Справа № 756/9076/24 Головуючий у суді І інстанції Диба О.В.
Провадження № 22-ц/824/17550/2024 Доповідач у суді ІІ інстанції Голуб С.А.
про повернення апеляційної скарги
23 жовтня 2024 року м. Київ
Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ: судді-доповідача - Голуб С.А., суддів: Слюсар Т.А., Таргоній Д.О., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Оболонського районного суду міста Києва від 17 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Закарпатської митниці Державної митної служби про визнання протиправними та скасування постанов про адміністративне правопорушення,
08 жовтня 2024 року безпосереднього до Київського апеляційного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 , подана його представником - адвокатом Сахаровою М.А., на ухвалу Оболонського районного суду м. Києва від 17 вересня 2024 року, якою позовну заяву залишено без розгляду.
Проте зазначена апеляційна скарга не може бути прийнята до розгляду Київським апеляційним судом з таких підстав.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності й спеціалізації та визначається законом.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка є частиною національного законодавства, кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Система судів загальної юрисдикції є розгалуженою. Судовий захист є основною формою захисту прав, інтересів та свобод фізичних та юридичних осіб, державних і суспільних інтересів.
Згідно із частиною першою статі 8, частиною першою статті 14 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Учасники справи, яка є предметом судового розгляду, та інші особи мають право на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності (частина третя статті 19 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»).
Частиною другою, п'ятою статті 22 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» визначено, що місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, визначених процесуальним законом. Юрисдикція місцевих судів щодо окремих категорій справ, а також порядок їх розгляду визначаються законом.
Згідно із вимогами частини першої - третьої статті 26 цього Закону апеляційні суди діють як суди апеляційної інстанції, а у випадках, визначених процесуальним законом, - як суди першої інстанції, з розгляду цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Апеляційними судами з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення є апеляційні суди, які утворюються в апеляційних округах.
Апеляційними судами з розгляду господарських справ, апеляційними судами з розгляду адміністративних справ є відповідно апеляційні господарські суди та апеляційні адміністративні суди, які утворюються у відповідних апеляційних округах.
За частиною першою статті 24 ЦПК України апеляційні суди переглядають в апеляційному порядку судові рішення місцевих судів, які знаходяться у межах відповідного апеляційного округу (території, на яку поширюються повноваження відповідного апеляційного суду).
Частиною першої статті 351 ЦПК України визначено, що судом апеляційної інстанції у цивільних справах є апеляційний суд, у межах апеляційного округу якого (території, на яку поширюються повноваження відповідного апеляційного суду) знаходиться місцевий суд, який ухвалив судове рішення, що оскаржується, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Згідно зі статтею 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Відповідно пункту 3 частини п'ятої статті 357 ЦПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається судом апеляційної інстанції якщо скаргу подано в інший спосіб, ніж до суду апеляційної інстанції.
Як вбачається з матеріалів апеляційної скарги, ОСОБА_1 оскаржує в апеляційному порядку судове рішення місцевого суду про залишення позовної заяви без розгляду, ухвалене 17 вересня 2024 року Оболонським районним судом м. Києва в адміністративній справі про визнання протиправними та скасування постанов про адміністративне правопорушення, однак апеляційна скарга подана до Київського апеляційного суду, юрисдикція якого не поширюється на дану категорію справ.
З огляду на зазначене та враховуючи те, що апеляційна скарга на судове рішення місцевого суду подана в інший спосіб, ніж до суду апеляційної інстанції, встановленого законом, вона не може бути прийнята до розгляду Київським апеляційним судом та підлягає поверненню з підстав, визначених пунктом 3 частини п'ятої статті 357 ЦПК України.
Одночасно апеляційний суд роз'яснює, що повернення апеляційної скарги не перешкоджає зверненню із такою скаргою до належного суду, яким є Шостий апеляційний адміністративний суд.
Керуючись статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статтями 351, 355, 357 ЦПК України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Оболонського районного суду міста Києва від 17 вересня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Закарпатської митниці Державної митної служби про визнання протиправними та скасування постанов про адміністративне правопорушенняповернути скаржнику.
Копію ухвали про повернення апеляційної скарги надіслати скаржнику разом з апеляційною скаргою та доданими до неї матеріалами. Копію апеляційної скарги залишити в суді апеляційної інстанції.
Роз'яснити ОСОБА_1 право звернення з апеляційною скаргою на ухвалу Оболонського районного суду міста Києва від 17 вересня 2024 року в адміністративній справі № 756/9076/24 до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її постановлення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верховного Суду виключно у випадках, передбачених в частині другій статті 389 ЦПК України.
Судді: С.А. Голуб
Т.А. Слюсар
Д.О. Таргоній