23 жовтня 2024 року справа № 580/6297/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Адвокат Каханій О.В. в інтересах фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) в якому просить:
-визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Черкаській області із включення до вимоги №Ф-3520-10-У заборгованості (недоїмки, штраф, пеня) із спати єдиного внеску ОСОБА_1 200549,96грн з яких недоїмка - 193282,78грн, штраф - 7267,18грн. виданої 11.10.2023 ГУ ДПС у Черкаській області, на підставі даних інтегрованих карток платника, 79903 (сімдесят дев'ять тисяч дев'ятсот три) гривень 42 копійок, боргу (недоїмки) як надмірної суми донарахованого єдиного внеску;
-стягнути, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Головного управління ДПС у Черкаській області на користь ОСОБА_1 шкоду в розмір 79903 гривень 42 копійок, що завдана Головним управління ДПС у Черкаській області в наслідок протиправних дій з включення до вимоги №Ф-3520-10-У виданої 11.10.2023 ГУ ДПС у Черкаській області, на підставі даних інтегрованих карток платника, боргу (недоїмки) в сумі 79903 гривень 42 копійок, що є надмірно нарахованою та стягненою сумою із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
-стягнути, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, Головного управління ДПС у Черкаській області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати із сплати судового збору у сумі 3391,36 грн та витрат на професійну правничу допомогу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що визначена сума заборгованості із єдиного соціального внеску, що вказана у вимогі №Ф-3520-10-У від 11.10.2023 є помилковою, внаслідок занесення до інтегрованої картки платника вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07.08.2018 №Ф-0096491303, скасованої в адміністративному порядку та від 19.11.2018 №Ф-0147231302 ГУ ДФС у Черкаській області, що призвело до подвоєння суми донарахованого єдиного внеску. Вказує, що при здійсненні виконавчого провадження ВП №74929011 з примусового виконання вимоги №Ф-3520-10-У від 11.10.2023 надмірно сплачені кошти єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017, що є завданою позивачу шкодою.
Відповідач позовні вимоги не визнав, подавши до суду відзив, в якому зазначив про правомірність формування вимоги, оскільки вимога про сплату боргу (недоїмки) до якої була включена сума недоїмки з ЄСВ у розмірі 103735,09 грн від 07.08.2018 № 0096481303 скасовано за результатами адміністративного оскарження, нова вимога про сплату боргу (недоїмки) до якої включена сума недоїмки з ЄСВ у розмірі 103735,09 грн від 19.11.2018 №Ф-0147231302 визнана правомірною згідно рішення суду від 03.05.2019 у справі №580/375/19, у подальшому у зв'язку із зміною суми заборгованості, а саме, частковою сплатою штрафних санкцій та узгодженням суми недоїмки в розмірі 103735 грн. 09 коп. відповідач сформував нову вимогу №Ф-3520-10У від 11.10.2023.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 , як фізична особа-підприємець, зареєстрований 15.11.2001.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03 травня 2019 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 вересня 2019 року у справі №580/375/19, податкову вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5127-17 від 03 січня 2019 року визнано протиправною та скасовано в частині боргу із недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 103735,09 грн.
11.10.2023 вчергове сформовано вимогу №Ф-3520-10 про наявність заборгованості (недоїмки, штраф, пеня) із спати єдиного внеску в загальній суму 200549,96грн з яких недоїмка - 193282,78грн, штраф - 7267,18грн.
Згідно наявних в матеріалах справи доказів, сума заборгованості зі сплати єдиного внеску врахована в вимогу від 11.10.2023 №Ф-3520-10.
Вважаючи вимогу протиправною, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Основним нормативно-правовим актом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку є Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI з наступними змінами та доповненнями у реакції, яка була чинна на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2464-VI).
Згідно визначення, закріпленого у пункті 2 частини 1 статті 1 цього Закону єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Положеннями ст. 5 Закону №2464-VI закріплено, що облік осіб, зазначених у пункті 4 частини 1 статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Взяття на облік таких осіб здійснюється податковим органом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Обов'язки платників єдиного внеску виникають у осіб, зазначених в пункті 4 частини 1 статті 4 цього Закону, - з початку провадження відповідної діяльності.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI передбачено обов'язок платника єдиного податку своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 8 та ст. 12 Закону №2464-VI, єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Відповідно до ч. 8, 11, 12 ст. 9 Закону №2464-VI, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до ч. 2 та 3 ст. 25 Закону №2464-VI, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Відповідно до визначення, закріпленого у п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 4 ст. 25 Закону №2464-VI закріплено обов'язок платника сплатити суми недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з податковим органом шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон) та визначає процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій та стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів податковими органами, визначений положеннями Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 №449.
Пунктом 3 розділу VI Інструкції передбачено, що податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску податковими органами; платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Податковий орган надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається) платникам, зазначеним у пункті 1 статті 4 Закону, протягом 20 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
Відповідно до п. 4 розділу VI Інструкції, вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з ІКС за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи, у тому числі відокремлених підрозділів юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Із змісту оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ф-3520-10 від 11.10.2023 та рішень ДПС України про розгляд скарг вбачається, що вимога включає зокрема заборгованість зі сплати ЄСВ, яка скасована рішенням Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/375/19.
Така інформація відповідачем під час розгляду справи не спростована.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що станом на 11.10.2023 вимога про сплату боргу (недоїмки) включала нараховані суми ЄСВ в супереч Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції №449, а також ст. 370 КАС України.
При цьому, зазначені обставини не спростовують факта наявності у позивача заборгованості зі сплати єдиного внеска та штрафних санкцій, суми яких зазначені в оскаржуваній вимозі.
За таких обставин, дії Головного управління ДПС у Черкаській області щодо надмірно включеної суми єдиного внеску є протиправними, а вимога така, що підлягає до скасування з урахуванням ч. 2 ст. 9 КАС України.
Що ж стосується позовної вимоги про стягнення матеріальної шкоди в наслідок протиправних дій з включення до вимоги боргу (недоїмки) в сумі 79903 гривень 42 копійок, що є надмірно нарахованою, то суд зазначає таке.
Згідно ч. 13 ст. 9 Закону №2464-VI, суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
За таких обставин враховуючи ч. 13 ст. 9 Закону №2464-VI сума переплати внеску не є завданими збитками (шкодою), а тому позов в цій частині не підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору підлягають частковому відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Питання відшкодування витрат на правову допомогу в силу приписів ч. 7 ст. 139 КАС України не вирішувалося.
Керуючись ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Черкаській області щодо надмірно включеної суми зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Скасувати вимогу Головного управління ДПС у Черкаській області про сплату боргу (недоїмки) від 11.10.2023 №Ф-5127-10У.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄЛРПОУ 44131663) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп. судового збору .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Петро ПАЛАМАР