% річних, то суд звертає увагу, що відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

При цьому, слід враховувати, що за юридичною природою правовідносини сторін є грошовими зобов'язаннями і на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов'язання.

Згідно правового висновку Верховного Суду України, висловленого в постанові від 30.10.2013 по справі 6-59цс13, закріплена в пункті 10 частини третьої статті 20 ЗУ «Про житлово - комунальні послуги» правова норма щодо відповідальності боржника за несвоєчасне здійснення оплати за житлово-комунальні послуги у вигляді пені не виключає застосування правових норм, установлених у частині другій статті 625 ЦК України. Інфляційне нарахування на суму боргу за порушення боржником грошового зобов'язання, вираженого в національній валюті та трьох відсотків річних від простроченої суми полягає у відшкодуванні матеріальних витрат кредитора від знецінення грошових коштів у наслідок інфляційних процесів та отримання компенсації (плати) від боржника за неправомірне користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, тому ці кошти нараховуються незалежно від сплати ним неустойки (пені) за невиконання або неналежне виконання зобов'язання.

За відсутності оформлених договірних відносин, але у разі існування прострочення виконання грошового зобов'язання зі сплати отриманих житлово-комунальних послуг покладається на боржника відповідальність, передбачена частиною другою статті 625 ЦК України.

З огляду на зазначене, позивачем правомірно нараховано до стягнення з відповідача 3% річних від простроченої суми заборгованості в розмірі 39,01 грн. та суму втрат від інфляції в розмірі 97,68 грн.

Отже, за встановлених обставин та наданих доказів, суд вважає, що слід стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії та гарячої води за період з 01.10.2023 по 31.12.2023 у загальному розмірі 17428,43 грн.

Оскільки позовні вимоги задоволено повністю, тому відповідно до ст. 141 ЦПК України слід стягнути солідарно з відповідачів на користь позивача понесений судовий збір у розмірі по 1514,00 грн. з кожного відповідача.

Керуючись Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про теплопостачання», ст.ст. 67, 68 ЖК України, ст.ст. 11, 509, 525, 526, 625, 901, 903 ЦК України, ст.ст. 2, 5, 10-13, 76-81, 89, 141, 263-265, 274-279, 354 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задоволити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» заборгованість за спожиті послуги з постачання теплової енергії та гарячої води за період з 01.10.2023 по 31.12.2023 у розмірі 17428,43 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 , ОСОБА_3 на користь Комунального підприємства Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго» понесений судовий збір у розмірі по 1514,00 грн. з кожного відповідача.

Рішення суду може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно вимог ст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:

Позивач: Комунальне підприємство Вінницької міської ради «Вінницяміськтеплоенерго», код ЄДРПОУ 33126849, МФО 320478, місцезнаходження: вул. 600-річчя, 13, м. Вінниця;

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення суду складено 28.10.2024.

Суддя: