Постанова від 23.10.2024 по справі 320/1295/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/1295/23 Суддя (судді) першої інстанції: Колеснікова І.С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2024 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Маринчак Н.Є.

суддів: Черпака Ю.К., Штульман І.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач, апелянт) про:

- визнання протиправними дій Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на ім'я ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», вимоги пунктів 5 та 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації, що фактично виплачені за листопад 2019 року за посадою заступник начальника самостійного управління апарату Міністерства внутрішніх справ України (заступник начальника Управління запобігання корупції та проведення люстрації - начальник відділу контролю за виконанням антикорупційних програм в апараті Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади) в Міністерстві внутрішніх справ України, яка відповідає за розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу, посаді, яку ОСОБА_1 займав при звільнені на пенсію з Міністерства внутрішніх справ, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язання Міністерства внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на ім'я ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», вимоги пунктів 5 та 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та індексації, що фактично виплачені за листопад 2019 року за посадою заступник начальника самостійного управління апарату Міністерства внутрішніх справ України (заступник начальника Управління запобігання корупції та проведення люстрації - начальник відділу контролю за виконанням антикорупційних програм в апараті Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади) в Міністерстві внутрішніх справ України, яка відповідає за розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу, посаді, яку ОСОБА_1 займав при звільнені на пенсію з Міністерства внутрішніх справ, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю дій відповідача щодо зазначення у довідці «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на ім'я ОСОБА_1 її складових.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, Міністерство внутрішніх справ України подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року повністю та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що незгода позивача із посадою поліцейського, до якої прирівняно посаду, яку він займав при звільненні зі служби в органах внутрішніх справ (міліції) не дає правових підстав для задоволення позовних вимог; суд першої інстанції, всупереч вимогам пункту 6 Порядку № 45 та частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не визначив, який пункт Переліку в даному випадку має застосувати відповідач, для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Відповідач наголошує, що прирівняння атестованих посад працівників Міністерства внутрішніх справ, які існували до 06 листопада 2015 року (дата скорочення атестованих посад) до посад державної служби (вільнонайманих працівників), які утворилися в Міністерстві після 06 листопада 2015 року є абсолютно безпідставним та незаконним; таке прирівняння посад не створює підстав для перерахунку пенсії позивача.

Разом з тим, апелянт заперечує проти права позивача на включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача такої складової як індексація.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 серпня 2024 та 21 жовтня 2024 року відкрито апеляційне провадження та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

24 вересня 2024 року від ОСОБА_1 до суду апеляційної інстанції надійшов відзив на апеляційну скаргу.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Відповідно до фактичних обставин справи, ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ на посадах начальницького складу.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 березня 2009 року № 605 о/с позивача звільнено зі служби в органах внутрішніх справ у спеціальному званні «полковник міліції» з посади заступника начальника Контрольно-ревізійного управління - начальника відділу ревізій територіальних органів

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) позивачу була призначена пенсія.

З 01 квітня 2009 року позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років.

Окружний адміністративний суд міста Києва своїм Рішенням від 09 червня 2021 року у справі № 640/6779/21 зобов'язав Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії» станом на 19 листопада 2019 року на ім'я ОСОБА_1 , у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), та премії, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Крім того, судом визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови позивачу у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві оновленої довідки «Про розмір грошового забезпечення» для перерахунку основного розміру пенсії з 01 грудня 2019 року.

На виконання вказаного рішення суду, Міністерством внутрішніх справ України було складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку «Про розмір грошового забезпечення» від 26 травня 2021 року № 22/6-2149, для перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року, в яку включено наступні види грошового забезпечення:

посадовий оклад (4800,00 грн);

оклад за військовим званням (2400,00 грн);

надбавка за вислугу років (50%, 3600,00 грн);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%, 720,0 грн);

надбавка за специфічні умови проходження служби (100%, 10800,00 грн);

премія (50,43%, 11255,98 грн).

Усього розмір грошового забезпечення: 33575,98 грн.

У подальшому, Міністерство внутрішніх справ України було складено та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві уточнену довідку «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 29 листопада 2021 року № 22/6-6803-у, що фактично виплачена за прирівняною посадою поліцейського в апараті Національної поліції України у листопаді 2019 року, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача, в яку включено наступні види грошового забезпечення:

посадовий оклад (4800,00 грн);

оклад за військовим званням (2400,00 грн);

надбавка за вислугу років (50%, 3600,00 грн);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%, 720,0 грн);

надбавка за специфічні умови проходження служби (100%, 10800,00 грн);

премія (62,2%, 13883,04 грн).

Усього розмір грошового забезпечення: 36203,04 грн.

Разом з тим, вважаючи, що Міністерством внутрішніх справ України при складані довідки «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» від 29 листопада 2021 року № 22/6-6803-у порушені вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» (далі - Порядок № 45), позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку зазначеним обставинам справи, з урахуванням доводів апеляційної скарги, колегія суддів враховує наступне.

Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ).

Порядок перерахунку пенсій врегульовано розділом VIII «Порядок перерахунку пенсій» Закону № 2262-XII, згідно із частинами першою та другою статті 63 якого перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови та порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Пунктом 7 цієї Постанови доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.

Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» відповідно до статті 94 Закону № 580-VIII, постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, який набрав чинності 27 травня 2016 року.

Згодом відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ Уряд ухвалив постанову № 103, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Пунктом 1 постанови № 103 було визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Також, абзацом першим пункту 3 постанови № 103 було визначено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Отже, законодавець пов'язав перерахунок пенсій з 01 січня 2016 року особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ із складовими грошового забезпечення діючого поліцейського, у тому числі із щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), які фактично виплачувались діючим поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов'язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Зокрема, розділом ІІ Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за учене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, в адміністративній справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови № 103.

Так, у постанові від 10 січня 2023 року у справі № 340/507/22 Верховний Суд зазначив наступне:

«Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України правила, суди у період чинності пункту 3 постанови № 103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі постанови № 988.

З урахуванням наведеного, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсій, які призначені за Законом № 2262-ХІІ особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ на підставі постанови № 988, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначеного у статті 43 Закону №2262-ХІІ та в повному розмірі.»

Судом першої інстанції встановлено, що посада, з якої виходив на пенсію позивач (заступник начальника Контрольно-ревізійного управління - начальника відділу ревізій територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України), прирівняна до посади заступника начальника управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату Національної поліції України, а саме заступника начальника Управління запобігання корупції та проведення люстрації - начальник відділу контролю за виконанням антикорупційних програм в апараті Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади з відповідним окладом 7400,0 грн.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 13 липня 2018 року № 601 «Про затвердження Переліку посад поліцейських і військовослужбовців Національної гвардії України, які рівнозначні (аналогічні) посадам, що можуть бути заміщені поліцейськими і військовослужбовцями в державних органах, установах та організаціях» посада заступника начальника самостійного управління апарату Міністерства внутрішніх справ України прирівняна до посади начальника управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату Національної поліції України.

Разом з тим, з матеріалів справи встановлено, що відповідачем розраховано пенсію позивача з суми окладу 4800,00 грн.

З урахуванням наведеного, висновок суду першої інстанції про те, що розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01 грудня 2019 року необхідно обчислювати з урахуванням розмірів складових грошового забезпечення за посадою в Міністерстві внутрішніх справ України є правомірними, з чим погоджується і суд апеляційної інстанції.

В частині доводів апелянта про те, що суд першої інстанції не визначив, який пункт Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських від 17 лютого 2017 року № 138 в даному випадку має застосувати відповідач для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, колегія суддів зазначає, що пунктом 13 Розділу І даного переліку чітко зазначено відповідність посади заступник начальника самостійного управління посаді заступник начальника управління, що не входить до складу структурного підрозділу апарату

В частині тверджень апелянта про незаконність прирівняння атестованих посад працівників Міністерства внутрішніх справ, які існували до 06 листопада 2015 року (дата скорочення атестованих посад) до посад державної служби (вільнонайманих працівників), які утворилися в Міністерстві після 06 листопада 2015 року, колегією суддів відхиляються як безпідставні з огляду на чинність Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських від 17 лютого 2017 року № 138.

З аналогічних підстав судом визнаються необґрунтованими доводи відповідача про те, що прирівняння посад не створює підстав для перерахунку пенсії позивача.

В частині незгоди апелянта із врахуванням судом першої інстанції постанови Кабінету Міністрів України від 04 листопада 2015 року № 910 «Про грошове забезпечення поліцейських, відряджених до державних органів, установ та організацій» та наказу Міністерства внутрішніх справ України від 13 липня 2018 року № 601 «Про затвердження Переліку посад поліцейських і військовослужбовців Національної гвардії України, які рівнозначні (аналогічні) посадам, що можуть бути заміщені поліцейськими і військовослужбовцями в державних органах, установах та організаціях», колегією суддів враховано, що посилання на дані нормативно-правові акти здійснено судом в контексті визначення прирівняних посад поліцейських та працівників міліції, а не визначення даними документами права на пенсійне забезпечення або перерахунок пенсії позивача.

Щодо незгоди відповідача із включенням до довідки про розмір грошового забезпечення позивача такої складової як індексація, колегія суддів зазначає наступне.

Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі- Закон № 580-VIII) визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України. Пунктом 4 частини десятої статті 62 цього Закону, якою врегульовані гарантії професійної діяльності поліцейського визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.

Статтею 94 Закону № 580-VIII, регламентовано грошове забезпечення поліцейських, згідно із частиною першою якої поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається Кабінетом Міністрів України залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (частина 2 статті 94 Закону № 580-VIII).

Відповідно до норм частини 5 статті 94 Закону № 580-VIII, грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Слід зазначити, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

У той же час, індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Так, об'єктом здійснення індексації доходів позивача, є його дохід у формі пенсії, а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на момент звільнення, а тому, відсутні підстави для врахування індексації цього грошового забезпечення при формуванні довідки для перерахунку його пенсії.

Отже, пенсія, яку позивач отримує, є об'єктом індексації, що має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

У постанові від 30 січня 2024 року у справі № 580/1974/23, Верховний Суд зазначив про необхідність відступу від висновку, викладеного в раніше ухваленій постанові Верховного Суду від 21 червня 2023 року у справі № 480/11090/21 та сформував наступні висновки:

(1) об'єктом здійснення індексації доходів особам, зокрема, які проходили службу в органах внутрішніх справ, пенсія яким призначена згідно із Законом № 2262-XII, є їх дохід у формі пенсії (у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідної соціальної групи населення), а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою до тієї, яку вони обіймали на момент звільнення з відповідних органів;

(2) суми індексації грошового забезпечення поліцейських не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) при її формуванні.

Проведення індексації призначеної (перерахованої) позивачу пенсії (з урахуванням надбавок, доплат та підвищень) є встановленим механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг, реалізація якого дає підстави стверджувати про дотримання державних гарантій, спрямованих на підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, у розумінні Закону України від 05 жовтня 2020 року № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Таким чином, наведене дає підстави колегії суддів дійти висновку про те, що суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та не підлягають зазначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії, з огляду на що, дії відповідача щодо не включення в довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу сум індексації цього грошового забезпечення діючих поліцейських при формуванні такої довідки у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення певній категорії осіб (в цьому випадку - поліцейським), відповідають критеріям, визначеним статтею 19 Конституції України та статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Підсумовуючи, колегія суддів висновує, що об'єктом здійснення індексації доходів позивача, є його дохід у формі пенсії, а не розмір грошового забезпечення діючого поліцейського за прирівняною посадою, яку обіймав позивач на момент звільнення, а тому, відсутні підстави для врахування індексації цього грошового забезпечення при формуванні довідки для перерахунку його пенсії.

Колегія суддів враховує правову позицію, висловлену у постанові Верховного Суду від 08 серпня 2024 року у справі № 580/424/23.

Отже, позовні вимоги в даній частині є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до частини 1 статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 243, 246, 308, 315, 317, 321, 325, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України - задовольнити частково.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2024 року скасувати в частині та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови виготовити та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на ім'я ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», вимоги пунктів 5 та 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії, що фактично виплачені за листопад 2019 року за посадою заступник начальника самостійного управління апарату Міністерства внутрішніх справ України (заступник начальника Управління запобігання корупції та проведення люстрації - начальник відділу контролю за виконанням антикорупційних програм в апараті Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади) в Міністерстві внутрішніх справ України, яка відповідає за розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу, посаді, яку ОСОБА_1 займав при звільнені на пенсію з Міністерства внутрішніх справ, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві нову довідку «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії» на ім'я ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», вимоги пунктів 5 та 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії, що фактично виплачені за листопад 2019 року за посадою заступник начальника самостійного управління апарату Міністерства внутрішніх справ України (заступник начальника Управління запобігання корупції та проведення люстрації - начальник відділу контролю за виконанням антикорупційних програм в апараті Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади) в Міністерстві внутрішніх справ України, яка відповідає за розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу, посаді, яку ОСОБА_1 займав при звільнені на пенсію з Міністерства внутрішніх справ, для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений статтею 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя - доповідач Маринчак Н.Є.

Судді: Черпак Ю.К.

Штульман І.В.