25.10.2024 Єдиний унікальний № 371/1564/24
25 жовтня 2024 року м. Миронівка
ЄУН 371/1564/24
Провадження № 1-кс/371/434/24
Слідчий суддя Миронівського районного суду Київської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність слідчого, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення,
Провадження за скаргою відкрито ухвалою слідчого судді від 23 жовтня 2024 року.
Скарга обґрунтована тими обставинами, що 09 жовтня 2024 року ОСОБА_3 звернулася до правоохоронного органу із заявою про кримінальне правопорушення, в якій повідомила вказаний орган про факт протиправного заволодіння рухомим майном Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Потік».
Станом на 21 жовтня 2024 року відомості за заявою не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Просила зобов'язати слідчого відділу поліції №2 Обухівського РУП ГУ НП в Київській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за її заявою.
Заявник в судове засідання не з'явилася, подала до суду клопотання про розгляд скарги без її участі, вказала, що заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Слідчий в судове засідання не з'явився, про день та час судового засідання повідомлений належно.
Частина 3 статті 306 КПК України передбачає, що розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування здійснюється за обов'язкової участі особи, яка подала скаргу, чи її захисника, представника та слідчого, дізнавача чи прокурора, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржується. Відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
З огляду на стислі процесуальні строки для розгляду скарги, відсутність заявника, яка не з'явилася до суду з поважних причин та подала заяву про розгляд скарги без її участі, не повинна бути перешкодою для прийняття слідчим суддею відповідного процесуального рішення.
Оцінка змісту скарги та наданих матеріалів вказує на наявність підстав для задоволення скарги.
Відповідно до статті 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Статтею 303 КПК України визначено вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого, дізнавача або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового провадження.
За положеннями пункту 1 частини 1 вказаної статті, на досудовому провадженні може бути оскаржено бездіяльність слідчого, дізнавача, або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Слідчим суддею встановлено, що 09 жовтня 2024 року заявник ОСОБА_3 звернулася до правоохоронного органу із повідомленням, в якому вказала на факт протиправного заволодіння рухомим майном у виді вантажного автомобіля марки ЗІЛ, державний номерний знак НОМЕР_1 , яке перебуває на балансі СТОВ «Потік», та факт користування вказаним майном двома фізичними особами.
Повідомлення було отримано правоохоронним органом 09 жовтня 2024 року, зареєстровано у журналі вхідної кореспонденції відділу поліції №2 Обухівського РУП ГУ НП в Київській області за вх. Г-76.
Такі обставини підтверджені відміткою на копії повідомлення про злочин від 09 жовтня 2024 року.
Відомості про те, чи було зареєстровано повідомлення в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» чи журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події заявник не повідомила.
Наведений факт реєстрації заяви свідчить про факт прийняття уповноваженим працівником органу (підрозділу) поліції повідомлення. Уповноважена службова особа мала зареєструвати таке повідомлення в ІТС ІПНП (журналі ЄО).
До Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за повідомленням заявника від 09 жовтня 2024 року внесені не були.
Згідно положень частини 1 статті 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Згідно з частиною 4 статті 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Вказаною нормою кримінального процесуального закону встановлено обов'язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.
Норми кримінального процесуального закону не передбачають можливості здійснення слідчим, дізнавачем, прокурором, іншою службовою особою, уповноваженою на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до ЄРДР не допускається. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Поряд з цим, пунктом 4 частини 5 статті 214 КПК України та підпунктом 4 пункту 1 розділу ІІ Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення, яким встановлено порядок внесення відомостей про кримінальне правопорушення до реєстру, затвердженого наказом Генерального прокуратури від 30 червня 2020 року за № 298, передбачено, що відомості про кримінальне правопорушення, викладені у заяві, повідомленні чи виявлені з іншого джерела, повинні мати короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
У постанові від 20 квітня 2023 року у справі № 373/18/23 Верховний Суд вказав, що системний аналіз положень кримінального процесуального закону дає підстави для висновку, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять відомості про кримінальне правопорушення. Якщо у заяві чи повідомленні таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що повинні бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
До того ж законодавцем розмежовано поняття внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР у відповідності до положень частини 1 статті 214 КПК України та прийняття і реєстрації відповідних заяв, про що йдеться у частині 4 статті 214 КПК України.
При цьому, нормами кримінального процесуального законодавства передбачено, які саме діяння є правопорушеннями (злочинами), в чому полягає об'єктивна та суб'єктивна сторона того чи іншого злочину, кваліфікуючі ознаки та інше. Разом з цим, передбачено необхідність попередньої оцінки слідчим, прокурором, слідчим суддею (у разі оскарження заявником бездіяльності уповноваженої особи щодо невнесення відомостей до ЄРДР) змісту заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення на предмет викладення в ньому інформації саме про кримінальне правопорушення. У випадках, якщо в заяві чи повідомленні є ті чи інші об'єктивні дані, що свідчать про ознаки певного кримінального правопорушення, то є підстави вважати таку заяву чи повідомлення саме заявою чи повідомленням про кримінальне правопорушення, і тільки такі заяви і повідомлення повинні вноситись до ЄРДР за відповідною правовою кваліфікацією. Якщо ж у повідомленнях чи заявах таких ознак немає, то вони не можуть вважатись такими, які підлягають обов'язковому внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Крім того, слідча суддя враховує, що особа, яка звертається із заявою про вчинення кримінального правопорушення, може не володіти докладною інформацією про його обставини, втім, таке повідомлення має містити відомості про існування обставин, які прямо чи опосередковано можуть свідчити про наявність ознак вчиненого кримінального правопорушення. Заявник не має обов'язку доводити факт вчинення кримінального правопорушення, однак наведення фактичних обставин, які спонукають його вважати, що кримінальне правопорушення було вчинене, є ознакою обґрунтованості повідомлення та надає можливість їх перевірити.
Звертаючись до органу національної поліції з повідомленням від 09 жовтня 2024 року, заявник вказала на подію, що, ймовірно, мала місце. Зі змісту поданої заяви вбачалося, що заявник порушує перед органом досудового розслідування питання про вчинення кримінального правопорушення, ініціюючи здійснення ним дій, визначених КПК України.
Заявник повідомила правоохоронний орган про факт протиправного заволодіння рухомим майном Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Потік».
Повідомлення заявника містить короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Повідомлення було отримано правоохоронним органом 09 жовтня 2024 року, зареєстровано в журналі вхідної кореспонденції, підлягало обов'язковій реєстрації в ІТС ІПНП (журналі ЄО). Наведення фактичних обставин правопорушення є ознакою обґрунтованості повідомлення заявника та надає можливість їх перевірити.
Повідомлення є підставою для внесення відповідних відомостей до ЄРДР. Перевірка такого повідомлення повинна проводитись в рамках відкритого кримінального провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР. У випадку, якщо посадова особа дійде висновку, що у викладеній ситуації немає ознак складу кримінального правопорушення, вона може винести постанову про закриття кримінального провадження відповідно до ст. 284 КПК України.
Наведені положення кримінально-процесуального закону та обставини, які встановлені під час розгляду скарги і оцінені відповідно до вимог статті 94 КПК України, свідчать про обґрунтованість скарги.
Особою, уповноваженою на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, в порушення вимог статті 214 КПК України, допущено бездіяльність, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР впродовж 24 годин після отримання повідомлення про кримінальне правопорушення.
За правилами частин 2 та 3 статті 307 КПК України, ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про зобов'язання вчинити певну дію.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 110, 303 - 307, 369 - 372 КПК України, слідчий суддя
Скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність особи, уповноваженої на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення, задовольнити.
Зобов'язати слідчого ВП № 2 Обухівського РУП ГУ НП в Київській області (іншу уповноважену на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення особу) внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за повідомленням ОСОБА_3 за фактом протиправного заволодіння майном Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Потік», зареєстрованим 09 жовтня 2024 року у ВП № 2 Обухівського РУП ГУ НП в Київській області за номером Г-76, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає та є обов'язковою до виконання.
Слідчий суддя ОСОБА_1