Ухвала від 25.10.2024 по справі 379/1312/24

Єдиний унікальний номер: 379/1312/24

Провадження № 2/379/448/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2024 рокум.Тараща

Суддя Таращанського районного суду Київської області Зінкін В.І., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до виконавчого комітету Таращанської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Представник позивачки за довіреністю - ОСОБА_2 звернувся до суду з даною позовною заявою, просить суд:

визнати протиправним бездіяльність відповідача виконавчого комітету Таращанської міської ради код ЄДРПОУ 40289376, щодо не взяття на облік та баланс багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 ;

зобов'язати виконавчий комітет Таращанської міської ради код ЄДРПОУ 40289376 взяти на облік та баланс багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_1 , протягом 5 діб з дня набрання рішенням законної сили;

зобов'язати виконавчий комітет Таращанської міської ради код ЄДРПОУ 40289376 відшкодувати позивачу ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн;

зобов'язати виконавчий комітет Таращанської міської ради код ЄДРПОУ 40289376 відшкодувати поштові витрати позивачу ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 судові витрати в розмірі 170,00 грн.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

У статті 124 Конституції України визначено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Згідно з ст. 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

При цьому, у ч. 1 ст. 2 ЦПК України визначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Перелік категорій справ, що підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, визначено у ст. 19 КАС України.

Так, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.03.2021 у справі № 367/4695/20 (провадження N 14-12цс21), критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб'єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа. Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін зазвичай є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства. При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні враховувати суб'єктний склад такого спору, суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлені вимоги, характер спірних правовідносин, зміст та юридичну природу обставин у справі.

Підставою для звернення позивачки до суду з даним позовом стала відмова відповідача, суб'єкта владних повноважень- взяти на облік та баланс багатоквартирний будинок за адресою: АДРЕСА_1 .

Таким чином, у позивачки, по суті, виник спір із відповідачем, який як суб'єкт владних повноважень відмовився вчиняти певні дії, а захист її порушених, невизнаних прав, свобод чи законних інтересів, можливо здійснити, оскарживши, фактично, саме його дії, тобто в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до п. ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі вищенаведеного, вважаю, що у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до виконавчого комітету Таращанської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, слід відмовити.

За змістом ч. 4 ст. 186, п. 7 ч. 1 ст. 353 ЦПК України ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі може бути оскаржено. У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.

Керуючись статтями 2, 4, 19, 186, 260, 261, 353 ЦПК України, ст. 19 КАС України, суддя,

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження у цивільній справі єдиний унікальний номер 379/1312/24 позовною заявою ОСОБА_1 до виконавчого комітету Таращанської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Роз'яснити позивачці право звернутися з позовом в порядку адміністративного судочинства.

Копію ухвали та позовні матеріали надіслати позивачці.

Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Київського апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

СуддяВ. І. Зінкін