Постанова від 24.10.2024 по справі 400/354/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2024 р.м. ОдесаСправа № 400/354/24

Перша інстанція: суддя Ярощук В.Г.,

повний текст судового рішення

складено 15.02.2024, м. Миколаїв

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Димерлія О.О.,

суддів: Шляхтицького О.І., Осіпова Ю.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.02.2024 у справі №400/354/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

12.01.2024 ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, яка полягає у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову виплату до Дня Незалежності України у 2023 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених коштів.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що в 2023 році йому не в повному обсязі виплачено разову грошову виплату до Дня Незалежності України.

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з позовними вимогами не погоджується та вважає їх необґрунтованими з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, наголошуючи, зокрема, на тому, що разову грошову виплату до Дня Незалежності України у 2023 році ОСОБА_1 виплачено у розмірі, який визначено постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань».

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.02.2024 у справі №400/354/24 у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено повністю.

Приймаючи таке рішення суд першої інстанції вказав про те, що разову грошову виплату до Дня Незалежності України у 2023 році позивачу виплачено у розмірі, який встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2023 №754 «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань».

Не погодившись із рішенням окружного адміністративного суду ОСОБА_2 подано апеляційну скаргу, у якій, з посиланням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуальногоправа, викладено прохання скасувати оскаржуваний судовий акт із прийняттям нового судового рішення про задоволення позвних вимог у повному обсязі.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги позивач зазначає, що разова грошова виплата до Дня Незалежності України у 2023 році має виплачуватись у розмірі, який встановлено ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Скориставшись наданим, приписами чинного процесуального законодавства, правом Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області до апеляційного адміністративного суду подано відзив на апеляційну скаргу, у якому відповідач зазначає, що повністю погоджується із висновками суду першої інстанції, викладеними в оскаржуваному рішенні від 15.02.2024. Натомість, доводи апеляційної скарги уважає необґрунтованими.

В силу приписів пунктів 1, 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку з положеннями чинного, на час виникнення спірних правовідносин, законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, з урахуванням такого.

Зокрема, колегією суддів установлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_1 .

Згідно фактичних обставин справи, у 2023 році ОСОБА_3 нараховано та виплачено разову грошову допомогу до Дня Незалежності України в сумі 1000грн.

Не погодившись із виплаченим розміром разової грошової допомоги до Дня Незалежності України ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області із відповідним запитом.

За наслідком розгляду такого звернення ГУ ПФУ в Миколаївській області на ім'я ОСОБА_4 надіслано лист від 21.08.2023 №16196-15703/Д-02/8-1400/23, яким адресата повідомлено, що в серпні 2023 року йому виплачено разову грошову допомогу до Дня Незалежності України в сумі 1000грн. Підстав для виплати разової грошової допомоги в іншому розмірі немає.

Уважаючи, що ОСОБА_1 має право на отримання разової грошової допомоги до Дня Незалежності України в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, останній звернувся до суду з даним позовом.

Здійснюючи перегляд справи в апеляційному порядку колегія суддів виходить із такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус ветеранів війни, визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Приписами статті 12 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV) передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

15.04.2023 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20.03.2023 № 2983-IX, яким статтю 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено в такій редакції: «Щороку до Дня Незалежності України учасникам бойових дій виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».

Вказані положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20.03.2023 № 2983-IX неконституційними не визнавалися, з огляду на що, підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

На виконання вищенаведених норм, Кабінетом Міністрів України 21.07.2023 прийнято постанову № 754 «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань».

Означеним підзаконним нормативно-правовим актом затверджено Порядок здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Пунктами 2, 3 Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №754 від 21.07.2023, передбачено, що до осіб, які мають право на грошову допомогу належать учасники бойових дій.

Грошова допомога учасникам бойових дій виплачується до 24 серпня 2023 р. в розмірі 1000 гривень.

Як установлено вище, позивач має статус учасника бойових дій, а тому в 2023 році йому виплачено 1000 грн. разової грошової допомога до Дня Незалежності України.

Колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1 виплачено грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2023 рік у розмірі 1000 грн, що відповідає сумі, встановленій в додатку до Порядку здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №754 від 21.07.2023.

Підстав для виплати йому у 2023 році щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком немає.

Між тим, суд апеляційної інстанції зауважує, що щорічна одноразова грошова допомога до Дня Незалежності України за 2023 рік та допомога до 5-го травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, це різні види допомоги, а тому нормативне обґрунтвання стосовно їх розміру є різним.

Тобто, правові підстави для визначення розміру допомога до 5-го травня не стосуються розрахунку одноразової грошової допомоги до Дня Незалежності України.

Беручи до уваги вищевикладене, апеляційний адміністративний суд уважає правильним висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні заявлених ОСОБА_1 позовних вимог, адже в спірних правовідносинах одноразову грошову допомогу до Дня Незалежності України за 2023 рік йому виплачено у законодавчо передбаченому розмірі.

Відтак, установлені в межах розгляду даної справи фактичні обставини у повному обсязі спростовують наведені позивачем в апеляційній скарзі доводи.

Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно із практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

За таких обставин, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а викладені позивачем в апеляційній скарзі твердження не свідчать про порушення окружним адміністративним судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

Отже, при ухваленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому підстав для його скасування немає.

З підстав визначених статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний адміністративний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.02.2024 у справі №400/354/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.

Суддя-доповідач О.О. Димерлій

Судді О.І. Шляхтицький Ю.В. Осіпов