Справа № 615/1836/24
Провадження № 3/615/608/24
23 жовтня 2024 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Токмакова А.П., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Ков'ягиВалківського району Харківської області, українця, громадянина України, не одруженого, що має на утриманні двох неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , працює складачем поїздів АТ «Укрзалізниця», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП,
встановив:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №259261, складеного 23.09.2024 інспектором СРПП ВП №1 Богодухівського РВП ГУ НП в Харківській області Сорокіним В.Г., ОСОБА_1 звинувачується в тому, що 23.09.2024 на АДРЕСА_2 вчинив психологічне домашнє насильство відносно співмешканки ОСОБА_4 , а саме погрожував, що забере дітей та кинув на підлогу мобільний телефон.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, заперечував факт вчинення домашнього психологічного насильства. Пояснив, що протягом 6 років проживали з ОСОБА_4 в цивільному шлюбі, мають двох спільних дітей. Дуже хороша мама та дружина, але життя разом не склалось через її молодий вік. Вважає, що ОСОБА_4 ще не усвідомлює необхідність виконання сімейних та батьківських обов'язків, постійно рветься погуляти. 21.09.2024 вирішили розлучитись, тому забрав дітей із собою, спочатку 21.09.2024 - Єгора, потім поїхав 23.09.2024 та забрав Катю. ОСОБА_4 відразу ж виїхала до м. Харкова, де винаймає житло, проживає з новим чоловіком. За 33 дні відвідувала дітей лише тричі. Діти всім забезпечені, коли він на роботі - перебувають під наглядом бабусі. Зауважив, що власного житла не мають, жити у родичів ОСОБА_4 не подобалось, змушені були винаймати житло, але це також не подобалось, вже тричі йшла з дому, зустрічається з різними чоловіками. Боїться, що одружившись з новим чоловіком ОСОБА_4 не дозволить йому спілкуватися з дітьми. Знає, що можуть вирішити питання щодо спілкування з дітьми та місця їх проживання в Службі у справах дітей, вже звертались за допомогою. Наполягає, що ОСОБА_4 з надуманих причин викликала поліцію за підказкою добрих людей. Можливо, коли подорослішає, знову будуть жити разом. Просить закрити провадження у справі за відсутності події.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані матеріали справи, суддя доходить наступного висновку.
Положеннями ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (ст.1 КУпАП).
Порядок провадження у справах про адміністративні правопорушення та притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлено Розділом IV Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Об'єктом правопорушення,передбаченого ст.173-2 КУпАП є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян. Об'єктивна сторона правопорушення полягає в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а також у невиконанні захисного припису особою, стосовно якої він винесений.
Відповідно до ЗУ «Про попередження насильства в сім'ї» насильство в сім'ї - будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї стосовно іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Згідно з вимогами ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, в даному випадку органів Національної поліції.
На підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення надано протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №259261 від 23.09.2024, який за змістом ґрунтується на доданих до нього матеріалах: матеріал ЄО.
Згідно рапорту, зареєстрованого за №3221, зі служби 102 надійшло повідомлення ОСОБА_4 , що 23.09.2024 о 12:04 за адресою: АДРЕСА_2 колишній співмешканець внаслідок сварки без її згоди забрав дітей - 3,5 та 1 рік, зі слів дітей не ображав, обмежень щодо спілкування з дітьми немає. Вчинив психологічне насильство.
В протоколі прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або іншу подію) ОСОБА_4 просить вжити заходи до співмешканця, який вчиняє домашнє психологічне насильство, а саме висловлюється нецензурною лайкою в її бік, маніпулює дітьми, що забере та не віддасть, кинув на підлогу мобільний телефон.
В письмових поясненнях ОСОБА_4 зазначила, що проживає разом із співмешканцем ОСОБА_1 , з яким 3 дні тому посварились, а 23.09.2024 він приїхав близько 11:00 та без її дозволу забрав двох спільних дітей - 3,5 та 1 рік. В ході сварки ОСОБА_5 взяв її мобільний телефон та кинув на підлогу, в зв'язку з чим вирішила викликати працівників поліції для написання заяви.
В судовому засіданні ОСОБА_4 вказала, що викликала поліцію, так як ОСОБА_1 забрав дітей, щоб потім подати до суду. Дійсно, після того, як він забрав дітей, поїхала до м. Харків, де офіційно працевлаштувалась, так як сказали, що необхідно для суду, щоб забрати дітей, має достатній дохід, в орендованій квартирі проживає разом з братом, сплачують на пополам. В дітей була тільки тричі, оскільки має можливість лише на вихідних, яких дуже мало.
Доказів, які б свідчили про вчинення адміністративного правопорушення, матеріали справи не містять.
Ст.7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідност.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Тобто, притягненню до адміністративної відповідальності особи обов'язково повинна передувати належна та вчинена у відповідності до вимог чинного законодавства поведінка суб'єкта владних повноважень, зокрема, поліцейського, а також встановлення останнім факту вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за вчинення якого передбачена чинним законодавством.
Слід відзначити, що відповідно до ст.62 Конституції України звинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви про винність особи трактуються на його користь.
Особисті візуальні спостереження працівника поліції та його внутрішні переконання, певні судження і висновки щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за змістом та у відповідності до ст.251 КУпАП не мають характеру доказів, а висловлені у протоколі дії особи мають характер припущень, як наслідок. Докази, які свідчили б про будь-які порушення в матеріалах справи відсутні.
Аналізуючи надані докази, суддя доходить висновку, що дії ОСОБА_1 не можуть розцінюватися як вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, тобто відсутній його склад, в зв'язку з чим провадження у справі на підставі п.1 ст.247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст.283-285 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.П. Токмакова