Постанова від 24.10.2024 по справі 440/13905/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2024 р. Справа № 440/13905/23

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Любчич Л.В.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Спаскіна О.А. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2023, головуючий суддя І інстанції: С.С. Сич, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 25.10.23 по справі № 440/13905/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області, апелянт), в якій просив:

-визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відмови йому у проведенні з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (далі- ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях) від 13.03.2023 №15/54 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019;

-зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 13.03.2023 №15/54 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 позов ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області, щодо відмови у проведенні з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях №15/54 від 23 березня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі- Закон №2262-ХІІ), статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 201.12.1991 № 2011-ХІІ ( далі- Закон № 2011-ХІІ), постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі- Постанова № 704).

Зобов'язано ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях №15/54 від 23 березня 2023 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 закону № 2011-ХІІ, Постанови № 704 із врахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на безпідставність судового рішення та на порушення судом норм матеріального права, просив його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що після визнання протиправним та скасування пунктів 1,2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам ,які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі- Постанова №103), інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося. Після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, асигнування з Державного бюджету України Пенсійному фонду України не збільшувались, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались станом на день набрання законної сили судовим рішенням, з урахуванням бюджетних асигнувань, визначених на цю мету.

Апелянт зауважив, що ОСОБА_1 до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку, оформленою належним чином не звертався, та не дотримався процедури визначеної Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі- Порядок №3-1).

Зазначив, що розділом ІІ Порядку Порядок №3-1 надано вичерпний перелік заяв, які можуть розглядатись органами Пенсійного фонду України та визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію. Даний перелік не містить заяви про перерахунок, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.

Апелянт зауважив, що при вирішенні справи судом першої інстанції не враховано те, що позивач бажає визнати протиправними дії Головного управління та здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки № 15/54 від 23.03. 2023. При цьому доказів того, що спірний перерахунок пенсії не здійснено раніше (тобто раніше за дату видачі довідки 23.03.2023) з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів , які видають довідки для перерахунку пенсії, суду не надано.

Посилаючись на правові висновки, зроблені у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.10.2023 у справі № 580/5095/23, звернув увагу суду на те, що у разі задоволення позовних вимог, необхідно застосовувати норми частин 2,3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, а саме: перерахунок пенсій проводити з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії; якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час виплачувати не більш як за 12 місяців.

Позивач правом на подання відзиву на апеляцію не скористався.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в її межах, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного судового рішення, норм процесуального та матеріального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено обставини, які не оспорено сторонами.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

ГУ ПФУ в Донецькій області на підставі Постанови №103 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 у розмірі 70% грошового забезпечення (вислуга років 35) з урахуванням таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 7750,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4615,00 грн, всього - 13845,00 грн, що підтверджується відповідним перерахунком.

23.03.2023 за №15/54 ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях на ім'я позивача було складено довідку відповідно до Постанови № 704, згідно з якою розмір грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою станом на 05.03.2019 становить: посадовий оклад - 7750,00 грн, оклад за спеціальним званням - 1480,00 грн, надбавка за вислугу років (50%) - 4615,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (36%) - 4984,20 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 1162,50 грн, доплата військовослужбовцям оперативних підрозділів, які постійно співробітничають з особами, залученими до участі в оперативно-розшуковій діяльності на конфіденційній основі (10%) - 775,00 грн, преміювання (10%) - 775,00 грн, усього - 21541,70 грн.

Листом від 23.03.2023 за № 78/8/710 ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях зазначену довідку було направлено на адресу ГУ ПФУ в Донецькій області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , що відповідачем не заперечується.

ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 28.03.2023 № 0500-0309-5/24926 повідомило ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях про залишення довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без розгляду, оскільки підстави для перерахунку його пенсії відсутні.

Не погодившись з діями відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях №15/54 від 23 березня 2023 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що з 01 квітня 2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) виникли підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях №15/54 від 23 березня 2023 року у зв'язку з набранням чинності з 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ. Судом також враховано, що у прохальній частині позову ОСОБА_1 припустився описки у зазначенні дати довідки, помилково вказавши «13.03.2023» замість «23.03.2023».

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина 3 статті 9 Закону 2011-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Стаття 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV ( далі- Закон №№1058-ІV).

Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято Постанову № 704 , яка набрала чинності 01 березня 2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

У пункті 6 Постанови № 704 визначено виплату додаткових видів грошового забезпечення.

Із аналізу наведених вище положень слідує, що набрання чинності Постановою № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ, є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ (далі - Порядок №45), згідно з пунктами 2 та 3 якого, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ .Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядок № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядок № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Водночас, Додаток 2 до Порядку № 45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Колегія суддів зазначає, що до компетенції Кабінету Міністрів України входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45. Проте, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 чинною є редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, починаючи з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Колегія суддів зауважує, що втрата чинності пунктами 1, 2, Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, жодним чином не позбавляє позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, як це визначено частиною четвертою статті 63 Закону № 2262, передумовою здійснення якого є оформлення відповідної довідки від 23.03.2023 № 15/54.

У зв'язку з тим, що перерахунок пенсії у межах спірних правовідносин проводиться на підставі довідки про правильний розмір грошового забезпечення позивача і така довідка була надана до ГУ ПФУ в Донецькій області установою, що її видала, відповідач повинен був здійснити відповідний перерахунок.

Проте, відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивачу, з посиланнями на відсутність правових підстав для перерахунку.

Водночас, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що пункти 1, 2 Постанови № 103 втратили чинність з 05.03.2019 , а інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, суд оцінює критично, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії, у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Колегія суддів також не погоджується з доводами апелянта про відсутність підстав для задоволення позовних вимог через те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103, інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось, оскільки така процедура встановлена чинним Порядком № 45.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Отже, з 5 березня 2019 року, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті9 Закону №2011-ХІІ.

Аналогічну правову позицію висловлювала і Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постанові від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19.

Стосовно доводів апелянта про те, що ОСОБА_1 до пенсійного органу із заявою про проведення перерахунку, оформленою належним чином не звертався, та не дотримався процедури визначеної Порядком № 3-1, а також про відсутність у Порядку № 3-1 заяви про перерахунок пенсії у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення, колегія суддів зазначає таке.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює як Порядок № 45, так і Порядок № 3-1.

Порядком № 3-1 (в редакції, затвердженій поставою правління Пенсійного фонду України від 02.03.2023 № 10-1), визначено перелік документів для перерахунку пенсій, затверджено відповідні форми заяв та строки їх розгляду, а також підстави для винесення відповідних рішень за розглядом поданих заяв.

За змістом положень пункту 14 розділу ІІ Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог Порядку № 3-1 звернення з заявою про перерахунок пенсії можливо виключно:

1) або шляхом особистого звернення пенсіонера до органу Пенсійного фонду України;

2) або шляхом подання такої заяви через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Форма заяви про призначення/перерахунок пенсії, а також обсяг необхідної інформації, яка в ній має бути обов'язково зазначена, також затверджена Додатком № 1 до Порядку № 3-1.

З наведеного вбачається, що у випадку звернення із заявою про перерахунок пенсії за ініціативою пенсіонера, останнім має бути дотримана процедура звернення за перерахунком пенсії, що деталізована нормами Порядку № 3-1 в новій редакції.

Дійсно, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 особисто або шляхом подання заяви про перерахунок пенсії через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до органів Пенсійного фонду не звертався.

Водночас, як вказує сам відповідач, та не заперечується сторонами, довідка від 23.03.2023 № 15/54 від уповноваженого органу (в даному випадку ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ) надійшла до ГУ ПФУ в Донецькій області, на яку останнім дано відповідь від 28.03.2023.

Отже, в даному випадку слід врахувати, що окрім Порядку № 3-1, орган Пенсійного фонду має дотримуватися приписів Порядку № 45, яким врегульовану процедуру проведення перерахунку пенсій за нормами Закону № 2262-ХІІ в автоматичному порядку, тобто без необхідності подання пенсіонером заяви про перерахунок пенсії.

Зокрема, вказаним Порядком передбачено, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Колегія суддів зазначає, що з моменту одержання спірної довідки у відповідача виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача без його додаткового звернення із заявою встановленої форми.

Таким чином, відповідач, одержавши нову довідку №15/54, повинен був дотримати приписи Порядку № 45 та здійснити перерахунок пенсії позивача саме з 01.04.2019 (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали ті обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Разом з тим, вказаний перерахунок пенсії позивача як після одержання довідки, так і станом на момент прийняття судом рішення у цій справі, відповідач не здійснив.

Отже, з урахуванням встановлених фактичних обставин та норм права, що регулюють спірні правовідносини, доводи відповідача в цій частині є неспроможними.

З приводу зауважень апелянта, що при вирішенні справи судом першої інстанції не враховано те, що позивач бажає визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області та здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки № 15/54 від 23.03.2023 колегія суддів зазначає наступне.

Хоча обов'язок з перерахунку пенсії у відповідача виникає у момент отримання ним відповідної довідки, сам перерахунок провадиться з дати виникнення у особи права на нього з урахуванням частин 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Таким чином, колегія суддів доходить висновку про наявність у відповідача обов'язку із здійснення перерахунку основного розміру пенсії позивача на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях № 15/54 від 23.03.2023 саме з 01.04.2019, як просив позивач у позовній заяві.

Зауваження ГУ ПФУ в Донецькій області в апеляційній скарзі про те, що у разі задоволення позову ОСОБА_1 , різницю в пенсії за минулий час при перерахунку пенсії в разі її підвищення треба виплачувати не більш як за 12 місяців, спростовується положеннями ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ, відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Мова йде про триваючу бездіяльність, яка не впливає (не звільняє) на виконання державою обов'язку стосовно сплати заборгованості з пенсії за минулий період (з дати виникнення права на перерахунок пенсії).

Відповідач, одержавши нову довідку № 15/54, повинен був дотримати приписи Порядку № 45 та здійснити перерахунок пенсії позивача саме з 01.04.2019 (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали ті обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії), але цього не зробив.

Посилання апелянта на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30.10.2023 у справі № 580/5095/23 колегія суддів не приймає, оскільки відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду.

За положенням ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду не вбачається.

Ухвалюючи дане судове рішення, колегія суддів керується ст. 322 КАС України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України» (п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору у цій справі, колегія суддів дійшла висновку про відсутність необхідності надання відповіді на інші аргументи апелянта, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 311, 315, 316, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25.10.2023 по справі № 440/13905/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Л.В. Любчич

Судді О.В. Присяжнюк О.А. Спаскін