Постанова від 15.10.2024 по справі 932/8552/24

Справа № 932/8552/24

Провадження № 3/932/3981/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2024 року м. Дніпро

Суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Потоцька С.С., розглянувши у судовому засіданні у приміщенні суду у м. Дніпрі, адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, не працевлаштованого, який мешкає АДРЕСА_1 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 123468 від 05.09.2024, складеного відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У протоколі вказано, що ОСОБА_1 , 05.09.2024 о 12:12 годині в м. Дніпро на вулиці Запорізьке шосе, 60 км., керував транспортним засобом Skoda Superb д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме зіниці очей не реагують на світло.У встановленому законом порядку ОСОБА_1 погодився пройти медичний огляд на стан сп'яніння, але не пройшов його в повному обсязі, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП

Представником ОСОБА_1 подано клопотання про закриття провадження у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. У клопотанні зазначено, що зупинка транспортного засобу не законна, і тому всі документи, які складені відносно ОСОБА_1 є неналежними та недопустимими, а крім цього, у нього відсутні ознаки наркотичного сп'яніння; ОСОБА_1 не відмовлявся пройти огляд, а поліцейськими порушений порядок проходження огляду на стан сп'яніння.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, пояснив що від проходження медичного огляду не відмовлявся і прослідував з інспекторами поліції до медичного закладу для проходження такого огляду, однак, завершити огляд не зміг, оскільки має певні захворювання і не зміг здати біологічні зразки сечі.

Дослідивши матеріали справи та додані до нього документи та відеозапис, заслухавши особу, стосовно якої складено адміністративний протокол, вважаю, що провадження відносно ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, підлягає закриттю з огляду на таке.

Відповідно до вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.

Частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачено, що керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягне за собою накладення адміністративного стягнення.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (частина друга ст. 251 КУпАП).

Згідно з п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

За приписами ст. 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного сп'яніння та оформлення результатів такого огляду визначено Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, яка затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 за № 1452/735 (далі Інструкція).

Відповідно до п. 12 розділу ІІ Інструкції, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Відповідно до п. 9 розділу ІІ Інструкції, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 123468 зазначено, що ОСОБА_1 05.09.2024 о 12:12 годині в м. Дніпро на вулиці Запорізьке Шосе, 60 км., керував транспортним засобом Skoda Superb д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме зіниці очей не реагують на світло, у встановленому законом порядку ОСОБА_1 погодився пройти медичний огляд на стан сп'яніння, але не пройшов його в повному обсязі, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

За висновком КП "ДБКЛПД" ДОР від 05.09.2024 ОСОБА_1 медичний огляд на стан сп'яніння в повному обсязі в установленому законом порядку не пройшов.

При дослідженні відеозапису, який міститься в матеріалах справи, ОСОБА_1 був доставлений працівниками поліції до медичного закладу, де був оглянутий лікарем та направлений ним на здачу аналізу біологічних зразків (сечі).

Відповідно до п. 12 Розділу ІІІ Інструкції предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.

Пунктом 13 вказаної Інструкції передбачено, що для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.

Однак, будь-яких доказів, які б підтверджували ту обставину, що ОСОБА_1 було запропоновано надати інший біоматеріал для дослідження (кров, слину тощо) до матеріалів справи не додано.

Факт відмови ОСОБА_1 від проходження медичного огляду не встановлений. Крім того, відеозапис немає безперервного характеру, оскільки період часу з 12:46 до 15:37 на відеозапису відсутній.

Матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів сп'яніння або перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння та не мають доказів відмови останнім від проходження медичного огляду.

Суд також зазначає, що диспозиція ст. 130 КУпАП не містить такої підстави притягнення до відповідальності, як проходження огляду не в повному обсязі, відповідальність настає лише у випадку відмови від проходження огляду.

Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про недоведеність вини ОСОБА_1 та про закриття провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 7, 9, 130, 247, 251, 266, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня винесення.

Суддя С.С. Потоцька