Справа № 128/3833/24
25 жовтня 2024 року місто Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Карпінська Ю.Ф., отримавши адміністративний матеріал, що надійшов з відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КпАП України,
25.10.2024 до Вінницького районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддіми від 25.10.2024, головуючим суддею по справі № 128/3833/24 визначено суддю Карпінську Ю.Ф.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №153401 від 20.08.2024, 09.08.2024 о 22 год 00 хв ОСОБА_1 в АДРЕСА_1 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство фізичного характеру, а саме: душив її.
Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС 06.11.2015 №1376, зареєстрованої в МЮ України 01.12.2015 за №1496/27941.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Слід зазначити, що суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Постановою судді Вінницького районного суду Вінницької області Саєнко О.Б. від 30.09.2024 адміністративний матеріал, що надійшов з відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, було повернуто для належного оформлення, оскільки недоліки протоколу позбавляли можливості суду розглянути даний адміністративний матеріал відповідно до норм чинного законодавства, а саме: не долучено належним чином завірену копію постанови суду, яка набрала законної сили, про притягнення протягом року ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП; в протоколі не зазначено конкретний район та область, на території якого було вчинено адміністративне правопорушення; не вказано інформацію щодо наявності чи відсутності свідків вчинення даного правопорушення.
Однак установлено, що постанова судді Вінницького районного суду Вінницької області Саєнко О.Б. від 30.09.2024 в повній мірі не виконана.
Також установлено, що недоліки протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №153401 від 20.08.2024 позбавляють можливості суду розглянути даний адміністративний матеріал відповідно до норм чинного законодавства.
До даного протоколу про адміністративне правопорушення не долучено докази на підтвердження того, що ОСОБА_2 дійсно являється дружиною ОСОБА_1 , у зв'язку з чим не вдається можливим встановити, чи вірно кваліфіковано дії ОСОБА_1 як вчинення домашнього насильства.
У фабулі протоколу про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 вчинив відносно своєї дружини ОСОБА_2 домашнє насильство фізичного характеру, а саме: душив її.
Згідно з копією протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 10.08.2024, долученого до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №153401 від 20.08.2024, ОСОБА_2 зазначає, що 09.08.2024 близько 22 год 00 хв її чоловік ОСОБА_1 наніс їй тілесні ушкодження в область голови.
Статтею 173-2 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.
У разі спричинення потерпілій особі тілесних ушкоджень, такі можуть інкримінуватися за відповідною статтею Кримінального кодексу України, однак до протоколу не долучено доказів, що кримінальне провадження закрито або відмовлено у відкритті кримінального провадження.
Варто зазначити, що відповідно до положень статті 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Встановлено, що особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, до зали судових засідань доставлено не було, а також у справі відсутні докази про належне повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи у Вінницькому районному суді Вінницької області у день надходження протоколу або протягом доби. У графі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №153401 від 20.08.2024 «повідомлено, що розгляд адміністративної справи відбудеться» лише зазначено «за викликом у Вінницькому районному суді».
Постановою Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звернута увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Тому вважаю за необхідне повернути адміністративний матеріал, що надійшов з відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП для належного оформлення, оскільки недоліки протоколу на даний час позбавляють можливості суду розглянути даний адміністративний матеріал відповідно до норм чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 251, 278, 283 КУпАП, суддя -
Адміністративний матеріал, що надійшов з відділу поліції №3 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, - повернути для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
СУДДЯ Юлія КАРПІНСЬКА