Постанова від 24.10.2024 по справі 160/31222/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2024 року м. Дніпросправа № 160/31222/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року (суддя Савченко А.В.)

у справі №160/31222/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити їй з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника, з урахуванням уже виплачених сум пенсії, відповідно до пункту «а» статті 36 Закону України, «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70% грошового забезпечення та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 08.06.2023 за №ФД-114780, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за нормами, чинними на 05 березня 2019 року (на день набуття чинності рішення суду по справі №160/8324/19), із урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити їй з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника, з урахуванням уже виплачених сум пенсії, відповідно до пункту «а» статті 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 70% грошового забезпечення та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 від 08.06.2023 за №ФД-114780, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за нормами, чинними на 05 березня 2019 року (на день набуття чинності рішення суду по справі №160/8324/19), із урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачці призначено пенсію в розмірі 30% грошового забезпечення померлого сина ОСОБА_2 . Разом з тим, позивачка вважає, що має право на перерахунок пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення померлого сина відповідно до п. а ст. 36 Закону України №2262-ХІІ. Також ІНФОРМАЦІЯ_2 надано довідку від 08.06.2023 №ФД114780 про розмір грошового забезпечення, до якої останнім включено додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. На заяву позивачки про перерахунок пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення померлого сина та з урахуванням вказаної довідки, відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, з чим позивачка не погоджується.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.06.2023 №ФД114780, яка видана на ім'я ОСОБА_2 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.06.2023 №ФД114780, яка видана на ім'я ОСОБА_2 , з урахуванням раніше виплачених сум.

Задовольняючи позов, суд виходив з того, що з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №20ІІ-ХІІ. При цьому, посилання відповідача на втрату чинності пунктами 1 і 2 постанови №103, як на підставу для відмову у позові, є хибними, оскільки визнання протиправними та нечинними вказаних норм не позбавляє позивача гарантованого законом права на перерахунок його пенсії у зв'язку із зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців. За таких обставин суд першої інстанції дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити позивачці перерахунок пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 надано довідку від 08.06.2023 №ФД114780. Також суд зазначив про обґрунтованість вимог позивачки щодо здійснення перерахунку пенсії виходячи з 70% грошового забезпечення померлого сина відповідно до п. а ст. 36 Закону №2262-XII, оскільки матеріалами справи підтверджено, а відповідачем не спростовано, що ОСОБА_2 загинув при проходженні військової служби.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на передчасність висновків суду, неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для вирішення справи, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

Скаржник зазначає, що п. 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядками №45 та №3-1 зазначено, що довідки про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій подаються державним органом звідки було звільнено особу на підставі списків осіб яким необхідно провести перерахунок пенсії та сформованими органами Пенсійного фонду України після отримання відповідних повідомлень від державних органів на підставі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акта про перерахунок пенсій. Зазначено, що після скасування положень постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не було прийнято відповідного рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), не введено нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та не внесено відповідні зміни до Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988. Стосовно висновків суду першої інстанції, що причина смерті ОСОБА_2 пов'язана з проходженням військової служби, що підтверджено довідкою від 24.07.1998 №4/201, скаржник зауважує, що відповідно до виписки з наказу командира військової частини від 06 грудня 1990 року ОСОБА_2 загинув через утоплення у воді, тобто його смерть не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. За таких обставин позивачці правомірно призначено пенсію в разі втраті годувальника в розмірі 30% грошового забезпечення померлого годувальника на підставі пункту «б» статті 36 Закону №2262-ХІ.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачка - ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області як отримувач пенсії у разі втрати годувальника відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.

Згідно наявного в матеріалах справи свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 позивачка є матір'ю ОСОБА_2 , що відповідачем не заперечується.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 09.01.1996 позивачці як матері військовослужбовця, який загинув (помер) чи пропав безвісті під час проходження військової служби, позивачка має право на пільги, встановлені законодавством України для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.

Згідно довідки від 24.07.1998 №4/201, виданої ІНФОРМАЦІЯ_4 , прапорщик ОСОБА_2 , 1970 року народження, загинув при проходженні військової служби 26 жовтня 1990 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 сформовано довідку від 08.06.2023 №ФД114780, яка видана на ім'я ОСОБА_2 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 грошове забезпечення за нормами чинними на 05.03.2019 (день набуття чинності рішення суду по справі №160/8324/19) за посадою старшина ремонтної роти окремого батальйону, яка складається з: посадового окладу - 3260,00 грн.; окладу за військовим званням - 950,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років - 25% - 1052,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 65% - 3420,63 грн.; премії - 95% - 3097,00 грн., усього - 11780,13 грн.

27 червня 2023 року позивачка звернулася до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області із заявою, в якій просила провести перерахунок основного розміру пенсії згідно з довідкою ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.06.2023 №ФД114780 про розмір грошового забезпечення з 01.04.2019. Також позивачка просила здійснити перерахунок призначеної пенсії у разі втрати годувальника відповідно до п. «а» ст.36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII у розмірі 70% грошового забезпечення.

Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області листом від 02.08.2023 №36274-28291/П-01/8-0400/23 повідомило позивачку про відсутність підстав для перерахунку пенсії з врахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 08.06.2023 №ФД114780, оскільки після визнання протиправним та скасування пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, урядом України не прийнято відповідного рішення щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії, позивачка звернулася до суду з цим позовом.

З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

За правилами ч.4 ст.63 цього Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Оскільки, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Поряд із цим, алгоритм дій, який повинні вчинити, в даному випадку ГУ ПФУ в Кіровоградській області та Управління служби безпеки України в Кіровоградській області у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок №45.

Згідно приписів наведеного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначаються у додатку 2 Порядку №45.

Судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу не вчинення пенсійним органом дій щодо перерахунку та виплати пенсії позивачки на підставі довідки від 08.06.2023 за №ФД-114780, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також заниження відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення померлого годувальника - ОСОБА_2 .

В спірному випадку, позивачці з 01.05.2016 призначена пенсія в разі втрати годувальника в розмірі 30% грошового забезпечення померлого годувальника - ОСОБА_2 відповідно до п. «б» ст.36 Закону №2262-ХІІ.

З 01.04.2018 пенсія позивачки в разі втрати годувальника перерахована згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, виданої ІНФОРМАЦІЯ_5 від 13.03.2018 №ФД114780.

08.06.2023 ІНФОРМАЦІЯ_1 видано оновлену довідку за номером №ФД114780 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 05.03.2019, у відповідності до положень Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Згідно цієї довідки розмір грошового забезпечення становить 11780,13 грн. та має наступні складові: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, премія.

З змісту вказаної довідки вбачається, що вона складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.

Отже, згідно вищевказаної довідки до грошового забезпечення включено додаткові види грошового забезпечення, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України №704, які не були включені у довідку №ФД114780 від 13.03.2018.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Отже, зважаючи на те, що довідкою від 08.06.2023 №ФД114780, виданою ІНФОРМАЦІЯ_1 , до складу грошового забезпечення включено додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням яких позивачка має право на перерахунок пенсії, та враховуючи на те, що попередній перерахунок пенсії був проведений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №ФД114780 від 13.03.2018, яка не містила усіх складових, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що в спірних правовідносинах Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області допущено протиправну бездіяльність у проведенні перерахунку пенсії позивачки на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки після її отримання у відповідача не існувало жодних перешкод у здійсненні такого перерахунку.

Оскільки право позивачки на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення виникло 05.03.2019, суд першої інстанції правильно вказав на те, що з огляду на положення статті 51 Закону №2262-ХІІ та обсяг і зміст заявлених позивачкою вимог, саме з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) відповідач зобов'язаний в спірному випадку здійснити перерахунок пенсії позивачки на підставі оновленої довідки.

Стосовно позовної вимоги про перерахунок пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Задовольняючи позовні вимоги в цій частині, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не спростовує, що причина смерті ОСОБА_2 пов'язана з проходженням військової служби, що підтверджено довідкою від 24.07.1998 №4/201, тому позивачка має право на пенсію в разі втрати годувальника у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника.

Суд апеляційної скарги з такими висновками суду першої інстанції не погоджується.

Відповідно до ст.29 Закону №2262-ХІІ пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Відповідно до ч.1, 2 ст.30 Закону №2262-ХІІ право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31).

Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

За правилами ст.36 Закону №2262-XII пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах:

п. а) членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, а саме батькам (одному з батьків), дружині (чоловікові), іншому непрацездатному члену сім'ї загиблого (померлого) годувальника, якщо право на пенсію має один непрацездатний член сім'ї, - у розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї; якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім'ї (крім батьків, дружини (чоловіка) - у розмірі 50 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків;

п. б) сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

В спірному випадку позиція пенсійного орану полягає в тому, що пенсія позивачці у разі втрати годувальника призначена на підставі п. «б» ст.36 Закону №2262-ХІІ, оскільки відповідно до документів, які містяться в пенсійній справі позивачки, смерть ОСОБА_2 не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

За наведеного вище правового регулювання в контексті спірних відносин, суд апеляційної інстанції погоджується із скаржником, що визначальним для встановлення розміру пенсії у разі втрати годувальника є питання, чи пов'язана смерть військовослужбовця ОСОБА_2 з виконанням ним обов'язків військової служби, а не з проходженням військової служби, як помилково вважає позивачка.

Судом з'ясовано, що довідкою від 24.07.1998 №4/201, виданою ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі витягу наказу командира військової частини пп НОМЕР_3 від 06 грудня 1990 року, підтверджено, що прапорщик ОСОБА_2 , 1970 року народження, загинув при проходженні військової служби 26 жовтня 1990 року.

Виходячи з вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає цю довідку недостатнім доказом на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, враховує, що відповідно до витягу з наказу командира військової частини пп НОМЕР_3 від 06.12.1990 №294 (по стройовій частині) смерть прапорщика ОСОБА_2 не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби. Підстава для винесення цього наказу - свідоцтво про смерть НОМЕР_4 , видане 06.12.1990.

Також відповідно до наказу командира НОМЕР_5 гвардійської танкової дивізії № НОМЕР_6 від 12.12.1990, яким прапорщика ОСОБА_2 виключено зі списків прапорщиків Збройних Сил СРСР у зв'язку із смертю, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 внаслідок утоплення в воді. Смерть не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

Отже, встановлені у справі фактичні обставини спростовують висновок суду першої інстанції про наявність підстав для призначення позивачці пенсії у разі втрати годувальника в розмірі 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника.

Суд першої інстанції не в повному обсязі дослідив обставини, які мають значення для справи, неправильно застосував норми права, що відповідно до ст. 317 КАС України є підставою для скасування судового рішення про задоволених позовних вимог в частині перерахунку пенсії у розмірі 70% грошового забезпечення та ухвалення нового рішення в цій частині про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області задовольнити частково.

Скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року у справі №160/31222/23 в частині задоволених позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка полягає у не проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% грошового забезпечення ОСОБА_2 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% грошового забезпечення ОСОБА_2 , прийняти нове рішення в цій частині про відмову в задоволенні позовних вимог

В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2024 року у справі №160/31222/23 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Н.А. Бишевська

суддя Я.В. Семененко