23 жовтня 2024 року Чернігів Справа № 620/11161/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом Виконуючого обов'язки керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області до Гончарівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Виконуючий обов'язки керівника Козелецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області звернувся до суду з позовом до Гончарівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить:
-визнати протиправною бездіяльність Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Звіринець» загальною площею 155 га, та закріплення їх в натурі (на місцевості);
- зобов'язати Гончарівську селищну раду Чернігівського району Чернігівської області відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Звіринець» загальною площею 155 га, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Обґрунтовуючи вимоги, позивач вказує на порушення відповідачем у спірних правовідносинах чинного законодавства України на момент їх виникнення, що стало підставою для його звернення до суду.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.08.2024 відповідачу встановлено 15-денний строк, з дня вручення її копії для подання відзиву разом з доказами.
Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського облвиконкому № 561 від 24.12.1979 створено гідрологічний заказник місцевого значення «Звіринець».
Наказом директора Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації № 52 від 02.11.2021 затверджено Положення про гідрологічний заказник місцевого значення «Звіринець» (далі - Положення). Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання, щодо якого встановлений особливий режим охорони, відтворення та використання.
Відповідно підпункту 1.4, 2.1 Положення, заказник створено з метою охорони та збереження в природному стані болотного масиву, що має важливе водорегулююче значення для прилеглих територій.
Загальна площа Заказника - 155 га (п. 1.5 Положення).
Заказник розташований на південь від с. Василева Гута на території Гончарівської територіальної громади (колишня Боровиківська сільська рада).
Згідно пункту 1.8 Положення, територія, оголошена Заказником, не вилучається у землекористувача, який здійснює на ній свою діяльність у відповідності з цим Положенням, іншими нормативними документами і несе відповідальність за належне її утримання з дотриманням встановленого режиму території Заказника.
Землекористувач на території Заказника у своїй діяльності керується Конституцією України, Лісовим, Земельним та Водним кодексами України, законами України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Про тваринний світ», «Про рослинний світ», іншими законодавчими і нормативно-правовими актами та цим Положенням, (пункт 1.9 Положення).
Відповідно до пункту 1.10 Положення, межі Заказника встановлюються в натурі, оформляються відповідними знаками та інформаційними матеріалами в порядку, визначеному законодавством. Відомості про обмеження у використанні таких земельних ділянок, що встановлені законом та нормативно-правовими актами, в частині додержання природоохоронних вимог, вносяться до Державного земельного кадастру в установленому законом порядку та обов'язково враховуються у схемі планування території області, містобудівній документації, схемі землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Крім того положенням визначено, що забезпечення режиму охорони території земельних ділянок у межах Заказника здійснюється землекористувачем (пункт 3.4 Положення).
Згідно пункту 3.7 Положення, державний контроль за додержанням режиму території Заказника здійснюється державним органом, уповноваженими чинним законодавством.
У ході проведення реформи щодо децентралізації влади відповідно до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» утворилася Гончарівська об'єднана територіальна громада, до якої увійшло і с. Боровики. Остаточно адміністративний центр та територія Гончарівської селищної ради затверджена розпорядженням Кабінету міністрів України № 730- р від 12.06.2020.
Козелецькою окружною прокуратурою в ході вивчення стану додержання законів при використанні об'єктів та територій природно-заповідного фонду виявлено порушення у вказаній сфері, а саме: невжиття Гончарівською селищною радою Чернігівського району Чернігівської області заходів з організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Звіринець» та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно пункту «в» частини першої до статті 19 Земельного кодексу України землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення.
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (стаття 12 Земельного кодексу України).
В силу вимог частини першої статті 7 Закону України від 16.06.1992 № 2456-XII «Про природно-заповідний фонд України» (далі - Закон № 2456-XII) землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
В свою чергу згідно частини першої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону № 2456-XII межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження (частина третя статті 26 Закону № 2456-XII).
За приписами абзацу шостого частини першої статті 1 Закону України від 22.05.2003 № 858-IV «Про землеустрій» (далі - № 858-IV) проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту «в» частини першої статті 2 Закону № 858-IV землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Згідно статті 19 Закону № 858-IV до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: організація і здійснення землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою; координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Статтею 47 Закону № 858-IV передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що на відповідача покладено обов'язок із організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Звіринець», загальною площею 155 га, що знаходиться в адміністративних межах вказаної селищної ради та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Проте відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 20.02.2024 № 10-25-0.2-1171/2-24 в управлінні відсутня інформація щодо розроблення землевпорядної документації на об'єкт природно-заповідного фонду, гідрологічний заказник місцевого значення «Звіринець» (а.с. 33).
Отже суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Звіринець», загальною площею 155 га, що знаходиться в адміністративних межах Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Гончарівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області щодо невжиття заходів з організації проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Звіринець» загальною площею 155 га, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов'язати Гончарівську селищну раду Чернігівського району Чернігівської області відповідно до вимог чинного законодавства забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж гідрологічного заказника місцевого значення «Звіринець» загальною площею 155 га, та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293,295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Керівник Козелецької окружної прокуратури (вул. Євгенія Лоскота, буд. 1, смт. Козелець, Чернігівська область, 17000, код ЄДРПОУ - 02910114) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Чернігівській області (вул. Пантелеймонівська, буд. 12, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ - 38053846).
Відповідач: Гончарівська селищна рада (вул. Танкістів, буд. 11, смт. Гончарівське, Чернігівська область, 15558, код ЄДРПОУ - 03081565).
Суддя В.В. Падій