Ухвала від 25.10.2024 по справі 344/19156/24

Справа № 344/19156/24

Провадження № 1-кс/344/7646/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2024 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчої відділу розслідування особливо важливих злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області капітана поліції ОСОБА_3 , погодженого з процесуальним прокурором у кримінальному провадженні - прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в межах кримінального провадження № 42024090000000031 від 28.03.2024,

ВСТАНОВИВ:

Слідча, за погодженням з прокурором, звернулася з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, в обґрунтування якого покликалася на те, що відділом розслідування особливо важливих злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024090000000031 від 28.03.2024, за фактом зловживання службовим становищем службовими особами ОКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та його структурних підрозділів, які, всупереч інтересам служби, допустили порубку дерев рідколісся на ввірених їм територіях, шляхом незаконного внесення рубок рідколісся до матеріалів лісовпорядкування, чим спричинили тяжкі наслідки державним інтересам, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Зазначено, протягом 2020-2023 років службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та його структурного підрозділу Косівське РП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », зловживаючи своїм службовим становищем, посилаючись на норми окремих нормативно-правових актів у сфері лісокористування, не зареєстрованих в установленому законом порядку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , для напівлегальної, або в цілому законної, але несталої, без врахування природоохоронних, захисних та рекреаційних функцій лісів, заготівлі деревини шляхом видачі лісорубних квитків, з метою проведення різних видів рубок, зокрема, лісовідновних, рубок переформування, рубок поодиноких дерев, санітарних рубок тощо, недоцільно застосовуючи їх на рівні окремих лісгоспів, завдають збитків державі та довкіллю в особливо великих розмірах.

Згідно норм Постанови КМУ №1224 від 09.12.2020 р. зі змінами, правил рубок, було суттєво обмежено можливості для маніпуляцій і зловживань під час призначення рубок. Зокрема, переглянуто правила санітарних рубок, та внесено низку обмежень на їх проведення. Наприклад, скорочено можливості для призначення санітарних рубок у межах природно-заповідного фонду, а також додано положення, які забороняють проведення суцільних санітарних рубок у високогірних (понад 1100 м над рівнем моря) та берегозахисних лісах природного походження, з метою збереження корисних властивостей лісових екосистем та запобігання проявам згубних наслідків природних явищ у Карпатському регіоні. В гірських лісах Карпат заборонено лісовідновні рубки. Реконструктивні рубки обмежено тільки лісами, де дозволені рубки головного користування, а ліквідація захаращеності в насадженнях листяних порід у межах природно-заповідного фонду не проводиться.

У клопотанні вказано, що протягом 2020-2023 років частина лісових господарств ІНФОРМАЦІЯ_5 збільшили заготівлю деревини шляхом проведення суцільних рубок рідколісся. Однак, чимало серед цих рубок були запроектовані і проводились в лісах, які мають високу природоохоронну цінність, тобто в протиерозійних лісах та лісах першої і другої зон округів санітарної охорони лікувально-оздоровчих територій, тощо. Зокрема встановлено, що службовими особами структурних підрозділів ОКП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у тому числі Косівського РП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », в період 2020-2023 років, було виписано ряд лісорубних квитків на проведення рубок рідколісся. В подальшому, посадовими особами вказаного агролісгоспу, на підставі складених матеріалів відведення та виписаних лісорубних квитків, на визначених раніше площах лісових ділянок, здійснено незаконну порубку дерев, чим охоронюваним законом правам та державним інтересам спричинено тяжкі наслідки.

Сторона кримінального провадження, яка звернулася з даним клопотанням, вказує, що в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що у володінні Косівського РП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , зберігаються документи, які стали підставою для проведення рубок рідколісся протягом 2020 - 2023 років, зокрема: лісорубні квитки на проведення рубок рідколісся; акти польового обстеження насаджень для проведення рубок рідколісся; перелік лісосік запланованих для проведення рубки рідколісся; матеріали безперервного лісовпорядкування; листки сигнальних насаджень лісосік; перелікові відомості дерев; нормативно-грошові оцінки вказаних лісосік; плани-схеми відведення лісосік для рубки; план бусольної зйомки; ліміти для здійснення рубок; акти приймання-передачі лісосік підрядникам; акти обстеження лісосік відповідальними працівниками; договори підряду на проведення рубок; договори купівлі-продажу лісопродукції, зрубаної на вказаних лісових ділянках; наряди та розпорядження на рубку дерев; наряди на відпуск деревини; товарно-транспортні накладні на вивезення лісопродукції із вказаних лісосік; а також інші наявні документи, що пов'язані із випискою лісорубних квитків та проведення рубок рідколісся, протягом 2020 - 2023 років. Документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати, могли зберегли на собі сліди вчинення вищевказаного злочину та можуть підтверджувати протиправну діяльність осіб, що організували їх виготовлення і в майбутньому матимуть статус доказів під час судового розгляду.

Як вказується у клопотанні, вказані документи мають суттєве значення для всебічного та повного проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження, містять інформацію, яка необхідна для проведення судових експертиз та досліджень, що проводитимуться у кримінальному провадженні, з метою встановлення наявності або відсутності факту кримінального правопорушення, механізму та важливих обставин його вчинення, а також встановлення розміру збитків, які могли бути заподіяні державним інтересам внаслідок його вчинення.

Слідча подала заяву про розгляд клопотання без її участі та підтримав вимоги клопотання у повному обсязі.

Як передбачено ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

В ч.1 ст. 160 КПК України вказано, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Відповідно до вимог ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

За змістом п.3 ч.5 ст.163 КПК України передбачено, що слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

За змістом ч.6 ст.163 КПК України Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Відтак, враховуючи, що в інший спосіб на даний час неможливо отримати запитувані відомості, в поданому клопотанні доведено необхідність отримання такого доступу.

Керуючись ст.ст. 107, 131, 132, 159-160, 163, 164, 166 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл слідчим відділу СУ ГУНП в Івано-Франківській області: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 на здійснення тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні Косівського РП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення оригіналів документів, що стали підставою для проведення рубок рідколісся в період 2020 - 2023 років, зокрема: лісорубні квитки на проведення рубок рідколісся; акти польового обстеження насаджень для проведення рубок рідколісся; перелік лісосік запланованих для проведення рубки рідколісся; матеріали безперервного лісовпорядкування; листки сигнальних насаджень лісосік; перелікові відомості дерев; нормативно-грошові оцінки вказаних лісосік; плани-схеми відведення лісосік для рубки; план бусольної зйомки; ліміти для здійснення рубок; акти приймання-передачі лісосік підрядникам; акти обстеження лісосік відповідальними працівниками; договори підряду на проведення рубок; договори купівлі-продажу лісопродукції, зрубаної на вказаних лісових ділянках; наряди та розпорядження на рубку дерев; наряди на відпуск деревини; товарно-транспортні накладні на вивезення лісопродукції із вказаних лісосік; а також інші наявні документи, що пов'язані із випискою лісорубних квитків та проведення рубок рідколісся, протягом 2020 - 2023 років; заяви, накази, контракти, посадові інструкції, документи із вільними взірцями почерку та підпису (не менше 15 шт. щодо однієї особи) посадових осіб, які здійснювали підготовку документів та лісових ділянок для проведення рубок рідколісся, виписували та видавали лісорубні квитки для проведення рубок рідколісся; копії установчих документів Косівського РП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », чинних протягом 2020 - 2023 років.

Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала діє до 24 листопада 2024 року включно та оскарженню не підлягає.

Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.

Слідчий суддя ОСОБА_1