24 жовтня 2024 року справа №200/3857/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 р. у справі № 200/3857/24 (головуючий І інстанції Смагар С.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 02.05.2024 року № 4657 про перерахунок пенсії відповідно до ч. 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи на Відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» Державного підприємства «Селидіввугілля» з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.04.2020 року по 30.04.2024 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 08 травня 2024 року №914620153928 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 травня 2024 року про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» Державного підприємства «Селидіввугілля» з 01.04.2020 року по 31.03.2024 року. В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що частиною 4 статті 42 Закону 1058 передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Суд першої інстанції не врахував, що 24.05.2023 перерахунок пенсії з врахуванням стажу проводилося в ГУПФУ в Донецькій області, відтак підстави щодо зобов'язань зарахування ГУПФУ в Рівненській області до страхового стажу періодів роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» Державного підприємства «Селидіввугілля» з 01.04.2020 року по 31.03.2024 року, відсутні.
Рішення, яке прийняло Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії як працюючій особі відповідно до ч.4 ст. 42 Закону 1058 з 30.04.2024 року, є доведеним та відповідає нормам Закону 1058, підстави для проведення перерахунку відсутні, оскільки не пройшло 24 місяці після попереднього перерахунку пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 25.05.2023 року.
02 травня 2024 року ОСОБА_1 звернулася через веб-портал до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року.
Заява позивача від 02 травня 2024 року була опрацьована за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.
08 травня 2024 року за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області прийнято рішення № 914620153928 про відмову у перерахунку пенсії. В рішенні зазначено наступне. Страховий стаж особи становить 35 років 9 місяців 19 днів. Працює. Відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Згідно наданої заяви підстав для проведення перерахунку згідно ч. 4 статті 42 немає, оскільки не пройшло два роки після попереднього індивідуального масового перерахунку пенсії по стажу (24.05.2023р.), та не набуто 24 місяці страхового стажу роботи.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 25.05.2023 року позивачу був здійснений перерахунок пенсії по стажу відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дата перерахунку 24.05.2023 року.
09 травня 2024 року позивач звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою, в якій просила надати інформацію щодо нормативно-правового обґрунтування проведення попереднього перерахунку пенсії (24.05.2023 року); стаж, по який було враховано при здійсненні перерахунку 24.05.2023 року; чи було при зверненні із заявою від 02.05.2024 року здійснено зарахування та врахування страхового стажу за період роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року та з 01.04.2020 року по 30.04.2024 року у ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля», а у разі неврахування, просила зазначити підстави такого неврахування.
У відповідь на зазначену заяву позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом від 03 червня 2024 року № 14627-12272/С-02/8-0500/24 повідомило, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах відповідно до Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дата призначення 05.10.2016 року. При призначенні пенсії ОСОБА_1 було враховано до страхового стажу всі періоди роботи з 01.09.1981 року по 31.12.2003 року за даними трудової книжки НОМЕР_2 від 12.07.1984 року та на підставі даних про сплату внесків в системі персоніфікованого обліку з 01.01.2004 року по 30.09.2015 року. Період роботи з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року не враховано при розрахунках страхового стажу та заробітної плати, оскільки підприємством ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» не сплачений єдиний соціальний внесок. Пенсію було обчислено з урахуванням страхового стажу 31 рік 3 місяці 19 днів.
Частиною 4 статті 42 Закону 1058 визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 Закону 1058 передбачено, що органом Пенсійного фонду України щороку з 01 квітня без додаткового звернення особи проводиться перерахунок пенсії особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право проведення перерахунку, передбаченого цією статтею, на найбільш вигідних умовах. Таким чином, ОСОБА_1 проведено зазначений перерахунок пенсії: з 01.04.2019 до страхового стажу враховано період роботи з 01.10.2015 року по 31.12.2016 року; з 01.04.2021 до страхового стажу враховано період роботи з 01.01.2017 року по 31.03.2018 року; з 01.04.2023 року до страхового стажу враховано період роботи з 01.04.2018 року по 31.03.2020 року. З 01.04.2023 року страховий стаж складає 35 років 9 місяців 19 днів. 02.05.2024 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про перерахунок пенсії по збільшенню страхового стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону 1058. На дату звернення в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування були наявні відомості про сплату єдиного соціального внеску по 30.11.2020 року підприємством ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля». Отже рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 08.05.2024 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії по збільшенню страхового стажу, оскільки не пройшло два роки після попереднього індивідуального масового перерахунку пенсії по стажу (01.04.2023) та не набуто 24 місяці страхового стажу роботи (підприємством ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» за період з 01.12.2020 року по 30.04.2024 року не сплачений єдиний соціальний внесок).
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Підстави проведення індексації та перерахунку пенсії визначені статтею 42 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року.
Так, частиною 4 статті 42 Закону № 1058-IV визначено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З наведеного вбачається, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку).
Як встановлено матеріалами справи, пенсія позивачу була призначена 05 жовтня 2016 року. Станом на час звернення із заявою позивач працює.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії від 25.05.2023 року позивачу був здійснений перерахунок пенсії по стажу відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Дата перерахунку 24.05.2023 року.
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 03 червня 2024 року № 14627-12272/С-02/8-0500/24 перерахунок пенсії позивача відповідно до абзацу п'ятого частини 4 статті 42 Закону № 1058-IV востаннє був проведений 01.04.2023 року, внаслідок чого до страхового стажу позивача був врахований період роботи з 01.04.2018 року по 31.03.2020 року. Станом на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (02.05.2024) в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування були наявні відомості про сплату єдиного соціального внеску ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» по 30.11.2020 року.
Абзацом 1 частини першої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 1 частини другої статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу (Форма ОК-5) позивач з квітня 2007 року по березень 2024 року включно перебувала у трудових відносинах з ВП «Шахта «Коляревська» ДП «Селидіввугілля», що також підтверджується записами в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 . Запису про звільнення трудова книжка не містить.
Індивідуальні відомості про застраховану особу (довідка форми ОК-5) (сформовані станом на час розгляду заяви) містять відомості про отриману заробітну плату для нарахування пенсії у період з квітня 2007 року по березень 2024 року включно, проте відомості щодо сплати страхових внесків у період з березня 2010 року по грудень 2010 року та з грудня 2020 року по березень 2024 року включно відсутні.
Відповідно до довідки № 04-22/1033 від 13 травня 2024 року, виданої ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля», за період з 01.03.2010 року по 31.12.2010 року на заробітну плату ОСОБА_1 здійснювалось нарахування єдиного соціального внеску щомісячно.
Згідно з довідкою № 04-22/1034 від 13 травня 2024 року, виданою ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля», за період з 01.01.2020 року по 30.04.2024 року на заробітну плату ОСОБА_1 здійснювалось нарахування єдиного соціального внеску щомісячно.
Порядок обчислення та сплата страхових внесків визначено ст. 20 Закону № 1058-IV.
Зокрема, абз. 1 ч. 1 ст. 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Відповідно до положень ч. 2 зазначеної статті обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 ст. 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Згідно з приписами ч. 10 цієї ж статті якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Ст.106 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Враховуючи зазначене, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні/перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була неоднаразово висловлена Верховним Судом у постановах від 25.09.2018 у справі № 242/65/17, від 22.11.2018 у справі № 242/4793/16-а, від 11.07.2019 у справі №242/1484/17, від 04.06.2019 у справі №235/900/17, від 27.02.2019 у справі №242/1871/17 та № 423/3544/16-а.
Суд зазначає, що Індивідуальні відомості про застраховану особу містять відомості про нараховану заробітну плату по березень 2024 року включно. Отже, період роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахта - Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01 жовтня 2020 року по 31 березня 2024 року підлягають зарахуванню до її страхового стажу.
Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 08.05.2024 року № 914620153928 щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії є протиправним.
Щодо доводів апелянта, що перерахунок пенсії з врахуванням стажу проводилося в ГУПФУ в Донецькій області, відтак підстави щодо зобов'язань зарахування ГУПФУ в Рівненській області до страхового стажу періодів роботи у ВП «Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» з 01.04.2020 року по 31.03.2024 року відсутні, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
При цьому, 30 березня 2021 року набрала чинності постанова правління Пенсійного фонду України від 16 грудня 2020 року № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16 березня 2021 року за № 339/35961 (далі - Постанова правління ПФУ № 25-1).
Зміни, внесені до Порядку № 22-1 на підставі Постанови правління ПФУ № 25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01 квітня 2021 року.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку № 22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до п. 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно пункту 4.2 розділу ІV Порядку 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3. розділу ІV Порядку 22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За приписами п. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Колегія суддів вважає, що аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 зумовлює такі висновки:
- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Отже, з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 належним відповідачем у спірних правовідносинах є Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про перерахунок пенсії та прийняв рішення про відмову в перерахунку пенсії.
Таким чином, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зобов'язаний повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 травня 2024 року про перерахунок пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову в перерахунку пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача.
На підставі викладеного, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції, про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 травня 2024 року про перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до страхового стажу періодів роботи у Відокремленому підрозділі «Шахта «Котляревська» Державного підприємства «Селидіввугілля» з 01.04.2020 року по 31.03.2024 року.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.
Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 р. у справі №200/3857/24 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 липня 2024 р. у справі №200/3857/24 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 24 жовтня 2024 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко