Справа №639/3883/24
Провадження №3/639/1521/24
24 жовтня 2024 року м. Харків
Суддя Жовтневого районного суду м. Харкова Чижиченко Д.В., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли із Управління патрульної поліції у Харківській області Департаменту патрульної поліції у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
20 червня 2024 року о 23 годині 25 хвилин за адресою: м. Харків, вул. Дудінської, 1А водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 2103», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці ока, що не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, неприродньо бліда шкіра обличчя. Від проходження огляду на стан наркотичного сп*яніння в закладі охорони здоров*я КНП ХОР «ОКНД» відмовився у встановленому законом порядку.
Крім того, 21 червня 2024 року о 00 годині 19 хвилин за адресою: м. Харків, Григорівське шосе, 56 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «ВАЗ 2103», номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці ока, що не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, неприродньо бліда шкіра обличчя. Від проходження огляду на стан наркотичного сп*яніння в закладі охорони здоров*я КНП ХОР «ОКНД» відмовився у встановленому законом порядку.
Таким чином, водій ОСОБА_1 порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України), за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 14.08.2024 року адміністративні матеріали №639/3883/24 (провадження №3/639/1521/24) та №639/3884/24 (провадження №3/639/1522/24) у відношенні ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП були об'єднані в одне провадження та присвоєно їм єдиний номер справи №639/3883/24 (провадження №3/639/1521/24).
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - у судові засідання призначені на: 22.07.2024, 14.08.2024, 12.09.2024, 02.10.2024, 21.10.2024 та 24.10.2024 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, шляхом направлення судових повісток про виклик до суду за адресою його фактичного проживання, яка зазначена в матеріалах справи, поважні причини неприбуття останній суд не повідомив, клопотань чи заяв на адресу суду від нього не надходило.
Частиною 1 статті 277 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.
Згідно з статтею 268 КУпАП інкриміновані ОСОБА_2 адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП не відносяться до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні особи є обов'язковою, та враховуючи те, що законом передбачено обмежений строк розгляду справ про адміністративні правопорушення, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності останнього, на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до таких висновків.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке сталося 20.06.2024 о 23 год. 25 хв., підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
1) змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №516846 від 20.06.2024, який складено стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП;
2) направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого 20.06.2024 року о 23 год 35 хв. ОСОБА_1 направлявся для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння до КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер», однак від проходження медичного огляду він відмовився;
3) відеозаписом з бодікамер співробітників поліції №476541, 473204, 470751, з реєстратора 70 маі від 20.06.2024, відповідно до якого, співробітником патрульної поліції запропоновано водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку у КНП ХОР ОНКЛ, оскільки у останнього були виявленні явні ознаки наркотичного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився останній в установленому законом порядку, про що також самостійно повідомив співробітника поліції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, яке сталося 21.06.2024 о 00 год. 19 хв., підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
1) змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №902388 від 21.06.2024 о 00 год. 19 хв., який складено стосовно за ч. 1 ст. 130 КУпАП;
2) направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого 21.06.2024 року о 00 год 21 хв. ОСОБА_1 направлявся для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння до КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер», однак від проходження медичного огляду він відмовився;
3) відеозаписом з бодікамер співробітників поліції №472526, 472502, 470277, з реєстратора 70 маі від 20.06.2024, відповідно до якого, співробітником патрульної поліції запропоновано водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку у КНП ХОР ОНКЛ, оскільки у останнього були виявленні явні ознаки наркотичного сп'яніння. Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився останній в установленому законом порядку, про що також самостійно повідомив співробітника поліції.
Відповідно до п.27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст.130 КУпАП, судам слід враховувати, що відповідальність за ст.130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводить згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР України) передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Разом із цим, водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в закладі охорони здоров'я у встановленому законом порядку, що підтверджується сукупністю досліджених доказів по справі про адміністративне правопорушення, чим порушив вимоги пункту 2.5 ПДР України.
Причини, з яких ОСОБА_1 відмовився виконувати вимогу працівника поліції щодо проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в КНП ХОР «Обласний наркологічний диспансер», правового значення для розгляду цієї справи не мають.
Суд враховує, що законодавець саме з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, життя та здоров'я його учасників, поклав на водіїв транспортних засобів додаткові обов'язки, зокрема пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану сп'яніння.
Матеріали справи не містять доказів порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, протокол складений в установленому законом порядку, з дотриманням вимог ст.ст. 256, 266 КУпАП, та положень «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі», затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 р. за №1408/27853 (з внесеними змінами).
Згідно ч.2 ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме: відмова особи, що керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Враховуючи обставини, встановлені під час судового розгляду, характер вчиненого правопорушення, особу винного, вважаю за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, в межах санкції, передбаченої ч.1 ст. 130 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для виправлення останнього та попередження вчинення ним нових правопорушень.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 251, 252, 268, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п*ять гривень 60 копійок).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Жовтневий районний суд м. Харкова протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя Д.В.Чижиченко