Справа № 167/1052/24
Номер провадження 3/167/654/24
24 жовтня 2024 року місто Рожище
Суддя Рожищенського районного суду Волинської області Н.В. Шептицька, вивчивши матеріали справи, що надійшли з Луцького районного управління поліції ГУНП у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
21.10.2024 року в Рожищенський районний суд Волинської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАВ № 966476 від 04.10.2024 року (з додатками) щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП, згідно яких 08.09.2024 року о 18 год 00 хв за адресою: м. Рожище ОСОБА_1 ухилився від виконання батьківських обов'язків, передбачених ст. 150 СК України, щодо неповнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що виразилося у вчиненні останнім дрібного хуліганства, а саме: неповнолітній ОСОБА_2 , перебуваючи на спортмайданчику ліцею № 2 м. Рожище, штовхав та шарпав за одяг ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - Протокол).
Вивчивши матеріали, зазначаю наступне.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно частини 3 статті 184 КУпАП, вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
В порушення вимог частини 1 статті 256 КУпАП в Протоколі не зазначено суть адміністративного правопорушення, згідно диспозиції частини 3 статті 184 КУпАП.
Зокрема, в Протоколі не зазначено, а яке конкретне правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП, зокрема не зазначені ні стаття, ні частина статті КУпАП (наприклад, ст. 173 КУпАП), вчинив неповнолітній ОСОБА_2 , що стало підставою для складання щодо ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 184 КУпАП.
Крім того, згідно описової частини складу адміністративного правопорушення, неповнолітній ОСОБА_2 штовхав та шарпав за одяг ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Проте, в Протоколі зазначено, що потерпілі - «відсутні», що не відповідає описовій частині складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до частини 1 статті 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення як документ, що засвідчує факт неправомірних дій та є одним з основних джерел доказів, складається за встановленою формою і має містити дані, необхідні для вирішення адміністративної справи.
Протокол про адміністративне правопорушення є важливим доказом по справі, який по суті є обвинувальним актом, оскільки саме на підставі протоколу здійснюється розгляд справи по суті.
Таким чином, Протокол у такому вигляді і через його істотні недоліки не може бути предметом судового розгляду, оскільки складений з істотним порушенням та викликає обґрунтовані сумніви, які, відповідно до положень частини 3 статті 62 Конституції України, тлумачаться на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Крім того, до Протоколу не додані документи на підтвердження факту родинних стосунків між ОСОБА_1 (тато) і ОСОБА_2 (син), зокрема, свідоцтво про народження ОСОБА_2 .
Оскільки Протокол про адміністративне правопорушення з додатками фактично не відповідає вимогам статті 256 КУпАП, за наявності вказаних недоліків, який позбавляє можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи, у відповідності до вимог статей 256, 278 КУпАП, справа підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення.
При цьому звертаю увагу, що відповідно пункту 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 (далі - Інструкція), не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Доопрацьовану справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути до суду з урахуванням вимог частини 2 статті 38 КУпАП, за змістом якої, у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають направленню для доопрацювання і виконання вимог частини 1 статті 256 КУпАП, з урахуванням пункту 7 розділу ІІ Інструкції.
Керуючись пунктом 2 частини 1 статті 278 КУпАП, суддя
Повернути Луцькому районному управлінню поліції ГУНП у Волинській області протокол про адміністративне правопорушення Серії ВАВ № 966476 від 04.10.2024 року (з додатками) щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 184 КУпАП, для належного оформлення і виконання вимог частини 1 статті 256 КУпАП, з урахуванням пункту 7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1376.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Рожищенського районного суду
Волинської області Н.В. Шептицька