Постанова від 21.10.2024 по справі 523/15236/24

Номер провадження: 33/813/2454/24

Номер справи місцевого суду: 523/15236/24

Головуючий у першій інстанції Середа І.В.

Доповідач Громік Р. Д.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2024 року м. Одеса

Суддя Одеського апеляційного суду: Громік Р.Д.

за участю секретаря: Триколіч І.Б.,

розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Суворовського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2024 року, якою за вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, застосовано до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 5100 грн в дохід держави; стягнено з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн на користь держави,

ВСТАНОВИВ:

16 вересня 2024 року до Суворовського районного суду міста Одеси від Національного агентства з питань запобігання корупції надійшли матеріали стосовно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП, за обставинами того, що ОСОБА_1 , будучи керівником політичної партії «Циганська партія України», несвоєчасно подав Звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІV квартал 2023 року або Звіт за 2023 рік до Національного агентства, а саме 05 квітня 2024 року о 11:39 годині підписав Звіт за 2023 рік шляхом накладення КЕП, чим порушив порядок подання Звіту, встановлений Законом України «Про політичні партії в Україні», за що передбачена відповідальність за ст. 212-21 КУпАП.

За вказаними обставинами головний спеціаліст відділу реалізації матеріалів перевірок Департаменту формування доброчесності політичних фінансів, як уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_2 склала протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/141 від 26 серпня 2024 року.

Постановою судді Суворовського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2024 рокуза вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, застосовано до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 5100 грн в дохід держави; стягнено з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн на користь держави

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, посилаючись при цьому на порушення норм матеріального та процесуального права.

В доводах апеляційної скарги зазначено, що:

1) починаючи з 2020 року політична партія фактично не здійснювала фінансову діяльність;

2) ОСОБА_1 зміг подати звіт одразу ж після того як було надано доступ до електронного кабінету;

3) ОСОБА_1 не було ознайомлено з протоколом.

Про судове засідання, призначене на 21 жовтня 2024 року, ОСОБА_1 був належним чином сповіщений про дату, час та місце слухання справи шляхом направлення судової повістки повідомленням, на електронну пошту та електронний кабінет однак у судове засідання не з'явився, жодних заяв чи клопотань не подавав.

Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Частиною 2 статті 268 КУпАП визначено, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

Згідно з ч. 1 ст. 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.

Таким чином, враховуючи положення ст. 268 та ст. 277-2 КУпАП у разі належного повідомлення про дату, час та місце слухання справи, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП не є обов'язковою, тому суд апеляційної інстанції вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 .

Вивчивши доводи поданої апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з огляду на наступне.

У відповідності до положень ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Судовий розгляд справ повинен відповідати загальним принципам, а саме: верховенству права, законності, рівності перед законом і судом, поваги до людської гідності, забезпечення права на свободу та особисту недоторканість, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини, змагальності сторін та свободи в поданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості, тощо.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 251 та ст. 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» Національне агентство здійснило перевірку Звіту, поданого політичною партією «Циганська партія України» за 2023 рік до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, у ході якої встановлено недотримання партією строку, передбаченого п. 6 розділу VI «Заключні положення» Закону.

Так, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти такі Звіти.

Політичні партії мали подати до Національного агентства Звіт за IV квартал 2023 року протягом 90 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ окремо або Звіт за 2023 рік.

Таким чином, останнім днем подання Звіту за IV квартал 2023 року або Звіту за 2023 рік відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337 - IX є 25 березня 2024 року.

Звіт Партії за 2023 рік підписано шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису ОСОБА_1 05 квітня 2024 року о 11:19 годині та несвоєчасно подано до Національного агентства через Реєстр.

Частиною 20 ст. 17 Закону передбачено, що протягом 10-ти календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями Звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Списки політичних партій, які не подали свої Звіти у визначений Законом строк, розміщені на офіційному вебсайті Національного агентства.

На виконання вимог ч. 20 ст. 17 Закону партію було включено до переліку політичних партії, які не подали або несвоєчасно подали Звіти за IV квартал 2023 року або Звіти за 2023 рік.

За результатами перевірки складено висновок № 921 від 01 липня 2024 року, який затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 01 липня 2024 року № 176/24, тому датою виявлення правопорушення слід вважати - 01 липня 2024 року.

Відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується:

- протоколом про адміністративне правопорушення № 50-33/141 від 26 серпня 2024 року (а.с. 3-9)

- звітом політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2023 рік (а.с 10-18);

- висновком про результати перевірки Звіту політичної партії від 01 липня 2024 року № 921 (а.с. 19-22);

- зверненням голови ОСОБА_1 до НАЗК про створення облікового запису політичної партії від 02 квітня 2024 року (а.с. 23);

- статутом політичної партії «Циганська партія України» (а.с. 26-48);

- витягом з ЄДРЮО (а.с. 49-51)4

- копією наказу НАЗК про внесення змін у додаток до наказу від 16 січня 2024 року № 24/24 (а.с.52);

- листом НАЗК від 13.08.2024 №50-20/59012-24 «Про надання пояснень та складення протоколу» (а.с. 53-54);

- листом НАЗК від 20.08.2024 №50-20/60822-24 «Про надання пояснень та складення протоколу» (а.с. 56-57);

- листом НАЗК від 26.08.2024 №50-20/61950-24 «Щодо ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення» з підтвердженням надіслання копії протоколу ОСОБА_1 (а.с. 59-61).

Суд першої інстанції, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у сукупності, дійшов правильного висновку, що в діях ОСОБА_1 , який притягується до адміністративної відповідальності вбачається склад адміністративного правопорушення, передбачений ст.212-21 КУпАП.

Суд першої інстанції при накладенні адміністративного стягнення правильно враховував: ступінь суспільної небезпеки правопорушення, особистість правопорушника, ступінь його провини, майновий стан.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції обґрунтовано вважав, що необхідним і достатнім адміністративним стягненням для правопорушника буде штраф з метою подальшого запобігання правопорушень.

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що починаючи з 2020 року політична партія фактично не здійснювала фінансову діяльність, апеляційних суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 9 ст. 17 ЗУ «Про політичні партії України» політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти такі Звіти.

Політичні партії мали подати до Національного агентства Звіт за IV квартал 2023 року протягом 90 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ окремо або Звіт за 2023 рік.

Таким чином, останнім днем подання Звіту за IV квартал 2023 року або Звіту за 2023 рік відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337 - IX є 25 березня 2024 року.

Вказані норми не передбачають звільнення від подання такого Звіту у разі відсутності фінансової діяльності партії за вказаний період.

Таким чином, відсутні підстави для звільнення від подачі Звіту за 2023 року, а тому дані доводи апеляційної скарги є неспроможними та не приймаються судом апеляційної інстанції.

Доводи ОСОБА_1 щодо того, що звіт подано одразу ж після того як було надано доступ до електронного кабінету є безпідставними з огляду на наступне.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який набрав чинності 26 грудня 2023 року та відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти такі Звіти.

Політичні партії мали подати до Національного агентства Звіт за IV квартал 2023 року протягом 90 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ окремо або Звіт за 2023 рік.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що після набуття чинності змін до Закону № 3337-ІХ було достатньо часу для з'ясування можливості подання Звіту, проте ОСОБА_1 звернувся до НАЗК із зверненням про створення облікового запису політичної партії для подання звітів лише 02 квітня 2024 року, вже після закінчення строку на його подачу.

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що ОСОБА_1 не було ознайомлено з протоколом, апеляційний суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що уповноваженою особою НАЗК неодноразово було надіслано на адресу ОСОБА_1 запрошення для надання пояснень та складення протоколу за фактом несвоєчасного подання Звіту за 2023 рік, однак ОСОБА_1 на виконання даних листів не з'явився, жодних заяв на офіційну адресу НАЗК не надсилав (а.с. 53-57).

Крім того, на адресу ОСОБА_1 було надіслано для ознайомлення другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення від 26.08.2024 №50-33/141 з копіями матеріалів справи (а.с.59-61).

Таким чином, посилання ОСОБА_1 про неознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення є безпідставними та спростовуються наявними матеріалами справи.

Відповідно до положень ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно із ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

У рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007р., Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати (далі Суд) постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Отже, наведені обставини вказують на відсутність в апеляційного суду підстав для скасування постанови судді Суворовського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2024 року.

Відповідно до ч. 8 ст. 294 КУпАП за наслідками розгляду апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін .

Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову судді Суворовського районного суду м. Одеси від 20 вересня 2024 року залишити без змін.

Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.

Суддя Одеського апеляційного суду Р.Д. Громік