П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
24 жовтня 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/10823/24
Перша інстанція: суддя Лебедєва Г.В.
Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Турецької І.О.,
Шеметенко Л.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 6 червня 2024р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
У квітні 2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Одеській області, у якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Одеського ОТЦКСП №ЮО72627 від 20.01.2023р. про розмір грошового забезпечення з 1.01.2018р. по 31.03.2019р.;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки Одеського ОТЦКСП №ЮО72627 від 20.01.2023р. про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 1.01.2018р. по 31.03.2019р. із врахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за №2262-ХІІ.
20.01.2023р. ІНФОРМАЦІЯ_1 видано довідку за №ЮО72627 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5.03.2019р..
23.11.2023р. представник позивача звернувся до пенсійного органу із заявою про проведення з 1.01.2018 по 31.03.2019 перерахунку пенсії відповідно до довідки від 20.01.2023р..
5.01.2024р. листом ГУ ПФУ в Одеській області №490-38943/М-02/8-1500/24 позивачу відмовлено у задоволенні його заяви.
Позивач, вважаючи такі дії пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його право на належний рівень пенсійного забезпечення, звернувся до суду із даним позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 6 червня 2024р. адміністративній позов задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО72627 від 20.01.2023р. про розмір грошового забезпечення з 1.01.2018р. по 31.03.2019р..
Зобов'язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 №ЮО72627 від 20.01.2023р. про розмір грошового забезпечення, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 1.01.2018р. по 31.03.2019р. із врахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись із даним судовим рішенням, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду, колегія суддів дійшла висновку про задоволення скарги, скасування рішення суду та прийняття нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що у даному випадку наявні законні підстави для перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Одеського ОТЦКСП від 20.01.2023р. про розмір грошового забезпечення позивача та здійснення такого перерахунку з 1.01.2018р., а не з моменту набрання 5.03.2019р. законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі за №826/3858/18.
Проте, колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вказаного висновку суд дійшов без належного з'ясування обставин по справі та належної оцінки доказів, допустив неправильне застосування норм матеріального права та порушив норми процесуального права.
За правилами ст.242 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судова колегія вважає, що вказані порушення норм права призвели до неправильного вирішення справи по суті, а тому апеляційний суд на підставі ст.315 КАС України, рішення суду скасовує та приймає по справі нову постанову про відмову у задоволенні позову, з наступних підстав.
Так, апеляційним судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. за №2262-ХІІ.
20.01.2023р. ІНФОРМАЦІЯ_1 виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача за №ЮО72627 станом на 5.03.2019р. (а.с.10).
23.11.2023р. представник позивача звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 1.01.2018р. по 1.04.2019р. відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення (а.с.11).
Однак, на заяву щодо проведення перерахунку пенсії відповідач листом від 5.01.2024р. за №490-38943/М-02/8-1500/24 повідомив, що після визнання протиправними та скасування п.1,2 Постанови КМУ №103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Оскільки довідка про розмір грошового забезпечення від 20.01.2023р. №ЮО72627 видана станом на 5.03.2019р., для проведення перерахунку пенсії саме з 1.01.2018р. по 1.04.2019р. правових підстав немає (а.с.12).
Не погодившись із тим, що йому відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суд із даним позовом.
Перевіряючи правомірність дій пенсійного органу, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність, судова колегія виходить з наступного.
Приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9.04.1992р. за №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Положеннями ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За правилами ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
30.08.2017р. КМУ прийняв Постанову за №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704), яка набрала чинності 1.03.2018р. та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.
Разом з цим, 21.02.2018р. КМУ прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Приписами п.2 Постанови №103 визначено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018р. у таких розмірах: з 1 січня 2018р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019р. по 31 грудня 2019р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018р..
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. за №45 (далі - Порядок №45).
Положеннями абз.1 п.5 Порядку №45 (в редакції Постанови №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
У додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції та у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі за №826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5.03.2019р., визнано протиправними та нечинними п.1,2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатка 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатка 2 до Порядку №45 до зазначених змін.
Вказані рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019р., в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень КМУ не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись КМУ.
Тобто, з 5.03.2019р. - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог ст.43 і ст.63 Закону №2262-ХІІ та ст.9 Закону №2011-ХІІ.
При цьому, згідно з п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону.
Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Аналізуючи вказане та беручи до уваги обставини даної справи, судова колегія вважає, що право позивача на перерахунок його пенсії на підставі довідки з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, визначеного станом на 5.03.2019р., у заявлених спірних правовідносинах виникло саме з 1.04.2019р. (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).
Аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020р. у зразковій справі за №160/8324/19.
При цьому, судова колегія звертає увагу на те, що Верховний Суд не відступав від правової позиції, яка викладена у вищезазначеній справі.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 видав позивачу довідку за №ЮО72627 від 20.01.2023р. про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача.
Зі змісту вказаної довідки вбачається, що остання видана за нормами, чинними на 5.03.2019р. (а.с.10).
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 5.03.2019р. є підставою для перерахунку його пенсії з 1.04.2019р. та не зумовлює підстав для перерахунку пенсії позивача з 1.01.2018р. до 31.03.2019р. (проміжку часу, що передує даті збільшення грошового забезпечення).
Апеляційний суд зазначає, що Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі №913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі №160/1088/19, від 11 серпня 2023 року у справі №380/103/22).
При цьому, судова колегія звертає увагу на те, що для цілей перерахунку пенсії позивача з 1.01.2018р. підлягає врахуванню розмір його грошового забезпечення станом на 1.03.2018р., а не станом на 5.03.2019р..
Водночас, довідка про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення станом на 1.03.2018р. у матеріалах справи відсутня.
Крім того, судова колегія вважає необґрунтованим посилання позивача та суду першої інстанції на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 11.08.2023р. у справі №380/103/22, оскільки обставини у вищевказаній справі та справі що розглядається не є подібними.
Так, у вказаній постанові Верховний Суд констатував про право позивача на перерахунок пенсії на підставі відповідної довідки з 1.01.2018р., а не з моменту набрання 5.03.2019р. законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18.
Також судова колегія вважає та не заперечує, що у позивача наявне право на перерахунок пенсії з 1.01.2018р. на підставі довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 1.03.2018р..
Натомість, колегія суддів звертає увагу на те, що для цілей перерахунку пенсії позивача з 1.01.2018р. підлягає врахуванню розмір його грошового забезпечення станом на 1.03.2018р., а не 5.03.2019р., як то зазначено в довідці за №ЮО72627 від 20.01.2023р., що узгоджується з правовою позицією, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020р. у зразковій справі за №160/8324/19.
Виходячи з наведеного, судова колегія дійшла висновку, що вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції на вказані обставини уваги не звернув, належної оцінки не дав, та дійшов помилкового висновку про задоволення позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти по справі нову постанову про відмову у задоволенні позову з вищенаведених підстав.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,317 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 6 червня 2024р. скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді І.О. Турецька
Л.П. Шеметенко