24 жовтня 2024 року справа № 580/8274/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Каліновської А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави до Піщанської сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
Керівник Золотоніської окружної прокуратури (далі позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави до Піщанської сільської ради (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях (далі - третя особа), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Піщанської сільської ради Черкаської області щодо невжиття заходів з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу майна з державної у комунальну власність на пленарному засіданні сільської ради відповідно до вимог п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
- зобов'язати Піщанську сільську раду Золотоніського району Черкаської області розглянути з прийняттям рішення на черговій сесії (пленарному засіданні) питання щодо передачі з державної у комунальну власність об'єкт цивільного захисту - сховище з обліковим номером № 89475, яке розташоване на території Піщанської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідач не вживає заходів з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу об'єктів цивільного захисту з державної у комунальну власність на пленарному засіданні міської ради відповідно до вимог п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» об'єкту цивільного захисту - сховища з обліковим номером № 89475, яке розташоване на території Піщанської сільської ради.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Відповідач у визначений судом строк відзив на позов не подав.
Третя особа письмові пояснення щодо позовну не подала.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що Золотоніською окружною прокуратурою вивчено стан додержання вимог законодавства щодо забезпечення цивільного захисту на відповідній території в умовах воєнного стану та встановлено, що на території Піщанської сільської ради Черкаської області є захисні споруди цивільного захисту, які під час приватизації державних підприємств не увійшли до статутних капіталів господарських товариств, а саме: сховище з обліковим номером № 89475.
З метою забезпечення населення села Піщане захисними спорудами цивільного захисту Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях на адресу Смілянської міської ради надіслано лист від 05.02.2024 №50-12.02-356 про вирішення питання щодо передачі з державної у комунальну власність об'єктів цивільного захисту - сховище з обліковим номером № 89475, яке розташовано на території Піщанської сільської ради.
Листом від 05.02.2024 №338/02-34 Піщанська сільська рада повідомила, що вищезазначена захисна споруда знаходяться у розпорядженні ТОВ «Крокус» та вона використовуються для укриття працівників товариства.
01.04.2024 Золотоніською окружною прокуратурою на адресу Піщанської сільської ради Черкаської області надіслано лист №51/2-1039ВИХ-24 щодо надання інформації про вжиті сільською радою заходи з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу вищезазначеного об'єкту з державної у комунальну власність на пленарному засіданні міської ради.
Листом від 05.04.2024 №984/02-34 Піщанської сільської ради Черкаської області повідомила позивача, що питання щодо надання згоди на передачу вищезазначеного об'єкту цивільного захисту з державної у комунальну власність на пленарному засіданні міської ради не розглядалось. Також зазначено, що вищезазначена захисна споруди є перебуває у незадовільному стані, а її комунікації є частиною комунікацій користувачів цілісного майнового комплексу, тому без здійснення відповідних робіт чи заходів, направлених на забезпечення їхньої автономності, її окреме функціонування є неможливим.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України від 09.12.2011 № 4107-VI «Про Фонд державного майна України» (далі - Закон № 4107-VI) Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Згідно із пунктом 9 частини 1 статті 5 Закону № 4107-VI Фонд державного майна України погоджує (приймає) відповідно до законодавства рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших уповноважених органів управління або Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також погоджує рішення про передачу об'єктів комунальної власності в державну власність.
Правові основи управління об'єктами державної власності визначає Закон України від 21.09.2006 № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» (далі Закон № 185-V). Згідно статті 1 цього Закону управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Як зазначено у частині 1 статті 3 Закону № 185-V одним із об'єктів управління державної власності є державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій.
Таким чином у відповідності до положень Закону № 185-V Регіональне відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях здійснює функції з управління об'єктами державної власності на території Вінницької області, які під час приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств.
Спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України від 19.05.1999 №908/68 затверджено Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 №414/3707.
Відповідно до пункту 1.4 згаданого Положення способами управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, зокрема, є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», та передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організації у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482.
Отже, основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах визначає Закон України від 03.03.1998 №147/98-ВР «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (далі Закон -№147/98-ВР).
Відповідно до статті 3 Закону № 147/98-ВР ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити зокрема від органів, уповноважених управляти державним майном, а також місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування.
Так, згідно з частини 2 статті 4 Закону № 147/98-ВР передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Із матеріалів справи судом встановлено, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях на адресу Смілянської міської ради надіслано лист від 05.02.2024 №50-12.02-356 про вирішення питання щодо передачі з державної у комунальну власність об'єктів цивільного захисту - сховище з обліковим номером № 89475, яке розташовано на території Піщанської сільської ради.
Листом від 05.02.2024 №338/02-34 Піщанська сільська рада повідомила, що вищезазначена захисна споруда знаходяться у розпорядженні ТОВ «Крокус» та вона використовуються для укриття працівників товариства.
Також листом від 05.04.2024 №984/02-34 Піщанської сільської ради Черкаської області повідомила позивача, що питання щодо надання згоди на передачу вищезазначеного об'єкту цивільного захисту з державної у комунальну власність на пленарному засіданні міської ради не розглядалось. Також зазначено, що вищезазначена захисна споруди є перебуває у незадовільному стані, а її комунікації є частиною комунікацій користувачів цілісного майнового комплексу, тому без здійснення відповідних робіт чи заходів, направлених на забезпечення їхньої автономності, її окреме функціонування є неможливим
Згідно зі статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Перелік питань, які відносяться до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад визначено в статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зокрема, пунктом 51 частини першої статті 26 цього Закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність.
Як слідує зі змісту частин першої та другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Таким чином проаналізувавши наведені вище положення діючого законодавства суд доходить висновку про те, що питання про прийняття у комунальну власність об'єктів цивільного захисту підлягає розгляду міською радою виключно на її пленарному засіданні із прийняттям відповідного рішення депутатським корпусом ради.
Натомість, як свідчать матеріали справи Піщанська сільська рада не вносила на розгляд сесії ради та не розглядала на своєму пленарному засіданні відповідного питання.
За наведених вище обставин суд доходить висновку, що не розгляд на пленарному засіданні сесії Піщанської сільської ради всупереч п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» питання щодо передачі з державної у комунальну власність об'єкт цивільного захисту - сховище з обліковим номером № 89475, яке розташоване на території Піщанської сільської ради, що свідчить про допущення відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, бездіяльності, яка виходячи із обставин справи є протиправною.
За таких обставин, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають повного задоволенню.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки доказів понесення таких витрат суду не надано, відсутні підстави для розподілу содових витрат.
Керуючись ст.ст.2-14, 138-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Піщанської сільської ради Черкаської області щодо невжиття заходів з метою розгляду питання щодо надання згоди на передачу майна з державної у комунальну власність на пленарному засіданні сільської ради відповідно до вимог п. 51 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зобов?язати Піщанську сільську раду Золотоніського району Черкаської області (19723, Черкаська обл., Золотоніський р-н, с. Піщане, вул. Руслана Шеремета, 98а, код ЄДРПОУ 26358963) розглянути з прийняттям рішення на черговій сесії (пленарному засіданні) питання щодо передачі з державної у комунальну власність об'єкту цивільного захисту - сховища з обліковим номером № 89475, яке розташоване на території Піщанської сільської ради.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Альона КАЛІНОВСЬКА