23 жовтня 2024 року справа № 580/9257/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвокатки Воронкової О.І. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
18.09.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвокатки Воронкової О.І. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:
визнання протиправним і скасування рішення відповідача щодо відмови йому у призначенні ти виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2023 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09.08.2024;
зобов'язання відповідача здійснити призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вказаного вище Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09.08.2024;
стягнення на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача витрат зі сплати судового збору.
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач всупереч вимог законодавства відмовив у призначенні пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки. Посилався на висновки Верховного Суду у постанові від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а та ін.
Ухвалою суду від 23 вересня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.
09.10.2024 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що при перерахунку пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону України №1058-ІV показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії є незмінним. Якщо перерахунок пенсії відповідно до вказаної вище норми Закону здійснюється особі, які пенсія призначена до 11.10.2017, застосовується показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки. Для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2021-2023 роки підстави відсутні. Посилався на висновки Верховного Суду у постанові від 02.04.2024 у справі №420/19398/23.
Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Протоколом від 22.09.2016 в пенсійній справі позивача підтверджується, що йому з 13.09.2016 призначена пенсія за вислугу років.
04.09.2020 він звернувся до відповідача заявою щодо перерахунку його пенсії у зв'язку з переходом на інший вид пенсії. Тому відповідач на підставі вказаної вище заяви позивача перевів його на пенсію за віком за Списком №2 відповідно до Закону України від 09.07.2023 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про пенсійне забезпечення». Згідно з пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 позивачу призначена пенсія за віком.
09.08.2024 позивач звернувся заявою до відповідача, в якій просив перерахувати йому пенсію за віком у зв'язку з переходом на інший вид пенсії. Також дописав у заяві прохання перевести його на пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати за 2024 рік. Вказана заява прийнята 09.08.2024 і зареєстрована за №915.
Листом від 20.08.2024 відповідач повідомив про результати розгляду його заяви, а саме про прийняття рішення від 16.08.2024 №971160126862 про відмову у проведенні перерахунку на інший вид пенсії, оскільки позивач вже отримує пенсію за віком, призначену з 04.09.2020, і підстави для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України №1058-VI із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, відсутні.
Не погоджуючись зі вказаним рішенням, позивач звернувся в суд з позовом.
Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон України №1058-IV).
Згідно з абз.1 ст.1 Закону №1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Стаття 2 Закону №1788-XII визначає, що за цим Законом призначаються трудові пенсії: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст.6 Закону №1788-XII особам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором, за винятком пенсій інвалідам внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби, або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи з виконанням інтернаціонального обов'язку.
Тобто, обирати вид пенсії має право саме відповідна особа та відповідач не наділений повноваженням на власний розсуд проводити зміну призначеного виду пенсії. Призначення пенсії за списками закон не виділяє окремим її видом.
Особливістю призначення пенсії за віком за Списком №1 або №2 є те, що вона призначається визначеним категоріям працівників і на пільгових умовах, що полягають у наданні особам права вийти на пенсію за віком достроково. Вона відноситься до виду - пенсія за віком.
Так, статтею 26 Закону України №1058-IV встановлене право на призначення пенсії за віком після досягнення 60, 63 або 65 років. На пільгових умовах - згідно з ч.ч.1-3 ст.114 цього ж Закону - після досягнення 55 років та наявності виначеної кількості пільгового стажу особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва. Крім того, формула обчислення пенсії за віком єдина та визначена в ст.27 цього ж Закону.
Згідно зі ст.7 Закону №1788-XII звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується. Пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Відповідно до абзацу першого ч.3 ст.45 Закону України №1058-VI переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Суд урахував, що у позивача відбулася зміна виду пенсії з пенсії за вислугу років на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 04.09.2020 відповідно до Закону України №1058-IV та Закону №1788-XII, що підтверджується відповідними перерахунками пенсії в його пенсійній справі. У подальшому позивач звернувся до відповідача заявою про перерахунок пенсії без зазначення, на який саме інший вид пенсії, вказавши власноручно прохання перерахувати пенсію з середнього заробітку за 2024 рік. Інших заяв щодо спірного в цій справі права не подав.
Дослідивши заяву позивача від 09.08.2024 №915, розгляд якої викликав спір у цій справі, суд урахував.
Пунктом 2.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок), визначений перелік документів, які подаються для призначення пенсії за віком, серед яких за бажанням пенсіонера може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п.4.2 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Згідно з п.4.3 Порядку №22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до п.4.8 Порядку №22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.
Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».
Отже, відповідач зобов'язаний при надходженні заяви про призначення/перерахунок пенсії перевірити її відповідність вказаним вище вимогам законодавства та за результатами розгляду заяви особи не пізніше 10 днів прийняти рішення.
Як встановлено вище, у заяві позивач не зазначив, на який вид пенсії із передбачених законом чотирьох її видів (перелічених у ч.1 ст.9 Закону України №1058-IV та ст. 2 Закону №1788-XII: за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років) просить змінити призначену йому пенсію за віком і в додатках не додав жодного документа.
Відповідач за результатами розгляду виніс акт владно-розпорядчого характеру (результат) у формі рішення від 16.08.2024 №971160126862 щодо відмови в задоволенні заяви, про що повідомив зазначеним вище листом. Обгрунтованими є його мотиви, описані у листі, щодо врахування факту вже призначеної пенсії за віком з 04.09.2020 та відсутністю із-за цього підстав для застосування показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2021-2023 роки, оскільки згідно з абзацом другим ч.3 ст.45 Закону України №1058-VI при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Оскільки позивач продовжив працювати і зміни виду пенсії у нього з 2020 року не відбулося, відсутні підстави враховувати заробітну плату за періоди, що є наступними після призначення відповідного виду пенсії.
о ж ТВисновки Верховного Суду у постановах від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а та ін, на які посилався позивач у позові та постанові від 02.04.2024 у справі №420/19398/23, на які посилався відповідач у відзиві не підлягають врахуванню до спірних правовідносин, оскільки стосуються інших не достатньо подібних правовідносин та обставин справи.
Відповідач у заявлених обставинах спору повністю дотримався вимог закону з огляду на зміст отриманої заяви позивача. Тому позовні вимоги позивача не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову адвокатки Воронкової О.І. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про:
визнання протиправним і скасування рішення щодо відмови йому у призначенні ти виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2023 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09.08.2024;
зобов'язання здійснити призначення та виплату пенсії за віком відповідно до вказаного вище Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2021-2023 роки, з якої сплачені страхові внески, що передували року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 09.08.2024.
2. Судові витрати розподілу не підлягають.
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя Анжеліка БАБИЧ
Рішення ухвалене, виготовлене в повному обсязі та підписане 23.10.2024.