24 жовтня 2024 р. Справа № 440/1221/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бегунца А.О.,
Суддів: Курило Л.В. , Мельнікової Л.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2024, головуючий суддя І інстанції: С.С. Сич, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 05.07.24 по справі № 440/1221/24
за позовом ОСОБА_1
до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області , Державної служби України з безпеки на транспорті
про визнання протиправною та скасування постанови,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Державної служби України з безпеки на транспорті від 06.06.2023 №191622 про застосування на підставі абз.3 ч.1 статті 60 Закону "Про автомобільний транспорт" адміністративно-господарського штрафу на суму 34000 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржувана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу 06.06.2023 №191622 є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки 07.04.2023 під час зупинки працівниками Державної служби України з безпеки на транспорті транспортного засобу він був водієм у ТОВ "Транс Сервіс Логістік" без оформлення трудових відносин та не є автомобільним перевізником у розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт". Зазначає, що не є ні відправником, ні отримувачем, ні перевізником, ні власником транспортного засобу. Крім того, позивач вказує, що він не був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи про порушення.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що він не є автомобільним перевізником при наданні послуг з перевезення вантажів, натомість, є водієм, а тому не може бути суб'єктом відповідальності відповідно до статті 60 Закону №2344-ІІІ. Вважає, що акт перевірки та акт перевищення вагових параметрів складені відносно автомобільного перевізника ОСОБА_2 , який є власником транспортного засобу, за кермом якого на час перевірки був позивач. Позивач вказує, що відносно нього відповідач жодних актів не складав, тому відсутні підстави для застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій. Вважає, що відповідачем не дотримано процедури розгляду матеріалів перевірки, оскільки не повідомлено про розгляд справи автомобільного перевізника - власника транспортного засобу, відносно якого складались матеріали перевірки.
Відповідно до відзиву на апеляційну скаргу, відповідачем зазначено, що зміст документів, які надані під час проведення 07.04.2023 рейдової перевірки транспортного засобу, зокрема ттн б/н від 05.04.2023, представники Укртрансбезпеки не мали сумнівів щодо перебування такого транспортного засобу в розпорядженні позивача, а не в користуванні інших осіб. Вказує, що відповідачем в повній мірі дотримано вимоги чинного законодавства щодо проведення рейдової перевірки та габаритно-вагового контролю транспортного засобу.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Матеріалами справи підтверджено, що 07.04.2023 на а/д Р-03 під'їзд до М-03 км 4+100 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області у період з 03.04.2023 по 09.04.2023 та направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) від 30.03.2023 №000428 проведено перевірку транспортного засобу марки RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , що належить на праві власності згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОСОБА_2 , за кермом якого перебував водій ОСОБА_1 , який пред'явив посвідчення водія.
До перевірки ОСОБА_1 надав товарно-транспортну накладну №б/н від 05.04.2023 на вантаж - пшениця врожаю 2022 р., у якій автомобільним перевізником та водієм зазначений ОСОБА_1 , замовником та вантажоодержувачем вказано ТОВ "Фудінвестгруп", а вантажовідправником зазначено Фермерське господарство "Мальви 2019".
За результатами перевірки складено акт №354130 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.04.2023, акт №0060492 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 07.04.2023, довідку №0079182 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.04.2023.
Факт надання до перевірки товарно-транспортної накладної №б/н від 05.04.2023 зафіксовано в акті №354130 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.04.2023.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті №354130 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.04.2023 порушення вагових норм при здійсненні вантажних перевезень, про що свідчить ТТН №б/н від 05.04.2023, а саме: одиночна вісь - 14,020 т, у тому числі порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" абц. 16 част. 1 ст. 60: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 20% до 30% під час перевезення подільного вантажу.
В акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0060492 від 07.04.2023 та довідці №0079182 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.04.2023 зафіксовано навантаження на одиничну ось ТЗ - 14,020 т при нормативно допустимому 11,5 т.
Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0060492 від 07.04.2023 підписано ОСОБА_1 .
Акт №354130 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.04.2023 підписаний ОСОБА_1 , яким у графі " пояснення водія про причини порушення" зазначено "сипучий груз зсунувся при гальмуванні".
31.05.2023 Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області направлено на адресу позивача: АДРЕСА_1 , яка є зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 , рекомендованим листом повідомлення №39681/34/24-23 від 31.05.2023 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виявленого під час проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), призначеної 06.06.2023 на 10:00 у Відділі державного нагляду (контролю) у Полтавській області за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 155 /а.с. 56, зворот а.с. 56/.
Вказаний рекомендований лист повернутий до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області поштовою організацією з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області Дмитром Ткаченком винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №191622 від 06.06.2023, якою стягнуто з ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн..
В обґрунтування постанови зазначено, що 07.04.2023, 14:00, а/д Р-03 під'їзд до М-03, т/з RENAULT НОМЕР_1 , допущено порушення пункту 22.5 ПДР, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2021 №1306 (згідно акту проведення перевірки від 07.04.2023 №354130), відповідальність за яке передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Позивач не погодився з постановою Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №191622 від 06.06.2023 та звернувся до суду з даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 надав до перевірки товарно-транспортну накладну №б/н від 05.04.2023 на вантаж - пшениця врожаю 2022 р., у якій як автомобільний перевізник зазначений саме ОСОБА_1 , а відповідач виконав вимоги законодавства щодо повідомлення позивача про час і місце розгляду справи про порушення та завчасно надіслав на зареєстровану адресу місця проживання позивача рекомендованим листом повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення, яке не вручено ОСОБА_1 з незалежних від відповідачів причин, а саме у зв'язку з відсутністю позивача за адресою зареєстрованого місця проживання.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", зокрема, встановлено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006.
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1567 рейдові перевірки (перевірки на дорозі) на автомобільному транспорті проводяться посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) згідно з додатком 1-1, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1567 рейдова перевірка (перевірка на дорозі) здійснюється на підставі щотижневого графіка. Графік проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) складається та затверджується керівником або заступником керівника Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин. Рейдовою перевіркою (перевіркою на дорозі) є перевірка транспортних засобів автомобільних перевізників на всіх видах автомобільних доріг на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, зони габаритно-вагового контролю, інші об'єкти, що використовуються автомобільними перевізниками для забезпечення діяльності автомобільного транспорту) щодо додержання автомобільними перевізниками вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Рейдова перевірка (перевірка на дорозі) проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку. (пункт 19 Порядку №1567).
Відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) Відділом державного нагляду (контролю) у Київській області у період з 03.04.2023 по 09.04.2023, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 52/ проводились рейдові перевірки на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на адміністративній території Київської області та м. Київ.
Матеріалами справи підтверджено, що 30.03.2023 головним спеціалістам - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , старшим державним інспекторам - ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 видано направлення №000428 на рейдову перевірку (перевірку на дорозі), для проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортних засобів на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, в місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на адміністративній території Київської області та м. Київ з 03 квітня 2023 року по 09 квітня 2023 року.
Відповідно до пунктів 20, 21 Порядку №1567 виявлені під час рейдової перевірки (перевірки на дорозі) порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході рейдової перевірки (перевірки на дорозі) транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Як встановлено судом, 07.04.2023 на а/д Р-03 під'їзд до М-03 км 4+100 посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області у період з 03.04.2023 по 09.04.2023 та направлення на рейдову перевірку (перевірку на дорозі) від 30.03.2023 №000428 проведено перевірку транспортного засобу марки RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , що належить на праві власності згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу ОСОБА_2 , за кермом якого перебував водій ОСОБА_1 , який пред'явив посвідчення водія.
За результатами перевірки складено акт №354130 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.04.2023, акт №0060492 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 07.04.2023, довідку №0079182 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.04.2023.
Перевіркою встановлено та зафіксовано в акті №354130 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.04.2023 порушення вагових норм при здійсненні вантажних перевезень, про що свідчить ТТН №б/н від 05.04.2023, а саме: одиночна вісь - 14,020 т, у тому числі порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" абц. 16 част. 1 ст. 60: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 20% до 30% під час перевезення подільного вантажу /зворот а.с. 52/.
В акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0060492 від 07.04.2023 та довідці №0079182 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.04.2023 зафіксовано навантаження на одиничну ось ТЗ - 14,020 т при нормативно допустимому 11,5 т.
Факт здійснення перевірки та проведення габаритно-вагового контролю 07.04.2023 о 13:57 год. транспортного засобу НОМЕР_1 підтверджено чеком зважування, сформованим ваговим комплексом КП "Центр організації дорожнього руху", місце встановлення: с. Проліски на вул. Броварській, за результатами зважування транспортного засобу: вісь 1 - 7,100 т, вісь 2 - 14,020 т, вісь 3 - 7,260 т, вісь 4 - 7,580 т, загальна - 35,960 т /а.с. 55/.
Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів під час їх проїзду автомобільними дорогами загального користування здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про автомобільний транспорт", "Про дорожній рух", "Про автомобільні дороги", "Про міліцію", Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року N 1306 (далі - Правила дорожнього руху), Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року N 30 (далі - Правила проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів), Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року N 879.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-III автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III встановлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно з частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах визначено Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879.
Згідно з підпунктами 2 пункту 2, 6, 8 Порядку № 879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу; вимірювальне і зважувальне обладнання - технічні засоби, які застосовуються під час визначення габаритно-вагових параметрів транспортних засобів і мають нормовані метрологічні характеристики; стаціонарний пункт габаритно-вагового контролю (далі - стаціонарний пункт) - позначене відповідними дорожніми знаками та розташоване поблизу проїзної частини дороги відокремлене місце для здійснення контролю навантаження на вісь (осі) транспортних засобів, загальна маса та/або габарити яких перевищують установлені параметри, де розташовані спеціальні службові приміщення, споруди з вимірювальним і зважувальним обладнанням, а також майданчики для зберігання вантажів та стоянки транспортних засобів.
Пунктами 3, 4 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, власниками (балансоутримувачами) зон габаритно-вагового контролю і підприємствами.
Відповідно до пункту 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно у зонах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Згідно з пунктами 1, 3 розділу ІІІ Вимог до облаштування та технічного оснащення пунктів габаритно-вагового контролю на автомобільних дорогах загального користування, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.07.2016 №255 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.08.2016 за №1171/29301, стаціонарний пункт габаритно-вагового контролю розміщується на автомобільних дорогах загального користування з урахуванням параметрів видимості для певної категорії дороги.
Вагове обладнання повинно забезпечувати поосьове зважування в русі і визначати повну масу вантажного транспортного засобу з похибкою не більше ніж 2 % та дискретністю вимірювання в межах технічних характеристик вагового обладнання, визначених виробником.
Пунктом 12 Порядку № 879 встановлено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані. (пункт 13 Порядку №879).
Отже, зважування транспортних засобів здійснюється за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання вагових параметрів повної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, яке повинне утримуватись у робочому стані, періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
На підтвердження утримання зважувального обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю у робочому стані відповідачем надано до матеріалів справи копію свідоцтва Товариства з обмеженою відповідальністю "Повірочна лабораторія" (Свідоцтво про уповноваження №П-55-2020 від 31 січня 2020 року) про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №427, виданого 29.03.2023 та чинного до 29.03.2024 на автомобільні електронні тензометричні ваги Лахта-УСВ80000А, за результатами повірки яких встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам ДСТУ ЕN45501 Метрологічні аспекти неавтоматичних зважувальних приладів (ЕN45501; ТD).
За змістом статей 4 і 29 Закону України "Про дорожній рух", статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначено Порядком №879, яким керувався орган Укртрансбезпеки.
До перевірки ОСОБА_1 надав товарно-транспортну накладну №б/н від 05.04.2023 на вантаж - пшениця врожаю 2022 р., у якій як автомобільний перевізник та водій зазначений ОСОБА_1 , замовником та вантажоодержувачем вказано ТОВ "Фудінвестгруп", а вантажовідправником зазначено Фермерське господарство "Мальви 2019".
Пунктом 2.2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. №1306, встановлено, що власник транспортного засобу, а також особа, яка використовує такий транспортний засіб на законних підставах, можуть передавати керування транспортним засобом іншій особі, що має при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії. Власник транспортного засобу може передавати такий засіб у користування іншій особі, що має посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, передавши їй реєстраційний документ на цей транспортний засіб.
Отже, сам по собі факт того, що власником транспортного засобу є інша фізична особа, не перешкоджав ОСОБА_1 користуватись цим транспортним засобом, оскільки власник транспортного засобу може передавати керування транспортним засобом іншій особі, що має при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, передавши їй реєстраційний документ на цей транспортний засіб.
ОСОБА_1 не надавав до перевірки товарно-транспортну накладну №096 від 07.04.2023, тоді як копію такої додав вже до суду першої інстанції, в якій автомобільним перевізником зазначено ТОВ "Транс Сервіс Логістик", а водієм - ОСОБА_1 .
Натомість, факт надання до перевірки саме товарно-транспортної накладної №б/н від 05.04.2023 зафіксовано в акті №354130 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.04.2023, що підписаний самим ОСОБА_1 , яким у графі "пояснення водія про причини порушення" зазначено виключно таке "сипучий груз зсунувся при гальмуванні".
Тобто, під час складання акту №354130 від 07.04.2023 ОСОБА_1 будь-яких заперечень або пояснень з приводу того, що він не є особою, яка може бути притягнута до відповідальності, відповідно ст. 60 Закону №2344-ІІІ, до працівників відділу державного контролю не надавав, також не зазначав про наявність будь-яких помилок в наданій ттн від 05.04.2023, яка ним власноручно підписана.
Згідно Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року №363, товарно-транспортна накладна (ТТН) - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
При цьому, відомості щодо перевізника зазначаються в товарно-транспортній накладній, яка надається працівникам Укртрансбезпеки для перевірки, оскільки під час руху основним документом, який надає відомості про автомобільного перевізника і про перевезення вантажу, є товарно-транспортна накладна, яка використовується для внутрішніх перевезень в межах України.
Колегія суддів зазначає, що в контексті належного установлення автомобільного перевізника, щодо якого проводиться перевірка, варто виходити із того, що у кожному такому випадку уповноважений контролюючий орган зобов'язаний встановити, а особа, транспортний засіб якої перевіряється, зобов'язана надати документи, які містять беззаперечну інформацію щодо предмета такої перевірки, зокрема інформацію про автомобільного перевізника.
Основну інформацію для притягнення особи до відповідальності, а також для можливого наступного оскарження особою дій Укртрансбезпеки, несуть саме ті документи, які особа (водій транспортного засобу або інша компетентна особа автомобільного перевізника) подає контролюючому органу в момент виявлення порушення та/або під час безпосереднього розгляду питання про притягнення до адміністративної відповідальності.
Аналогічні висновки містять постанова Верховного Суду від 18.01.2024 по справі №420/10853/22, що враховується судом відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Верховний Суд в постанові від 19.10.2023 по справі № 640/27759/21 зазначив, що нові докази, які подають заінтересовані особи, зокрема до суду, який розглядає відповідний спір, після визначення контролюючим органом належного перевізника та його притягнення до адміністративної відповідальності мають оцінюватися із розумною критикою та із чітким застосуванням критеріїв належності, допустимості, достовірності та достатності таких нових доказів, а також їх взаємозв'язку із документами, які надані контролюючому органу в момент перевірки.
Відповідно до пунктів 26, 27 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).
У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі.
За наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Матеріалами справи підтверджено, що 31.05.2023 Відділом державного нагляду (контролю) у Полтавській області направлено на адресу позивача: АДРЕСА_1 , яка є зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 , рекомендованим листом повідомлення №39681/34/24-23 від 31.05.2023 про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, виявленого під час проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), призначеної 06.06.2023 на 10:00 у Відділі державного нагляду (контролю) у Полтавській області за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 155, яке повернуто до Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області поштовою організацією з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Таким чином, відповідач виконав вимоги законодавства щодо повідомлення позивача про час і місце розгляду справи про порушення та завчасно надіслав на зареєстровану у порядку, встановленому законом, адресу місця проживання позивача рекомендованим листом повідомлення про час і місце розгляду справи про порушення.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 11.02.2020 по справі №820/4624/17.
Щодо посилань позивача в апеляційній скарзі на висновки, викладені в постановах Верховного Суду, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вони не є релевантними.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції в повному обсязі дослідив положення нормативних актів, що регулюють спірні правовідносини та дійшов вірного висновку що оскаржувана постанова Відділу державного нагляду (контролю) у Полтавській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №191622 від 06.06.2023, якою стягнуто з ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн., прийнята відповідачем на підставі, у межах повноважень, у спосіб, що визначені законодавством України, та обґрунтовано.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2024 по справі № 440/1221/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя А.О. Бегунц
Судді Л.В. Курило Л.В. Мельнікова